Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sağlık Hizmetlerinin En İyi Olduğu 10 Zengin Ülke

Bu yazımızda, sağlık hizmetlerinde başı çeken zengin ülkeleri sıraladık. Araştırmada ilginç detaylar dikkat çekiyor.
Sağlık Hizmetlerinin En İyi Olduğu 10 Zengin Ülke
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çoğu kişi en pahalı sağlık seçeneklerinin genellikle en iyisi olduğuna inanıyor. Gerçekten öyle midir? Zengin ülkelerin sağlık sistemlerini inceleyen kuruluşlar, gider ve kalite arasında önemli bir farkın olduğunu göstermektedir. Bu da kaliteli bir hizmetin ödediğiniz ücretten çok, o ülkenin sağlık alanına yaptığı yatırımlar ve düzenli kontrollerinden geçtiğini kanıtlamaktadır. Özellikle günümüzde birçok yeni türeyen hastalıklarla karşılaşılmaktadır. Etkileşimin hızlı olduğu dünyamızda belirli bir noktada gözlenen virüs hızla diğer bölgeleri tehdit eder hale geliyor.

Peki, sağlık hizmetlerine verdikleri önemle bilinen ülkeler hangileri? Aslına bakılırsa isimlerini duyduğunuzda çok da şaşıracağınızı sanmıyorum. Bir ülkenin ileri düzeyde olabilmesi bir zincirin halkalarına benzer. Halkalar bir birine ne kadar düzenli bağlıysa zincir de o kadar kuvvetli olur. Gelişmiş ülkeler bu zinciri gerçekten doğru şekilde oluşturmuşa benziyor. Uluslararası araştırmalara dayanan listemizi oluştururken Dünya Sağlık Örgütü, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerini göz önünde bulundurduk. Dilerseniz sağlık hizmetlerinde en ileri olan devletlere birlikte göz atalım.

İşte karşınızda sağlık hizmetlerinin en iyi olduğu 10 ülke:

10 İsviçre

İsviçreİsviçre, sınıf veya gelir seviyesine bakmaksızın her hastayı eşit olarak tedavi eder. Tedavinin zamanında olması ülke sağlık hizmetlerinin en önemli öncülüdür. Hastalar sürekli uzmanlardan yararlı bilgiler ve hizmetler aldıklarını dile getiriyorlar.

9 İsveç

İsveçİsveç yapılan incelemelerin bazı kategorilerinde yüksek, bazılarında ise düşük not almıştır. Ülke hizmetleri verimlilik ve sağlıklı yaşam kategorilerinde ikinci ve birinci sırada yer alıyor. Ancak İsveç koordineli bakım tedbirlerinde gelişmiş ülkeler içerisinde son sırada yer alıyor.

8 Avustralya

AvustralyaAvustralya bu listede her ülkede olduğu gibi evrensel bir sağlık sistemine sahiptir. Sağlık hizmetleri kronik hastalar için önerilen tedavilerde oldukça iyi sıralardadır. Fakat tama Access gibi belirli kategorilerde düşük sıralarda yer alıyorlar. Son reformdan beri bu kategorilerde iyileşme belirtileri olmasına rağmen, Avustralya hala listenin ortalarında yer almaktadır.

7 Almanya

AlmanyaAlmanya küçük maliyetlerle genel sağlık kapsama alanı sağlamasına rağmen, ciddi komplikasyon hastalarında ülke olarak alt sırada kalmaktadır. Almanya aynı zamanda mümkün olan en iyi koordineli bakımda, İsveç’ten önce sondan 2. sırada yer alıyor. Alman hastaların yüzde 82’si uzmanlar ve doktorlardan iyi bilgiler aldıklarını söylüyor.

6 Hollanda

HollandaHollanda evrensel bir sistem ile sağlık hizmetlerine hızlı erişime olanağı sunmasına rağmen, ülkenin genel sağlığı diğer ülkelere göre oldukça düşük sırada yer alıyor. Doktor raporlarının büyük bir yüzdesi geribildirim sağlamak için oldukça iyi bir belge niteliğindedir.

Hollanda tıbbi uyarıları gönderme ve almada yüksek sırada ve bakım arayan hastalar için maliyetleri düşük özellilerle orta sıralarda yer alıyor. Hollanda oldukça zengin bir Avrupa ülkesidir. Ekonomisi de sağlık hizmetlerine yansımıştır.

5 Yeni Zelanda

Yeni ZelandaAraştırmalara göre Yeni Zelanda’nın sağlık hizmetleri Norveç ile bağlantılıdır. Sağlık sisteminin daha iyi duruma gelebilmesi için ülke 20. Yüzyılın başından beri bazı çalışmalar yapıyor. Bu konuyla ilgili halktan da kesintiler yapan hükümet çoğu alanda başarılı oldu. Ancak hala Yeni Zelanda yetişkin hastalarda gözlenen tıbbi hataların en yüksek oranlarından birine sahip. Ayrıca Yeni Zelanda ekonomisi İsveç, İsviçre ve İngiltere ile karşılaştırıldığında, sosyal sınıf ve gelir seviyesine göre daha çarpık yapıdadır.

4 Norveç

NorveçNorveç çarpıcı şekilde etkili, güvenli ve koordineli hasta bakımını içeren sağlık hizmetlerindeki kalitesiyle son sırada yer alıyor. Ayrıca hastaların tedavilerinde yapılan hata oranları oldukça yüksek. Norveç, Almanya gibi olası hatalar veya acil müdahalelerde diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. Norveçli hekimler, hastane yöneticileri ve hastalar arasındaki verimli iletişimde en sonda yer almaktadır. Her şeye rağmen bu gelişmiş ülkenin sağlık sistemi çoğu ülkeden çok ileri düzeydedir.

3 Fransa

FransaFransa sağlıklı yaşam kategorisinde yüksek sıralarda olmasına rağmen; hekimler, hastane yöneticileri ve hastalar arasındaki iletişimde Norveç gibi son sıralarda yer almaktadır.

2 Kanada

KanadaHastaların evrensel sağlık sisteminde, hizmet için uzun süre beklemelerine rağmen; Kanada, Hollanda ve İngiltere’den sonra gelmektedir. Yine de özellikle Kanada’nın sağlık sistemi oldukça uzun bekleme süreleri ile biliniyor. Kanada, zamanında hasta bakımında da son sıralardadır. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasına rağmen ülke, sağlık sistemi ile zengin ülkeler arasındaki orantıda sondan ikinci sırada yer alıyor.

1 Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri, dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak sıralamasına rağmen, yapılan araştırmalara göre zengin ülkeler içerisinde en düşük sırada yer alıyor. Ayrıca ABD’nin sağlık hizmetleri özelleştirilmiştir ve dünyanın en pahalı hizmetleri arasında yer almaktadır. ABD Koordineli bakımında 6. sırada yer almaktadır. Hastalarına adil ve eşit muamelede ise son sırada yer alıyor. ABD önceki raporlara göre bakım güvenliğini geliştirmiş olmasına rağmen bu kategoride de sadece 7. sıradadır. Bunlarda gösteriyor ki bazı kuruluşların ABD sağlık hizmetlerinde en iyidir çıkarımının gerçeği yansıtmadığı ortadadır.

Çok değil bundan bir kaç yıl önce ülkemizde klinik önünde kuyruk oluşturan hastaları, reçetesi elinde ilaç alabilmek için saatlerce bekleyen vatandaşlarımızı hatırlarsınız. Bu görüntülere rastlamak hala mümkün olsa da eskiye bakarak daha iyi oldukları aşikar. Fakat dünyada sağlık hizmetlerine en çok para ödeyen ülkeler arasındayız. Daha kat etmemiz gereken çok yolumuz olduğunu düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın