Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evli Çiftler için 10 İnanılmaz Para Biriktirme Stratejisi

Günümüzde çift olarak geçinmenin ne kadar zor olduğu malum! Aşağıda bu zorluğu aşmak için evli çiftlerin deneyebileceği para biriktirme stratejileri var!
Evli Çiftler için 10 İnanılmaz Para Biriktirme Stratejisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yeni evli veya evlenecek olan çiftler, genel olarak önceden bir hazırlık yapmamışsa bir takım sıkıntılar çeker. Bu sıkıntılar nedeniyle başlamadan biten evlilikler bile görüyoruz. Son derece acı bir gerçek olmasına karşın alınabilecek önlemler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Mutlu bir başlangıç yapmak için dikkat etmeniz gereken ilk nokta ise daha önceden bu güne yatırım yapmaktır.

Bilinçli birer tüketiciyseniz geleceği düşünmek zorundasınız. Gelecekte karşılaşabileceğimiz ve acil para gerektiren durumlar olabilir. Bu durumlarda, daha büyük sıkıntılarla karşılaşmamak için yatırım yapmalısınız. Nasıl arabanıza, herhangi bir durum için kasko yaptırıyorsanız; geleceğinizi de yatırımlarla garanti altına almalısınız. Yaptığınız bu yatırımlar sayesinde de evleneceğiniz zaman geldiğinde çok daha rahat bir şekilde evliliğin temellerini atabilirsiniz.

Evlilik, yeni bir hayat kurmaktır ve bu hayatı kuracağınız evin en iyisi olmasını istersiniz. Eksiksizce hazırlanması gerekir. Elbette evi kurmakla da işiniz tamamlanmıyor. Evin masrafları, çocuk sahibi olmak, giderlerin her geçen gün artmasına da hazırlıklı olmalısınız. Bugünleri düşünerek çiftlerin birlikte atacağı adımlar ise büyük bir önem taşıyor. Birlikte atılacak adımlar, hem daha rahat bir geleceğiniz olmasını sağlar hem de aranızdaki bağı güçlendirir.

İşte çiftler için son derece etkili ve inanılmaz para biriktirme stratejileri:

1 Biriktirmeye Hazırlanın

Biriktirmeye HazırlanınEğer çiftler para biriktirmek istiyorsa, öncelikli olarak birbirleri ile bu konuyu konuşmaları gerekiyor. Çünkü bir taraf bu konuda istekliyken diğer tarafın hiç böyle bir düşüncesi olmayabilir. Bu durumda anlaşmalık sorunu olarak ortaya çıkar. Aynı zamanda biriniz tasarruf ederken, bir diğeriniz pek umursamıyorsa, bu durumda da son derece büyük sorunlar çıkabilir. Bu nedenle oturup birlikte plan yaparak para biriktirmeye karar vermelisiniz. Her iki tarafta yapacaklarını bilmeli ve hayatı bu yönüyle de paylaşmalıdır.

2 Altın Alıp Satın

 Altın Alıp SatınGenellikle düğün sonrasında çiftler hediye olarak gelen altınların bazılarını satarak borçlarını kapatırlar. Bu durum bazen gelin tarafından sorun olabilir. Sonuçta kadınlar altını sever. Ama bir kenarda duran altın pek karlı bir yatırım değildir ve hırsızlara davetiye çıkarır. Özellikle yeni evlilerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Peki, fiziki olamayan bir şekilde altından para kazanmak istemez misiniz?

Günümüzde altın yatırımı internet üzerinden istenen yerde ve zamanda yapılabiliyor. Ayrıca sakladığınız altın gibi başınıza dert açmıyor. Ayrıca altın düşük fiyattan alınıp fiyat yükseldiğinde kar edildiği düşünülür. Ama forex piyasasında altın fiyatı yükselse de, düşse de kar elde edebilirsiniz. Son derece karlı bir yatırım olduğunu bilmelisiniz.

3 Etkinlikleri Birlikte Organize Edin

Etkinlikleri Birlikte Organize EdinEğer bir akşam yemeğini dışarıda yiyecekseniz veya bir sinema gecesi gibi aktiviteler yapmak istiyorsanız, birlikte plan yapın. Hesabı öderken pişman olmamak ve tüm hesapların dengelerinin bozulmaması için bu basit bir uygulamadır. Fiyatların uygun olduğu ama son derece keyifli mekanlar bulabilirsiniz. Bu sayede daha az parayla daha keyifli zaman geçirebilirsiniz. Birikim için çıktığınız yolda da bu şekilde zorlanmadan ve eğlenceden uzaklaşmadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

4 Kampanyaları Takip Edin

Kampanyaları Takip EdinYapmanız gereken bir market veya giyim alışverişi varsa kampanyaları takip edin. Kampanyalar sayesinde indirimli ürünler, 3 al – 2 öde gibi avantajlı durumlarla daha az ödemeye yaparsınız. İhtiyaçlarınızı önceden belirleyip liste yapın ve kampanya dönemlerinde indirimlerden faydalanın. Özellikle sezon sonu indirimler sayesinde yapacağınız alışverişlerden tasarruf edebilirsiniz. Market alışverişinizi toptan mağazalarından yaparak piyasadaki fiyatlara göre daha uygun bir alışveriş yapmanız da mümkün. Ama bu konuda da görüş birliğine varmanız gerekiyor.

5 Faturalara Dikkat Edin

Faturalara Dikkat EdinElektrik, su, doğal gaz faturalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Faturanın yüksek gelmesi, suçluluk hissinden dolayı eşlerin birbirini suçlamasına neden olabilir. Bu da hiç olmadık nedenlerden tartışmanıza neden olur. Yapmanız gereken bilinçli bir şekilde tüketim yapmaktır. Elektrik, su kullanımında dikkatli olunmalı ve evinize ısı yalıtımı yaptırmalısınız. Bozuk ev aletleri veya ısının kaçmasına neden olan etkenleri belirlemeli, sorunları çözerek faturalarınızı düşürmelisiniz.

6 İhtiyaçlarınızı Birlikte Belirleyin

İhtiyaçlarınızı Birlikte BelirleyinEve alınması gereken en ufak bir ürüne bile birlikte karar verin. Amacınız para biriktirmek ve geleceğinize yatırım yapmak! Geleceği birlikte yaşayacağınız için attığınız adımlara da birlikte karar vermeniz gerekiyor. İhtiyacınız olan ürün ve eşyalara, gereklilik durumlarına göre listeler hazırlanmak birçok sorunu önler. Ayrıca uygun fiyata alışveriş yapmak için iyi bir uygulamadır.

7 Tatilinizi Önceden Planlayın

Tatilinizi Önceden PlanlayınHerkesin en sevdiği aktivite elbette tatil yapmaktır. Ama tatil planınızı yapmakta geciktiğiniz pek de eğlenceli olmayabilir. Bütçenize uygun yer ararken bile yorulabilir, eşinizle tartışabilirsiniz. Böyle durumlara mahal vermemek için tatil planınızı önceden yapmalısınız. En az 6 ay önceden planlanmaya başlanan bir tatil, yapacağınız en iyi tatil olabilir. Çok daha uygun fiyatlara lüks tatiller planlayabilir, gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz. Tatil için para biriktirmeye karar verin ve en az 6 ay önceden rezervasyonlarınızı yaptırın.

8 Finansal Gücünüzü Birleştirin

Finansal Gücünüzü BirleştirinEğer çiftlerin ikisi de çalışıyorsa, bu gücü birleştirmelisiniz. Çiftler arasında yaşanan en büyük sorun kesinlikle parayı kimin yönettiğidir. Her şeyden önce bilmelisiniz ki; parayı iki kişi birden yönetmelidir. Alınan ortak kararlarla birlikte parasal gücünüzü birleştirmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Parasal gücünüzü birleştirdikten sonra iyi bir bütçeleme yapmalısınız. Tüm gelirinizi bildiğiniz gibi tüm giderlerinizi de bilmelisiniz. Daha sonra gelir ve giderinizden oluşan bir tablo yaparak, gelirinizi arttırmanın yollarını ararken, giderlerinizi minimuma indirmenin yollarını da bulun.

9 Borç Planı Yapın

Borç Planı YapınHayatınızı birleştirdiğiniz zaman artık ortak adımlar atmaya başladığınızı unutmayın. Borçlar yalnızca tek tarafın değil, iki tarafın borcudur. Bu nedenle borçlarınızı belirleyin ve bir ödeme planı oluşturun. Bu aşamada birbirinizi suçlamamalı ve sorunları nasıl çözeceğinizi birlikte bulmalısınız. Bu şekilde her sıkıntıya birlikte göğüs gererek çok daha iyi bir evlilik yaşamınız olacaktır.

10 Çocuk veya Emeklilik için Hesap Oluşturun

Çocuk veya Emeklilik için Hesap OluşturunGeleceğiniz için bir hesap oluşturmak yapacağınız en iyi yatırımlardan birisidir. Çocuk planınız varsa onun geleceği için bir hesap oluşturmanız, size büyük bir yardımcı olacaktır. Artan masraflara karşı daha güçlü bir şekilde ayakta kalırsınız ve sıkıntıya girmezsiniz. Aynı şekilde rahat bir emeklilik planlıyorsanız, ortak bir emeklilik hesabı oluşturmak, birlikte çok daha mutlu bir yaşama davetiye olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.