Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nazilerin Ruslardan Çaldığı Gizemli Kehribar Oda Bulundu mu?

Yıllardır aranan Kehribar Oda’nın bulunduğu iddia edildi. Peki, Nazi askerlerinin Ruslardan çaldığı kayıp hazine gerçekten ortaya çıkarıldı mı?
Nazilerin Ruslardan Çaldığı Gizemli Kehribar Oda Bulundu mu?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın sekizinci harikası olarak da tanımlanan Kehribar Oda’nın (Amber Room) hikayesi hakkında kısaca bilgi vererek, haberin detaylarına geçelim. Zira söz konusu odanın, 250 milyon euro değerinde olduğu tahmin ediliyor. Hem hazine avcılarının hem de yetkililerin yıllardır bulmaya çalıştığı bu oda, Prusya Kralı I. Friedrich için yapılmış ve 1716’da Rus Çarı I. Petro’ya hediye edilmiş.

Yıllar sonra Çariçe Elizabeth’in emriyle Katerina Sarayı’na taşınan ve orada tamamlanan oda, yıllarca Çariçe’nin gözde mekanı olarak kullanıldı. Kehribar ağırlıklı oda daha pek çok değerli materyalle donatıldı ve dünyanın en dikkat çeken yerlerinden biri haline geldi. Ta ki Rusya, Nazi askerleri tarafından işgal edilene kadar!

Adolf Hitler emrindeki askerlerin, 1941 yılında Leningrad’ı işgal etmesiyle birlikte Kehribar Oda’nın panelleri Naziler tarafından çalınmış.

Kehribar Oda’nın panelleri Naziler tarafından çalınmış

Ruslar, Kehribar Oda’daki taşınabilir eşyaları Almanlardan kaçırmayı başarsalar da Kehribar Oda’nın panelleri sökmek için yeterli vakit yokmuş. Sonuçta; Vladimir Lenin’in önderlik ettiği Bolşevik Devrimi’nde bile bozulmamış oda, Almanların elinden kurtulamamış.

Ve 20 ton kadar kehribar Königsberg’e götürülmüş. Fakat 1945’te Konigsberg Ruslar tarafından kuşatıldığında Kehribar Odası adeta ortadan kaybolmuş.

Rivayete göre 20 ton ağırlığında kehribarın bulunduğu sandıklar, Almanlar tarafından saklanıyor ve o gün sırra kadem basıyor.

20 ton ağırlığında kehribarın bulunduğu sandıklar yıllardır aranıyor

İşte tam da bu noktada, 3 hazine avcısının ortaya attığı iddiadan bahsedebiliriz. Zira Leonhard Blume, Peter Lohr ve Günter Eckhardt, kayıp hazinenin Almanya’nın doğusundaki Ore Dağları’nda olduğunu söylüyor.

Yaptıkları araştırmalar neticesinde Hartenstein’ın dışında bulunan bir mağaraya ulaştıklarını söyleyen üçlü, burada büyük, derin ve uzun bir tünel sistemi keşfetmiş.

3 hazine avcısı Kehribar oda'yı bulduklarını söylüyor

Keşfettikleri yerde kazı çalışmaları yapmak istediklerini ancak bunun zorlu bir iş olduğunu belirten hazine avcıları, şu an sponsor arayışı içindeler! Bakalım, maceracı arkadaşlar 70 yılı aşkın süredir aranan kayıp hazineye gerçekten de ulaşabilecek mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın