Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sağlıklı Beslenmenin Başarı Üzerindeki Etkileri

İnsanlar için başlıca amaçlardan birisi başarı olmaktadır. Bunda da beslenmenin önemi büyük. Ayrıntıları maddeler halinde sıraladık.
Sağlıklı Beslenmenin Başarı Üzerindeki Etkileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sağlıklı beslenmenin başarı üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyor musunuz? İş yerinizde ya da eğitim hayatınızdaki başarınızın beslenmenizle ne kadar yakından alakalı olduğunun farkında mısınız? Üzerinize çöken tembelliğin en büyük nedeninin vücudunuza giren yanlış besinler olabileceğini, üşengeçliğinizden unutkanlığınıza, verimsizliğinizden isteksizliğinize birçok olumsuz özelliğinizin sağlıksız beslenmenin bir sonucu olabileceğini daha önce hiç düşündünüz mü? Evet, sağlıklı beslenme hiç şüphesiz başarı üzerinde çok etkili! Çoğumuz bu gerçeği bilmemize rağmen hala aynı hatayı yapmaya devam ediyoruz. Başarısızlığımız üzerinde hiç de azımsanmayacak etkisi olan ya da şimdi olmasa bile ileride mutlaka bunun acısını hissedeceğimiz yanlış beslenmenin tehlikelerini göremiyoruz.

“Ne yersen o’sun” felsefesinin ne kadar doğru olduğunu anlamak istemiyor ya da görmezden geliyoruz. Pek çoğumuz fast-food yaşam tarzını benimsiyor, kendimize yaptığımız kötülükle yetinmeyip küçücük çocuklarımıza da bu yaşam tarzını aşılıyor, sonra da “neden” diyoruz. Bize neredeyse hiçbir faydası olmayan yiyeceklerle, içeceklerle beslenmiyor muyuz? Market raflarını süsleyen o renkli paketli gıdalara bağımlı olmuş gibi ıvır zıvırlarla ayakta kalmaya çalışıyoruz. Kahvaltı yapmak yerine kazan kazan kahveyle midemizi doyurmaya çalışıyor, öğle yemeklerimizde rafine yağlarla hazırlanmış yüzlerce kalorilik faydasız besinler tercih ediyor, aynı şeyi akşamlarımızda da yapıyoruz.

Gece geç saatlerde midemizin gurultularına daha fazla dayanamayıp ya hemen bir şeyler sipariş ediyor ya da cips, kraker, çikolata artık dolapta ne bulursak onlarla açlığımızı gidermeye çalışıyoruz. Meyve, sebzenin tadını bile unutuyor; gün içinde tükettiğimiz asitli içecekler, kahveler, çaylar yüzünden bazen bir bardak su bile içmiyoruz. Sonra da ufacık bir hastalık kaptığımızda yorgan döşek yatmak zorunda kalıyor, günlerce sağlığımıza kavuşamıyoruz. Yapmıyor muyuz? İtiraf edelim ki hemen hepimiz böyle şeyler yapıyoruz. Bedenimize ihanet ederek, kendimize en büyük kötülüklerden birini yapıyoruz.

Oysaki sağlıklı beslenmek bir tek sağlığımız üzerinde değil, başarımız üzerinde de etkili! Başarı derken her anlamda başarıdan bahsettiğimi bilmelisiniz. İlişkilerimizde, günlük hayatımızda, kariyerimizde kısacası hayatımızın her alanındaki başarıda etkili! İşte bu gerçeğin farkına varmamız ve zamanın en büyük tehditlerinden biri olan o hepimizin bildiği besinlerden uzak durmamız lazım. Şayet mutlu ve başarılı bir yaşam sürdürmek istiyorsak bedenimize zarar verecek şeylerle beslememeli, yaptıklarımız yüzünden vücudumuzun bize öfke kusmasını istemiyorsak, boğazımızdan geçen her bir lokmanın her bir yudumun güvenilirliğinden emin olmalıyız. Sonuçta; size nelerle beslenmeniz, nelerden uzak durmanız gerektiğini anlatmayacağım. Çünkü eminim ki siz zaten bunların bilincindesiniz. Önemli olan şey, bildiklerinizi uygulamanız ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmenizdir.

Daha Kıvrak Bir Zeka!

Daha Kıvrak Bir Zeka!Sağlıklı beslenmenin başarı üzerinde ne kadar etkili olduğunu sadece bu noktayı düşünerek bile anlayabilirsiniz. Düşünsenize, yetersiz ya da düzensiz beslenen biri ile sağlıklı beslenen birinin beyin sağlığı aynı olabilir mi? Tabii ki hayır! Sonuçta gün içinde normal öğün saatimizde yemek yemeyip, fazladan birkaç saat aç kaldığımızda bile beynimizin durduğunu söylüyoruz. İşte aynı şey salında yanlış şeylerle beslendiğimiz zamanlarda bile oluyor. Biz belki midemizi bir şeylerle dolduruyoruz ama yiyip içtiklerimiz beynimizin tam olarak zinde çalışabilmesi için yeterli olmuyor.

İnceleyebilirsiniz:
Kıvrak Bir Zekaya Sahip Olmak için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar

Çünkü bedenimize onun istediklerini değil, bizim istediklerimizi veriyoruz. İşte bu da zinde bir beyin için yetersiz kalıyor. Yiyip içtiklerimiz yüzünden üzerimize ağırlık çökmesi, uyuklamamız işte tam olarak bu konuyla ilgili. Oysaki sağlıklı beslenmeyi bilsek ne böyle tembellikler yaşar ne de beyin olarak uyuklarız. Hem zaten binlerce yıl önce farkına varılmış “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözüyle tasdiklenmiş bir gerçeğin nasıl göz ardı edebiliriz ki? Sonuç olarak; aklınızı peynir ekmekle yemek istemiyorsanız, ağzınızdan geçen lokmalar dikkat etmeli ve böylelikle kıvrak bir zekayla istediğiniz başarıya ulaşmalısınız.

Sorumluluk Bilinci!

Sorumluluk Bilinci!Sağlıklı beslenen insanlara bakarsanız onların diğer konularda da sorumluluk sahibi olduklarını görürsünüz. Çünkü onlar iradelerine söz geçirmeyi bilen ve kendileri için iyi olan seçeneği tercih eden kişilerdir. Sağlıksız beslenenler ise genellikle sorumsuz davranan, hareketlerinin sonucunu düşünmeyen ve bir anlamda günlük yaşayan insanlar arasından çıkmaktadır. Zira onlar sağlıklı beslenmenin önemini bildikleri halde bunu umursamayıp, keyiflerine göre yaşarlar.

Sabah aç karnına kahve içmenin mide için ne kadar zararlı olabileceğini, daha önce defalarca kullanılmış kızgın yağ içinde patates olmaktan çıkmış kızartmaların hem kısa hem de uzun vadede ne kadar kötü etkiler yaratabileceğini bile isteye görmezden gelirler. Sonuçta bu durumu sadece bir tek yemek tercihi olarak düşünmemelisiniz. Sağlıklı beslenen insanların, düzgün beslenme şeklini seçmeleri onların kendileri için en iyisini istediklerini ve bunun için kararlı olduklarını da göstermektedir. Yani emin olun onların da canı zaman zaman o malum zararlı yiyecek ve içeceklerden istiyor, ama yine de düzenlerini bozmuyorlar. Çünkü başarılı ve sağlıklı bir hayat için böyle davranmaları gerektiğini biliyorlar.

Daha Az Stres!

Daha Az Stres!Sağlıklı beslenen insanlar kesinlikle daha az stres yaşıyor ve doğal olarak da hayatta daha başarılı oluyorlar. Doğal yiyecek ve içeceklerle bedenini ödüllendiren insanlar vücudun dengesini bozan yiyeceklerden uzak durarak sadece beden değil, aynı zamanda ruh sağlıklarını da koruyorlar. Sonuçta; düzenli ve sağlıklı beslenen insanların yüzleri daha çok gülerken, beslenmesine dikkat etmeyen kişilerin genellikle mutsuz ve sinirli insanlar olmaları hiçbir şekilde tesadüf değil! İşte başarılı olmak isteyen insanlar da bu gerçeğin farkındalar ve sağlıklı beslenerek stresten olabildiğince uzak durmayı beceriyorlar. Eğer siz de başarılı olmak ya da başarı oranınızı arttırmak istiyorsanız, sağlıklı beslenmenin önemini anlamalı ve kötü alışkanlıklarınızı yenileriyle değiştirerek çok daha parlak bir yaşam tarzına merhaba demelisiniz.

Zindelik!

Zindelik!Hani öğle tatilinizde favori fast-food restoranına gidersiniz de soslarından tutun da içeceğine hatta tatlısına varana kadar kendinize güzel bir ziyafet çekersiniz ya! Karnınızın tıka basa doyduğunu hisseder, sonra da keyifle okulunuza evinize ya da iş yerinize gidersiniz. Peki, sonra ne olur? Büyük ihtimalle üzerinize bir ağırlık çöker, belki mideniz yanar, rahatsızlık yaşarsınız, bardak bardak su içmek ister ve daha bir sürü farklı şey yaşayabilirsiniz. Bu etkilerin arasında en çok hissedilir olanı da üzerinize çöken o ağırlıktır. Çünkü yiyip içtikleriniz karnınızı doyurmaktan başka hiçbir işe yaramamıştır.

Tek istediğiniz uygun bir yere kıvrılarak küçük bir şekerleme yapmaktır. Evet, eminim bu dediklerimi siz de tecrübe etmişsinizdir. Hatta belki de umursamamış, sağlıksız bir öğünün ardından üzerinize çöken ağırlığın karnınızın tokluğundan kaynaklandığını düşünmüşsünüzdür. Oysaki gerçekler böyle değildir. Neticede; sağlıklı beslendiğinizde ne üzerinize bir ağırlık çöker ne de herhangi bir rahatsızlık yaşarsınız. Uzun lafın kısası, hem bedenen hem de ruhen zinde kalmak istiyorsanız bir an önce sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın