Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hala ve Teyzeler için “Yeğen Maaşı” Geliyor!

Büyükannelerden sonra hala ve teyzeleri sevindirecek bir haber geldi. Yeğenine bakan hala ve teyze de "yeğen maaşı" alacak. İşte detaylar;
Hala ve Teyzeler için “Yeğen Maaşı” Geliyor!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazen “çocuk da yaparım kariyer de” demek kolay olmuyor. Hele ki büyük şehirlerde çalışan kadınlar, çocuklarına bakmak için çoğunlukla işten ayrılmak zorunda kalıyor. Bakıcı masrafları ise bir hayli yüksek. Ayrıca güvenilir bir bakıcı bulmak da gerçekten büyük bir sorun. Bir de emanet edebilecek anne veya kayınvalide yoksa tek seçenek işten ayrılmak oluyor. Torununa bakmak isteyen büyükanneler olduğu gibi çeşitli meşguliyetler veya rahatsızlıklar nedeniyle bakamayacak durumda olanlar da var.

Tüm bunlara karşı büyükanneler “torun maaşı” projesi ile torunlarına bakmaya daha hevesli hale geldi diyebiliriz. Yani zaten onlar için torun sevgisi bambaşka; ama maddi olarak pek de rahat olmayan büyükannelere ufak bir destek projesi fena da olmadı. Gelelim konumuza; torun maaşından sonra hala ve teyzeleri sevindirecek olan “yeğen maaşı” projesi hayata geçiriliyor!

Yeğen Maaşı Kimlere Verilecek?

Yeğen Maaşı Kimlere Verilecek?Büyükannelerde olduğu gibi hala ve teyzeler de yeğenlerine bakabiliyor. Çalışma Bakanlığı bu duruma da el atmaya karar verdi ve yeğen maaşı projesi ile gündeme geldi. Teyze ve halaları sevindiren bu haber, ilerleyen dönemlerde hayata geçirilecek.

Çalışma Bakanlığı tarafından başlatılan torun maaşından sonra teyze ve halalar için de bir projenin sinyalleri verildi. İşsiz olan hala ve teyzelere, yeğenlerine bakmaları durumunda maaş verileceği belirtildi.

Şimdilik yeğen maaşı ile ilgili tek şartın işsizlik olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca büyükannelerde olduğu gibi 3 yaş sınırının olacağı düşünülüyor. Yani yeğen maaşından, işsiz olan teyzeler ve halalar, yeğenleri 3 yaşına gelene kadar bu olanaktan faydalanabilecekler.

Yeğen Maaşı Ne Kadar Olacak?

Yeğen Maaşı Ne Kadar Olacak?Büyükanneler için ödenen torun maaşları, aylık 425 lira olarak belirlenmişti. Sistem henüz büyükşehirlerde ve belirlenen pilot bölgelerde uygulanıyor. Zamanla tüm Türkiye’ye yayılacağı da biliniyor. Yeğen maaşları için de bir çalışmaların başlatıldığı ve torun maaşına benzer şekilde ödemelerin yapılacağı belirtiliyor.

Torun maaşında uygulanan şartların başında; annenin bir işyerinde sigortalı olarak çalışması ve çocuğun maksimum 3 yaşına olması geliyor. 2017’nin Nisan ayında torun maaşlarının ilk ödemesi yapıldı. 1000 kadar büyükanne, maaşlarını aldılar ve yapılan araştırmalara göre projeden oldukça memnun kaldılar. Ayrıca yalnızca büyükanneler değil, anneler de bu projeden oldukça memnun.

Şimdi ise teyze ve halaların da bu imkandan faydalanabilecekleri haberi, oldukça sevindirici oldu. Konu ile ilgili yetkililer tarafından gelecek dönemlerde daha detaylı bilgiler gelecek. Üstelik yeğen maaşının uygulanıp uygulanmayacağı konusunda yapılacak çalışmalar sonrasında gerçek kararın verileceği ve şartların belirleneceği söyleniyor.

Umarız ki sırf maaş alabilmek için yeğenlerine ve torunlarına bakmak isteyenlerin sayısı artmaz da proje sağlıklı bir şekilde ilerler. Çünkü Türkiye şartlarında bir kadının hem çalışması hem de çocuğuna bakması büyük sorun oluyor. İşinden ayrılması, ev ekonomisi için büyük bir darbe oluyor. Ama çocuğuna bakması, güvenilir birilerine emanet etmesi ve bakıcı masrafları da ciddi sorunlar oluşturuyor. Bu tarz projelerin hayata geçirilmesi ve sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi, özellikler anneler için faydalı olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.