Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otobiyografi Nedir? Nasıl Yazılır? Örneği ve Özellikleri

Otobiyografi (öz yaşam öyküsü), yazarın kendi hayat hikayesini anlattığı edebiyat türüne verilen isimdir. Yazıdan özelliklerine ve örneklerine ulaşabilirsiniz.
Otobiyografi Nedir? Nasıl Yazılır? Örneği ve Özellikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Otobiyografi, kişinin kendi biyografisini yazması demektir. Yani tıpkı bir ressamın kendi portresini yapmasına otoportre denmesi gibi, bir kişinin belirli kurallara bağlı kalarak kendi hayat hikayesini anlatmasına da otobiyografi denilmektedir.

Peki, bu belirli kurallardan kasıtlar nelerdir? Otobiyografi yazılırken nelere dikkat edilmelidir? Örnek bir otobiyografi nasıl hazırlanmalıdır? Gelin, tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki başlıklar altında inceleyelim.

Otobiyografi Nedir? Kısaca Tanımı

Otobiyografi Nedir? Kısaca TanımıOtobiyografi kısaca; kişinin kendi yaşam öyküsünü anlattığı edebiyat türü olarak tanımlanabilir. Yazarın doğduğu andan itibaren başlayarak içinde bulunduğu zamana kadar başından geçenleri, ailesini, arkadaşlarını, yani hayat hikayesini anlatmasına otobiyografi yazmak denilmektedir.

Bir diğer ifadeyle, insanın başka birinin hayat hikayesini anlattığı tür olan biyografiyi, kendisini ele alarak yazmasıdır diyebiliriz. Otobiyografiler, özellikle de adını bir şekilde duyurmuş kişilerin kendilerini ifade etmeleri için faydalı olan eserlerdir. Diyelim ki; edebiyat, bilim, sanat, spor ya da siyaset alanından ünlü bir kişi var. İşte bu kişi, kendisini bilinmeyen yönleriyle de anlatmak, kayda değer başarılarını nasıl elde ettiğini paylaşmak, kısacası hayat hikayesini bilinmeyen yönleriyle de insanlara göstermek istiyorsa, otobiyografi yazması onun bu isteklerine ulaşmasını sağlayacaktır.

Ayrıca otobiyografiler, birtakım önemli olaylara damgasını vurmuş, ses getiren eserler ya da çalışmalar ortaya koymuş insanların, gelecek yüzyıllara aktarılabilmesi açısından da oldukça önemlilerdir. Sonuçta; böyle bir kaynak bireyin kendi düşünceleriyle oluşturulmuş olduğu ve yaşanmışlıkları kendi bakış açısından aktardığı için diğer belgelere göre çok daha fazla önem taşıyacaktır. Evet, otobiyografi nedir sorusunu bu şekilde cevaplandırdıktan sonra gelin şimdi de bu türü yazarken dikkat edilmesi gerekenlere değinelim.

Otobiyografi Nasıl Yazılır?

Otobiyografi Nasıl Yazılır?Öncelikle otobiyografi yazmak için iki farklı yol kullanılabileceğini belirtelim. Birincisi; kişinin kendisi hakkında her istediğini serbestçe yazabildiği kontrolsüz otobiyografi iken, ikincisi ise kişinin belirli bir konu etrafında yoğunlaşarak yazdığı kontrollü otobiyografilerdir.

Otobiyografi nasıl yazılır sorusuna gelecek olursak ise şunları söyleyebiliriz. İlk olarak, bu türde doğru bir şekilde bilgi verebilmek için kişinin kendisine karşı dürüst davranması gerekmektedir. Çünkü insanın kendisinden bahsederken objektif olması hiç de kolay değildir. İşte bu durumu kolaylaştırmak ve okuyucunun gözünde daha inandırıcı olabilmek için otobiyografi, resim ve belgelerle desteklenebilir.

Daha çok “yaptım, okudum, gittim, geldim, evlendim, çalıştım…” gibi birinci tekil şahıs eki almış yüklemlerle oluşturulacak otobiyografide olaylar kronolojik sıralamaya göre ele alınır. Anılar ağırlıklı olacağı için bu türle karıştırılsa da aralarında bariz farklılıklar bulunmaktadır. Mesela; anıda kişinin hayatından belirli kesitler ele alınırken, otobiyografide bütün yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Başka bir şekilde ifade edecek olursak ise otobiyografi anıya göre çok daha geniş (doğumdan otobiyografinin yazıldığı ana kadar) bir süreci kapsamaktadır.

Otobiyografinin Özellikleri Nelerdir?

Otobiyografinin Özellikleri Nelerdir?Gerçi yukarıdaki bilgilerden otobiyografinin özellikleri hakkında az çok bilgi edinmişsinizdir ama biz burada hepsini bir araya getirelim. Otobiyografinin belli başlı özellikleri:

  • Kişinin doğduğu andan itibaren yazıldığı ana kadar yaşadıklarından oluşmaktadır.
  • Kişi çoğunlukla kendisiyle birlikte ailesinden ve yakın çevresinden bahseder.
  • Yazar kendi hayat hikayesini ele alsa da gerçeklerden şaşmamalıdır.
  • Kronolojiye dikkat edilmelidir.
  • Tartışmalara yol açacak bilgilere yer verilmemelidir.
  • Resim ve belgelerden yararlanılmalı, söylentilerle otobiyografinin inandırıcılığı azaltılmamalıdır.
  • Düşünsel bir plana göre yazılmalıdır.

Otobiyografi Örneği

Otobiyografi ÖrneğiOtobiyografi yazarken; ailenizden bahseder misiniz, hayatınızdaki en önemli olaylar nelerdir, şimdiye kadar en çok kimlerin etkisinde kaldınız, ilgi alanlarınız ve sevmediğiniz şeyler, çocukluğunuza dair en belirgin hatıralarınız ve benzeri sorulara cevap verilmektedir. Örneğin; Otobiyografi isimli Nazım Hikmet şiirinde ünlü kişilik hayat hikayesini kısaca anlatmıştır. Ayrıca, Yaşamak Ne Güzel Şey Be Kardeşim isimli kitabı, Türk edebiyatının en iyi otobiyografi kitaplarından biri olarak gösterilmektedir. Evet, konuyu bütün detaylarıyla incelediğimize göre son olarak otobiyografi nedir başlıklı yazımızı küçük bir otobiyografi örneği paylaşarak noktalayalım diyorum.

Otobiyografi yazmak düşünsel plan gerektirir;

Otobiyografi Yazmak“15 Mayıs 1987’de Ankara’da doğdum. Bir yaşıma geldiğimde babamın işi gereği Ankara’dan Denizli’ye taşındık. Hayatımın ilk 5 yılını burada babam Mustafa Bey ve annem Fatma Hanım ile birlikte geçirdim. Sonrasında gelen tayin haberi ile birlikte Tokat’a taşındık. Ve Zile maceramız başladı. Birkaç ay içerisinde kardeşim Emir dünyaya geldi ve böylece sıkıcı yalnızlığım sona erdi. İlköğretimimi burada tamamladıktan sonra, yeni bir tayin ile ben ortaokuldayken Bursa’ya taşındık. Neyse ki Bursa ailemin son durak noktası oldu. Ama benim yolculuğum henüz bitmemişti. Öğretmen olmak için İstanbul Üniversite’ndeki eğitimime başladım.

4 yıl sonra mezun olduktan sonra ise ilk olarak Erzurum’a atandım. Buradaki bir başına kalmışlık duygusu beni yazmaya sürükledi ve bir gün elime aldığım kalemle defter bütün yaşamımı değiştirdi. Durmadan yazıyor, kafamda kurduğum hikayeleri kağıda dökerek rahatlıyordum. Bu sırada benim gibi bir Türkçe öğretmeni olan Ayça ile de arkadaşlığımız pekişmişti. Evime geldiği ziyaretlerinden birinde yazdıklarımı okuyan Ayça, bu kısa öykülerimi kitap haline getirmem gerektiğini söyledi. Hatta söylemekle de kalmayıp, haftalarca bana dil döktü. Sonunda ısrarlarına dayanamayarak birlikte bir yayımcıya gittik ve böylece ilk kitabım Alaca Kuşlar yayımlanmış oldu…”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.