Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Biriktirmek için Edinmeniz Gereken Basit Alışkanlıklar

Kazanacağınız birkaç yeni ve aslında basit alışkanlıkla maddi anlamda çok daha mutlu olmanız mümkün. İşte öğrenmek isteyenler için yolları;
Para Biriktirmek için Edinmeniz Gereken Basit Alışkanlıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de para biriktirmenin fazlasıyla zor olduğunu düşünenlerden biri olabilir misiniz? Kenara para atabilen insanlara hayranlıkla bakıyor, onların böylesine zor bir işi nasıl başardıklarını merak mı ediyorsunuz? Her aybaşında para biriktirmeye karar veriyor ama kısa süre içinde biriktirdiklerinizle birlikte daha da fazlasını harcayarak kat ettiğiniz yolun en başına mı dönüyorsunuz?

O zaman siz, para biriktirmenin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Çünkü bunun ne anlama geldiğini, ne için gerekli olduğunu, hayatınızı nasıl değiştirebileceğini bilseydiniz, birikim yapmakla imkansızı yan yana koymazdınız.

Paranızı akıllıca kullanmayı çocuk oyuncağı olarak görür, biriktirdikçe elde ettiklerinizin sizi ne kadar mutlu ettiğini görüp daha çok biriktirmek için kendinizi motive ederdiniz. Evet, kenara para atmanın ne demek olduğunu bilseydiniz, bunun basit stratejilerini anlayabilseydiniz, tam olarak böyle yapardınız. Ama siz bunları bilmediğiniz için birikim yapmanın fazlasıyla sıkıcı, zor ve yorucu olduğunu düşünüyorsunuz. Yarınlarınız için cebinizden çıkacak paranın sizin eğlence hayatınızı bitmesine, kişisel bakımınız için artık para harcayamamanıza, sinemalara, konserlere gidememenize falan neden olacağını sanıyorsunuz. Oysaki gerçekler hiç de düşündüğünüz gibi değil. Neden mi?

Çünkü birikim yapmanın kolaylığını anladığınızda, kaybedeceğinizi düşündüğünüz zevklerinizden çok daha fazlasını yapmaya imkan bulursunuz. Belki bir süreliğine sinemaya gidemezsiniz ama favori filminizin çekim alanına gitme şansı yakalarsınız. Belki evinize her gün eliniz kolunuz poşetlerle dolu olarak gidemezsiniz ama biraz sabrettikten sonra hayalini kurduğunuz eve nasıl istiyorsanız o şekilde girebilirsiniz. Belki hafta sonu kaçamaklarınıza bir süreliğine ara verirsiniz ama yıllık tatilinizi resimlerine bakıp bakıp gitmeyi düşlediğiniz ülkelerde geçirebilirsiniz. Evet, bu dediklerimin hepsini siz de yapabilirsiniz. Yalnızca birikim yapmanın kolay yollarını öğrenmeniz ve birkaç yeni alışkanlık kazanmanız gerekiyor. Ve kazanacağınız bu yeni alışkanlıkların size düşündüğünüzden çok daha fazlasını kazandıracağının garantisini rahatlıkla verebilirim.

Hayallerinizin Farkında Olun!

Hayallerinizin Farkında Olun!Evet, kolay bir şekilde birikim yapabilmek için hayallerinizin farkında olmanız gerekiyor. Bununla demek istediğim, daha çok paranızın olması durumunda yapmak istediklerinizi bilmeniz. Yani öyle sıradan hayaller değil, belirgin bir şeyler için uğraşıyor olduğunuza inanmalısınız. Mesela; daha çok param olduğunda daha iyi yaşayacağım ya da her istediğimi alabileceğim demek yerine, ne almak istediğinizi bilmelisiniz. Güzel bir araba düşlemek yerine, bir Audi Q5’im olacak diyebilmelisiniz. Veya tatilimi çok lüks bir otelde geçirebileceğim demek yerine, dünyanın en güzel doğa manzarasına sahip 5 otelinden birine gideceğim demelisiniz. Bir tek demekle kalmamalı, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için kendinize inanmalısınız.

Kenara attığınız bir kuruşun bile önemli olduğunu, bunun sizi hayallerinize bir adım daha yaklaştıracağını anlamalısınız. Çünkü belirsiz şeyler için para biriktirmek insanı yorarken, elle tutulabilecek bir şeyler için çalışmak diğerine göre çok daha kolay gelecektir. İşte tam da bu nedenle, birikim yaparak nereye varmak istediğinizi, hangi hayalinizi gerçeğe dönüştürmek istediğinizi bilmelisiniz. Son olarak, burada olaya biraz da mantıkla yaklaşmanız gerektiğini unutmamalısınız. Yani henüz bir bisikletiniz bile yokken, bilmem kaç bin dolarlık bir arabanın hayalini kurmayın. Bu hayalinize ulaşmak imkansız olduğundan değil ama ilk etapta cesaretinizin kırılmaması açısından daha küçük, daha kolay elde edilebilir düşlerinize odaklanın. Sırası geldiğinde bütün hayallerinizi gerçeğe dönüştüreceğinizi düşünerek ulaşılması kolay olanlardan başlamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Hemen Bir Kumbara Edinin!

Hemen Bir Kumbara Edinin!Doğru duyunuz, kumbara dedim. Çünkü kulağa her ne kadar çocukça gelse de, bir kumbara edinmek para biriktirmenin en önemli kuralıdır. Hem de bu sevimli eşya para biriktirmeyi gözünüzde çok daha eğlenceli bir hale getirecektir. Tabii, alacağınız kumbaranın birikim yapmanızda epey etkili olacağını da söylemeliyim. Örneğin; birikim yapmanın zor olduğunu düşündüğünüzü varsayarsak, şeffaf bir kumbara edinmeniz sizi inanılmaz derecede motive edecektir. Neden mi? Çünkü içerisine attığınız her kuruşun paranızı arttırdığını gözlerinizle görecek ve daha çok para biriktirebilmek için kendinizi teşvik etmeyi öğreneceksiniz. Her akşam eve gittiğinizde ilk iş olarak kumbaranıza para atmayı öğrendiğinizde, para biriktirmek için gereken en önemli alışkanlığı da kazanmış olursunuz.

Burada işinizi kolaylaştırmak için verebileceğim bir diğer tavsiye de kumbaranızın yanı başına sizi motive edecek bir şeyler koymanızdır. Mesela; ne mi? Mesela; ilk adımda bahsettiğimiz hayalleriniz. Evet, şeffaf kumbaranızın hemen yanına hayallerinizi koyabilirsiniz. Gitmek istediğiniz ülkenin, şehrin en güzel resimlerini, birkaç sene içinde kullanacağınızı hayal ettiğiniz o bilmem kaç beygir gücündeki süper arabanın fotoğrafını, ona istediği bir şey alabilmek için uğraştığınız eşinizin, sevgilinizin size gülümseyen yüzünü, kısacası gerçeğe dönüştürmek istediğiniz düşünüzü koyun! Sonuçta hayallerinize yaklaşmak için yapmanız gereken şey kumbaraya bir miktar daha para koymakken, tam karşınızda duran hayallerinizle kumbaranıza karşı nasıl kayıtsız kalabilirsiniz ki?

Kumbaranıza Her Gün Bir Miktar Para Atın!

Kumbaranıza Her Gün Bir Miktar Para Atın!Para biriktirmeyi öğrenmek için edinmeniz gereken bir diğer alışkanlık da bu! Yukarıdaki alışkanlıkları edindikten bunu zaten kendiliğinizden yapmak isteyeceksiniz ama ben yine de kısaca bahsetmek istedim. Evet, akşam olup eve gittiğinizde herkes gibi sizin de sürekli yaptığınız bir rutin vardır. Belki azıcık tembel olan insanlar gibi kendinizi direk favori koltuğunuza atıyorsunuzdur, belki de işi gücü hiç bitmeyen çalışan anneler gibi hemen ev işlerine başlıyorsunuzdur. Sonuçta; akşamları eve gittiğinizde ne yaparsanız yapın ama rutininiz arasına mutlaka kumbaranızı ve hayallerinizi ziyaret etmeyi de ekleyin.

Hatta ilk iş olarak bunu yapmanız, sizin için daha iyi olacaktır. Böylelikle “kumbaraya para atmayı hep unutuyorum” şeklinde bahaneler üretmekten de kurtulmuş olursunuz. Kısacası; evinize girdiğinizde ilk olarak çantanızı, cüzdanınızı açarak kumbaranızdaki para seviyesini yükseltmeyi alışkanlık haline getirin. Hem burada kumbaranıza ne kadar para attığınızın pek bir önemi olduğunu da düşünmeyin. Yani her gün kenara 5 lira atmaya karar verdiniz diye ille de 5 lira atacaksınız diye bir şey yok. Belki o gün cüzdanınızda sadece 2 lira vardır. Olsun, o günlük 2 lira atın. Diğer gün belki daha çoğunu atarsınız. Yeter ki bu alışkanlıktan vazgeçmeyin. Küçük de olsa görevinizi tamamlamayı adet edindiğinizde, hayatınızı kolaylıkla birikim yapabilen insanlardan biri olarak geçirebileceksiniz demektir.

Giderlerinizi Azaltın!

Giderlerinizi Azaltın!“Giderlerimi azaltmak mı, zaten kıt kanaat geçiniyorum, daha nereden neyi kısacağım” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama büyük ihtimalle gün içinde ne kadar çok gereksiz harcama yaptığınızdan bihabersiniz. Hayır mı? O zaman şu sorulara cevap verin. İşiniz yürüme mesafesindeyken, araba çalıştırıyor musunuz? Ya da toplu taşıma araçları kullanabilecekken sırf keyfiniz bozulmasın diye her gün kilometrelerce yolu arabanızla mı kat ediyorsunuz? Peki ya sabah simitleri, poğaçaları, börekleri? Fazla fazla para harcadığınız öğle yemekleri! Şekerim düşer diye markete her gittiğinizde aldığınız çikolatalar, şekerlemeler, sakızlar! İş çıkışlarında arkadaşlarınızla gittiğiniz o meşhur kahve duraklarınız! İndirimde diye satın aldığınız gereksiz kıyafetler, ayakkabılar, çantalar! Şişelenmiş sular, yeni modeli çıktı diye tonlarca para döktüğünüz akıllı telefonlar ve kim bilir daha neler…

Evet, hiç düşünmeden yaptığınız o kadar çok gereksiz harcama var ki! İşte artık bunların farkına varmalısınız. Çünkü giderlerinizi azalttığınızda doğal olarak daha çok para biriktirebilecek ve isteklerinize çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz. Hatta bunun için ne yapın biliyor musunuz? Bir hafta boyunca elinizi cebinize her soktuğunuzda ne için para harcadığınızı bir kenara yazın. Hiçbir şeyi atlamadan hepsini eksiksiz bir şekilde yazdığınızdan emin olun. Bir haftanın sonunda yaptığınız bu listeyi tek tek inceleyin. Ne kadar çok gereksiz şeye para harcadığınızı kendi gözlerinizle görecek ve isterseniz rahatlıkla giderlerinizi azaltabileceğinizi anlayacaksınız. Ve masraflarınızı azalttıkça doğal olarak da kumbaranıza daha çok para atmaya başlayacaksınız. İşte bu nedenle, hemen şimdi cebinizden çıkan her kuruşun hesabını tutmaya başlayın diyorum. Kesinlikle kazançlı çıkan siz olacaksınız.

Paranızı Çoğaltın!

Paranızı Çoğaltın!Daha hızlı ve daha kolay bir şekilde para biriktirmek için paranızı arttırmanın yollarını aramalısınız. Ama isterseniz, var olan kazancınızla da pekala birikim yapabilirsiniz. Benim lafım sadece hayallerine daha hızlı ulaşmak isteyenler için! Peki, bunun için ne yapacaksınız? Kazancınızı arttırmak için giderlerinizi kısmaktan başka ne yapacaksınız? Burada öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken şey, yeteneklerinizin farkına varmanız ve sizin için keyifli olacak bir işe yönelmeniz! Örneğin; bir şeyler üretmekten hoşlanıyorsanız; el becerisi olanlar için evden çalışarak para kazanmanın eğlenceli yolları neymiş öğrenek daha çok kazanca doğru ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ya da telefonunuza haddinden fazla bağımlıysanız, o zaman da elinden telefonu düşürmeyenler için para kazandıracak öneriler hakkında bilgi sahibi olmayı deneyebilirsiniz. Sonuçta günümüzde boş zamanlarınızı paraya çevirecek sayısız faklı yöntem bulunuyor. Bu ek gelir yöntemlerini araştırarak paranızı çoğaltmanın farklı yollarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Zira maaşınız sizin için yeterli değilse, bir şeyler yaparak gelirinizi arttırmak zorundasınız. Evde boş boş oturmakla kimse para kazanmıyor değil mi? Ya da hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için kimse sizin için çalışmıyor? İşte bunun farkına varmalı ve düşlerinize kavuşmak için birazcık çaba harcamalısınız. Nitekim emeksiz yemek olmuyor.

Kendinizi Ödüllendirin!

Kendinizi Ödüllendirin!“Biriktiriyorsunuz, biriktiriyorsunuz ortada hiçbir şey yok” durumunu yaşamamak için arada sırada kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Çünkü her gün kenara para attığınızda bir süre sonra bunun karşılığını görmek istersiniz. Ama henüz hayalinize ulaşamadığınızı görür, birikim yapmanın hiçbir işe yaramadığını düşünmeye başlarsınız. Sonuç olarak da, bir hışımla hem biriktirdiklerinizi harcar hem de henüz kazanmadığınız paralara göz dikersiniz. Zira sinirlenmişsinizdir. O kadar süredir uğraştığınız birikim planlarınızın hepsi suya düşmüştür. Yoksa bahsettiğim bu durumları daha önce yaşadınız mı? Anlattıklarım size çok mu tanıdık geldi? O zaman hemen şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz.

Evet, yukarıda öğrendiğiniz alışkanlıklar kazandıktan sonra yapmanız gereken bir şey daha var. O da aradı sırada kendinizi ödüllendirmek! Ama bu dediğim sadece birikim yapma konusunda zorlananlar için geçerli! Yani hayallerinize ulaşana kadar kumbaranıza kararlı bir şekilde para etmeye devam edebilecekseniz, o zaman kendinizi ödüllendirme kısmını daha sonraya da bırakabilirsiniz. Bu tamamen kararını sizin verebileceğiniz bir şey. Ancak arada sırada birikimlerinizin bir kısmını küçük keyifleriniz için harcadığınızda daha çok motive olacağınızdan emin olabilirsiniz. Ne bileyim ayda bir kez kendinize küçük bir hediye alabilir, ufak tefek harcamalar yaparak kendinizi ödüllendirmeyi deneyebilirsiniz. Tabii, ödüllendirme olayını abartmadığınızdan emin olmayı unutmayın. Yoksa tüm uğraşlarınız çöpe gider ve eminim hiçbiriniz böyle bir şey yaşamak istemezsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın