Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Jack Ma: Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verecek Başarı Hikayesi

Sıfırdan başlayıp zengin olan başarılı isimlerden bir tanesi de Alibaba’nın kurucusu Jack Ma! Karşınızda girişimcilere ilham verecek hikayesiyle milyarder iş adamı:
Jack Ma: Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verecek Başarı Hikayesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Forbes 2017 verilerine göre dünyanın en zenginleri listesinde 23. sırada yer alan Jack Ma, aynı zamanda Çin’in en zengin ikinci kişisi! Peki, başarıdan ziyade başarısızlıklarla dolu bir hayat yaşayan Jack Ma, ne yaptı da tüm dünyanın tanıdığı bir isim olabildi? Ne gibi çalışma prensiplerini benimseyerek dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden birini kurabildi?

Aslına bakarsanız; Jack Ma’dan alınması gereken en önemli ders karşılaştığı bütün zorluklara rağmen yılmaması! Ya da reddedilmekten korkmaması! Çünkü o bu niteliklere sahip olmasaydı, şu anda milyonlarca kişinin online alışveriş konusunda tek geçtiği Alibaba.com da olmayacaktı. Ama o pek çok kez çölde kutup ayısına rastlayacak kadar şanssızlık yaşasa da hiçbir zaman pes etmedi ve sonunda amacına ulaştı.

İşte 10 maddede Jack Ma’nın ilham verici başarı hikayesi:

1 Jack Ma Kimdir?

Jack Ma Kimdir?Çinli iş adamı ve hayırsever Jack Ma, 10 Eylül 1964’te Hangzhou’da iki yerel sanatçının 3 çocuğundan biri olarak dünyaya gelir. Ve ülkenin güneydoğusunda bulunan küçük köyündeki yaşamına başlar.

2 Jack Ma’nın Çocukluğu ve Eğitim Hayatı

Jack Ma’nın Çocukluğu ve Eğitim HayatıTüm dünyanın azmine hayran kaldığı Jack Ma, başarısızlıkla daha ilkokuldayken tanışıyor. Hatta eğitim hayatında sık sık çuvallıyor. Üniversite sınavında da 2 kez başarısız olduktan sonra ancak üçüncü denemesinde İngilizce Öğretmenliği bölümüne girebiliyor.

3 ABD Başkanı Richard Nixon, Jack Ma’yı Nasıl Etkiledi?

ABD Başkanı Richard Nixon, Jack Ma’yı Nasıl Etkiledi?Jack Ma’nın İngilizce ile tanışmasını sağlayan kişi, 1972’de Çinli iş adamının yaşadığı şehre ziyaret eden ABD Başkanı Richard Nixon oluyor. Çünkü Nixon’un Hangzhou’da bulunması buranın turist akınına uğramasına sebebiyet veriyor. Bu dönemde İngilizce’ye hayran olan Jack Ma, yaşadığı yerde dil öğrenebilmek için şehirdeki otele gelen turistlere rehberlik yapmaya başlıyor.

4 Jack Ma’nın İsminin Hikayesi!

Jack Ma’nın İsminin Hikayesi!Gerçek adı Ma Yun olan Jack Ma’ya bu ismi veren kişi de İngilizce öğrenebilmek için edindiği mektup arkadaşlarından biri. Tenis öğretmenliği yapan turist kadın, Jack Ma’ya isminin telaffuzunun zor olduğunu söyleyerek İngilizce bir adı olup olmadığını soruyor. O da olmadığını söyleyerek, kadından kendisine bir isim vermesini istiyor. Ve böylelikle Ma Yun, Jack Ma oluyor.

5 Çölde Kutup Ayısından Bir Türlü Kurtulamayan Bedevi!

Çölde Kutup Ayısından Bir Türlü Kurtulamayan Bedevi!Eğitim hayatındaki başarısızlığı, iş hayatında da devam ediyor Jack Ma’nın! Zira şanssızlığı hiçbir zaman yakasını bırakmıyor. Polis olmak için başvuruyor; 5 aday arasında işi alamayan tek kişi oluyor. KFC’de çalışmak için başvuru yapıyor; 25 adayın arasında reddedilen yegane kişi olmayı yine başarıyor. Anlayacağınız; Jack Ma reddedilmesine rağmen yılmıyor, diyorsak öyle lafta falan değil; sahiden yılmıyor.

6 Jack Ma İnternetle Tanıştıktan Hemen Sonra Ne Düşündü?

Jack Ma İnternetle Tanıştıktan Hemen Sonra Ne Düşündü?1995’de ilk defa Amerika’ya giden Jack Ma, arkadaşının sayesinde internetle tanışıyor. Bozup da parasını ödeyememek korkusuyla bilgisayara dokunmaktan çekinen Jack, daha sonra elini tuşlara değdiriyor. Ve “bira” sözcüğünü aratıyor. Karşısına çıkan sonuçlar arasında Çin’le ilgili hiçbir şey olmadığını görünce bu kez ülkesinin adını yazıyor. Yine bir şey çıkmayınca arkadaşlarına “neden, biz ülkemizle ilgili bir şeyler yapmıyoruz” diye soruyor.

7 İlk Girişimi!

İlk Girişimi!İnternetle tanıştıktan sonra İngilizce tercüme büro üzerine bir site açan Jack Ma, gelen olumlu tepkileri gördükçe doğru yolda ilerlediğini anlıyor ve bu alan üzerine yoğunlaşıyor.

8 Alibaba Doğuyor!

Alibaba Doğuyor!İnternet evrensel olduğu için sitesine herkesin bildiği bir isim bulmak isteyen Jack Ma’nın aklına Alibaba geliyor. Hatta o sırada Amerika’da olan girişimci, bir garsona Alibaba’yı bilip bilmediğini soruyor. O da soruyu “tabii ki biliyorum, açıl susam açıl” şeklinde cevaplıyor. Aynı soruyu pek çok kişiye sorduktan sonra şirketinin isminin Alibaba olmasına karar veren Jack Ma, e-ticaret devi olmaya işte böyle başlıyor.

9 Alipay Sistemi Geliştirilir!

Alipay Sistemi Geliştirilir!1999’da kurulan Alibaba’da işler gayet iyi gitmesine rağmen Jack Ma, sitesinden para kazanamıyor. Tam da bu dönemde Davos Zirvesi’nde oturuma katılan girişimci, 2004 yılında Alipay isimli ödeme sistemini geliştiriyor ve bugün milyonlarca üyesi olan sistem o zaman aptalca bulunuyor. Ayrıca ABD’de şirketi için finansman ararken pek çok kişi ona deli olduğunu ve işinin asla tutmayacağını söyleyip duruyor. Hatta Times’da ilk defa adı geçtiğinde “Deli Jack” gibi bir yakıştırmayla anılıyor.

10 Alibaba Dünyanın En Büyük E-Ticaret Sitelerinden Biri Olur!

Alibaba Dünyanın En Büyük E-Ticaret Sitelerinden Biri Olur!2013 yılının sonunda Alibaba’nın üst yöneticiliğinden istifa ederek yerini gençlere bırakan azimli girişimci, hayallerinden çok daha fazlasını başarmanın keyfini yaşamakta. Sonuçta; bir zamanlar ticaret ya da internet hakkında en ufak bir fikri olmayan ve hayatını İngilizce öğretmenliği yaparak kazanan Jack Ma’dan şu anda İnternet Adam şeklinde bahsediliyor. Düşünsenize o; 19 Eylül 2014’te New York Borsası’nda yaptığı 24.7 milyar dolar hacimli işlemiyle, tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştiren şirketin kurucusu!

Neticede; katıldığı konferanslarda yaptığı etkileyici konuşmalarla da adından sıklıkla söz ettiren Jack Ma, bugün Çin’in en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliğine karşı mücadele ediyor. Nature Conservancy isimli örgütün Çin’deki yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Jack Ma, hem hayat hikayesiyle hem de sözleriyle genç nesillere ilham ve cesaret veriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.