Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Politika Nedir? Politik İnsan Ne Demek?

Politika, siyasa ve siyaset ile eş anlamlı olan bir kelimedir. Aşağıdaki yazıdan, politika nedir, politik ne demektir, ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Politika Nedir? Politik İnsan Ne Demek?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Politika, TDK’nin güncel sözlüğünde devlet işlerini yürütme sanatıyla ilgili özel görüş ve anlayış olarak tanımlanmaktadır. Buna ek olarak, İtalyanca kökenli olan kelime yöntem ve bir amaca ulaşmak için kişinin karşısındakinin duygularını okşaması, nabza göre şerbet vermesi, zaaflarını kullanması biçiminde de ifade edilmektedir.

Mesela; karşı tarafa istediğimizi yaptırabilmek için sık sık politika yaparız. Özellikle de bizi seven insanlarda kullandığımız bu yöntem sayesinde de genellikle amacımıza ulaşırız. Çocuklarla ebeveynler arasında sık sık yaşanan bu durum, çoğunlukla çocukların lehine ebeveynlerinse aleyhine olacak şekilde sonuçlanır. Çünkü çocuk yaptığı politika sayesinde anne-babasının zaafından yararlanmış ve istediği şeyi elde etmiştir.

Aslına bakarsanız, politika yüzyıllardır var olan bir kavramdır. Çünkü insanın olduğu yerde politikanın olması kaçınılmazdır. Sonuçta; hiçbir otorite olmasa bile kişiler arası iletişimde bir şekilde politika vardır. Zaten ünlü Yunan filozofu Aristoteles veya kısaca Aristo’nun “Politika” isimli eserinin varlığına bakarak da rahatlıkla bu yargıya ulaşabiliriz diye düşünüyorum. Ama gelin tüm bu bahsettiklerimi aşağıdaki başlıklar altında daha detaylı biçimde ayrı ayrı ele alalım.

Devlet İşlerini Yürütmek için Kullanılan Yol Anlamında Politika Nedir?

Devlet İşlerini Yürütmek için Kullanılan Yol Anlamında Politika Nedir?Politika, siyaset ya da siyasa! Neredeyse her gün duyduğumuz, duymakla kalmayıp kullandığımız kelimeler arasında! Öncelikle bu kelimelerin arasındaki farklılıktan bir ek bilgi olarak bahsetmek istiyorum. Çünkü pek çok yerde eş anlamlı olarak gösterilen ve pek çok kişi tarafından aynı anlamı ifade edecek şekilde kullanılan bu sözcüklerin, aslında birbirinden farklı kavramları ifade ettiği söylenmektedir.

Şöyle ki; politika amaca ulaşmak için üretilen düşünsel yol-yöntemken, siyasetin genel anlamda devletin yönetilmesi anlamına geldiği belirtilmektedir. Siyasetçi ise bugün hepimizin aşina olduğu devletin yönetiminde söz sahibi olan kişilerdir. Yani siyasetçi hem politikayı üreten hem üretilmiş politikayı yürüten kişidir. Politikacı ise yalnızca politikayı üreten, yani bunu düşünen ve tasarlayan kişi olarak ifade edilebilir.

Bu kısa bilgiden sonra, gelelim politikanın genel anlamda ne ifade ettiğine! Devlet işlerini yürütmek için kullanılan yol anlamında kullanılan politika, Yunancada çok yüzlülük anlamına gelmektedir. Nitekim günümüz politikacılarına baktığımızda, çok yüzlülük kavramının hakkının pekala verildiğini görebiliyoruz. Sonuçta, pek çok kişi politikacı olmaya isim, mevkii, mal, mülk gibi avantajlarından dolayı meyletmektedir. Bu noktada sizlere manşetlerden düşmeyen en zengin politikacılar kimlermiş, şöyle bir göz atmanızı öneririm. Ama tabii aralarında gerçekten fikir üretme amacı güdenler de vardır. Ya da öyle olmasını umut ederiz diyelim.

Tam da bu noktada sizlerle yüzyıllar öncesinden bugüne kadar gelmiş Politika isimli eseriyle bugün hala konuşulan Aristoteles’in kavrama bakış açısından bahsetmek istiyorum. Aristoteles’e göre insanın mutluluğu hiç şüphesiz toplum içerisinde gerçekleşecektir.

Toplumun insan mutluluğunu temin edecek şekilde düzenlenmesi de en yüce pratik bilim olan politikanın işidir. Ama bugün Aristo’nun düşüncesinin, yani politikanın toplumun insan mutluluğunu sağlamak için yapılıp yapılmadığı, tam bir muammadır, diye düşünüyorum. Ve işin özü, politika nedir sorusuna verilen cevaplar içerisinde de bir şekilde politika güdülmektedir. Tıpkı tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan sorunsalı gibi!

Bunu da İnceleyin: Yönetim Nedir? Fonksiyonları ve Özellikleri Nelerdir? Yönetici Kime Denir?

Mecazi Anlamda Politika Nedir?

Mecazi Anlamda Politika Nedir?Aranızda mecazi anlamda politikanın ne demek olduğunu bilmeyen var mı? Günlük hayatta hangimiz mecaz anlamda politikayla karşılamıyoruz ki? Evet, kabul etmeliyiz ki pek çoğumuz günlük hayatta farklı politikalarla karşılaşıyoruz. Ya da biz farklı politikalar yapıyoruz. İsteklerimizi karşı tarafa kabul ettirebilmek için onun zaaflarından faydalanıyor ya da huyuna giderek amacımıza ulaşmaya çalışıyoruz.

Veya aynı hareketlerle biz karşılaşıyoruz. Yapılan farklı politikalar yüzünden aslında hayır demek istediğimiz şeylere istemeye istemeye evet diyoruz. Uzun lafın kısası; mecazi anlamda politika hedefe ulaşmak için kişinin karşısındaki kişinin zayıf yönlerinden faydalanması, onun duygularını okşaması ve benzeri yöntemler kullanması demektir.

Politik İnsan Ne Demek?

Politik Ne Demektir?Konu politika nedir olunca, politik kelimesinden de kısaca bahsetmeliyiz diye düşünüyorum. Fransızca kökenli olan bu kelime bir sıfat olup TDK’de siyasal ve belli bir hedefe ulaşabilmek için uzlaşmayı, iyi geçinmeyi amaçlayan kişi olarak belirtilmektedir. Siyasalın ise politika ile ilgili olan, siyasi gibi karşılıkları bulunmaktadır. Mesela; bir siyasetçinin politik duruşu vardır. Ya da x kişisinin politik görüşüne göre bilmem hangi parti yanlış yoldadır. Veya ülkede yaşanan politik gelişmeler, ekonomiyi kötü etkilemiştir. İşte bu şekilde kullanılan politika ile ilgili olan politik kelimesinin bir de diğer yönü vardır.

O da hepimizin bildiği politik davranma eylemidir. Örneğin; herkese farklı davranan, bir kişinin yanında a’yı savunurken bir diğerinin yanında aniden koyu bir b’ci oluveren ya da her iki tarafa da hak verirmiş gibi konuşan kişilere politik denmektedir. Ve bu yaklaşımlar onlara politik insan olma niteliğini kazandırmaktadır. Veya ortada çözülmesi gereken bir sorun var diyelim.

İşte bu sorunu çözmesi için çağırılan kişi genellikle nasıl politik davranacağını bilen insan olmaktadır. Çünkü orta yolu bulmak için kişinin politik bir şekilde konuşması ve aynı şekilde çözüm yolları önermesi gerekmektedir. Kısacası; politik kelimesi iki farklı anlamıyla bu şekilde ifade edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.