Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Para Babası Olmanın Her Derde Deva Olmadığının 10 Kanıtı

Para Babası Olmanın Her Derde Deva Olmadığının 10 Kanıtı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Muhtemelen bir milyoner olmanın iyi yanlarının daha ağır bastığını düşünüyor olabilirsiniz, fakat bu kesinlikle doğru değil. Ne olursa olsun para ile her şeyi satın alamazsınız. Bir milyoner olduğunuzda kusursuz bir şekilde düşünmezseniz, bu durum sizin lanetiniz olabilir ve her şeyinizi kaybedebilirsiniz. Ayrıca hayatınızda istemediğiniz ya da beklemediğiniz problemler ve insanlar olabilir. Emin olun, bu durum olar için bir nimet gibi görünse de onlar şöhretlerini ve varlıklarını korumak için devamlı olarak çabalamak zorunda kalırlar. En ufak bir sansasyon ile hayatları yerle bir olabilir. Ayrıca etraflarında bulunan insanların çoğu, varlıklarından dolayı yanlarında oldukları için de bu durumdan mutlu olamazlar. Eğer halen daha ikna olmadıysanız, listemizi bitirdiğinizde milyonerliğin o kadar da iyi bir statü olmadığını anlayacaksınız.

Eğer varlıklı insanların problemleri hakkındaki bir listeyi kaldıramıyorsanız, işte sizlere hikayenin moral veren kısmı! Bu tatil sezonunda sahip olduklarınız için şükredin… Çünkü şu anda sahip olduklarınızdan memnun değilseniz, o zaman onlardan uzaklaşarak gerçek hayatı görebilirsiniz. Milyonerlerde tersini gördüğümüz karakter özellikleri hakkında daha önce konuşmuştuk. Şimdi ise sıra geldi bir milyoner olmanın kötü yanlarına. Dilerseniz bir milyoner olmanın o kadar da iyi bir şey olmadığının kanıtı niteliğindeki bu sorunları birlikte inceleyelim.

İşte karşınızda büyük başın büyük derdi olduğunu gösteren milyoner zorlukları:

10 Can Sıkıntısı Çekmek

Can Sıkıntısı Çekmek“Boş duranı Allah sevmez” diye halk arasında bir söz vardır. Başıboş beklemek eğer Şeytan’ın işiyse, o zaman beklemekten sıkılan insanların karşısına sayısız fırsatların çıkması gerekir. Bir gecede milyonlarca dolara sahip oldunuz ya da işinizde basamakları hızla çıktınız diyelim. 30 yaşından önce milyoner olan girişimciler arasına girdiniz. Kısacası, dağın zirvesine bir kez tırmandınız. Ulaşmanız gereken başka bir hedef kalmadığı için dolayısıyla amacınız da kalmadı.

Artık temel ihtiyaçlar için çaba sarf etmek zorunda kalmadıklarında ve hatta emekli olduklarında, son derece zengin insanların fazlasıyla boş zamanları oluyor. Sonrasında bu milyonerler; başka işlerle uğraşmak, hayattaki amaçlarını bulmak için hobiler edinmek istiyorlar. Bir terapist, kendisine gelen bir hastasının boş zamanını doldurmak için inşaat ve kumara yöneldiğini ve bu hobilerden de soğuyarak ayrıldığını söylemiş. Sonrasında bu hasta, karısından boşanarak Atlantic City’de metresi ile tıkılıp kaldığını anlatmıştır.

9 Kimsenin Onlardan Hoşlanmaması

Kimsenin Onlardan HoşlanmamasıAteşli dini anlaşmazlıkların yaşandığı ve gergin ırksal ilişkilerin kurulduğu bu çağda, birinin milyonlarca dolara sahip olmasından dolayı ağıtlar yakıp ona karşı ayrımcılık yapmamız garip görünse de çifte standart diye bir şey vardır. Robin Hood tarzı düşünecek olursak, “varlıklı insanlar mutluluğu satın alabilecek paraları olduğundan, kimseden çalmak sorun kalmayacaklardır.” Başlangıçta farklı şekilde kazanç sağlayan insanlar arasında herhangi bir etkileşim başlatmanın imkansız olduğuna emin olabilirsiniz. Ancak ünlü biriyseniz, bu durum belki değişebilir. Zenginlerden nefret edilmesini sağlayan en büyük nedenlerinden biri de zengin insanları diğerlerinden ayıran farklı düşünce tarzları arasında yer alan bencillikleridir. Eğer sadece zengin görünüyorsanız, büyük olasılıkla insanları küçümseyen bir “hergele” olduğunuz varsayılabilir.

8 Kardashian Ailesine Ayak Uydurmak

Kardashian Ailesine Ayak UydurmakHer zaman Picasso tablosundan elinde iki tane olan biri ya da  eski elmas kaplı Rolex saat yerine zümrüt yakut kaplı Jacquet Droz saatine sahip biri sizden daha zengindir. Milyonerler, diğer milyonerler arasında yaşarlar ve birbirlerine bağımlı topluluklardır. Diğer milyonerlere ayak uydurmak zorundadırlar. Bu nedenle de milyoner komşularına yetişebilmek için onlar gibi lüks evler satın almak zorunda kalacaklar. Lüks bir ev satın aldığınızda, pahalı bahçıvanlar ve saha çalışanları kiralamak gerekecek. Eğer bir aileniz varsa, hizmetçiler ve dadılar işe almanız gerekecek, parayı düşünmeden önce bu insanlara güvenmeniz gerekecek. Yani, birliktelikleriyle imparatorluk kuran Hollywood’un en zengin çiftleri ve aileleri arasında yer alan Kardashian ailesine ayak uydurmuş olacaklar. Bu lüks hayata başladıktan sonra yapmanız gereken; komşu milyonerlerin aldığı eşyaları takip edip daha pahalısını ve daha yenisini almak olacaktır ve bu zenginlik savaşları sonsuz bir döngü içerisinde devam edecektir.

7 Finans Danışmanını İyi Seçememek

Finans Danışmanını İyi SeçememekMilyonerler kendi varlıklarını takip etmeleri için personeller işe alırlar. Paralarını emanet etmek için güvenilir insanlara ihtiyaçları vardır. Özellikle finans sektöründeki muhasebeciler, yatırım bankacıları, brokerler, büyüyen, gelişen, genişleyen varlıklarını koruyabilmeyi tutkuları haline getirmiş asil insanların güvenini kazanarak onları dolandırırlar. Finans, ticaret, hukuk gibi zengin insanların etrafını çevreleyen yönetmelikler oldukça karmaşıktır. Aslında yatırım hakkında çok az deneyimi olan insanlar fazlasıyla şaşırtıcı olabilirler ve sadece servetlerini korumakla kalmayıp, onların zenginliklerine zenginlik katarlar. Kafa karıştırıcı yönetmelikler ile baş edip, sizlerin milyonlarınızı koruyabilmek büyük bir mücadele gerektirebilir. Kısacası eğer finans danışmanınızı iyi seçmezseniz, dolandırıcılara milyonlarını kaptıran ünlü isimler arasında yer alabilirsiniz.

6 Kültür Şoku Yaşamak

Kültür Şoku YaşamakPsikolog Jim Grubman, milyonerlerin memleketlerinden göç ederek para kazandıklarından bahsetmektedir. Yeni bir ülkeye ve kültüre göç ettiklerinde, çok zengin olmayanlara karşı zenginler arasındaki davranışlar için farklı normlar vardır. İnsanlar bu yeni kültüre tamamen asimile olup olmayacaklarına karar vermek zorunda kalırlar. İnatla kalmakta direnen eski kültürünün kökleri ile sağlıklı bir denge kurmanın yolunu bulmaları gerekmektedir. Julia Roberts’in Pretty Woman filminde klas hayata asimile olduğu gibi, uyum içinde yaşamaya çabalarken yanlış yönlendirilmiş olabilirsiniz.

5 Madde Olmadan Paranın Güç Olmadığını Anlamamak

Madde Olmadan Paranın Güç Olmadığını AnlamamakBu durum statü sembollerini satın alma bağımlıları için söylenebilecek dramatik ya da şiirsel bir anlatım yoludur. Varlıklı bir insanın, kalbindeki iyiliği dışarı çıkarmak için her şeyi yapan biri ile iletişimi koparması oldukça kolaydır. Şehrin anahtarı olarak parayı kullanıp, Ducati’ler, yatlar ve pahalı içki şişeleri ile itibar satın alabilirsiniz; ancak size gerçekten saygı gösterecek hiç kimseyi yanınızda bulamayabilirsiniz. Sonunda insanlar nasıl milyonlar kazandığınızı unutacak ve sizlerde gerçek prestijin illüzyondan ibaret olduğunu anlayacaksınız.

4 Suçluluk, Stres, Kızgınlık, Korku Gibi Hislere Kapılmak

Suçluluk, Stres, Kızgınlık, Korku Gibi Hislere KapılmakSıfırdan bir iş ya da serveti inşa edip etmeyen ya da bir anda servete konup konmayan insanlar genellikle olumsuz duyguların geniş bir yelpazesini tecrübe ederler. Servetlerini kaybetme söz konusu olduğunda sınır tanımayan bir stres ve korku, onları karşılar. Sonrasında milyonerlerin stresi kızgınlığa dönüşür ve “elimde tutmak için gece gündüz çalıştım neden böyle oldu?” diye düşünürler. Her şeyin sonunda, insanların çoğu düzlüğe ulaşma umuduyla servetlerinin peşinden gider. Bazen bunu başarabilmiş olsalar da oldukça nadir görülen bir durum olduğunu söylemekte yarar var.

3 En Yakın Arkadaşları, Milyonları…

Gergin İlişkiler KurmakMilyonerlerin bir sürü arkadaşı vardır, bu insanlar varlıklarını katladıktan sonra muhtemelen bu sayı daha da çok artacaktır. Açıkçası bu arkadaşların çoğu iki dirhem bir çekirdek olmak ve ücretsiz öğle ya da akşam yemeği kapmak, bu milyonerlerin nimetlerinden yararlanmak için ortaya çıkarlar. Bir milyonerin etrafındaki arkadaşlarının hangilerinin onun parası bittikten sonra yanında olacağı gerçek dostlar ve hangilerinin onlardan yararlanan beleşçiler olduklarını anlamak neredeyse imkansızdır.

Her şeyin ötesinde; para, aile üyeleri arasında kavgalara ve bölünmelere yol açabilir. Finansal danışmanlar aslında psikolog olarak, avukatlar ise insanların aileleri ile para hakkında görüşmeleri için işe alınırlar. Çünkü paranın en yakınınızdaki insanlar ile aranızı açabileceğini biliyorsunuzdur.

2 Paranın Mutluluğu Satın Alamaması

Paranın Mutluluğu Satın AlamamasıAraştırmalar, bütün koşulları dikkate alarak paranın insanları mutlu etmediğini göstermektedir. Diğer bir deyişle; “çok para, çok problem” demektir. Aslında, bu söz klişe haline gelmiş olsa bile; şu anda bilimsel kanıtlar ile desteklenmiştir. Kitaplarda ve sayısız bilimsel makalede; psikologlar ve psikiyatristler defalarca kişilerin bir kez temel ihtiyaçlarını karşıladıklarında, ekstra harcamaların önemli ölçüde o kişinin memnuniyetini ya da mutluluğunu arttırmadığını görmüşlerdir.

1 Paranın Gerçek Anlamda Onları Değiştirememesi

Paranın Gerçek Anlamda Onları DeğiştirememesiBir kişinin hayatını değiştirebilecek yolları açıkladıktan sonra, paranın bizleri değiştiremeyeceği ile sözü bitirmek sizlere biraz tuhaf gelebilir. Ancak, şimdiye kadar insanların çevrelerinde, programlarında ve ilişkilerinde değişiklikler olduğunu söylemiş olsak da bunların dışında önemli olan şey, bir milyonerin milyonlara kavuşmadan önce de sonra da aynı kişi olmasıdır.

Dürüst bir şekilde; “Bir milyon dolar ile ne yapardım” ve “Şu an ki yaşam tarzımı, alışkanlıklarımı, kötü ruh halimi göz önüne alarak gerçekten bir milyon dolarım olsa ne yapardım? sorusunu kendinize sorun. Hepimiz büyük bir ölçüde değiştirmek istediğimizi düşünmek isteyeceğiz, fakat değişen sadece bizlerin mevcut banka bakiyeleri olurdu ve hala daha fazlasını isteyen biri olmaya devam ederdik. Piyango kazanıp da yine eski haline dönen insanların haberlerine rastlamamızın sebebi de budur.

Bazılarımız milyoner olmanın her zaman için iyi yanlarını görmüş, onların bu lüks içerisindeki hayatlarına özenip olmayan varlıklarıyla onlara benzemeye çalışırlar. Ancak etrafınızda sahte insanların bulunduğunu, paranızı korumak ya da çoğaltmak için başka kültürlere alışmak ve daima tedirgin olup daha çok çalışıp bu durumu takıntı haline getirdiğinizi düşünün. Böyle bir hayat ile nasıl mutlu olunabilir ki? Bu söz bir klişe olsa da “para gerçekten mutluluğu satın alamıyor” elimizdekilerle mutlu olmaya çalışmak bazen bizleri zorlayabilir; ancak düştüğünüzde de yanınızda olacak insanların varlığını bilmek ve küçücük şeylerle bile mutlu olabilmek, milyonlarınız olup da korku içinde paranoyak bir şekilde sahte bir hayatı yaşamaktan bin kat daha iyidir. Belki bu konuda bana katılmayabilirsiniz, bu nedenle sizler için derleyip sunduğumuz milyoner olmanın kötü yanları hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın