Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram Fenomeni İnternetten Tanıştığı Kişi Tarafından Vahşice Öldürüldü

Instagram’ın tanınmış kişiliklerinden Bianca Devins, internetten tanıştığı bir kişi tarafından boğazı kesilerek vahşice öldürüldü. Öldürülen fenomenin fotoğrafları sosyal medyaya servis edildi.
Instagram Fenomeni İnternetten Tanıştığı Kişi Tarafından Vahşice Öldürüldü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sosyal medya günümüzde hayatın içindeki vazgeçilmez unsurlardan birisi haline gelmiş durumda. Pek çok kişi bu mecralarda yeni bir kimlik kazanıyor ve milyonlarca kullanıcı tarafından takip edilir hale geliyor Son yıllarda bu alanda Instagram’ın büyük rol yonadığını söyleyebiliriz. Fenomen olarak adlandırılan tanınmış kişiler buradan milyonlara ulaşıyor hatta bu mecralar üzerinden büyük kazançlar elde ediyor.

Ancak bu platformların karanlık yönünün de bazen ortaya çıktığına tanık oluyoruz. Bunun son örneği geçtiğimiz gün yaşandı. Instagram’da fenomen kişiliklerden biri olan 17 yaşındaki Bianca Devins, erkek arkadaşı olduğu iddia edilen kişi tarafından vahşice öldürüldü.

Genç kızın öldürüldükten sonraki görüntüleri bir süre sosyal medya platformlarında dolaştı. Yaşanan bu olay sonrası sosyal medya uygulamalarının ne derece güvenli olduğu tartışma konusu oldu.

Instagram Ünlüsü Vahşi Cinayete Kurban Gitti

Instagram Ünlüsü Vahşi Cinayete Kurban Gitti

Bianca Devins, başta Instagram olmak üzere Tumblr ve Discord gibi platformlarda da aktif bir kişilik olarak biliniyor. Ünlü isim tüyler ürperten bir olay ile gündeme geldi. Dış basında servis edilen haberlere göre genç kız internetten tanıştığı ve erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Brandon Andrew Clark tarafından boğazı kesilerek vahşice katledildi. Bununla yetinmeyen katil öldürdüğü kızın fotoğraflarını çeşitli sosyal ağlardan paylaştı.

Üstelik bu fotoğrafların saatlerce sosyal medya uygulamaları tarafından kaldırılmadığı belirtiliyor. Facebook ve Instagram bir süre sonra bu fotoğrafları kaldırdı ve tekrar yüklenmesini engelleyecek hale getirdi. Ancak bu durum söz konusu fotoğrafların milyonlarca kişinin bilgisayarında yer etmesine engel olamadı.

Facebook konuyla ilgili açıklamasında “Bu içeriği platformumuzdan kaldırmak için tüm önlemleri alıyoruz.” ifadelerine yer verdi. Bilindiği üzere yakın geçmişte yaşanan pek çok vahşi olay yine başta Facebook olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda saatlerde durmaya devam etmişti.

Yeni Zelanda Olayı Hafızalardaki Yerini Koruyor

Yeni Zelanda Olayı Hafızalardaki Yerini Koruyor

Sosyal medya son yıllarda ne yazık ki kötü niyetli kişiler tarafından iletişim aracı haline gelebiliyor. Instagram fenomeni Devins’in başına gelen üzücü olay ilk kez yaşanmıyor. Geçtiğimiz aylarda Yeni Zelanda’da yaşanan cami saldırısı sonrası onlarca insan katledilmiş ve vahşi olay saldırgan tarafından Facebook’tan canlı olarak yayınlanmıştı. Yayınlanan görüntüler kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılmış ve milyonlara ulaşmıştı.

Yaşanan bu kan donduran olaylar sonrası sosyal medya platformlarının ne derece güvenli olduğu yeniden tartışma konusu oldu. Sosyal medya devleri bu tarz olayları engellemek adına yeni politikalar ve yaptırımlar uygulamaya devam ediyor ancak bu içeriklerin yayılmasının önüne geçemiyor.

Instagram ve Facebook’un toplam kullanıcı sayıları milyarlar ile ölçülüyor. Bu potansiyel beraberinde kan donduran içeriklerin çok kısa sürede dünya genelinde yayılmasına zemin hazırlıyor. Şirketler yapay zeka sistemlerine büyük yatırımlar yaparak bu durumların önüne geçmek için çalışmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın