Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lucky Luciano Kimdir? Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Amerika’da içki yasağının olduğu yıllarda yükselişe geçen gangster Lucky (Şanslı) Luciano’yu ne kadar iyi tanıyorsunuz? Pek çok diziye ve filme konu olan Sicilyalı mafya babası hakkında merak ettiklerinizi Lucky Luciano kimdir başlıklı bu yazıdan öğrenebilirsiniz.
Lucky Luciano Kimdir? Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

ABD’deki malum içki yasağının olduğu yıllarda dönemin en güçlü gangsterlerinden biri olan Lucky Luciano’yu az çok tanıyor olabilirsiniz. Zira bir dönem New York’un en güçlü ismi olan Şanslı Luciano’yu konu almış ya da ondan ilham alınarak yaratılmış pek çok dizi, film ve şarkı bulunuyor. 1973 yapımı Lucky Luciano, en sağlam mafya filmlerinden biri olan The Godfather serisi, 1991 yapımı Mobsters ve bugüne kadar yayınlanmış en pahalı televizyon dizileri arasında yer alan Boardwalk Empire bunlardan yalnızca birkaç tanesi.

Ayrıca yeraltı dünyasının ünlü ismi, 1998 yılında Time Dergisi tarafından yüzyılın en önemli yüz insanı arasında da gösterilmişti. Peki, Lucky Luciano hakkında söylenebilecek daha başka neler var? Örneğin; ünlü gangsterin lakabı gibi şanslı bir adam olup olmadığını öğrenmek ister misiniz? O halde, gelin Lucky Luciano kimdir sorusunun cevaplarını bir bir incelemeye başlayalım.

Lucky Luciano Kimdir? Kısaca Bilgi

Lucky Luciano Kimdir? Kısaca BilgiAlkol kaçakçısı ve profesyonel bir kumarbaz olan Lucky ya da Şanslı Luciano, Al Capone gibi içki yasağının ilan edildiği dönemde yükselişe geçmiş ve yeraltı dünyasına damgasını vurmuştur. Zamanının en tehlikeli mafya babası Lucky Luciano’nun bürokratlarla arası ilk başlarda gayet iyi olmasına rağmen bu durum fazla uzun sürmemiş. Ve Şanslı lakabıyla nam salan mafya babası, 90 ayrı suçtan hapse atılmış.

Şanslı Luciano İşlerini hapishaneden yürütmeye devam eden Luciano, II. Dünya Savaşı çıktığında Sicilya’daki bağlantılarının da yardımıyla ülke yararına pek çok başarılı iş yapmış. Örneğin; Manhattan rıhtımındaki işçi ayaklanmalarını kontrol altında tutmuş. Ve bu katkılarından dolayı, ABD’ye bir daha dönmemek koşuluyla serbest bırakılmış. Evim dediği Amerika’ya ise ancak öldükten sonra geri dönebilmiş. Lucky Luciano kimdir kısaca bahsettikten sonra gelin şimdi de ünlü mafya babasının hayat hikayesini inceleyelim.

Lucky Luciano’nun Hayatı

Luciano Hayatı24 Kasım 1897’de Lercara Friddi Sicilya’da dünyaya gelmiş Şanslı Luciano. Fakat o zamanlar adı Salvatore Lucania imiş. Sülfür madenlerinde işçi olarak çalışan babası, 1907’de Amerika’ya göç etmeye karar verince, 10 yaşındaki Lucania için de çanlar çalınmaya başlamış. Zira kısa süre içerisinde suçlular dünyasındaki yerini alacak ve tıpkı Al Capone gibi dönemin en büyük gangsterlerinden biri olacakmış.

Manhattan’ın Lower East Side bölgesine yerleşen yoksul aile Lucania’yu İtalyan göçmenlerinin yoğunlukta olduğu aynı bölgede okula yollamış. Fakat Amerika’ya geldiğinde adını Charles Luciano olarak değiştiren genç, henüz 14 yaşındayken okulu bırakarak iş hayatına atılmaya karar vermiş. Sokaklarda satıcılık yapmak gibi çeşitli işlerde çalışan Luciano’yu haftalık kazancı ortalama 7 dolarmış. Ve günlerden bir gün annesi onu ekmek almaya gönderdiğinde Luciano, ne olmak istediğine karar vermiş. Çünkü annesinin verdiği ekmek parasını, daha çoğunu kazanmak için kumara yatırmış.

Lucky Luciano, Meyer Lensky ve Diğer Arkadaşlarıyla;

Lucky Luciano, Meyer Lensky ve Diğer ArkadaşlarıylaKolay yoldan para kazanma yollarının peşine düşen Luciano, diğer çocukları döverek ya da hile yaparak onların parasını almaya başlamış. Sık sık diğer çocuklarla kavga ediyor, yeri geldiğinde kendisinden büyük olanlara bile kafa tutmaktan çekinmiyormuş. En iyi arkadaşı ise ileride Las Vegas’ın şimdiki halini almasında büyük rolü olacak Yahudi asıllı Bugsy Siegel’miş.

Ergenlik döneminde kendi çetesini kuran Luciano, ayrıca Beş Nokta Çetesi’nin de üyeleri arasındaymış. Küçük Yahudi çocuklarını para karşılığında koruyan genç çete lideri, tamda bu dönemler ileride en yakın dostlarından biri olacak Meyer Lansky ile tanışmış. 1920’li yıllarda içki yasağı ilan edildiğinde yer altı dünyasını önemli isimlerinden biri olarak kendini kanıtlayan Luciano, Arnold Rothstein ile tanışarak kendisini imaj, ticaret, ekonomi gibi konularda yetiştirmeye başlamış.

Lucky Luciano İtalya'daDönemin en ünlü kumarbazı olan Rothstein pek çok farklı konuda yeni şeyler öğrenen Luciano, onun sayesinde kötü sonuçlanan bir uyuşturucu ticaretinde kaybettiği saygınlığını da geri kazanmış. Rothstein’in önerisine uyan Luciano, bir boks maçı için 200 pahalı bilet satın aldırarak bunları politikacılara ve gangsterlere yollamış. Kendisi de şık takım elbisesiyle boks maçına giden Şanlı Luciano böylece kaybettiği saygınlığını geri kazanmış. Yıllık kazancı 3 milyon dolara ulaşan Luciano, İtalyan, Yahudi ve İrlanda asıllı gangsterlerden oluşan ulusal bir suç örgütü kurmak istiyormuş.

Bir gün Manhattan’da silah zoruyla kaçırılan Luciano, dövülüp bıçaklandıktan sonra sahil kenarına atılmış. Hayatta kalmayı başaran gangster, bu olayın izlerini yüzündeki yara ve hafif kapalı gözüyle ömrü boyunca üzerinde taşımış. 1931 yılının başında patronu Masseria’yı ortadan kaldırmaya karar veren Luciano, Maranzano’yla anlaşarak amacına ulaşmış. Böylelikle Masseria’nın hakim olduğu bütün bölgelere ve çetesine liderlik etmeye başlamış.

Kumarbaz Arnold Rothstein;

Kumarbaz Arnold RothsteinMaranzano, New York’taki İtalyan suç örgütlerini Beş Aile’ye bölmüş ve Masseria’nın ailesini Luciano’ya vermiş. Çeteler Maranzona, Gagliano, Mangano, Profaci ve Luciano olmak üzere beşe bölünse de zamanla anlaşmazlıklar çıkmaya başlamış.

Çünkü Maranzona kendini patron ilan edip, ailelerin bölgeleri üzerinde haksız değişiklikler yapıyormuş. Ve Maranzona’dan önce davranan Luciano, Lansky ve Siegel’in de yardımıyla mafya babasını ortadan kaldırmış. Ardından da Maranzano’nun destekçilerini teker teker öldürterek “Sicilya Akşamlarının Gecesi” adını verdiği temizliği yapmış.

Maranzona'nın Ölümü Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Maranzano ile müttefiklerinin ölümünün ardından iyice güçlenen Luciano, mafya dünyasına pek çok yenilik getirmiş. Adamlarının saygın görünmesi için özel kıyafetler giymelerini isteyen Lucky Luciano’nun hükümranlığı çok uzun sürmese de bir dönem New York’u yöneten gangster olmuş. II. Dünya Savaşı’ndan önce 90 ayrı suçtan hapse atılan Luciano, içeride olmasına rağmen işlerini devam ettirmiş. Ayrıca güçlü bağlantıları sayesinde savaş sırasında ülke için faydalı olacak pek çok şey yapmış.

Lucky Lucania’nın Mezarı;

MezarıSavaştan sonra ülkeye geri dönmemek şartıyla salıverilen Lucky Luciano, önce İtalya’ya sonra da Küba’ya gitmiş. Fakat Küba Luciano’yu İtalya’ya geri göndermiş. Hayatının geri kalanını Napoli’de geçiren Luciano, 1962 yılında 64 yaşındayken Napoli Havaalanı’nda kalp krizi geçirerek hayata veda etmiş. Ve işin ilginç olan tarafı şu ki, Lucky Luciano havaalanında bir film yapımcısıyla görüşmek için bulunuyormuş. Çünkü kısa süre ince yaşamı hakkındaki detayları başkalarıyla paylaşmaya karar vermiş.

Cenazesi Napoli’de yapılan Sicilyalı gangster, daha sonra New York’a defnedilmiş. St. John’s Mezarlığı’na anne-babasının yanına gömülen ünlü mafyanın mezar taşına ise nam saldığı isim olan Charles “Lucky” Luciano değil Salvatore Lucania olan doğum adı yazılmış.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.