Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EUR/USD, Kötüleşen Piyasa Havasıyla 1,16’da Tutunmaya Çalışıyor

EUR/USD paritesinin kazanımları piyasa havasına bağlıyken, çeşitli risk faktörleri 1,16 doların altına yeniden inebileceğini gösteriyor.
EUR/USD, Kötüleşen Piyasa Havasıyla 1,16’da Tutunmaya Çalışıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi için çok kötü geçen bir haftanın ardından yükselişin gözlendiği bir haftaya başlandı. Ancak söz konusu riskler, paritenin yeniden 1,16 dolar bandının altına inebileceğini gösteriyor. Ayrıca kötüleşen piyasa havasıyla birlikte kazanımları sınırlanıyor.

Evergrande’ye yönelik belirsizlikler yeniden gündeme gelirken, şirketin devasa borcu ödeme kabiliyeti hala sorgulanıyor. Bu durum, EUR/USD için olumsuz faktörlerden sadece birisi olarak görülüyor. Konulardan bir başkası ise ABD harcamaları ve teşvik müzakereler devam ediyor.

ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi, 3,5 trilyon dolarlık büyük harcamanın onaylanması için güvence isteyen Demokrat Parti’nin sol kanadından destek toplayamadı. Bu nedenle iki partili altyapı tasarısını onayladı. Aynı zamanda ABD’nin borcunun temerrüde düşerek Ekim ortasında borç tavanına ulaşması endişesi de ağır basıyor.

Paritedeki düşüşün en büyük nedeni ise ABD ile Avrupa arasındaki enflasyon farkından kaynaklanıyor. Bu hafta açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam raporu takip edilecek. Euro Bölgesi’nde geçen hafta açıklanan çekirdek enflasyon %1,9’a ulaşırken, ABD’de %4 oluşu parite için ayı göstergesi şeklinde yorumlanıyor.

EUR/USD paritesi TSİ 10:14 sularında %0,10 oranında yükselişle 1,1607 dolardan işlem görmeye başladı.
EUR/USD Paritesi Yüzde 0,10 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite geçen haftaki işlemleri 1,1595 dolardan tamamladıktan sonra yeni haftaya 1,1597 dolardan açılış yaptı. Asya seansında güçlü bir yükseliş kaydeden parite, 1,1613 dolara kadar ulaşmayı başardı. Ancak buradan hızlı gerileyen parite, Asya seansı kapanışına yeniden 1,16 doların altında gitti.

EUR/USD paritesi Avrupa seansının açılışına doğru yeniden yükselerek 1,16 sınırının üstünde seyretmeye başladı. Ancak parite için piyasalarda artan risk faktörleriyle birlikte kazançların azalabileceği beklentisi bulunuyor.

Paritenin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 1,1615 ve 1,1627 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,1575 ve 1,1589 dolardaki destek noktaları izlenmeye başlanacak.

Paritenin fiyat performansını incelediğimiz zaman haftalık %0,83 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %2,39 oranında gerileme kaydeden parite, geçen yılın aynı zamanına göre %1,01 oranında değer kaybetmiş durumda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%