Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pembe Balina Oyunu Söylendiği gibi İyilik Aşılıyor mu?

İntihara sürükleyen ve tüm dünyada yankı uyandıran Mavi Balina oyununa alternatif çıktı. Ama bu kez oyun intihara değil pozitif davranışlara yönlendiriyor!
Pembe Balina Oyunu Söylendiği gibi İyilik Aşılıyor mu?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünya çapında onlarca intihar olayı ile bağdaşlaştırılan intihar oyununu duymuşsunuzdur. Zira Blue Whale Game ya da Mavi Balina oyunu, ülkemizde de epey dikkat çekmişti. Kaldı ki henüz gündemden düşmüş falan da değil. Hatta Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen ile 24 yaşındaki üniversite öğrencisi Evrim Mertin’in ölümünün arkasında da Mavi Balina oyununun olduğu düşünülüyor.

Neticede yüzlerce oyuncusunu intihara sürükleyen oyun, farklı konularla manşetlerde yer almaya devam ediyor. İşte tam da bu noktada, sizlere yeni çıkan Pembe Balina oyunundan bahsetmek istiyoruz. Ama bu kez endişelenmenize gerek yok. Çünkü Pembe Balina, oyuncularını ölüme ya da uygunsuz görevlere değil pozitif davranışlara yönlendiriyor.

Mavi Balina oyununun 50 gün boyunca gittikçe daha kötü hale gelen 50 görevden oluştuğunu hatırlatarak başlayalım.

Mavi Balina intihara sürüklüyor.

En son görev de oyuncunun kendisini öldürmesi! İşte bu oyun yüzünden dünya çapında yüzlerce kişi intihara kalkışmıştı.

İşte bu oyuna alternatif olarak çıkartılan Pembe Balina, diğerinin tam tersine gençlere iyilik aşılıyor.

Mavi Balina'nın alternatifi Pembe Balina

Daha açık söylemek gerekirse, Portekiz’de Baleia Rosa adıyla kurulan Facebook sayfasından katılımcılara günlük görevler veriliyor.

107 günlük görev süresi olan oyun, gençleri pozitif davranışlar sergilemeleri için teşvik ediyor.

Pembe Balina oyunları gençleri pozitif davranışlar sergilemeleri için teşvik ediyor.

Oyunun web sitesi ve mobil uygulaması İngilizce, Portekizce ve İspanyolca dillerinde içerik sunuyor.

“Birine onu sevdiğini söyle, Pembe Balina hashtagiyle herhangi bir yerine “ben güzelim” yazıp paylaşım yap, birine gülümse…” gibi görevleri olan oyun epey ilgi görüyor.

Pembe Balina oyunu!

Sonuçta; iyilik teması üzerine kurulmuş bu oyunun gençleri pozitif davranışlara yönlendirmesi elbette masumane ve hoş görünüyor.

Ancak oyunların ya da kısaca sanal dünyanın, bizim veya çocuklarımızın alacağı kararlar üzerinde bu kadar etkili olmasını hiç doğru bulmadığımı söylemeliyim. Kısacası; iyiliğimiz ya da kötülüğümüz birileri tarafından yazılmış kodların vereceği emirlerine bağlı olmamalı!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.