Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fringe Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri

Fringe dizisini izlemeyenler ya da seyretmeye doyamayanlar için bu efsanevi yapımın detaylı incelemesini sizlerle buluşturuyoruz.
Fringe Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaklaşık 10 yıl önce, 9 Eylül 2008 tarihinde, Amerika’nın FOX kanalında televizyon dünyasına “merhaba diyen ve günümüzde de kendisini seyrettirmeyi başaran Fringe dizisinin detaylı incelemesini huzurlarınıza getiriyoruz. Toplamda 100 bölümlük 5 sezondan oluşan bu başarılı yapım, karakterleri ve konusuyla bizleri büyülemeyi başarmıştı.

İlk sezonundan itibaren unutulmaz yapımlardan biri haline gelen Fringe dizisi; bilim kurgu, gerilim, dram ve korku türlerinin dengeli bir şekilde harmanlanmasıyla oluşturulmuştu. Uzay Yolu ve Yıldız Savaşları gibi büyüleyici bilim kurgu filmleri ile karşımıza çıkan J. J. Abrams’ın ellerinde hayat bulan Fringe; konusu, oyuncuları, fragmanları ve müziklerinden oluşan detaylı incelemesiyle huzurlarınıza geliyor.

İşte karşınızda Fringe dizisinin detaylı incelemesi;  

Fringe Dizisi Konusu

Fringe Dizisi KonusuTüm dünyayı etkileyecek ve belki de kıyamete neden olabilecek açıklanamayan olayları bilimsel yöntemlerle ve FBI’ın soruşturma teknikleriyle inceleyen Fringe Bölümü; FBI’ın uzantılarından Kamu Güvenlik Teşkilatı’nda (Department of Homeland Security) bulunuyor.

Boston, Massachusetts merkezli bir bölüm olan Fringe ekibi; özel ajan Olivia Dunham, dahilikten deliliğe terfi etmiş bir bilim insanı olan Walter Bishop, onun oldukça zeki oğlu Peter Bishop üçlüsünden oluşuyor.

Fringe Dizisinin KonusuElbette ki daha sonra ekibe bazı üyeler dahil oluyor ve Fringe Bölümü bazı önemli isimlerden yardım istemek zorunda kalıyor. Lost, The X-Files, Altered States ve The Twilight Zone dizilerinden ilham alınarak meydana getirilen bir dizi olan Fringe, bütünüyle hayranlık uyandırıyor.

Özellikle de Paralel Evren konusunu başarılı bir şekilde işleyen, akıl almaz deneyler, eğlenceli karakterler ve etkileyici görsellerle şekillenen Fringe, IMDb’den 8,5 puan alarak bu büyük başarısını bütünüyle taçlandıran efsanevi bir dizi haline geliyor.

Hemen hemen her sezonuyla merak uyandıran bu başarılı yapım, güçlü oyuncu kadrosu, işleyişi ve etkileyici teorilerden oluşan konusuyla da bilim kurgu tutkunlarını büyülemeyi başarıyor. Şimdi dilerseniz 2008 ve 2013 yılları arasında yayınlanan bu 5 sezonluk başarılı dizinin karakterlerini ve oyuncu kadrosunu birlikte inceleyelim.

Fringe Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

Fringe Dizisi Oyuncuları ve KarakterleriBirçok etkileyici yapımda boy göstermiş birbirinden başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla, yayınlandığı dönemlere ve sonrasına da damgasını vuran Fringe dizisi, bütünüyle hayranlık uyandırıyor. Şimdi dilerseniz Fringe dizisinin karakterlerine ve bu karakterlere kimlerin hayat verdiğine birlikte bir göz atalım.

Walter Bishop – John Noble

Walter Bishop - John NobleDelilik ve dahilik arasındaki ince çizgide “delilik” bölgesine bir adım daha yakın, çılgın bir bilim insanı olan Walter Bishop, sıra dışı zekası ve hareketlerinin yanı sıra Fringe dizisi boyunca elinden düşmeyen atıştırmalıklarla da bu yapımın unutulmaz karakterlerinden biri haline geldi.

Bilimi kullanarak, çoğu zaman kendisi tarafından meydana getirilmiş gereçlerle, üstün zekası ve yaratıcılığıyla esrarengiz olayları aydınlatmayı başaran Bishop, bu becerisi sayesinde Fringe Bölümü’nün danışmanı oldu.

Walter BishopFringe dizisinin başrollerinden ve en tecrübeli oyuncularından biri olan usta oyuncu John Noble, Walter Bishop karakterine hayat verdi.

Daha önce de The Outsider, Kurye, Kaçış ve Yüzüklerin Efendisi gibi unutulmaz filmler ile karşımıza gelen Noble, Fringe dizisindeki oyunculuğuyla da efsaneleşmeyi başardı.

Olivia Dunham – Anna Tory

Olivia Dunham - Anna ToryHem FBI özel ajanı hem de Fringe Bölümü çalışanı olarak görev alan Olivia Dunham, Peter ve Walter Bishop ile birlikte paranormal olayların gizemini araştıran hırslı ve başarılı bir kadın olarak karşımıza çıkıyor.

Fringe dizisinin ana karakterlerinden ve kahramanlarından biri olarak resmedilen Olivia; inatçı, acımasız, işinde acımasız ve başarıya ulaşana kadar asla vazgeçmeyen bir ajan olarak tanımlanıyor.

Olivia DunhamAyrıca insanlara da pek fazla güvenmeyen Ajan Dunham, dizinin ilerleyen bölümlerinde Peter Bishop ile sevgili oluyor. Dizinin gözü kara ajanı Olivia Dunham, aslen Estonyalı olan, Avustralyalı oyuncu Anna Torv tarafından canlandırılıyor.

2017 yılının Ekim ayında izleyicilerle buluşacak olan, iddialı ve en yeni Netflix dizilerinden Mindhunter ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Torv; The Daughter, Love is Now, Frankenstein ve Vahiyler gibi daha birçok yapımda yer aldı.

Peter Bishop – Joshua Jackson

Peter Bishop - Joshua JacksonBaşlangıçta babasıyla ilgili sorunları olan Peter Bishop, MIT’ye yasadışı olarak girmiş üstün zekalı bir adamdır. Metafizik ve ileri bilim ile ilgili konularda fazlasıyla başarılı olan Peter da babasıyla birlikte Fringe Bölümü’nün danışmanı olmuştur.

Peter’ın üstün kavrama yeteneği; Walter’ın yaratıcılığı ve Olivia’nın kararlılığı ile birleşerek Fringe Bölümü’nün birçok esrarengiz olayı çözebilmesini sağlamıştır.

Olivia DunhamDizinin sonlarına doğru Peter ile ilgili öğrenilen gerçekler ise izleyicileri fazlasıyla şaşkına uğratmıştır. Saklı Geçmişler, Resimdeki Hayalet ve Seks Oyunları gibi gerilim filmlerinde boy gösteren Joshua Jackson, Fringe dizisinin Peter’ı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Gerçek Efsaneler, Bahse Var mısın, Kaçış Yok, Gölge Oyunu, Ölümcül Sır ve İsyan gibi başarılı yapımlarda da rol alan Jackson, dizideki performansıyla da takdir topluyor.    

Astrid Farnsworth – Jasika Nicole

Astrid Farnsworth - Jasika NicoleAdı Walter tarafından sürekli karıştırılan Astrid Farnsworth, ona bakıcılık ve asistanlık yapan, davaların araştırılmasına yardımcı olan genç bir FBI ajanı olarak karşımıza çıkıyor. Walter ile birlikte laboratuarda çalışmalarını sürdüren Astrid, Fringe’in oldukça sempatik bir üyesi olarak izleyicilerin beğenisini kazanıyor.

Catawba Koleji’nde dans, müzik ve tiyatro eğitimi alan Jasika Nicole, özellikle de Fringe dizisindeki Astrid karakteriyle tanınır hale geldi. İlk olarak Law & Order ve Take the Lead yapımlarıyla izleyicilerle buluşan daha sonra ise The Mastersons of Manhattan ve She’s Out of My League gibi filmlerde yer alan Jasika Nicole de oyunculuğuyla takdir topluyor.

Phillip Broyles – Lance Reddick

Phillip Broyles - Lance ReddickKamu Güvenlik Teşkilatı’nın ve FBI’ın en yüksek mertebedeki yöneticilerinden biri olan Phillip Broyles, Fringe Bölümü’ne de liderlik etmektedir. Son yıllarda gerçekleşen bilime dayalı birçok olayın da çözüme kavuşmasına katkıda bulunan Broyles, Olivia’yı da koruyup kollamaktadır.

Son olarak başarılı aksiyon filmlerinden John Wick ikilemesiyle izleyici karşısına çıkan Lance Reddick, Fringe dizisindeki Ajan Broyles karakteriyle de övgülerin odak noktası haline geldi. Bu başarılı oyuncu ayrıca The Wire dizisinde, İhtiyar Delikanlı, Kuşatma, Beyaz Saray Düştü, Sakın Konuşma ve Jonah Hex gibi yapımlarda da görev aldı.

Nina Sharp – Blair Brown

Nina Sharp - Blair BrownNina Sharp; Walter’ın eski ortağı ve arkadaşı William Bell’in şirketi Massive Dynamic’in CEO’su olarak görev almaktadır. Başlangıçta oldukça esrarengiz bir kadın olarak karşımıza çıkan Sharp, ilerleyen bölümlerde Fringe ekibine yardım edecektir.

Broadway’de oynadığı Copenhagen oyunu ile Tony Ödülü’nü kazanan Amerikalı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Bonnie Blaire Brown da Fringe dizisinin tecrübeli isimlerinden biridir. Astronotun Kızı, Kaybolan Yıllar, Gerçeğin Ötesinde, Dogville ve Uzay Kovboyları gibi yapımlarda yer alan Brown, dizinin oyuncu kadrosunu da fazlasıyla güçlendirmiştir.

The Observer (Mr. Gemini/September) – Michael Cerveris

The Observer (Mr. Gemini/September) - Michael CerverisSeptember, Mr. Gemini ve The Observer (Gözcü) olarak da bilinen bu esrarengiz karakter, aslında zaman yolculuğu yapan sıra dışı bir grubun üyesidir. Gerçek adı ve kim olduğu tam olarak bilinmeyen bu adam; tarihte yaşanabilecek yıkıcı etkilere sahip ve insanlığın kaderini değiştiren olayları gözlemlemek ya da engellemek ile görevlendirilmiştir.

Broadway müzikallerindeki başarısıyla da adından çokça söz ettiren Michael Cerveris; Ucubeler Sirki: Vampirin Çırağı ve Vampir Cehennemi gibi başarılı vampir filmlerinin dışında; Meksikalı, The American Embassy ve Meskada gibi yapımlarda da görev aldı.

William Bell – Leonard Nimoy

William Bell - Leonard NimoyWalter Bishop’ın eski yakın dostu ve eski ortağı olan William Bell, Massive Dynamic adında güçlü bir şirketin de kurucusudur. Dizide çok fazla görünmemiş bir karakter olmasına rağmen, gerçekleştirmiş olduğu deneylerle adından çokça söz ettirmiştir.

Özellikle dizinin 2. ve 3. sezonlarında önemli bir yere sahip olan William Bell karakteri, efsanevi uzay filmlerinden biri olan Uzay Yolu serisinin Mr. Spock’ı usta oyuncu Leonard Nimoy tarafından canlandırılmıştı. 2015 yılında aramızdan ayrılan Nimoy; Görevimiz Tehlike, Ceset Yiyicilerin İstilası, Transformers 3 ve Kanun Dışı Yaşayanlar gibi başarılı yapımlarda da görev aldı.

Fringe Dizisi Fragmanları

Fringe Dizisi FragmanlarıHer bölümü büyük bir merak ve heyecanla beklenen Fringe dizisi sona ermiş olsa da bu başarılı yapıma yeni başlayanlar veya daha önceden izlemiş olup, eskiyi yad etmek isteyenler için Fringe dizisinin fragmanlarını huzurlarınıza getiriyoruz.

Fringe Dizisi 1. Sezon Fragmanı

Dizinin sıra dışı ekibi ve konusuyla ilk kez tanıştığımız bu fragman, bilim kurgu aksiyon türünün başarılı örneklerinden biriyle karşılaşacağımızın sinyallerini veriyordu.

Fringe Dizisi 2. Sezon Fragmanı

Olağanüstü ilk sezon finaliyle tadı damağımızda kalan Fringe dizisinin 2. sezonunu merakla ve heyecanla beklemeye koyulmuşken, 2. sezon fragmanı çıkageldi.

Fringe Dizisi 3. Sezon Fragmanı

Paralel evren konusuna neredeyse tamamıyla giriş yapılan 2. sezon, bizleri fazlasıyla meraklandırmayı başardı. Walternative ile tanıştığımız bu sezonun finali de oldukça etkiliydi.

Fringe Dizisi 4. Sezon Fragmanı

Fringe dizisinin 4. sezon fragmanıyla yolumuza devam ediyoruz. İlk üç sezonuyla büyük beğeni toplayan Fringe’in 4. sezonu da fragmanıyla bile hayranlık uyandırmayı başarmıştı.

Fringe Dizisi 5. Sezon Fragmanı

Fringe dizisinin 5. sezon ile birlikte final yapacağı açıklanmış ve dizinin nasıl biteceği hakkında birçok teori ileri sürülmüştü. İşte tam da o sırada bu başarılı dizinin final sezonu fragmanı karşımıza geldi.

Fringe Dizisi Müzikleri

Fringe Dizisi MüzikleriEn az konusu, oyuncuları ve işleyişi kadar müzikleriyle de beğeni toplayan Fringe dizisi, ilk sezondan itibaren televizyon dünyasının başarılı yapımlarından biri olacağının sinyallerini vermişti. Farklı müzisyenlerin ve şarkıcıların eserleriyle süslenen her bölümüyle de bu durumu bizlere kanıtlamış oldu. İşte huzurlarınızda Fringe dizisinin müzikleri;

Fringe Dizisi Giriş Müziği

Öncelikle Michael Giacchino ve Chris Tilton tarafından bestelenen Fringe dizisinin ilk ve son sezonuna kadar ki giriş müziklerini huzurlarınıza getiriyoruz.

The Black Angels – Young Men Dead

İlk bölümüyle hayranlık uyandıran Fringe dizisinin ilk sezon ikinci bölümünde yer alan The Black Angels imzalı Young Men Dead parçasıyla listemize devam ediyoruz.

Roger Miller – King of the Road

Dizinin yine ilk sezonunda yer alan Roger Miller’ın King of the Road şarkısı, Fringe’in dördüncü bölümünü süslüyor.

Midlake – Bandits

Fringe dizisinin 20 bölümlük ilk sezonu birbirinden güzel şarkılara ev sahipliği yapıyor. Serinin ilk sezonunu 12. bölümünde ise Midlake’in Bandits şarkısı yer alıyor.

Beyoncé – Single Ladies

En bilindik ve en zengin kadın şarkıcılardan biri olan Beyoncé ise bu başarılı dizinin ilk sezon 12. bölümüne Single Ladies parçasıyla renk katıyor.

Franz Ferdinand – No You Girls

Dizinin ilk sezon finaline doğru yaklaştıkça başarılı bir müzik grubu karşımıza çıkıyor. İskoç indie rock grubu Franz Ferdinand’ın imzasını taşıyan No You Girls parçası Fringe’in 16. bölümünü süslüyor.  

Robert Johnson – Traveling Riverside Blues

Fringe dizisinin 19. bölümünde ise uğursuz 27 yaş efsanesini başlatan ve şarkıları birçok grup ve müzisyen tarafından coverlanan Robert Johnson’ın Traveling Riverside Blues parçasıyla karşılaşıyoruz.

Traffic – Dear Mr. Fantasy

1967 yılında kurulmuş köklü bir İngiliz rock grubu Traffic imzalı Dear Mr. Fantasy ile Fringe dizisinin 2. sezonunun 2. bölümünde karşılaşıyoruz.

Little Walter – Juke

Walter Jacobs ya da bilindik adıyla Little Walter’ın Juke parçası ise dizinin ikinci sezon 9. bölümünü süslüyor.

Ricky Nelson – Travelin’ Man

Başarılı bir aktör, müzisyen ve şarkı yazarı olan Ricky Nelson’ın Travelin’ Man şarkısı ise Fringe’in 2. sezon 17. bölümünde yer alıyor.

Marvin Gaye – Groovin’

Grammy Ödül’lü efsanevi bir R&B ve soul sanatçısı olan Marvin Gaye ise Groovin’ şarkısıyla dizinin 3. sezon 4. bölümünde karşımıza çıkıyor.

Piero Umiliani – Mah Na Mah Na

Birçok filmde, dizide, programda ve reklamda rastladığımız Piero Umiliani imzalı Mah Na Mah Na ile Fringe dizisinin 3. sezon 10. bölümüne “merhaba” diyoruz.

The Doors – Riders on the Storm

Bir diğer efsanevi grubun sevilen şarkısı ile listemize devam ediyoruz. The Doors’un Riders on the Storm parçası da Fringe’in 3. sezon 21. bölümünde yer alıyor.  S03E21

Louis Armstrong – Nobody Knows the Trouble I’ve Seen

Efsanelerle listemizin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Caz müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Louis Armstrong da dizinin 3. sezon 21. bölümünde Nobody Knows the Trouble I’ve Seen şarkısıyla karşımıza çıkıyor.

The Mamas & The Papas – California Dreamin’

60’lı yılların başarılı gruplarından biri olan The Mamas & The Papas’nın en bilindik parçalarından California Dreamin’ ise Fringe’in 4. sezon ilk bölümünde yer alıyor.

David Bowie – The Man Who Sold the World

Birçok başarılı filmde yer alan, şarkılarıyla ise müzik dünyasına damgasını vuran, Fringe dizisinin ise final sezonunun 7. bölümünde yer alan David Bowie imzalı The Man Who Sold the World şarkısıyla listemizi sonlandırıyoruz.

Fringe Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Fringe Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularBazılarının abartılmış bir yapım olduğunu düşündüğü, bazılarının ise her yönüyle kusursuz bir bilim kurgu dizisi olduğunu iddia ettikleri Fringe dizisinin detaylı tanıtımının sonuna geldik. Elbette ki her dizide ve filmde olduğu gibi Fringe’in de beğenmeyeceğiniz yönleri ve hataları var. Ancak bu hatalar etkileyici oyunculuklarla ve başarılı bir kurguyla kapatılarak son yılların en iyi dizlerinden birinin oluşmasına katkıda bulunuyor.

Şimdi gelelim sorumuza. Televizyon tarihinin her açıdan başarıya ulaşmış ve bu durumu her alanda defalarca kanıtlamış dizilerinden bir tanesi olan Fringe ile ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.