Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Altının Resesyon Korkusundan Destek Bulacağını Öngörüyor

Altın fiyatları Perşembe günü yatay bir seyir izlerken, Goldman Sachs analistleri resesyon korkusunun talebi artıracağını ve fiyatları destekleyebileceğini yorumladı.
Goldman Sachs Altının Resesyon Korkusundan Destek Bulacağını Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları yatırımcıların ticaret görüşmeleri ve küresel ekonomideki yavaşlamaya yönelik endişelerini artırmaları ile yatay seyretti. Ons altın 1.280 dolar, gram altın ise 217 liraya gerilemiş durumda. ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yapılan değerlendirmede ise küresel ekonomiye dair oluşan resesyon beklentilerinin altın fiyatlarını destekleyeceği yorumlandı.

Goldman Sachs Group Inc. Emtia Araştırma Birimi Küresel Yöneticisi Jeffrey Currie, altın fiyatları hakkında beklentilerini paylaştı.

Jeffrey Currie, altın fiyatlarının resesyon korkularıyla hedge araya yatırımcılardan Çin ve Hindistan’da tüketicilerin artan fiziksel talebi ve merkez bankası alımlarından destek bulacağını öngördü.

Başarılı uzman doların zayıflamaya başladığını ve gelişen piyasalardaki alım gücünün arttığını söyledi. Bu durumun ise Çin ve Hindistan’daki altın talebini artırdığını dile getirdi. 2018 yılında gelişen piyasa merkez bankalarının altın alımlarının siyasi etkiyle 100 ton olduğunu, zayıf doların ise bu durumu desteklediğini aktardı.

Altın fiyatları Çin öncülüğünde başlayan küresel ekonomik görünüme dair endişe ile yatay seyretti.

Altının ons fiyatı saat 11:00 itibarıyla 1.280 dolar civarından işlem görüyor. Güne 218 lira civarından başlayan gram altın 217, çeyrek 349, yarım 697, Ata 1.442, Cumhuriyet 1.453 ve 22 ayar bileziğin gramı 199 liradan alıcı buluyor.

Altın Fiyatları Teknik Grafik için Tıklayın

Kotak Commodity Service bilgilendirme notunda, altının Brexit gelişmeleri, ABD hükümetinin kapalı olması ve ticaret görüşmelerini izlediği belirtildi. Fiyatların piyasaya dair yeni işaretlerin bulunmamasından dolayı 1.300 doların altında seyrettiği fakat genel eğilim, küresel risk algısının muhtemelen kayda değer bir şekilde iyileşmemesinden dolayı yukarı yönlü olabileceği ifade edildi.

Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett, hükümetin kısmi kapalılık durumunun Mart ayı boyunca sürmesinin olası sonuçlarını değerlendirdi.

Söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde, bu çeyrekte sıfır büyüme ihtimalinin doğacağını, fakat federal kuruluşların yeniden açılmasıyla birlikte devasa bir büyümenin olabileceğini öngördü. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Wang Qishan ise Davos Zirvesi’nde yaptığı konuşmada dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin önemli bir büyüme sağladığını ifade etti.

Uzmanlar para piyasalarının saydığımız bu gelişmelerden daha net bir işaret alınmasını beklediğini söylüyor. Altın fiyatları yatay bir seyir izlerken, doların küresel ölçüde zayıfladığını görmekteyiz. Dolar/TL saat 11:12’de 5,2862’den işlem görüyor

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu