Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısıtlı Bütçe ile Gişede Harikalar Yaratan En İyi 10 Film

Bazı filmlere kamyonla para harcanırken sonuç hüsran olur. Listemizdekiler ise düşük bir bütçe ile çekilip gişede büyük kazanç elde eden filmler:
Kısıtlı Bütçe ile Gişede Harikalar Yaratan En İyi 10 Film
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bizleri bir süreliğine de olsa gündelik hayatımızdan alıp, farklı dünyalara götüren filmler ve diziler hem büyük emekler hem de bütçeler sonucunda ortaya çıkıyorlar. John Carter: İki Dünya Arasında adındaki yapım gibi şimdiye kadar çekilmiş en yüksek bütçeli Hollywood filmleri bazen gişede beklenilen başarıyı gösteremiyorlar. Ancak düşük bütçe ile çekilmiş filmlerin bazıları ise sektörü şaşkına uğratarak inanılmaz gişe hasılatlarına imzalarını atıyorlar.

Sürprizlerle dolu sinema dünyası, gişeden darbe yemiş başyapıt niteliğindeki filmler arasında yer alan Dövüş Kulübü ve Esaretin Bedeli gibi sonradan efsaneleşen olağanüstü yapımlara da ev sahipliği yapıyor. Bu filmler beyazperde ile tanıştıkları ilk anda verilen emeklerin yanı sıra harcanan paraların da karşılığını alamamalarına rağmen, ilerleyen zaman içerisinde seyircilerin fazlasıyla beğenisini kazanmayı başardılar. Bu durum, bu tarz filmlerin gişe başarısızlıklarını biraz da olsa telafi edebilir.

Elbette ki sinema sektöründe bütçesini gişede en az 10’a hatta 100’e katlayıp, rekor üstüne rekor kırmayı başaran filmler de yok değil. İşte bizler de bütçe ve hasılat oranına göre inanılmaz bir başarıya imza atmış 10 efsanevi filmden oluşan bir liste hazırladık. Dilerseniz listemizde yer alan filmlerin hangileri olduklarına ve kırmış oldukları rekorlara birlikte göz atalım.

İşte karşınızda bütçesinin hakkını gişede fazlasıyla vermeyi başaran en iyi 10 film:

10 Slumdog Millionaire

Bütçe: 15 Milyon Dolar

Gişe Hasılatı: 377 Milyon Dolar

Slumdog MillionaireListemize Oscar Ödüllü bir başyapıt ile başlıyoruz. Dev Patel, Anil Kapoor ve Saurabh Shukla gibi Hint asıllı oyuncuların başrolünü paylaştıkları Slumdog Millionaire filmi, seyirci ile ilk kez buluştuğu 2008 yılında büyük yankı uyandırmayı başarmıştı. Ülkemizde de Kenan Işık ile özdeşleşen “Kim Milyoner Olmak İster?” isimli bilgi yarışmasının Hint versiyonu olan ve “Kaun Banega Crorepati” olarak adlandırılan yarışma programında büyük ödül için yarışan fakir bir gencin hikayesi anlatılıyor. Bu gencin beklentilerin üzerinde bir performans sergilemesi hem sunucunun hem de polisin şüphelerini arttırıyor. Elbette ki bu süre zarfında yaşanan ve yaşanacak olan şaşırtıcı olaylar da yapımı çok daha etkileyici hale getiriyor. 15 milyon dolarlık bütçe ile çekilen ve tamı tamına 377.4 milyon dolarlık gişe hasılatına imza atan Slumdog Millionaire, adını efsaneler arasına yazdırmayı başarıyor.

9 Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Bütçe: 150 Milyon Dolar

Gişe Hasılatı: 1 Milyar Dolar

Zootropolis: Hayvanlar Şehri2016 yılının en başarılı animasyon filmlerinden biri olan Zootopia ya da Türkçeye uyarlanmış haliyle Zootropolis: Hayvanlar Şehri, 2016 yılının en yüksek bütçe ile çekilmiş filmleri arasında yer alan birçok yapımı gerisinde bırakıyor. Polis olmak isteyen bir tavşanın ideallerinin peşinden gitmesini ve devamında yaşamış olduğu hayal kırıklığını anlatan, özgün senaryosu, kaliteli mizah anlayışı ve ırkçılık teması ile eleştirmenlerin beğenisini kazanan Zootropolis, gişede de oldukça büyük bir başarıya imza attı. 150 milyon dolarlık bütçe ile çekilen ve toplamda 1 milyar doların üzerinde bir gişe hasılatı kazanarak hem 2016 yılının hem de sinema tarihinin en başarılı animasyon filmlerinden biri olarak listemizde yerini alıyor. Elbette ki 150 milyon dolar gibi bir rakama “kısıtlı bir bütçe” demek yanlış olur. Ancak 270 milyon doların üzerinde bir bütçe ile oluşturulmuş, tüm zamanların en pahalı animasyon filmleri arasında yer alan Karmakarışık gibi servete mal olmuş bir animasyona göre oldukça makul bir bütçe ile karşımıza geliyor. Aynı zamanda da 590 milyon dolarlık gişe hasılatına sahip olan Karmakarışık filmini de yenilgiye uğratmayı başarıyor.

8 Rocky

Bütçe: 950 Bin Dolar

Gişe Hasılatı: 117.2 Milyon Dolar

RockySylvester Stallone ile özdeşleşen Rocky Balboa karakterinin doğduğu, sinema dünyasının efsanevi yapımlarından Rocky ile listemize devam ediyoruz. İlk olarak 1976 yılında seyirci karşısına çıkmış olsa da Rambo serisi ile birlikte günümüzün en çok izlenen Stallone filmleri arasındadır. 2006 yılından bu yana ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilen bu başyapıt, 10 dalda Oscar’a aday gösterilmiş olup; en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kurgu dallarında üç ödülün sahibi olmayı da başarmıştır. 950 bin dolarlık bir bütçe ile çekilen Rocky efsanesi, gişede 117.2 milyon dolarlık hasılata imza atmıştır.

100 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE HASILAT ELDE ETMİŞ ÖLÜM İÇERİKLİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

7 Arınma Gecesi

Bütçe: 3 Milyon Dolar

Gişe Hasılatı: 89.3 Milyon Dolar

Arınma Gecesi2013 yapımı korku ve gerilim filmi olan Arınma Gecesi, etkileyici senaryosunun yanı sıra Ethan Hawke ve Lena Headey gibi başarılı iki ismin de katkılarıyla hem eleştirmenleri hem de seyircileri etkilemişti. 2014 ve 2016 yıllarında da devam filmleri çekilen Arınma Gecesi, 3 milyon dolarlık bütçe ile yaklaşık 90 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etmeyi başardı. Sadece yılda bir gece, 12 saat boyunca tüm suç olaylarının serbest bir şekilde işlenebildiği bir ülkede yaşanan trajik durumların anlatıldığı bu yapım, başarısıyla serinin diğer filmlerini gölgesinde bırakıyor.

6 Deadpool

Bütçe: 58 Milyon Dolar

Gişe Hasılatı: 782.6 Milyon Dolar

DeadpoolRyan Reynolds’ın 2011 yapımı Green Lantern faciasından sonra adeta devleştiği bir film olan Deadpool, 2016 yılına damgasını vuran yapımlardan biri oldu. Halihazırda Marvel Comics’in en sıra dışı çizgi roman kahramanı olan Deadpool, hem yapmış olduğu esprilerle okuyucuları güldürmeyi başarıyor hem de dördüncü duvarı kırarak okuyucuyla diyalog halinde kalabiliyordu. 2013 yılında piyasaya sürülen video oyunuyla da hatırı sayılacak bir kitleye ulaşmayı başaran Deadpool, Şubat 2016’da vizyona giren sinema filmiyle hayran kitlesini daha da genişletti. 58 milyon dolarlık bütçe ile çekilen Deadpool, filmde de yapımcılara taş atmaktan eksik kalmadı. Toplamda 782.6 milyon dolarlık hasılata imza atan ve yasadışı yolla en çok indirilen film olan Deadpool, devam filmleriyle de başarıdan başarıya koşacak gibi görünüyor.

5 Mad Max

Bütçe: 400 Bin Dolar

Gişe Hasılatı: 100 Milyon Dolar

Mad MaxGünümüzde dünyanın en bilindik aktörlerinden biri olan Mel Gibson’ın adını dünyaya duyurduğu ilk büyük film olan Mad Max, ilk olarak 1979 yılında seyirci ile buluştu. 400 bin dolar gibi oldukça kısıtlı bir bütçeyle çekilmesine karşın, 100 milyon doların üzerinde bir gişe hasılatına sahip olan Mad Max, distopik bir geleceği ve kaynak kıtlığından dolayı yaşanan yozlaşmış bir düzeni konu ediniyordu. 79 yapımı bu filmin başarısının ardından 1981, 85 ve 2015 yıllarında da devam filmleri çekildi. Ancak hiçbiri bu düşük bütçeli film kadar başarılı olamadı.

İLK FİLMDEN SONRA PARA KAZANMAK İÇİN ZORLAYAN FİLM SERİLERİ İÇİN TIKLAYIN.

4 Halloween

Bütçe: 325 Bin Dolar

Gişe Hasılatı: 60 Milyon Dolar

Halloween70’li yılların sonları birbirinden etkileyici filmlerin doğuşuna neden oldu. İşte 1978 yapımı Halloween ya da Türkçeye çevrilmiş haliyle Cadılar Bayramı da bu dönemin başarılı başyapıtlarından bir tanesiydi. Bağımsız korku filmi olarak vizyona girmiş olduğu döneme damgasını vuran Halloween, tüm zamanların en iyi filmleri arasında da yer almayı başardı. Sadece 325 bin dolarlık kısıtlı bir bütçe ile seyirci karşısına çıkan Halloween, dünya çapında 60 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etmiştir.

3 Testere

Bütçe: 1.2 Milyon Dolar

Gişe Hasılatı: 103 Milyon Dolar

TesterePsikolojik gerilim filmlerinin en başarılı örneklerinden biri olan Testere filmi, ilk olarak 2004 yılında vizyona girdi. Düşük bütçeli bir gerilim filmi olması nedeniyle beklentiler biraz da olsa düşüktü. Ancak 1.2 milyon dolar bütçe ile çekilen Testere, gişede 103 milyon dolarlık hasılata imza atmakla kalmayıp, türünün efsaneleşmiş yapımlarından biri olmayı da başardı. Devam filmleriyle de başarıdan başarıya koşan Testere, 3D filmiyle beyazperdeye veda etmiş olsa da serinin yapımcıları Testere 12’ye kadar olan isim haklarını satın almıştır.

2 Paranormal Activity

Bütçe: 15 Bin Dolar

Gişe Hasılatı: 193 Milyon Dolar

Paranormal ActivityAmatör kamera ile çekilmiş ilk film unvanını elinde bulunduran 2007 yapımı Paranormal Activity, son yıllara damgasını vurmuş, düşük bütçeli gerilim ve korku filmlerinden bir tanesidir. Sadece 15 bin dolar harcanarak çekilen bu film, gişede 193 milyon dolarlık hasılat elde etmeyi başarmıştır. Sonrasında çekilen devam filmleriyle de unutulmaz ve simgesel bir korku serisine dönüşen Paranormal Activity, kısıtlı bütçesine rağmen, gişede olağanüstü bir başarıya imza atmıştır.

SERVETE MAL OLAN GİŞE REKORTMENİ FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

1 Blair Cadısı

Bütçe: 24 Bin Dolar

Gişe Hasılatı: 248.6 Milyon Dolar

Blair CadısıSinema tarihinin en farklı ve en düşük bütçeli başyapıtlarından biri olan Blair Cadısı (The Blair Witch Project), 1999 yılında sektörde büyük yankılar uyandırmayı başarmıştı. Sadece 35 sayfalık taslaktan oluşan senaryosu, oyuncu seçmeleri için verilen sıra dışı ilanı, sekiz gün süren çekimleri, aç bırakılan oyuncular, 24 bin dolarlık fazlasıyla kısıtlı bir bütçe ve doğaçlama gerçekleşen oyunculuklar ile efsaneleşmiş bir psikolojik korku filmi haline geldi. Tamamıyla sıra dışı bir yapım olan Blair Cadısı, 248.6 milyon dolarlık gişe hasılatı ile verilen emeklerin karşılığını da fazlasıyla aldı.

Listemizde yer alan bu başarılı yapımlardan da anlaşıldığı üzere, senaryo ve oyunculuklar iyi olduğu sürece görsel efektlerin ve milyon dolarlar harcamanın pek de anlamı kalmıyor. Özellikle de 6.5 milyon dolarlık bütçe ile adını sinema tarihine altın harflerle yazdıran Baba filmi gibi başyapıtlar, sektörün ve oyuncuların talihini tamamıyla değiştirmeyi başarıyorlar. Ayrıca düşük bütçe ile çekilen korku ve gerilim filmlerinin de gişede büyük başarılar elde etmeleri, bu film türlerine olan talebi daha da arttırıyor. Peki, listemizde bulunan bu düşük bütçeli gişe rekortmeni filmlerden hangileri sizlerin de favorisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.