Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Öğrenmesi En Kolay 5 Yabancı Dil

Kaç tane yabancı dil biliyorsunuz? Eğer bu iş size oldukça zor geliyorsa kolaylaştırmak için çalışmalısınız. Yazımızda öğrenmesi en kolay dilleri sıraladık.
Öğrenmesi En Kolay 5 Yabancı Dil
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yabancı dil öğrenmenin zor olduğunu kim söyledi? Bunu düşünmeyin, sizin düşünmeniz gereken soru: “öğrenmesi en kolay yabancı dil hangisi?” ve “hangi dil benim daha çok işime yarar?” olmalıdır. Bu iki sorunun cevabı elbette bir ortak paydada kesişecektir. İşte, o zaman o dili öğrenmek adına internet sitelerine, uygulamalara ve kurslara başvurabilirsiniz.

2012’de yapılan bir araştırmaya göre İngilizlerin %61’i ikinci bir dil bilmiyor. Sanırım, o zamanlar gerek duymuyorlardı. Ancak dünya tersine dönmeye başlıyor. Büyüyen ekonomileri nedeniyle Çince ve Fransızca konuşan insan sayısının çok olması nedeniyle, İspanyolca ve hiçbir zaman değeri azalmayan Almanca işlerin seyrini değiştirdi.

Evet, belki İngilizceyi ana diliniz gibi konuşamıyor olabilirsiniz; ama gramerinizin çok iyi olması ve konuştuğunuzda anlaşılır olmanız yeterlidir. Sonuçta bu sizin ana diliniz değil, kimse sizden mükemmel konuşmanızı beklemiyor. Ayrıca ana dili İngilizce olan ülkelerden bir adım önde sayılırsınız. Çünkü İngilizce öğrendikten sonra 2 dil bilmiş oluyorsunuz. Birçok İngiliz arkadaşım bu durumdan rahatsız olan, keşke başka bir ülkede doğsaydım ne de olsa herkes İngilizce biliyor diyen…

Son senelerde herkes bunun farkında ve olabildiğince İngilizce öğrenilmeye çalışıyor. Özellikle Çin, son 4 sene içerisinde çocukların İngilizce eğitimi konusu çok ciddiye almaya başladı. Şu ara insanların sıklıkla “zaten herkes İngilizce biliyor” dediğini duyabilirsiniz. Yalan yok. Bu nedenle, kendinizi herkesten ayırmak adına ekstra bir yabancı dil daha öğrenmek; sizin avantajınıza olacaktır. Hatırlayanlar olacaktır, en çok getirisi olan dillerden bir yazımda bahsetmiştim. O dilleri ve bu yazımın devamındaki en kolay öğrenebileceğiniz dilleri göz önüne alarak, İngilizceden farklı olarak hangi dili seçmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Bazı Cümleler ile Gramerdeki Farklılıkları Karşılaştırabilirsiniz

Bazı Cümleler ile Gramerdeki Farklılıkları KarşılaştırabilirsinizBir yabancı dil öğrenmeye başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır.

 • Öğreneceğim dildeki ses ve tonlamalar konusunda başarılı olabilir miyim?
 • Bildiğim dillere yakın mı? Gramer yapısı ve aynı olan kelimeler var mı?
 • Ne kadar zor olacak?
 • Akıcı olarak konuşmam ne kadar vaktimi alacak?

Bu sorulara cevap aldıktan sonra muhtemelen bir karar vermiş olursunuz. Bir de hemen hemen tüm dillerdeki gramer farklılıklarını anlayabileceğimiz cümleler var. Onlara bir göz atın, daha sonrasında da İngilizce ve İspanyolcalarını inceleyerek farkları görmeye çalışın.

 • Elma kırmızıdır.
 • Bu, Onur’un elmasıdır.
 • Ben, elmayı Onur’a verdim.
 • Biz, elmayı Onur’a verdik.
 • Erkek çocuk, elmayı Onur’a verdi.
 • Kız çocuk, elmayı Onur’a verdi.
 • Bunu, ona vermem lazım.
 • Bunu, ona vermek istiyorum.

İngilizce ve İspanyolcalarını inceleyerek farkları görmeye çalışın.Peki bu cümleler ne işinize mi yarayacak?

 • Cümledeki öğelerin sıralamasını görmenizi sağlayacak.
 • Fiillerin Türkçedeki gibi kişiden kişiye göre değişip değişmediğinizi anlamanızda yardımcı olacak.
 • İsimlerin Almancadaki “der, das, die” gibi değişen artikelleri olup olmadığınızı görmenizi sağlayacak.

Tabii, internet veya telefon uygulamaları üstünden bir yere kadar devam edebilirsiniz. Belli bir aşamaya geldiğinizi ve cümlelerin giderek zorlaştığını düşündüğünüzde ise dili iyi bilen ve size yardım edebileceğini düşündüğünüz birisinden yardım isteyebilirsiniz veya kursa giderek daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu cümleleri kıyasladıktan sonra en azından İspanyolca hakkında ufak bilgiler edindiğinizi düşünüyorum. Aynı şekilde siz de öğrenmek istediğinizde bu tarz cümleleri İngilizce ve Türkçe ile karşılaştırarak aradaki farkları yakalamaya çalışabilirsiniz. Ayrıca özneye göre fiilin değişip değişmediğini de kendiniz görebilirsiniz.

Öğrenmesi Kolay 5 Yabancı Dil

Öğrenmesi Kolay 5 Yabancı DilEvet, geldik asıl konuya… İngilizceyi bu listeye dahil etmedim; çünkü o günümüzde neredeyse zorunluluk olarak görülmekte. Peki, geriye kalan onlarca dil arasından öğrenmesi en kolay olanları hangileri acaba? Her dilin konuşma, gramer ve yazma zorluğunu 3 kategoriye ayırarak belirttim.

Konuşma: Alfabemiz sağ olsun, biz Türkler genel olarak yabancı dillerdeki sesleri çıkarmaya oldukça yatkınızdır. Her ne kadar kulağımız aşina olmasa dahi kelimeyi bir kere duymak, tekrar etmemiz için yeterli olacaktır. Yabancıların “ö, ü, ğ” gibi sesleri çıkarması bir hayli zor oluyor. Ancak diğer dillerde olan ve bizim çıkaramayacağımız sesler oldukça azınlıktadır. Bu nedenle, konuşma konusunda telaş yapamaya gerek yok.

Gramer: Arkadaşlar, Türkçe grameri en zor olan dillerden bir tanesidir. Ana diliniz bile olsa Türkçeye hakim olduktan sonra diğer dillerin gramer yapısını çözmek, size çok da zor gelmeyecektir. Evet, belki bir tek Rusçada zorlanılabilir. Onun dışında gramer konusunda telaş yapılması gereken pek fazla dil yoktur.

Yazma: Evet, en çok zorlanılacak olan kısım yazmadır. Çünkü biz nasıl konuşuyor, nasıl duyuyorsak öyle yazıyoruz. Ancak diğer dillerde bu farklılık göstermektedir. Bu nedenle, yazma kısmına alışmak biraz zaman alabilir; ama endişelenecek hiçbir şey yok. Siz öğrenmeye kararlı olduktan sonra bunun da üstesinden gelebilirsiniz. Bir de Japonca ve Çince gibi yazıları karakterlerle olan bir dil öğrenecekseniz, asla pes etmeyin. Çünkü herkes sıfırdan başlıyor. Tek zorlanan kişi, siz olmayacaksınızdır.

Evet, şimdi kolaydan zora doğru listelediğimiz yabancı dillere bir göz atalım:

1 İspanyolca

İspanyolca

 • Konuşma: Çok Kolay
 • Gramer: Çok Kolay
 • Yazma: Kolay

Dünyada öğrenilmesi en kolay olarak görülen dil İspanyolcadır. Aynı zamanda en çok konuşulan dilde İspanyolcadır. 5 sesli harf (a, e, i, o, u) ve üç tane iki harften oluşan (ch, ll, rr) sesleri vardır. Ayrıca İspanyolca, uluslararası verilen iş ilanlarının %37’lik kısmında “bilinmesi gereken dil” olarak gösterilmiştir. Harcadığınız zamanın karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz. Kim bilir, belki kendiniz için yaptığınız en akıllıca yatırım olacaktır.

2 İtalyanca

İtalyanca

 • Konuşma: Kolay
 • Gramer: Kolay
 • Yazma: Orta

Dünyadaki en romantik dil olmasıyla bilinir. İngilizce bilen arkadaşlar, İtalyanca öğrenme konusunda şanslılardır. Çünkü bazı kelimeler İngilizceyi andırmaktadırlar. Foresta/orman; forest, calendario/takvim; calendar, ambizioso/hırs: ambitious gibi benzer kelimelerle karşılaşabilirsiniz.

Bazı kelimeler, İspanyolcada olduğu gibi okunduğu şekilde yazılmaktadır. İtalyanca hakkında ilginç olan şey ise kelimelerin çoğunun sesli harflerle bitmesidir. Bu da konuşurken, sanki şarkı söylüyormuş havası yaratabilir.

3 Fransızca

Fransızca

 • Konuşma: Orta
 • Gramer: Orta
 • Yazma: Kısmen Kolay

Aşkın bir dili olsa Fransızca konuşurdu.

Her ne kadar farklı gözükse de bir kere öğrenmeye başladığınızda İngilizce ile benzer olduğunu görebilirsiniz. Latincenin devam dili niteliğinde sayıldığı için Portekizce, İspanyolca ve İtalyancayla da benzerlikler göstermesi muhtemeldir. Aynı zamanda 29 ülkede resmi dildir. Dünyada 200 milyona yakın insan Fransızca konuşabilmektedir. “Le, la” gibi sesler kelimenin başına gelince coşkulu bir şekilde okunması gereken bir dildir.

4 Portekizce

Portekizce

 • Konuşma: Orta
 • Gramer: Ortaya Yakın
 • Yazma: Ortaya Yakın

Brezilya’nın da ana dili olmasıyla beraber Portekizce, dünyada kendisine genişçe bir yer bulmuştur. Ancak Portekiz ve Brezilyalıların konuştuğu, Portekizceler arasında bazı farklar vardır. Brezilyalıların yerine Portekizlilerin konuştuğunu öğrenmek daha mantıklıdır. Konuşmasında ise insanı zorlayan yalnızca genizden çıkarılması gereken seslerdir. Bu nedenle, konuşma seviyesi “orta” olarak gösterilir.

5 Almanca

Almanca

 • Konuşma: Zor
 • Gramer: Orta
 • Yazma: Ortaya Yakın

Birçok insan için Almanca, oldukça zor ve kaba bir dil olarak bilinir. Uzun kelimeler, gırtlaktan çıkarılması gereken sesler gibi sebepler mevcuttur. Konuşma kısmı en çok zorlanacağınız aşama olacağı için üstünde bir hayli çalışmanız gerekmektedir. Artikellerine alışmak, kısa bir sürenizi alabilir. Sonrasında ise öğrenmesi ve konuşması oldukça zevkli bir dildir.

Bunların dışındaki diller, genel olarak öğrenilmesi oldukça uğraş gerektiren dillerdir. Bu dilleri diğer dillere nazaran öğrenmek oldukça kolaydır. Oldukça kısa bir sürede çok iyi şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca öğrenmeye başladığınız dilin ana dil olarak konuşulduğu bir yere gitme şansınız varsa, bu şansı kesinlikle değerlendirin. Çünkü, yerinde öğrenmek ile Türkiye’de öğrenmek kesinlikle aynı olmayacaktır. Yararını da en çok konuşma dilinde göreceksinizdir. Bu dillere harcayacağınız zamanı ve parayı, tam bir şekilde öğrendikten sonra katbekat fazlasını alacaksınızdır. Hem ekstra bir dil bilmenin kime ne gibi zararı olabilir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.