Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marc Chagall’ın Değerli Tablosu 27 Yıllık Açık Arttırma Rekorunu Kırabilecek mi?

İzlenimcilik akımını öncü alan Marc Chagall’ın değerli bir tablosu açık arttırmada satışa çıkartılacak. Peki, yaklaşık 30 yıllık rekoru kırabilecek mi?
Marc Chagall’ın Değerli Tablosu 27 Yıllık Açık Arttırma Rekorunu Kırabilecek mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Öncelikle Yahudi kökenli ressamı tanımayanlar için kısa bir bilgilendirme yapalım. Zira Marc Chagall dünyanın en ünlü ressamları arasında yer almaktadır. 1887 – 1995 yılları arasında yaşamış olan ressam, hayatı boyunca uğraşacağı sanata çocuk yaşlardayken başladı. Her türlü resim tekniğini inceleme fırsatı bulan Chagall, II. Dünya Savaşı’nda Paris’ten kaçtı ve Marsilya’ya yerleşti.

Sembolizmden faydalanan ressam, eserlerinde sık sık inek, horoz, ağaç, at gibi figürleri kullanmıştır. 97 yaşında hayata veda eden ressam, Fransa’da ölmüş ve oraya gömülmüştür. İşte bahsettiğimiz bu yazarın ilk kez açık arttırmaya çıkartılacak olan bir tablosu şimdiden tüm dünyanın ilgisini çekti.

Sotheby’s Marc Chagall’ın tablosunun gelecek ay yapılacak açık arttırmada satışa çıkartılacağını duyurdu.

Marc Chagall’ın tablosu gelecek ay yapılacak açık arttırmada satışa çıkartılacak

Ve ilk kez satışa çıkartılacak olması tabloyu ilgi odağı haline getirdi. Ayrıca daha önce Chagall’ın fiyat konusunda rekor kırmış tablosunu geçip geçmeyeceği de merak ediliyor.

Daha önceki rekor yaklaşık 30 yıl önce 14.85 milyon dolar karşılığında satılan bir tabloya aitti.

Chagall'ın rekoru 30 yıl önce 14.85 milyon dolar karşılığında satılan tablosuna ait

1928 yılında yaptığı satışa çıkartılacak Les Amoureux ise Chagall’ın 1915 yılında evlendiği Bella Rosenfeld’i tasvir ettiği bir tablosu. Ve bittikten kısa süre sonra Paris’te bulunan Bernheim – Jeune isimli sanat galerisi tarafından satın alındı.

Yıllardır aynı ailenin hakimiyetinde olduğu belirtilen tablonun, 12 ila 18 milyon dolar arasında bir fiyata satılacağı tahmin ediliyor.

Les Amoureux, Chagall’ın 1915 yılında evlendiği Bella Rosenfeld’i tasvir ettiği bir tablosu

Sotheby’s New York’un Empresyonist ve Modern Sanat bölümünün yöneticisi olan Simon Shaw da yaptığı açıklamayla koleksiyonerleri daha da heyecanlandırıyor. Zira Chagall’ın 20’ler ve 30’lara ait tablolarını bulmanın çok zor olduğunu belirtiyor. Ayrıca 1990’da 14.85 milyon dolara satılan en yüksek fiyatlı Anniversaire (1923) isimli tablonun 6 ila 8 milyon dolar arasındaki tahmin fiyatların çok ötesine geçtiğini hatırlatıyor.

Chagall’ın sonraki yüksek fiyatlı tablolarının ise geçtiğimiz Mayıs ayında 14.6 milyon dolar karşılığında satılan Les trois cierges (1939) ve 2007’de 13.8 milyon dolara satılan Le grand cirque (1956) olduğunu belirtiyor. Bakalım, Kasım ayının 14’nde yapılacak olan açık arttırmada Chagall’ın tablosu yeni bir rekor kırabilecek mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.