Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram Hesabını Sileceği Kullanıcılara ‘Köprüden Önce Son Çıkış’ Uyarısı Yapacak

Sosyal medya devi kullanıcıların hesaplarının silinme aşamasında yumuşatıcı düzenlemeler yapıyor. Şirket kullanıcıların hesaplarını silmeden önce son bir uyarı mesajı gönderecek.
Instagram Hesabını Sileceği Kullanıcılara ‘Köprüden Önce Son Çıkış’ Uyarısı Yapacak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Son günlerde Instagram, yapmış olduğu duyurular ile kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine yönelik özellikler üzerinde çalıştığını gösteriyor. Şirket geçtiğimiz aylarda duyurduğu beğeni sayılarını gizleme özelliğini test etmeye başladı. Kullanıcılardan tepki çeken bu özelliğe dair 7 ülkede testler başladı ve önümüzdeki günlerde dünya geneline yayılması bekleniyor.

Bununla beraber engelleme ve yorum sistemlerini daha işlevsel hale getirmek isteyen sosyal medya devi, kullanıcılarının platformdan uzaklaşmasını da istemiyor. Bilindiği üzere platform en popüler sosyal medya uygulamalarının başında geliyor ve milyonlarca kullanıcı tarafından ilgiyle kullanılıyor.

Diğer sosyal mecralarda olduğu gibi Instagram’da da nefret söylemlerine ve diğer pek çok uygunsuz içeriğe rastlamak mümkün. Şirket topluluk kuralları gereği bu davranışlarda bulunan kullanıcıları son kez uyaracak.

Instagram Kullanıcıyı Uzaklaştırmadan Önce Uyaracak

Instagram Kullanıcıyı Uzaklaştırmadan Önce Uyaracak

Sosyal medya platformunda milyonlarca kullanıcı birbiri ile etkileşim halinde ve kural ihlaline yer veren uygunsuz içeriklere sıkça rastlanmakta. Platform gerek denetleme ekibi gerekse yapay zeka algoritması ile suç işlediğini tespit ettiği kullanıcıları uzaklaştırıyor. Ancak geliştirilen yeni politika ile Instagram’ın katı tutumunun bir nebze daha yumuşadığını söyleyebiliriz.

Şirket almış olduğu karar ile uygulamadan uzaklaştırma kararı verdiği kullanıcıları son bir kez daha uyaracak. Bilindiği üzere popüler uygulamanın kurallar bölümünde “Kurallarımıza aykırı bir şey yayınlarsanız, hesabınız silinebilir,” ifadesi mevcut.

Yeni uyarı sisteminde kullanıcıların kaldırmaları gereken paylaşımlara dair bilgilendirmede bulunulacak. Yapılan uyarı sonrası söz konusu içerikleri kaldırmayan kullanıcılar son çare olarak platformdan uzaklaştırılmış olacak.

Sosyal medya devi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada “Mevcut politikamız kapsamında, belirli bir oranda kural ihlali olarak sayılan içeriklere sahip olan hesapları devre dışı bırakıyoruz. Buna ek olarak, yeni bir politika daha belirledik. Bundan böyle, belirli bir süre içinde belirli sayıda ihlal vakasına bulaşmış olan hesapları da ortadan kaldıracağız.” ifadelerine yer verildi.

Instagram ekibi kullanıcılara uyarılarda bulunmakla beraber itiraz etme hakkını da onlara verecek. Son kez uyarı alan kişiler, oluşturulacak özel bir ekran ile moderasyon ekibine açıklama yapabilecek. Aralarında nefret dili ve müstehcenlik içeren hemen her konu için Instagram kullanıcılara itiraz etme hakkı verecek.

Hesapların Aniden Kapanması Sona Eriyor

Hesapların Aniden Kapanması Sona Eriyor

Alınan son karar ile Instagram’ın kullanıcılara daha ılımlı şekilde yaklaşacağı görülüyor. Bugüne kadar platformda suç işleyen kullanıcıların hesapları kapatılıyor ancak bu kişilerin pek çoğu ne suç işlediklerini öğrenemiyordu bile. Bu uyarı sistemi ile hem kullanıcı son kez ikaz edilecek hem de yapılması muhtemel yaptırımlar ile ilgili bilgilendirme yapılacak.

Geçmişte yapay zeka algoritması ile tartışma yaratacak şekilde kullanıcıların uzaklaştırıldığı biliniyor. Facebook çocuğunu emziren bir annenin fotoğrafını çıplaklık sebebiyle kaldırmıştı. Kullanıcıya itiraz hakkı tanınması ile beraber benzer durumların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Sosyal medya devi kullanıcılarını uyarmakla beraber yapmış olduğu hataları hafızasından silmeyecek. Bu özelliğin kötüye kullanılmasının önüne geçmek adına aynı hataları tekrarlayan kullanıcıların hesabı moderasyon tarafından kapatılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.