Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mutlu Olmak ve Sağlıklı Bir Yaşam için Para Harcamak Doğru mu?

Mutlu Olmak ve Sağlıklı Bir Yaşam için Para Harcamak Doğru mu?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir cebimizden girip, bir diğerinden çıkan paramızı, sayısız farklı şey için harcıyoruz, öyle değil mi? Sırf canımız istiyor diye gidip en pahalı restoranlarda yemek yiyor, aynısından evde bulunan kıyafetlere hiç düşünmeden harcama yapıyoruz. Milletle kıyaslama yaparak bütçemizi zorlayan arabalara biniyor, sırf ego tatmini için piyasaya en son çıkan teknolojik aletler satın alıyoruz. İşte bunlar gibi daha pek çok gereksiz ve yararsız şey için cüzdanımızdan tomarla para çıkartıyoruz. Peki, tüm bu harcamaların bize gerçekten ne kattığını biliyor muyuz?

Hani biz yukarıdakilere benzer harcamaları, mutluluğumuz veya ihtiyacımız olduğu için yaptığımızı söylüyoruz ya! Tam da bu gerekçenin, ne kadar doğru olduğunu bilip bilmediğimizden bahsediyorum. Zira hemen hepimizin yaptığı o malum harcamalar, bize neredeyse hiçbir şekilde olumlu katkı yapmıyor. Yani söylediğim harcamalar için elimizi cüzdanımıza attığımızda ne mutluluğumuz, ne iç huzurumuz, ne sağlığımız, ne maddi durumumuz iyileşmiyor. Aksine pek çok yönden zararı dokunuyor.

İşte bu nedenlerden dolayı, bugün sizlerle paramızı daha faydalı şeyler için harcamamız gerektiğinden konuşacağız. Daha doğrusu, mutlu ve sağlıklı bir hayat için nerelere para harcamamız gerekiyor, sorusunu yanıtlayacağız. Ve dilerseniz, elimizi cebimize atmadan önce aklımıza getirmemiz gereken bu listeyi incelemeye hemen başlayalım. (Çünkü saniyeler içinde çuvalla harcama yapılabilen bir dünyada yaşıyoruz ve siz daha fazla gereksiz şeye para harcamayın diye aşağıdaki maddelere hemen geçmeliyiz!)

Deneyimler!

Deneyimler!Gün içinde yaptığımız pek çok gereksiz harcamayı ortadan kaldırıp, yerine koymamız gerekenlerden bir tanesi kesinlikle deneyimler! Çünkü deneyimler, hayatımıza katabileceğimiz en önemli değerlerden bir tanesi ve bu şansımızı iyi kullanmadığımızda sonuç hep pişmanlık oluyor. Diğer bir deyişle; yaşanacak güzel şeyler yerine materyallere odaklandığımızda, eş zamanlı olmasa bile daha sonradan hep “neden” demek zorunda kalıyoruz.

İşte bunun için hatırladığımızda bizi mutlu edecek veya belki de üzecek deneyimler için harcama yapmalıyız. Ve bunu yaparken kendimize en büyük iyiliklerden bir tanesini yaptığımızı hiç unutmamalıyız. Hatta tam da yeri gelmişken size parayla deneyim satın almanın gerçek mutluluğu getirdiğini gösteren kanıtlarını incelemenizi öneririm. Emin olun bana hak vereceksiniz.

Yaşam Alanı ve Ev Dekorasyonu!

Yaşam Alanı ve Ev Dekorasyonu!Evet, yaşam alanınız ve ev dekorasyonunuz için para harcamanız da gayet mantıklı! Çünkü bu şekilde hem sağlığınız hem de mutluluğunuz için iyi bir şey yapmış olacaksınız. Sonuçta; gününüzün en az yarısını, belki de daha fazlasını geçirdiğiniz mekan, doğal olarak sağlığınızı ve mutluluğunuzu da etkileyecektir. Düşünsenize; hiç içinize sinmeyen bir eve, sadece başınızı sokacak bir çatı olarak bakıyorsunuz. Bu durum sizi olumsuz olarak etkilemez mi? Pek tabi olarak etkiler. İşte bu nedenle; şayet içinde olmaktan keyif almadığınız bir eviniz varsa onu değiştirmek için bir an önce kollarınızı sıvamalısınız.

Tamam, belki hayalini kurduğunuz yerde yaşamak için gereken paraya şu an sahip değilsiniz. Ama bu değişiklik yapmanıza asla engel değil. Örneğin; buradan taşınma sürecini ucuz ve kolay hale getirecek önerilere göz atıp, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Veya evinizi hiç değiştirmeden, içerisinde yapacağınız minik değişikliklerle (el beceriniz, yaratıcılığınız ve birazcık da araştırma yaparak, inanın bana, ortaya harikalar çıkartabilirsiniz) yaşam alanınızı yeniden dekore edebilirsiniz. Nihai olarak; paranızı bu amaç için harcamanız, gereksiz şeyler için harcama yapmanızdan çok daha mantıklı bir tercih olacaktır, diyorum. Yaşamınızı kolaylaştıracak, pratik ev dekorasyon önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık ve Gıda!

Sağlık ve Gıda!Boşuna dememişler, her şeyin başı sağlık diye! O halde paramızı saçma sapan şeylere saçmaktan vazgeçerek, sağlığımız gibi çok daha değerli konular için harcamaya başlamalıyız. Mesela mı? Mesela; ucuz olduğu ya da sadece sevdiğimiz için satın aldığımız sağlıksız yiyecek ve içeceklere para harcamayı bırakmalıyız. Kaldı ki artık hepimiz sağlıklı beslenmenin başarı üzerindeki etkilerini biliyoruz, diye düşünüyorum.

Veya para harcamamak için yaptırmamız gereken rutin sağlık kontrollerini, göz ardı etmekten vazgeçmeliyiz. Yine fiyat açısından daha uygun diye satın aldığımız ürünleri (kıyafet, ayakkabı, kişisel bakım ürünleri, makyaj malzemeleri ve daha birçoğu) kullanmayı bırakmalıyız. Neticede; sonradan pişman olmak istemiyorsak hepimiz 3 kuruş daha fazla ödeyip, sağlıklı kalmayı tercih etmeliyiz.

Eğitim!

Eğitim!Sıra, başarılı ve zengin insanların en çok özen gösterdiği konulardan biri olan eğitime geldi. Evet, eğitim de kesenin ağzını rahatlıkla açabileceğimiz konular arasında! Bu nedenle gerek çocuklarımızın gerekse kendimizin eğitimi söz konusu olduğunda, ucuza kaçmamalıyız. Günümüzde başarılı olmak için gereken en önemli şeyin, etkili eğitim olduğunu unutmamalı; bilginin, zamanın mutlak gücü olduğu gerçeğini görmeliyiz. Sonuçta; eğitim için harcayacağımız para bize misli misli geri dönecek ve bu geri dönüş yalnızca parayı değil, yanında başka bir sürü mühim değeri de getirecektir. Aklınızda çıkarmamanız dileğiyle!

Güzellik ve Kişisel Bakım!

Güzellik ve Kişisel Bakım!İşte hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olmak için para harcanacak yerlerden biri daha! Yani güzellik ve kişisel bakım ürünleri! Tabii, öncelikle burada demek istediği şeyin, dünyaca ünlü markanın binlerce dolarlık ürünlerine para harcamanız gerektiği olmadığını söylemek isterim. Çünkü bu yaklaşımın size hiçbir faydası olmayacaktır. Ben sadece güzelliğiniz ve kişisel bakımınız için gereken yerde, gerektiği şekilde para harcamanız önerisini veriyorum.

Örneğin; ucuz diye hiç duymadığınız ürünlerle sağlığınızı riske atmamanızı, merdiven altı malzemelerle kendinize kötülük etmemenizi söylüyorum. Bunlar yerine kaliteli ama fazla pahalı olmayan güvenilir ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca kişisel bakım ve güzellik söz konusu olduğunda, yalnızca mağaza seçeneğini düşünmemenizi de tavsiye ederim. Bunun yerine; evinizde bulunan veya gayet uygun fiyatlara alabileceğiniz malzemelerle, kendi güzellik ve kişisel bakım ürünlerinizi hazırlamayı deneyebilirsiniz. Sonuçta; şu anda elinizin altında sınırsız bir bilgi deposu var! Neden onu yararınıza kullanmayasınız ki?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.