Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Genciz Biz KYK İzin Alma İşlemi ve Detaylar

KYK öğrencileri Genciz Biz üzerinden birçok işlemi online olarak gerçekleştirebilmektedir. O işlemler arasındaki izin alma hakkında detaylar aşağıda ele alınmıştır:
Genciz Biz KYK İzin Alma İşlemi ve Detaylar
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dijital işlemlerini tek çatı altında gerçekleştirmeleri için gençlere kolaylık sağlamayı amaçladığı uygulama Genciz Biz, özellikle KYK izin alma noktasında merak edilmektedir.

KYK izin alma işlemleri hem Genciz Biz sitesi hem de uygulaması üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Daha önce yazılı olarak yapılan ve hem gençleri hem de yetkilileri uğraştıran işlemler, platform sayesinde basitçe halledilebilmektedir.

Aşağıdaki başlıklarda platformun sağladığı kolaylıklar ve izin alma işleminin nasıl yapıldığı ele alınmaktadır.

Genciz Biz Uygulaması Nedir?

Genciz Biz Uygulaması Nedir?Genciz Biz uygulaması, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın dijital işlemlerini tek çatı altında gerçekleştirmeleri için gençlere kolaylık sağlamayı amaçladığı uygulama olarak tanımlanmaktadır.

Bu uygulama aracılığıyla öğrenciler; izin alma, kredi borcu ödeme, etkinlikler hakkında bilgi edinme gibi birçok işlem kolaylıkla halledebilmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun bünyesinde barınan öğrenciler için başlattığı uygulama ile öğrencilerin karşılaştığı birçok sorun ortadan kaldırılmıştır. En basitinden öğrencilerin izin alma sürecinde karşılaştıkları bekleme probleminin üstesinden gelinmiştir.

Genciz Biz İzin Alma Nasıl Yapılır?

Genciz Biz İzin Alma Nasıl Yapılır?KYK tarafından hizmete sunulan Genciz Biz ile yurt başvuru, burs başvuru, yurt kayıt borç ödeme gibi birçok işlem elektronik ortamda rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Genciz Biz uygulamasına hem telefondan hem de bilgisayardan erişim sağlanabilmektedir.

Siteden giriş için sayfanın üst kısmında yer alan e-Devlet ile giriş kısmına tıklanır. Buradan e-Devlet’in giriş sayfasına yönlendirilir ve T.C. Kimlik No ile şifre kısımları doldurularak giriş yapılır.

Genciz Biz e-Devlet Giriş

Ardından açılan Genciz Biz ana sayfasındaki izinler kısmına tıklanır. İzin talep et kısmı ile devam edilirken talebi doldurmak için gerekli bilgiler yazılır.

Öğrenci, izin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, izni geçireceği adresi ve telefon numarasını girerek talebini oluşturur. İzinden erken dönülmesi ya da izne çıkılmaması durumunda idareden bunun düzeltilmesi gerekir.

Sayfada bazen hatalarla karşılaşılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi sistemde adres bilgisinin görünmemesidir. Böyle bir durumda ister idareye giderek ister sistem üzerinden yeni adres bilgisi eklenmelidir.

Talebin eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından izin durumunun onaylanması beklenir. Onay için ne kadar beklenmesi gerektiği belli olmamakla birlikte izin durumu Genciz Biz üzerinden kontrol edilebilmektedir.

KYK İzin Alma Hakkı Kaç Gündür? İzinler Aileye İletilir mi?

KYK İzin Alma Hakkı Kaç Gündür? İzinler Aileye İletilir mi?KYK tarafından öğrencilere verilen izin süresi 75 gündür. Fakat bu süreye hafta sonları, resmi tatiller ya da dönem tatilleri dahil değildir.

Bununla birlikte tüm günler için izin talebi oluşturmak gerektiğinden resmi tatillerde de talep oluşturulmalıdır.

Ayrıca belgelendirilmek kaydıyla; nöbet, kurs, staj, uygulamalı eğitim vb. faaliyetlere katılan öğrenciler söz konusu faaliyetler süresince; derslere sürekli devam etmek zorunluluğu bulunmayan öğrenciler ise devam zorunluluğu bulunmayan süreler için özel izinli sayılmaktadır. Bu süreler öğrencinin izin süresine dahil edilmemektedir.

KYK izinleri hakkında merak edilen bir diğer konu da izinlerin aileye iletilip iletilmediğidir.

Genciz Biz izin talepleri, kişi 18 yaş üzeri birey olduğu için aileye mesaj, telefon ya da mal yoluyla iletilmemektedir. Ancak izin süresi bitiminde yurda giriş yapılmadıysa ya da olağan dışı durumlar söz konusuyla aileyle irtibata geçilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.