Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hızlı ve Kolay Öğrenmenin 8 Etkili Yolu

Bazıları neden daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenir biliyor musunuz? Diğerlerinden çok daha zeki oldukları için değil, bunun yöntemlerini bildikleri için…
Hızlı ve Kolay Öğrenmenin 8 Etkili Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Öğrenmenin kişinin başarı üzerinde ne kadar etkili olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Evrenin öğrenilmeye değer sonsuz bir bilgi kaynağı olduğunun ve kendimize kattığımız her yeni şeyin başarı oranımızı arttırdığının farkındayız. Peki, neredeyse dünyaya gelir gelmez başlayan ve yeterince şanslıysak hayatımızın son anına kadar devam eden öğrenme sürecimizi nasıl kolaylaştırabileceğimizi biliyor muyuz? Öğrenmeyi bir hayat felsefesi haline getirmek için ve bunu hiç zorlanmadan yapmak için diyorum, dikkat etmemiz gereken bazı şeyler olduğunun farkında mıyız?

Evet, bildiğiniz gibi kimilerine göre öğrenmek dünyanın en zevkli işidir, kimileri içinse bu durum genel olarak can sıkıcı ve yorucudur. Bazıları başarı için gerekli olan “hayat boyu öğrenin” önerisinin önemini anlayıp bu tavsiyeyi uygularken, bazıları ise bu tavsiyeyi görmezden gelmeye çalışır. Çoğunlukla bu görmezden gelme olayının ardında yatan neden öğrenme sürecinin çok zor olduğu düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Oysaki kimilerine göre fazlasıyla sıkıcı olan bu süreci kolaylaştırmak için yapılabilecek pek çok farklı şey var. Yani diyorum ki hem eğitim hem iş hem de özel hayatta başarıyı ve mutluluğu yakalamak için gerekli olan öğrenme sürecini kolaylaştırmak tamamen sizin elinizde. Evet, bugün hızlı ve kolay öğrenmenin etkili yolları üzerine konuşacağız. Nitekim dikkate alacağınız bu öneriler sayesinde hayatınızda çok daha başarılı sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Motive Olmayı Öğrenin!

Motive Olmayı Öğrenin!Yapmanız gereken ilk şey, öğrenmeye başlamadan önce motive olmak! Diğer bir deyişle, kendinizi hazır hissetmeden öğrenmek için kolları sıvamamalısınız. Stresli bir şekilde öğrenmeye çalışırsanız, kendi kendinizi engellemiş olur ve bir türlü konsantre olmadığınız için başarısız hissedersiniz. Sonra da “anlamıyorum işte, ne yapsam olmuyor” gibi saçma düşüncelerle kendinizi yersiz yere yargılamaya başlarsınız. İşte tüm bunların önüne geçmek istiyorsanız, motive olmayı ve tam anlamıyla odaklanmayı öğrenmelisiniz. Kendinizi hazır hissedene kadar beklemeli, “zaman kaybediyorum” düşüncesinden vazgeçerek konsantrasyonunuzu toplamalı ve vakti geldiğinde öğrenme sürecine ilk adımınızı atmalısınız.

Kendinizi Tanıyın!

Kendinizi Tanıyın!Hızlı ve kolay öğrenmek istiyorsanız, öncelikli olarak yapmanız gereken şeylerden biri de kendinizi tanımak! Yani hangi yöntemlerle daha iyi öğrendiğinizi biliyor olmalısınız. Çünkü herkesin kendine has bir öğrenme tarzı vardır. Kimileri dinleyerek daha iyi öğrenirken, kimileri içinse yazarak öğrenmek daha kolaydır. Kimileri sessizlikte çok daha kolay odaklanabilirken, kimileri içinse hafif gürültülü mekanlar en uygun öğrenme ortamlarıdır. İşte bu nedenle diyorum ki hızlı ve kolay öğrenmek istiyorsanız, kendinizi tanımalı ve nasıl en kolay şekilde öğrenebildiğinizin farkında olmalısınız.

Grup Halinde Öğrenin!

Grup Halinde Öğrenin!Evet, kulak vermeniz tavsiyelerden bir tanesi de bu! Öğrenme sürecinin sizi zorladığı zamanlarda ya da anlaşılması daha zor olan konularda grup olarak öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Tabii burada grup olarak dedim diye aklınıza hemen öyle çok çok kalabalık topluluklar falan gelmesin. Birkaç kişi hatta yeri geldiğinde bir kişi bile işinizi kolaylaştırmanıza yetecektir. Sonuçta; bu noktada doğru kişiyi seçer ve onunla birlikte öğrenmeye çalışırsanız, hem motivasyonunuzu yükseltmiş hem de süreci büyük oranda kolaylaştırmış olursunuz.

Öğrenme Kabiliyetinizi Geliştirin!

Öğrenme Kabiliyetinizi Geliştirin!

İnceleyebilirsiniz:
Kıvrak Bir Zekaya Sahip Olmak için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar

Bunun için her gün belli başlı egzersizler yapabilirsiniz. Beyninizi aktif tutacak aktivitelerle öğrenme kabiliyetinizi yükseltebilir, zekanızı arttırarak öğrendiklerinizi çok daha hızlı bir şekilde hafızanıza kaydedebilirsiniz. Zamanınızı boş işler yerine size yararı olacak aktivitelerle doldurmanız, öğrenme kabiliyetinizi yükseltmek için yapabileceğiniz şeylerden bir diğeri. Örneğin; yeni hobiler edinebilir, televizyon ve sosyal medya çılgınlığı için ayırdığınız zamanı kendinize ayırabilir, sizden daha zeki insanlarla arkadaşlık kurabilir, tartışma ortamlarına katılıp değişik organizasyonlarda yer alabilir ve bunlar gibi daha pek çok farklı şeyle öğrenme kabiliyetinizi arttırabilirsiniz.

Merak Edin!

Merak Edin!Daha hızlı ve daha kolay öğrenmenin en etkili yolarından biri de meraklı olmaktır! Bu nedenle sorgulamaktan hiçbir zaman çekinmemeli, öğrenilebilecek her türlü yeni bilgiye karşı merak göstermelisiniz. Zaten bir kez sorgulamaya başladığınızda gerisi çorap söküğü gibi gelecek ve öğrenme sürecini bir nevi hobi olarak düşünmeye başlayacaksınız. Hevesle yapacağınız araştırmalar ve yaptığınız araştırmalar neticesinde elde edeceğiniz sonuçlar sizi daha çok öğrenmeye teşvik edecek ve öğrendiğiniz her bilgi bir diğeri için yol göstericisi olacaktır.

Hatırlatıcı Materyaller Kullanın!

Hatırlatıcı Materyaller Kullanın!Klasik çalışmalar yerine kendinize uygun yöntemlerle öğrenmeye başladıktan sonra buna bir de materyal kullanımı eklemelisiniz. Özellikle de ağır ve sıkıcı konular üzerinde çalışırken öğrenmenizi daha zevkli hale getirecek unsurlar kullanmalı ve işinizi kolaylaştırmayı bilmelisiniz. Hani derse farklı farklı eşyalar getirip bütün öğrencilerin dikkatini çekmeyi başaran öğretmenlerin yaptığı gibi! Siz de öğrenme sürecini nasıl daha ilgi çekici yapabileceğinizi bilmelisiniz. Görsel, işitsel ya da dokunsal hatırlatıcılardan faydalanmalı, öğrenme sürecinde materyalleri bir nevi destek kuvvet olarak düşünmelisiniz.

Başkalarına Öğretin!

Başkalarına Öğretin!Hızlı ve kolay öğrenmenin etkili yollarından bir tanesi de öğretmek! Yani edindiğiniz bilgileri bir başkasına anlatarak öğrenme sürecini büyük oranda kolaylaştırabiliyorsunuz. Hani öğrenciler de genellikle bu yöntemi kullanırlar ya! İşte sizde bu yöntemle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Eminim sizin de etrafınızda bilgi birikiminizden faydalanmak isteyen birileri vardır. İşte öğrendiğiniz şeyleri onlarla paylaşarak hem kendiniz hem de başkaları için faydalı olabilirsiniz.

Keyif Alın!

Keyif Alın!Tüm bu önerilerin yanı sıra yapmanız gereken bir diğer şey de öğrenmekten keyif almaktır! Bunun için kendinize kattığınız her yeni şeyin size artı bir puan kazandırdığına inanmalısınız. İstediğiniz sonuçları elde edebilmek için öğrenmeniz gerektiğini bilir ve bu aşamayı hedefinize varmak için aşmanız gereken bir basamak olarak düşünürseniz, süreçten keyif almayı da öğrenebilirsiniz. Zira her işte olduğu gibi öğrenme işinde de asıl önemli olan süreci keyifli hale getirebilmektir. Bunu başardığınızda öğrenmenin zor ve sıkıcı olduğunu düşünmekten vazgeçecek, aksine öğrenerek eğlendiğini söyleyen insanlardan biri olma yolunda adım adım ilerlemeye başlayacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.