Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IMF Dolar Uyarısı Yaparken Ruble Savaş Öncesine Döndü

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Rusya yaptırımlarının ABD dolarının hakim rezerv para konumunu değiştirebileceğini söylerken ruble güçlü toparlandı.
IMF Dolar Uyarısı Yaparken Ruble Savaş Öncesine Döndü
Yorum

Gopinath Financial Times’a verdiği röportajda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. IMF üst düzey yöneticisinin açıklamaları tüm dünyada yankı uyandırırken Rus haber ajansı Tass da Gopinath’ın açıklamalarını aktardı.

Tass’ın haberine göre Gopinath, Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların küresel finansal sistemin parçalanmasına yol açabileceği ve ABD dolarının bu sistemdeki hakimiyetini zayıflatabileceği konusunda uyardı.

Rusya Yaptırımları Doların Hakim Para Birimi Konumuna Mal Olabilir!

IMF Başkan Yardımcısı, Batılı ülkeler tarafından uygulanan radikal kısıtlayıcı tedbirlerin, belirli devlet grupları arasında ticarete dayalı küçük para bloklarının ortaya çıkmasına katkıda bulunabileceğini söyledi.

Bu noktada, Gopinath bazı ülkelerin ticaret için ödeme aldıkları para birimini yeniden müzakere ettiğini halihazırda gördüklerini söyledi. Dolar, bu manzarada bile en büyük küresel para birimi olmaya devam edecekken konumun giderek azalmasını çok olası değerlendirdi.

Aynı zamanda savaşın kripto para birimlerinden sabit paralara ve merkez bankası dijital para birimlerine kadar dijital finansın benimsenmesini de teşvik edeceğini belirtti.

Gopinath, küresel ticarette diğer para birimlerinin daha fazla kullanılmasının ulusal merkez bankaları tarafından tutulan rezerv varlıklarının daha fazla çeşitlendirilmesine yol açacağını söyledi.

Ruble Güçleniyor! Savaş Öncesi Seviyelere Döndü

Ruble Güçleniyor! Savaş Öncesi Seviyelere Döndü
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Batı, Rusya’ya benzersiz yaptırımlar uygularken ve ABD öncülüğünde ülkenin enerji ihracatını yasaklarken, ruble Mart ayının başlarında dolar karşısında 154’e kadar düşen ruble toparlanıyor.

Amerikan dolarının Rus rublesi karşılığında değerini yansıtan USD/RUB paritesi, 7 Mart’ta 154 ile rekor kırdı. Rus rublesi birkaç hafta 3 hanede kalsa da son bir haftadır 2 hanede tutunuyor.

Bugünse kazançlarını genişleterek 76’ya kadar yükseldi. USD/RUB paritesi dün 83-88 aralığında kaldıktan sonra yeni güne yatay başladı ve 76-84 aralığında işlem gördü.

Yazım sırasında yüzde 1 civarında düşen parite, bugün 18 Şubat’tan bu yana en düşük değerini gördü. Ruble de savaş öncesi seviyelerine geri döndü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%