Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Epic Games Store’da Kullanıcılar Oyunlarını Bulut Sunucusunda Kayıt Edebilecek

Steam’in dişli rakibi Epic Games Store, oyuncuların memnun kalacağı yeni bir özellik geliştirdi.
Epic Games Store’da Kullanıcılar Oyunlarını Bulut Sunucusunda Kayıt Edebilecek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Oyun dünyası son yıllarda yapılan yatırımlar ile dev bir endüstri haline geldi. Geçmiş yıllarda oyunların kullanıcıya ulaşımı fiziksel ürün satışından ibaretti. Ancak internet kullanımının ve multiplayer oyun modlarının yaygınlaşması ile beraber çevrimiçi mağazalar hayatımıza girmeye başladı. Bu platformlar arasında başlıcası ise Valve’in sahibi olduğu Steam geliyor. Piyasadaki oyunların büyük bölümünü buradan satın alabiliyor ve kullanıcılar birbirleri ile oyun oynayabiliyor.

Steam’in kısa sürede büyümesi ile beraber karşısına rakip servisler çıkmaya başladı. Son yıllarda Epic Games, Fortnite oyunu ile büyük çıkış yaptı. Şirket geçtiğimiz yıl çevrimiçi mağazası Epic Games Store’u kurmuş ve yapmış olduğu pek çok indirim ve avantajlı sunum ile Steam ile rekabet etmeye çalışıyor.

Haftalık yapılan indirimler ile Steam’deki ücretli olan pek çok oyun Epic Store’da ücretsiz olarak sunuluyor ve oyuncuların beğenisini topluyor. Şirket şimdi oyuncuların çok memnun kalacağı yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Cloud Save özelliği ile kaydedilen oyunlar bilgisayar yerine bulut sunucularda tutulacak. Böylece veri kaybının önüne geçilmiş olacak.

Cloud Save ile Oyunlar Buluta Kaydediliyor

Cloud Save ile Oyunlar Buluta Kaydediliyor

Uzun soluklu hikaye modu oyun oynayan kullanıcıların, hikayeyi tamamlamaları uzun süre alabiliyor. Kullanıcılar oyuna kaldıkları yerden devam etmek için save özelliğini kullanıyor. Ancak kayıt dosyaları oyunun yüklü olduğu bilgisayarda tutuluyor.

Bilgisayara format atılması ya da işletim sisteminin çökmesi durumunda bu veriler kayboluyor ve oyuna yeniden başlamak gerekiyor. Bu durum oyuncular için oldukça can sıkıcı bir durum. Epic Games ise kendi platformundaki oyuncuların bu sorunla karşılaşmaması adına Cloud Save adını verdiği yeni bir sistem geliştirdi.

Adından anlaşılacağı üzere kaydedilen oyunlar Epic Games’in bulut sunucularında kayıt edilecek. Böylece kayıt edilen dosyalar Epic Store’da güvenli olacak ve kullanıcıların bilgisayarlarında herhangi bir aksilik durumunda oyun dosyalarına zarar gelmeyecek.

Özellik Yavaş Yavaş Yayılıyor

Özellik Yavaş Yavaş Yayılıyor

Epic Games geliştirdiği Cloud Save özelliğini ilk olarak bu haftanın ücretsiz oyunlarından This War of Mine ve Moonlighter için kullanılabilir hale getirdi. Şirketin kurucusu Tim Sweeney konuyla ilgili sorulara Twitter hesabından yanıt verdi. Sweeney açıklamasında Cloud Save özelliğinin ilk etapta bazı oyunlara özel olarak sunulduğunu zaman içerisinde diğer oyunlara da geleceğini söyledi.

Bu özelliğin tüm oyunlara yayılmasının biraz zaman alacağını söyleyen Sweeney, oyun geliştiricilerin herhangi bir işlem yapmalarının gerekmediğini söyledi. Bu özelliğin uzun zamandır dev platform Steam’de olduğu biliniyor. Epic Games ise henüz oyun servisi alanında Steam’in karşısında yeni bir rakip sayılır. Geçtiğimiz Aralık ayında kullanıma sunulan servisi zaman içerisinde tüm eksiklerini tamamlayarak Steam’in karşısında durmak isteyecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.