Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

İlginç Bilgiler: Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 100 Tuhaf, Şaşırtıcı ve Enteresan Bilgi

Pembe renkli süt olur mu? Peki, 3000 yıllık bal yenilir mi? Ya da Dünya’nın çekirdeği, sizce ne kadar sıcaktır? Hayvanlar aleminden bitki türlerine, yeryüzü şekillerinden dünya ülkelerine, farklı konulardan derlediğimiz ilginç bilgiler listesini hayretler içerisinde okuyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Pembe renkli süte takıldıysanız, sorunun cevabının evet olduğunu bilmelisiniz. Yani, evet! Pembe renkli süt pekala olur. Ya da yüzlerce yıllık bir bal, gönül rahatlığıyla tüketilebilir! Şaşırdınız, mı? Yoksa siz zaten ilginç bilgiler edinmeye meraklı biri olarak bu bilgilere daha önce rastlamış mıydınız? Şayet durum buysa, hiç merak etmeyin çünkü aşağıdaki listede daha önce hiç duymadığınız olgularla da karşılaşacağınızdan eminim.

Zira pek çok kişinin bilmediği gerçeklerle dolu olan bu dev listede, tam 100 farklı madde bulunuyor. Değişik konulardan oluşan maddeler sayesinde, ilginizi çekebilecek gerçeklerle tanışacak, bir yandan genel kültürünüzü arttırırken bir diğer yandan da keyifli vakit geçireceksiniz. İşte “yok artık, hadi canım, bunu hemen arkadaşlarıma söylemeliyim” gibi tepkiler vereceğiniz ilginç bilgiler listesi:

1 Aslında Meyvesinin Sapı Olan Çerez!

Aslında Meyvesinin Sapı Olan Çerez!Severek tükettiğimiz ve epey kalorili olan kaju; aslında kaju meyvesinin sapıdır.

2 Görünüşlerinin Aksine Gayet Atletik Olan Ayılar!

Görünüşlerinin Aksine Gayet Atletik Olan Ayılar!Hayvanlar hakkında ilginç bilgiler arasında da yer alan gerçek şu ki; bozayı ya da kahverengi ayılar, bir at kadar hızlı koşabilip, bir su canlısı kadar iyi yüzebilirler.

3 Kabuslar ve Soğuk!

Kabuslar ve Soğuk!Bu ikisi arasında bir ilişki kurmaya çalıştığımda aklıma yalnızca “winter is coming” cümlesi gelse de durum bu değilmiş. Çünkü soğuk bir odada uyumak, kabus görme ihtimalini arttırıyormuş.

4 Dostluk Nedir Bilen İnekler!

Dostluk Nedir Bilen İnekler!Hem etinden hem de sütünden faydalandığımız inekler, arkadaşlığa fazlasıyla önem verir ve dostlarından ayrıldıklarında stres yaşarlar.

5 Bebekken Bile Katil Olan Kobra Yılanı!

Bebekken Bile Katil Olan Kobra Yılanı!Hani çoğu hayvan yeni doğduğunda dünyaya karşı savunmasız olur ya! İşte kobra yılanları onlardan değil! Zira yumurtadan çıktıktan yalnızca 2-3 saat sonra ölümcül zehre sahip oluyorlar.

6 Uyuyarak Kalorilerinizden Kurtulun!

Uyuyarak Kalorilerinizden Kurtulun!Yani geç saatlere kadar oturup TV izlemek yerine normal saatlerde uyursanız, diğer seçeneğe göre çok daha fazla kalori harcarsınız.

7 Sarhoşken Kahve İçmeyin!

Sarhoşken Kahve İçmeyin!Çünkü alkollüyken kahve içmek, sizi ayıltmıyor. Aksine alkolün etkisini arttırıyor.

8 Dünyanın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?

Dünyanın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?1990’lı yıllarda yapılan ölçümler; 5000 santigrat civarında olsa da bugün çekirdeğin ısısının Güneş’in ısısından biraz daha düşük ve 6000 santigrat civarında olduğu düşünülüyor.

9 Film Boyunca 169 Kelime Kullanan Başarılı Aktör

Film Boyunca 169 Kelime Kullanan Başarılı AktörMakas Eller (Edward Scissorhands) filmini izlemiş miydiniz? Hayırsa, en iyi fantastik filmler listesinde de yer alan Makas Eller’i bir an önce izlemenizi ve film boyunca 200’den az kelime kullanan Johnny Depp’in başarılı oyunculuğunu görmenizi öneriyorum.

10 Şanssız Solaklar!

Şanssız Solaklar!Her yıl 2500 solağın, sağ elini kullananlar için yapılmış aletleri (elektrikli testere gibi) kullanırken öldüğünü biliyor muydunuz?

11 Ananas Nerede Yetişir?

Ananas Nerede Yetişir?Çoğu kişi ananasın bir meyve olduğunu düşünse de ananas tarlada yetişir ve meyve değildir.

12 Düellonun Yasal Olduğu Ülke!

Düellonun Yasal Olduğu Ülke!Paraguay’da kan bağışı yapan kişiler, düello yapabiliyor. Ve karşı taraf öldüğü takdirde, hayatta kalana hiçbir ceza verilmiyor.

13 Yazı mı, Tura mı?

Yazı mı, Tura mı?Bir dahaki sefere iddiaya girmeden önce, tura kısmının altta kalma ihtimalinin (resimden dolayı) daha yüksek olduğunu hatırlamalısınız derim.

14 Pembe Renkli Süt!

Pembe Renkli Süt!Çilekli süt falan değil, halis mulis su aygırı sütünden bahsediyorum!

15 Deniz Gergedanı – Narval – Boynuzlu Balina!

Deniz Gergedanı – Narval – Boynuzlu Balina!Dünyanın en ilginç hayvanları arasında yer alan deniz gergedanlarının boynuz görünümündeki çıkıntıları aslında dişleridir ve sadece türün erkeklerinde bulunmaktadır. 3 metreye kadar uzanabilen bu dişlerde 10 milyondan fazla sinir ucu vardır ve ayrıca bu hayvanlar en derine dalabilen memeliler olarak bilinmektedir.

16 Everest’teki Cesetler!

Everest’teki Cesetler!Everest’te 200’ün üzerinde ceset bulunuyor ve bu cesetler dağcılar tarafından varış noktaları olarak kullanılıyor.

17 Plüton Gezegen Değil!

Plüton Gezegen Değil!2006’da Uluslararası Astronomi Birliği tarafından gezegen sınıfından çıkartılmıştır. Çünkü keşfedildiği tarihten bu yana, güneşin etrafında tam tur dönmemiştir.

18 Eşsiz Kum Taneleri!

Eşsiz Kum Taneleri!

Gary Greenberg’in farklı plajlardan aldığı kum tanelerini mikroskopla 300 kat büyütmesi sonucunda, yukarıdaki muhteşem görüntüler ortaya çıktı.

19 Çikolatayla Değil Tuzla Gelen Mutluluk

Çikolatayla Değil Tuzla Gelen MutlulukAmerika’da yapılan bir araştırmaya göre, tuz doğal antidepresan işlevi görüyor. Ama siz yine de bu araştırmanın, yalnızca fareler üzerinde yapıldığını ve fazla tuzun pek çok rahatsızlığa davetiye çıkardığını unutmayın.

20 8 Kollu Ahtapotlar!

8 Kollu Ahtapotlar!Ahtapotların, kollarından birisi koptuğunda yerine yenisinin çıkıp, uzayabildiğini biliyoruz. Peki, ahtapotların 3 kalbe sahip oldukları gerçeğine ne demeli?

21 Sınır Tanımayan Aslanlar!

Sınır Tanımayan Aslanlar!Boşuna ormanın kralı dememişler, diyor ve bir erkek aslanın günde 50 kez çiftleşebildiği gerçeğini sizlerle de paylaşıyorum.

22 İkizlerin Gizli Dili!

İkizlerin Gizli Dili!Bazı ikiz bebekler, sadece birbirlerinin anlayabildiği “cryptophasia” adı verilen dili konuşabiliyor.

23 Geri Zekalı Olduğu Düşünülen Nobel Ödüllü Fizikçi!

Geri Zekalı Olduğu Düşünülen Nobel Ödüllü Fizikçi!Evet, yüzyılın dehası olarak da nitelendirilen Einstein hakkındaki gerçeklerden bir tanesi; onun 9 yaşına kadar konuşma güçlüğü yaşadığıdır.

24 John F. Kennedy ve Okuma Hızı!

John F. Kennedy ve Okuma Hızı!Suikast sonucu hayatını kaybeden ABD Başkanı John F. Kennedy 20 dakikada 4 gazete okuyabiliyormuş.

25 Dil İzi!

Dil İzi!İnsanların yalnızca parmak izleri değil, dil izleri de birbirinden farklıdır.

26 Las Vegas Kumarhaneleri!

Las Vegas Kumarhaneleri!Las Vegas’taki kumarhanelerde, müşterilerin oradan çıkamaması için her türlü hinlik düşünülmüş. Mesela; mekanlarda cam ya da saat yok! Ayrıca ayağınıza gelen bedava içkiler ve güzel kızlar yüzünden oradan çıkmak istemiyorsunuz. Sonuçta; zaman kavramını yitiriyor ve siz de diğerleri gibi acı ya da tatlı unutulmaz bir Las Vegas deneyimi yaşıyorsunuz.

27 Dünyaca Ünlü Yazarlar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!

Dünyaca Ünlü Yazarlar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!Mesela; Tolstoy’un karısının dırdırından kurtulmak için evden kaçtığını ve bir tren istasyonundaki bekçi kulübesinde öldüğünü biliyor muydunuz? Ya da tüm zamanların en çok satan kitabı İki Şehrin Hikayesi’nin yazarı Charles Dickens’in boş zamanlarında kimsesizler morgunu ziyaret ettiğini? Peki, Victor Hugo’nun ciddi bir yaşlanma korkusu olduğunu? Daha fazlası için hemen alttaki linki inceleyebilirsiniz.

28 İlaç Olarak Kullanılan Ketçap!

İlaç Olarak Kullanılan Ketçap!Likopen içeriği nedeniyle, 1830’lu yıllarda ilaç olarak kullanılırmış.

29 Venüs’ün Diğer Gezegenlerden Farkı!

Venüs’ün Diğer Gezegenlerden Farkı!Saat yönünde dönen tek gezegendir.

30 Gülmek Surat Asmaktan Daha Kolay!

Gülmek Surat Asmaktan Daha Kolay!Boşuna demiyoruz, içinizden gelmese bile gülümsemeye çalışın diye! Hem gülmek için yalnızca 17 kasınızı kullanırken, surat asmak için tam 43 kasınızı kullanıyorsunuz.

31 Yanlış Anne-Babaya Verilen Bebekler!

Yanlış Anne-Babaya Verilen Bebekler!Bu gerçeği duyduktan sonra, bebeğiniz doğar doğmaz onu kucağınıza almak isteyeceksiniz. Zira yeni doğanların yaklaşık % 12’si yanlış anne-babaya veriliyormuş.

32 Bronzlaşan Domuzlar!

Bronzlaşan Domuzlar!Hayvanlar aleminde, güneşten yanabilen tek canlı türü domuzlardır.

33 Köpekler için Ölümcül Olan Gıda!

Köpekler için Ölümcül Olan Gıda!Çikolatanın köpekler için ölümcül olduğunu biliyor muydunuz? Evet, köpeklerin kalpleri ve sinir sistemleri için tehlikeli olan çikolata, onların ölümüne yol açabiliyor.

34 Bukalemun Dili!

Bukalemun Dili!Bukalemunların dili, kendi bedenlerinin 2 katı uzunluğundadır.

35 Hangi Elinizi Kullandığınız Önemli!

Hangi Elinizi Kullandığınız Önemli!Leonardo da Vinci bir eliyle resim yaparken, diğer eliyle de yazı yazabiliyordu.

36 Sivrisinek Sesi!

Sivrisinek Sesi!Hiç şüphesiz, en sinir bozucu seslerden biri! Ve bu ses, sivrisineklerin saniyede 500 kez kanat çırpmasından kaynaklanıyor!

37 Beyni Olmayan Canlı!

Beyni Olmayan Canlı!En gizemli hayvanlar arasında olan deniz yıldızlarının kalpleri olmadığı gibi beyinleri de yoktur.

38 Dev Yumurta!

Dev Yumurta!Devekuşunun yumurtası, 15 ila 20 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1.7 kg ağırlığındadır. Eğer haşlayarak pişirmek isterseniz, bir 40 dakika boyunca kaynatmanız gerekecektir.

39 2.5 Santimetrelik Ölümcül Hayvan!

2.5 Santimetrelik Ölümcül Hayvan!Dünyanın en renkli hayvan türleri arasında yer alan zehirli ok kurbağası, küçük boyutunun aksine dünyanın en ölümcül hayvanlarındandır. Zira 175 keşfedilmemiş türü bulunan canlının derisindeki zehir, 30.000 fare veya 150 insanı öldürebilecek güçtedir.

40 Sinekler ve Tuhaf Hareketlerinin Anlamı

Sinekler ve Tuhaf Hareketlerinin AnlamıHani sinekler, ellerini birbirine sürtüp kafalarının üzerlerinden geçirirler ya! İşte bunu, uçarken üzerlerine yapışan molekülleri temizlemek için yaparlar.

41 Darısı Başına Deyimi Nerden Geliyor?

Darısı Başına Deyimi Nerden Geliyor?Anadolu ve Orta Asya’daki geleneklerden biri de gelinin üzerine şans ve mutluluk getirmesi için darı atılmasıdır. Deyim haline gelmiş söz, işte bu gelenekten gelmiştir.

42 Suriyeli Steve Jobs!

Suriyeli Steve Jobs!Steve Jobs, Amerikalı annesi ve Suriyeli babası tarafından, doğduktan kısa süre sonra Amerikalı bir aileye evlatlık verilmiştir.

43 Sultan Süleyman’ın Vasiyeti!

Sultan Süleyman’ın Vasiyeti!Bir dönem dünyaya hükmeden padişah Sultan Süleyman, vasiyetinde tek elinin tabuttan dışarı çıkartılmasını, onun bile bu dünyadan eli boş gittiğinin görülmesini istemiştir.

44 Twister Oyunu!

Twister Oyunu!İlk kez 1966 yılında piyasaya çıkartılan Twister oyunu, bir kesim tarafından şiddetle eleştirilmiş ve oyun ahlaksızlık olarak tanımlanmıştır.

45 Ay’a Ayak Basan Son Kişi!

Ay’a Ayak Basan Son Kişi!12 Aralık 1972’de Ay’a ayak basan on ikinci kişi ve son kişi Gene Cernan, Ay’ın yüzeyine kızının baş harfleri olan TDC harflerini çizdi. Ve yıllardır yüzeyde duran TDC, büyük ihtimalle binlerce yıl daha orada duracak olan harfler.

46 Taklitçi Ahtapot!

Taklitçi Ahtapot!Taklitçi ahtapot bir tek renk değil şekil değiştirebilme özelliğine de sahiptir. Bu canlının, aslan balığı, deniz yılanı, peygamberdevesi karidesi gibi birçok canlıyı taklit ettiği görülmüştür.

47 Saatlerce Süren Trafik Çileniz için Şükretmelisiniz

Saatlerce Süren Trafik Çileniz için ŞükretmelisinizÇünkü 2010 yılında Çin’de meydana gelmiş trafik sıkışıklığı tam 12 gün sürmüş ve arabalar bir günde yalnızca 966 metre ilerleyebilmiştir.

48 Bozulmayan Tek Gıda!

Bozulmayan Tek Gıda!Bal, güneş görmediği takdirde bozulmaz. Yani iyi korunduğu takdirde binlerce yıllık bir balı rahatlıkla yiyebilirsiniz.

49 Kocaman Yürekli Mavi Balinalar!

Kocaman Yürekli Mavi Balinalar!Kocaman dediysem öyle koftiden falan değil! Mavi balinaların kalpleri gerçekten çok büyük! O kadar büyük ki bir insan atardamarlarına rahatlıkla sığabiliyor.

50 Karides Hakkında İlginç Bilgi!

Karides Hakkında İlginç Bilgi!Sevilerek tüketilen deniz ürünlerinden karidesin kalbi nerede biliyor musunuz? Kafasının içinde!

51 Horlarken Rüya Görmek mi?

Horlarken Rüya Görmek mi?Eğer horlayan bir yakınınız varsa ve geceleri bezen sustuğunu duyuyorsanız, onun muhtemelen rüya gördüğünü bilmelisiniz. Zira bir insan aynı anda rüya görüp horlayamaz.

52 Maddiyat Konusundaki Adaletsizlik!

Maddiyat Konusundaki Adaletsizlik!Dünyanın en zengin 3 ailesinin toplam serveti, en fakir 48 ülkenin toplam servetinden daha çoktur.

53 Hepimiz Böcek Yiyoruz!

Hepimiz Böcek Yiyoruz!Araştırmalar gösteriyor ki bir insan hayatı boyunca ortalama 70 böcek ve 10 örümcek yutmaktadır. Ve çoğumuza iğrenç gelen bu durum, uyku esnasında olmaktadır.

54 Sapık (Psycho) Filmindeki Duş Sahnesi!

Sapık (Psycho) Filmindeki Duş Sahnesi!Alfred Hitchcock’un en başarılı yapımlarından biri olan ve en iyi korku filmleri listesinde de yer alan Sapık’taki duş sahnesini hatırlıyorsunuzdur. Peki, kadının katledildiği o sahnedeki bıçaklama seslerinin, bir tür kavuna bıçak sokup çıkartarak yapıldığını biliyor muydunuz?

55 Rus Gazozu!

Rus Gazozu!Peki, ya Rusların 2011 yılına kadar birayı “alkolsüz içecek” olarak tanımladıklarını biliyor muydunuz?

56 Yavruları Öldüren Erkek Aslanlar!

Yavruları Öldüren Erkek Aslanlar!Evet, aslanlar ya başka bir sürünün alfa erkeğini yenerek yönetimi devraldıktan sonra onun soyunu kurutmak ya da daha çok üremek için yavru katliamı yapabiliyorlar.

57 Kar Gören Masum Köylü!

Kar Gören Masum Köylü!Ülkemizin pek çok bölgesinde doyasıya yaşadığımız kar keyfini, pek çoğunun yaşayamadığını biliyor muydunuz? Evet, dünya nüfusunun üçte ikisi yaşamları boyunca kar göremiyor.

58 Satranç Oyununda En Fazla Kaç Hamle Yapılabilir?

Satranç Oyununda En Fazla Kaç Hamle Yapılabilir?1950’li yıllarda Claude Shannon’un varsayımı, bir satranç oyununda toplamda yapılabilecek hamle sayısının bilinen evrendeki toplam atom sayısından fazla olduğu üzerineydi. Tabii, günümüzde bu varsayım kabul edilmese bile olası hamle sayısının gerçekten büyük bir sayı olduğu bilinmektedir.

59 Açlık mı Susuzluk mu?

Açlık mı Susuzluk mu?Bir ay boyunca hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirsiniz fakat su içmeden yalnızca 1 hafta dayanabilirsiniz. Çünkü bir haftada vücuttaki su oranı % 10 azalır ve bu oran ölümcüldür.

60 Sinekkuşu!

Sinekkuşu!Havada asılı kalabilen, geri geri uçabilen sinekkuşları, oldukça küçük kuşlardır. Hatta Karayip Adaları’nda bulunan arı sinek kuşlarının ağırlıkları 2 gram kadar bile yoktur.

61 İnsansız Evler ve Evsiz İnsanlar!

İnsansız Evler ve Evsiz İnsanlar!Amerika’daki boş ev sayısının, evsiz insanlara kıyasla daha fazla olmasına ne dersiniz?

62 Amerikalıların Gazlı İçecek Aşkı!

Amerikalıların Gazlı İçecek Aşkı!Amerikalı bir vatandaş, her yıl ortalama 600 adet gazlı içecek tüketiyor.

63 Jeep Sözcüğü Nereden Türetilmiştir?

Jeep Sözcüğü Nereden Türetilmiştir?Jeep sözcüğü, General Purpose (genel amaçlı) sözcüğünün kısaltması olan G.P. harflerinden türetilmiştir.

64 Denizanaları ve Salatalık Arasındaki Benzerlik Nedir?

Denizanaları ve Salatalık Arasındaki Benzerlik Nedir?Her ikisi de % 95- sudan oluşmaktadır.

65 Sabahtan Akşama Boy Ölçümü!

Sabahtan Akşama Boy Ölçümü!Sabah kalktığınızda boyunuzu ölçerseniz, normalden 1-2 cm daha uzun çıktığınızı görürsünüz. Bunun nedeni ise uyku esnasında eklemlere yapılan baskınına azalması ve omurların esnemiş olmasıdır.

66 Hipopotamların Ağzı Ne Kadar Açılabilir?

Hipopotamların Ağzı Ne Kadar Açılabilir?Bir hipopotam ağzını, içine 1.20-1.30 metre uzunluğunda bir çocuğu sığdıracak kadar açabilir.

67 68 Yıl Boyunca Hıçkıran Adam!

68 Yıl Boyunca Hıçkıran Adam!Bu özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Charles Osborne, 1922 yılında hıçkırmaya başlamış ve 1990’a kadar 10 saniyede bir sürekli olarak hıçkırmıştır.

68 Kafası Kopsa Bile Yaşayan Canlı Nedir?

Kafası Kopsa Bile Yaşayan Canlı Nedir?Hemen hemen hepimizin tiksindiği hamamböcekleri, milyonlarca yıldır bu dünyadalar ve onlar kafaları koptuktan sonra bile günlerce yaşayabilme özelliğine sahip nadir türler arasındalar!

69 Metro İstasyonlarına Dikkat!

Metro İstasyonlarına Dikkat!Bu ilginç bilgiyi öğrendikten sonra ulaşım için ne kullanırsınız bilemem ama gerçek şu ki bir metro istasyonunda soluduğunuz havanın % 15’ini insan derisi oluşturuyormuş.

70 Dilin Gücü!

Dilin Gücü!İnsan vücudundaki en güçlü kasın, dil olduğunu biliyor muydunuz?

71 Çok Amaçlı Dil!

Çok Amaçlı Dil!Zürafalar 45-50 cm dışarı uzatabildikleri dilleriyle, kulaklarını bile temizleyebilirler.

72 Yıldırımı Çeken Erkekler!

Yıldırımı Çeken Erkekler!Erkeklere yıldırım çarpma olasılığının, kadınlara kıyasla 6 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Ve bunun nedeni; her zamanki gibi erkeklerin mantıksız davranıp, kötü havalarda bile hobilerinden vazgeçmemeleri! (İstisnalar hariç!)

73 Twitter Postları!

Twitter Postları!Gün boyunca Twitter’da paylaşılan kelimelerin toplamı, 10 milyon sayfalık bir kitaba eşdeğer nitelikte!

74 Afrika’nın Nüfusu!

Afrika’nın Nüfusu!Afrika’nın nüfusunun 2050 yılına kadar 2 kat artacağı ve 2.3 milyar insana ulaşacağı tahmin ediliyor.

75 Donald Duck Düşmanı Finlandiya!

Donald Duck Düşmanı Finlandiya!Nedeni ise yasaklanmasından daha da ilginç! Çünkü sebep; bu sevimli karakterin pantolon giymemesiymiş!

76 Köpek Balığı mı Hindistan Cevizi mi?

Köpek Balığı mı Hindistan Cevizi mi?İnsanların ölüm nedenleri göz önüne alınarak yapılan istatistik gösteriyor ki kafanıza düşen bir hindistan cevizinden dolayı ölme ihtimaliniz bir köpek balığı saldırısından ölme ihtimalinize göre daha yüksek!

77 Büyümeyen Organ!

Büyümeyen Organ!Doğumdan ölüme kadar aynı kalan tek organımızın gözler olduğunu biliyor muydunuz? Bunun yanında, burun ve kulağın büyümesi ise biz ölene kadar devam ediyor.

78 Müzik Dersinde Çuvallayan Elvis Presley!

Müzik Dersinde Çuvallayan Elvis Presley!Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley, 8.sınıfta müzik dersinden C ile geçebilmiş.

79 Yatağınız Neden mi Ağırlaşır?

Yatağınız Neden mi Ağırlaşır?Yatağınızın 10 sene içerisinde neredeyse 2 kat ağırlığa ulaşacağını ve bunun nedeninin ev tozu akarları olduğunu biliyor muydunuz?

80 İdam Edilen Domuz!

İdam Edilen Domuz!1386 yılında Fransa’da bir çocuğun ölümüne neden olan domuz, halkın karşısında asılarak idam edilmiş.

81 Los Angeles ve Otomobiller!

Los Angeles ve Otomobiller!Los Angeles’te otomobiller tarafından işgal edilen yer, toplam alanın dörtte birini oluşturmaktadır.

82 Tembel Koalalar!

Tembel Koalalar!Dünyanın en tembel hayvanı olarak da anılan koalalar, neredeyse bütün yaşamlarını ağaçta geçirirler. Hatta bazen ağacın yaprakları bittiğinde bile, inmeye üşenip yeni yaprakların büyümesini beklerler.

83 Vampiriniz Sivrisinekler Olsaydı?

Vampiriniz Sivrisinekler Olsaydı?Ortalama bir insanın kanının tamamen emilmesi için 1.200.000 tane sivrisineğin saldırısına uğraması gerekmektedir.

84 Pinokyo Efekti!

Pinokyo Efekti!Kişi yalan söylediğinde, burnun ısısının artması durumuna Pinokyo Efekti denir.

85 Atın Üzerinde Duran Adam Heykelleri!

Atın Üzerinde Duran Adam Heykelleri!Anglo-Sakson kültürüne göre, atın iki ön ayağı da havadaysa kişi savaşta ölmüş demektir. Atın ön ayaklarından bir tanesi havadaysa savaşta aldığı yara yüzünden, bütün ayakları yerdeyse de kişi doğal sebeplerden ölmüş demektir.

86 35 Metrelik Tenya!

 35 Metrelik Tenya!Bugüne kadar insan vücudunda bulunmuş en büyük bağırsak solucanının 35 metre uzunluğunda olduğu gerçeğine ne demeli?

87 Zeki Köpekler!

Zeki Köpekler!Tüylü dostlarımızın ortalama 250 kelimeyi tanıdıklarını ve basit matematik işlemlerini yapabildiklerini biliyor muydunuz? Ayrıca köpeklerin, bir nevi yalan makinesi gibi olduklarını da aklınızda bulundurmalısınız.

88 Düşük Bel Modasının Kökeni!

Düşük Bel Modasının Kökeni!Son yıllarda epey moda olan düşük bel pantolonların Amerikan hapishanelerindeki mahkumlar tarafından başlatıldığını biliyor muydunuz? Evet, mahkumlar arasında kemerle kendini asarak intihar edenlerin sayısı çoğalınca, yetkililer kemer kullanımını yasaklamış. Daha sonra çoğalan cinsel istismar olayları neticesinde ise düşük bel pantolonlar ilişkiye girmeye istekli mahkumlar tarafından bir tür işaret olarak kullanılmaya başlanmış.

89 Sadakatte Sınır Tanımayan Filler!

Sadakatte Sınır Tanımayan Filler!İnsan eşini kaybettiğinde, hiç şüphesiz büyük bir yıkım yaşamaktadır. Fakat filler için bu durumla başa çıkmak, çok daha zordur. Çünkü onlar eşleri öldüğünde yemeyi reddeder ve gözyaşı dökerek kendilerini açlıktan ölmeye mahkum ederler.

90 Yanlış Bilinen Atasözleri!

Yanlış Bilinen Atasözleri!Azimli sıçan duvarı deler, göz var izan var, Abdal’a malum olurmuş, sus küçüğün söz büyüğün ve Hayy’dan gelen Hu’ya gider atasözleri çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir.

91 Erkek ve Kadın Saçı!

Erkek ve Kadın Saçı!Erkeklerin saçı, kadınlarınkine kıyasla çok daha kalın ve bu nedenle de genellikle daha sert oluyor.

92 Yıldızlar da Kayar!

Yıldızlar da Kayar!Hemen dilek tutarız tabii! Bilmeyiz ki; yıldız kayması dediğimiz şey bir meteorun atmosfere girdiğinde yanmasından ibarettir.

93 Casus Kediler!

Casus Kediler!1960’lı yıllarda kediler, casus olarak Kremlin ve Rusya konsolosluklarına gönderiliyormuş. Akustik Kedi adı verilen projede kedilerin içerisine ameliyatla bataryalar, mikrofonlar ve benzeri cihazlar yerleştiriliyormuş.

94 Süper Mario!

Süper Mario!Bir zamanların favori oyunu Süper Mario’daki bulutlar ile çalılar aynı şekildedir. Ayrıca Mario, blokları kafasıyla değil yumruğuyla kırmaktadır.

95 Bir Dünya Klasiği: Sefiller!

Bir Dünya Klasiği: Sefiller!Victor Hugo’nun başyapıtı niteliğindeki Sefiller isimli romanı, aynı zamanda şimdiye kadar yazılmış en uzun cümleyi de içeriyor. Üçüncü bölümde yer alan ve 823 kelimeden oluşan cümle, deyim yerindeyse oku oku bitmiyor.

96 Dünyanın En Pahalı Kitabı!

Dünyanın En Pahalı Kitabı!Leonardo da Vinci’nin el yazması olan kitabı Codex Leicester’in alıcısı Bill Gates, bu eser için 48.4 milyon dolar ödemiş.

97 Eski Kitaplar Neden Güzel Kokar?

Eski Kitaplar Neden Güzel Kokar?Kimyager Matija Strlič tarafından yapılan araştırmaya göre, eski kitapların cazibesi, kahve ve çikolata kokmalarından kaynaklanıyormuş.

98 ABD Başkanları Neye Hasret Kalıyor?

ABD Başkanları Neye Hasret Kalıyor?Tabii ki araba kullanmaya! Çünkü bir kere başkan seçildiğinizde, göreviniz bittikten sonraki hayatınız da dahil olmak üzere halka açık alanlarda araba kullanamıyorsunuz.

99 Balık Pullu Dudaklar!

Balık Pullu Dudaklar!Balık yemeyenler ya da balığa “asla dokunamam” diyenler dikkat! Çünkü rujların pek çoğu balık pulu içeriyor.

100 Dünyanın En Hızlı Büyüyen Bitkisi!

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Bitkisi!Bambu ağacının, tohum olarak toprağa ekildikten 5 yıl sonrasında hızla büyümeye başladığını ve günde 90 cm uzadığını biliyor muydunuz?

100 ilginç bilgiden oluşan listenin de sonuna geldik. Peki, yukarıda öğrendiğiniz hangi gerçek daha çok dikkatinizi çekti? Mesela bana göre; solakların sağ elini kullananlar için yapılmış aletlerden dolayı yaşamlarını yitirmeleri, yanlış anne-babaya verilen bebekler, beyinsiz karidesler, tuzla gelen mutluluk gibi bilgiler en ilginç olanlarından bazıları. Peki, ya sizin için?


Tüm yorumları görmek için tıklayın. (1)

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle