Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aamir Khan’ın Son Filmi Secret Superstar’ı Sinemada İzlemek İçin 10 Neden

Aamir Khan’ın başrollerden biri olarak karşımıza çıktığı Secret Superstar nihayet vizyonda. Biz de bu vesileyle bu içten filmi izlemek için 10 nedeni sizler için sıraladık.
Aamir Khan’ın Son Filmi Secret Superstar’ı Sinemada İzlemek İçin 10 Neden
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Ülkemizde ciddi bir hayran kitlesi olan ve yakın zamanda Türkiye’ye gelen Aamir Khan’ın yeni filmi Secret Superstar nihayet vizyona girdi. Küçük bir kız çocuğunun sesinin keşfedilmesiyle başlayan kariyer yolculuğuna, babasının çelme takma uğraşını odak noktasına alan film, esasen alıştığımız Bollywood filmlerindeki benzer bir yapıyla karşımıza geliyor. Müziğin her daim göz önünde olduğu, dram ile eğlenceyi harikulade bir şekilde harmanlayan film, 3 saate yaklaşan süresine rağmen bir an olsun sıkmıyor ve izleyenlerine keyifli bir seyirlik armağan etmeyi başarıyor.

Aamir Khan’ın geçtiğimiz yıl Dangal’da birlikte çalıştığı genç oyuncu Zaira Wasim ile başrolü paylaştığı Secret Superstar, sosyal medyanın gücünü odak noktasına alan ve ataerkil düzene hak ettiği eleştiriyi getiren bir film. Yer yer Yeşilçam’ın meşhur melodramlarını da akıllara getiren film, büyüleyici yapısıyla kaçırılmaması gereken bir iş. Hal böyle olunca Secret Superstar’ı neden izlemeniz gerektiği sorusuna cevap vermeye çalıştık.

1 Aamir Khan’ın Filmdeki Varlığı

Aamir Khan’ın Filmdeki VarlığıEğri oturalım, doğru konuşalım. Eğer bir filmde Aamir Khan varsa, o film daha en başından izlenmeyi hak ediyor demektir. Zaman zaman senarist ve yönetmen kimliği ile de karşımıza çıkan başarılı sinemacı, Secret Superstar’ın ortak yapımcılarından ve başrollerden biri. Esasen başrollerinden biri diyoruz, çünkü hikaye Aamir Khan’ın hayat verdiği Shakti Kumar’ın üzerine kurulu değil.

Aamir Khan sahnelerOnun hikayedeki varlığı, genç şarkıcı Insia’yı içinde bulunduğu kaotik durumdan kurtarmak ve göründüğü her bir sekansta kahkaha attırmakla sınırlı! Evet, Aamir Khan öyle bir performansın altına imza atıyor ve mimiklerini öylesine destansı kullanıyor ki, göründüğü her an gülmek kaçınılmaz bir süreç halini alıyor. Genellikle hikayenin üzerine kurulduğu adam olarak görmeye alıştığımız Aamir Khan, filmin ilk yarısı boyunca birkaç sahne dışında neredeyse yok.

Ancak ikinci yarından itibaren sıklıkla karşımıza çıkan ve senaryonun tamamlayıcı unsuru olarak beliren Shakti Kumar’a hayat veren başarılı oyuncu, bir kez daha beklentileri boşa çıkarmıyor ve kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Özellikle finale doğru Insia’nın adeta kurtarıcı olarak öne çıkan ve gelmesi muhtemel gözyaşlarının da önünü açan Aamir Khan alkışı hak eden bir performansla filmi seyre değer kılan en önemli ayrıntılardan biri olmayı başarıyor.

2 Filmin Dur Durak Bilmeyen Neşesi

Filmin Dur Durak Bilmeyen NeşesiSecret Superstar için net bir komedi filmi yakıştırmasını yapmak ne yazık ki mümkün değil. Çünkü bu filmde, hayatın birebir kendisi ve acı fazlasıyla yer ediyor. Ancak hikâyenin en önemli yapı taşlarından birinin de neşesi olduğunu inkar edemeyiz.

Bahsettiğimiz bu neşe, tüm film boyunca bize doyumsuz kahkahalar attırmasa dahi, ilk dakikadan son dakikaya kadar yüzümüzde oluşabilecek bir tebessümün de önünü açıyor. Tabii bu noktada Aamir Khan’ın devreye girdiği anlara da ayrı bir parantez açmamız gerekir. Mimikleriyle filmin eğlencesine katkıda bulunan başarılı oyuncu, adeta diğer tüm karakterleri fitillercesine onları da bu eğlenceye ortak etmeyi başarıyor.

Esasen bu da Secret Superstar’ı ajite eden bir anlatı olmaktan çıkarıyor ve muadillerini aratmayacak derecede neşeli bir haleti ruhiye içine yerleştiriyor. Genç oyuncuların birbiri arasındaki uyumu, sonradan hikayeye monte edilen karakterlerin bir an olsun sırıtmaması ve en önemlisi Bollywood’un nevi şahsına münhasır yapısını birleştirdiğimizde, karşımızda neşesine neşe katan bir filmin belirmesini kaçınılmaz kılıyor.

3 Küçük Bir Kız Çocuğun Hayalleri

Küçük Bir Kız Çocuğun HayalleriBir insan hayal kurmadan, geleceğe dair düşüncelere dalmadan yaşayabilir mi? İşte, Secret Superstar adeta hayal kurmanın vücut bulmuş hali olarak karşımıza gelen bir film. Hele hele hayallerin merkezinde, ayakları üzerinde durabilen, dik başlı ama bir o kadar da sevimli bir kız olduğunda bu durum albenisi daha da yükseğe çekiyor. Secret Superstar, Insia adındaki küçük bir kızın, despot babasına karşı galip gelip şarkıcı olma hayallerini izleyicisine aktaran bir film.

Tabi Insia bu süre zarfı içerisinde hiçbir zaman bencil olmuyor. Küçük kardeşini ve ona müzik sevgisini aşılayan annesini her daim yanında istiyor ve hayallerini de buna göre şekillendiriyor. Onun, gelecekteki güzel günlere ulaşmak için attığı her adım, izleyicinin filme daha sıkı sıkıya sarılmasına olanak sağlıyor ve adeta Insia ile empati kurmamıza olanak sağlıyor.

Küçük Bir Kız Çocuğun Hayalleri sahneNitekim Secret Superstar’ın en büyük sırrı da tam olarak burada saklı. İzleyicisini Insia’nın hayallerine ortak eden ve küçük bir kız çocuğunun attığı her adımı hayalden daha ötesine geçirmeyi başaran film, böylelilikle izleyicisi ile sıkı bir bağ kurmayı başarıyor. Tertemiz kalmış ve kalmak için de çaba sarf eden küçük bir kız çocuğunun hayalleri de filmi fazlasıyla izlenir kılmaya yetecek bir neden olarak öne çıkmaktadır.

4 Anne Sevgisi

Anne SevgisiMalum, çıkar ilişkisi gözetmeyen karşılıksız ilişkiler ne yazık ki yeryüzünde artık pek revaçta değil. Bu aile olsa bile durum maalesef böyle. Ancak Secret Superstar, bize uzun zamandır görmediğimiz derecede naif ve oldukça saf bir sevginin örneğini sunuyor. Insia ve onun güzeller güzeli annesi Najma birbirine öylesine bağlı, ayrılamaz bir ikili ki filmi izlerken çoğu zaman onların sevgisine hayran olmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Evet, her anne çocuğunu çok sever. Aynı evladın, annesini sevdiği gibi. Ancak bu durum sinemaya ne yazık ki çoğu zaman böylesine benzersiz bir şekilde yansımıyor. Ee böylesi güzel anlatıyı bulunca da kaçırmak olmaz. Nitekim Secret Superstar’ı izledikten sonra, annenizi arama isteği duyacak hatta ve hatta filmi izlerken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Çünkü karşınızda, bütün dünyevi dertlere göğüs geren, hayaller uğruna sokakta yatmayı dahi göze alan bir anne-kız var.

İkisinin birbirleri için göze aldıklarını gördükten sonra, bu ikiyle sıkı sıkıya sarılmak isteyecek ve Secret Superstar’ın içten anlatısına bambaşka gözlerle bakacaksınız. Sahi, böylesi özenli ve sevecen bir hikayeyi izlemek başlı başına bir neden değil mi?

5 Müziğin Başrolde Olması

Müziğin Başrolde OlmasıBilindiği üzere Bollywood filmlerinin olmazsa olmazı, arka planda vuku bulan müziklerdir. Hatta bu müzikler kimi zaman öylesine ön plana çıkar ki, filmin dahi önüne geçer. Kimi zaman da gereksiz dans sahneleri, hikayenin bütünlüğünü zedeler. Ancak Secret Superstar, senaryosu gereği müziği başrole yerleştiren ve bundan maksimum düzeyde verim alan bir yapıya sahip.

Filmin genel yapısına baktığımız zaman, müziğin bir an olsun gereksiz yere kullanılmadığı gerçeği ile karşılaşıyoruz. Bu da Secret Superstar’ı klasik Bollywood anlatılarından ayıran yegane sebep oluyor. Senaryonun merkezine aldığı genç kız Insia’nın ünlü olma hayali ve bu nedenle kendi şarkılarını seslendirmesi, filmin özgün müziklerinin gerektiği yerde dokunaklı bir şekilde ortaya çıkmasına neden oluyor ve izleyenleri adeta filme kilitleyen ana etmen olarak beliriyor.

Müziğin Başrolde Olması sahneEvet, Secret Superstar müziği merkezine alan ancak müziği de hunharca kullanmayan bir film. Bu nedenle, Bollywood filmlerine şüpheyle yaklaşanlar dahi, bu filmden muazzam bir keyif alacaktır. Ayrıca Insia karakterine hayat veren Zaira Wasim’in billur sesi ve dinleyenin bam teline dokunan şarkıları, filmin albenisi de katlayan detaylar olarak öne çıkıyor.

6 Beklenmedik Anda Yükselen Duygusallık

Beklenmedik Anda Yükselen DuygusallıkSecret Superstar’ı izlemeye değer kılan en önemli detaylardan biri de beklenmedik anda yükselen duygusal atmosfer neticesinde fazlasıyla gözyaşı vaat etmesi. Bu noktadaki ana unsur ise, filmin bir an olsun ajite etmeden, dramatik yapısını doğru şablonlar üzerine kurması.

Küçük bir kızın, baba baskısından çıkıp, ünlü bir sanatçı olma yolculuğu merkezine alan ve bu süre zarfı içerisinde onun o tertemiz kalbiyle annesini sahiplenmesine parantez açan film, haliyle yer yer duygusal anları da beraberinde getiriyor. Tüm film boyunca babasının zalim tavrına karşı tek başına göğüs geren küçük Insia’nın, kardeşi ile olan ilişkisi de zaman zaman hüzünlendirmeyi başarıyor.

Ancak sona doğru yükselen ve final sahnesinde vuruculuğunu doruk noktasına çıkaran duygusallık ise bambaşka bir tat vadediyor. Insia’ya hayat veren Zaira Wasim’in bu noktada hüznü adeta damarlarında yaşayan duruşu, ona Aamir Khan ve annesi Najma’yı canlandıran Meher Vij’in eklenmesi, insanın bam teline temas eden bir samimiyeti de beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca da hasret kaldığımız nitelikli drama örneklerinden biri olarak öne çıkan Secret Superstar, izlenmeyi fazlasıyla hak eden bir yapım olarak belirmeyi başarıyor.

7 Rengarenk Bir Atmosfer

Rengarenk Bir AtmosferEn başta şunu hafızımıza kalın harflerle kazımalıyız. Karşımızdaki bir Bollywood filmi ve Hindistan’ın nevi şahsına münhasır atmosferini incelikle yansıtıyor. E mevzu bu sıcak coğrafyanın, özgün yapısı oldu mu da rengarenk bir yapıyla karşılaşmak kaçınılmaz bir süreç halini alıyor. Secret Superstar’ın bir Bollywood yapımı olmasına ek olarak, müzik dünyasının gösterişli dünyasına da parantez açması, filmin renkli atmosferine katkı sağlıyor.

Özellikle Aamir Khan’ın hayat verdiği uçarı müzisyen Shakti Kumar vesilesiyle sıklıkla temas ettiğimiz bu dünya, parıltılı sahneleri ve şaşalı yaşantıları da huzurlarımıza getiriyor. Üstüne üstlük, Insia’nın kendi çabalarıyla çıkmaya çalıştığı şöhret basamakları da bu renkli dünyanın farklı bir yansıması olarak öne çıkıyor. Tüm bu detayları topladığımızda ise, Secret Superstar’ın gerek görsel olarak gerekse hikaye anlamında rengarenk bir atmosferle belirmesi ve izleyeni içine çekmesi kaçınılmaz oluyor. Böylesi renkli bir dünyayı izlemeyi kim istemez ki?

8 Sosyal Medyanın Gücü

Sosyal Medyanın GücüGünümüzde dünya öylesine küçüldü ki, sınırların ve başkalaşmanın hiçbir manası kalmadı. Çünkü internet gibi, dünyadaki tüm engelleri kaldıran ve uzak coğrafyadaki insanların birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan bir mucize gerçekleşti. İşte, Secret Superstar internetin mucizesini sosyal medyanın gücüyle birleştiriyor ve hayallere ulaşmanın istenildiğinde ne denli kolay ve ulaşılabilir olduğunu incelikle resmediyor.

Insia, ünlü olmak için çaba sarf eden ve o muazzam sesini tüm ülkeye yaymak isteyen genç bir müzisyen. Bunun için televizyona çıkabilir, yıllarca dolambaçlı yollarda kendini heba edebilir. O an, bu genç kızın aklına bir şey düşüyor. YouTube! Çektiği videoları internete yükleyen ve bu yolla patlama yapmayı bekleyen genç kız, sosyal medyanın gücünü keşfe çıkarken, bir yandan da izleyicisine internetin karşı konulamaz kuvvetini açık bir şekilde resmediyor.

Evet, internet ve sosyal medya günümüzün en etkili iletişim araçlarından biri. Ancak bunun sinemaya yansımasını, ne yazık ki çok fazla güçlü bir şekilde görmüyoruz. Secret Superstar ise, sosyal medyanın gücüne sırt çevirmeyen aksine bunu başrol hüviyetine yerleştirerek, bilişim çağının inceliklerini özgün şekilde işleyen bir film olarak öne çıkıyor.

9 Ataerkil Düzene Getirdiği Eleştiri

Ataerkil Düzene Getirdiği EleştiriSon dönem Hint filmlerinin olmazsa olmazlarından biri de sistem eleştirisidir. Özellikle ataerkil düzene getirdiği eleştirel bakış açısı ile dikkat çeken ve kadına hak ettiği övgüyü veren filmler, bu yönüyle de fazlasıyla da takdir toplamaktadır. Nitekim Secret Superstar’da da kadını metalaştıran düzene karşı tepkisini ortaya koyan bir anlatımla karşılaşmak mümkün.

Kızının geleceği için susmayı ve kocasının ona davranışlarını sineye çekmek zorunda kalan Najma, kızından aldığı özgüvenle zamanla büyük bir değişimin içine girecek ve kadının karşı konulamaz kudretini açık bir şekilde ortaya koyacaktır. Nitekim Insia da babasının “Evleneceksin, gitar çalmayacaksın” telkinlerine karşı dik bir duruş sergileyerek, kendisinin de duyguları ve hayalleri olan bir insan olduğunu ortaya koymaktadır.

Ataerkil Düzene Getirdiği Eleştiri sahnelerBu yönüyle kadın-erkek eşitliğini anlatısının alt metnine yerleştiren ve finale doğru bunu açık bir şekilde ortaya koyan Secret Superstar, Hindistan’ın özelinden çıkarak hikayesini evrenselleştiriyor ve alkışı fazlasıyla hak eden bir iş olarak fark yaratmayı başarıyor. Nitekim son dönem Bollywood yapımları içerisindeki en sağlam taşlamalardan biri olarak da lanse edebileceğimiz film, izlenmesi ve gerekli derslerin çıkarılması gereken bir yapım. Sahi, kadına hak ettiği övgüyü vermesi dahi, bu özel filmi izlemek için bir neden sayılmaz mı?

10 Optimist Bir Anlatı

Optimist Bir AnlatıHint filmlerinin ülkemizde fazlasıyla sevilmesindeki ana etmenlerden biri de Yeşilçam melodramlarını fazlasıyla andırmasıdır. Nasıl ki Yeşilçam örneklerinde her ne yaşanırsa yaşansın, çoğunlukla finalde iyi ve mutlu hadiseler bizi bekliyorsa, Bollywood’da da benzer bir sona rastlamak mümkün. Bunu Secret Superstar’ın özeline vurduğumuzda da durum bundan farksız değil.

Evet, film başından sonuna dek mizah ile dramın başarılı bir bileşimi. Her ne kadar yer yer hüzün kısmı ağır basıp, izleyenler Insia’nın başaramayacağına dair karamsarlığa kapılsa da, onun ve annesinin kararlığı, iyi bir sona herkesi hazırlayan ana etmen olmaktadır.

Optimist Bir Anlatı sahneNitekim bu iki husus topladığımızda da anlatının fazlasıyla optimist hatta mutlu bir atmosferde geçtiğini de söylemek mümkün olacaktır. Karamsarlıktan sıkıldıysanız, içinizi karartan, sizi derin kedere sürükleyen anlatılardan yorulduysanız, her daim iyiliği çağrıştıran, hüzünlendirirken bile kötülükten uzak duran Secret Superstar’ı kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Böylesine suluboya kıvamındaki renkli ve iyiyi öğütleyen bir dünyaya şahitlik etmek, bir filmi izlemek adına en önemli nedenlerden biri değil midir?

BONUS: Aamir Khan’dan Eşsiz Bir Klip

Filmi izlemediyseniz, bu klip sizin için bir spoiler teşkil etmiyor. Jenerik akmaya başladıktan sonra görünmeye başlayan bu klip, filmin içinde yer alan bir şarkının Aamir Khan tarafından canlandırılan Shakti Kumar’ın ilk YouTube videosu olarak arz-ı endam ediyor. Ancak başta itiraf etmekte yarar var, filmin yarattığı müthiş duygu karmaşasının üstüne bu klipi izlemek sizi bambaşka dünyalara alıp götürecek ve yüzünüzde oluşan tebessümün bir süre kaybolmasının önüne geçecek.

Çünkü film bitmiş olsa dahi, yerinize çakılacak ve Aamir Khan’ın bu sıra dışı klibine hayran gözlerle bakacaksınız. Evet, şarkı fazla kulak tırmalayan bir remix içeriyor olabilir ancak filmin içerisinde bunun özeleştirisi de harikulade bir şekilde yapılıyor. Eğer az önce saydığımız 10 neden, Secret Superstar’ı izlemeniz için yeterli değilse, bu klibi izleyerek filme gitmenin ve yaratılan bu dünyaya tanıklık etmenin ne denli doğru bir karar olacağına karar verebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.