Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Akvaryum Balığı

Dünyanın en pahalı akvaryum balıklarını öğrenmeye hazır mısınız? İşte sadece zenginlerin sahip olabileceği ultra pahalı akvaryum balıkları:
Dünyanın En Pahalı 10 Akvaryum Balığı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı balıklar güzelliklerinden ve nadir olmalarından dolayı koleksiyoncuların dikkatini çekiyor. Renkleriyle zarif ve güzel görünen bu balıkların ücretleri de bir hayli pahalı. Zor ve nadir bulunan bu balıkların fiyatları, bin ve 400 bin dolar arasında değişiyor.

Bazı türlerin koleksiyonunu yapmak özel hükümet izni gerektirir. Koleksiyoncular balıkların gerçek görünümlerinden hoşlanırken, biz onları görmek için video ve resimlerle yetiniyoruz. Birçok insanın çılgın bir şekilde tropikal balık koleksiyonu yapmak istemesinin nedenini anlamak çok zordur. Fakat bu alışkanlık genellikle kişilerin evinde nehir kesiti ya da tropikal doğa görmek istemesinden gelmektedir. Aynı zamanda balıklar bize başka bir dünya hakkında perspektif kazandırır.

Akvaryumlar çocuklar için doğa hakkında eğitici ve öğreticidir. Akvaryum içindeki balıkları seyretmek rahatlatıcı ve yatıştırıcı olabilir.

Biz burada belki de hiç sahip olamayacağımız en pahalı balıkları tanıtacağız ve koleksiyoncuların onlara ne kadar değer biçtiğine bakacağız.

10 Candy Basslet

1.000 Dolar

Candy BassletBu güzel balık tüm deniz balıkları içinde en renkli olan balıklardan biridir. O çoğunlukla Karayip’te Curacao adalarında bulunur. Elde etmesi zor bir balık olmasına rağmen, onun bakımı ve beslenmesi çok kolaydır. Bu balığın üremesi ile ilgili çalışmalar yapılmış ve başarılı olmuştur. Böylece, fiyatında zamanla düşüş olacağı düşünülmektedir.

9 Clarion Angelfish

2.500 Dolar

Clarion AngelfishClarion Angelfish adını, Meksika kıyısındaki en güzel adalardan biri olan Revillagigedo adalarının birinden alır. Cliperton adasına yakın yerlerde sık sık bulunur. Bu balık parlak renklidir ve çok aranır. Bu balıklar yaklaşık 40 yıldır korumadadır ve Meksika hükümetinde izin alınmadan tutulamaz.

8 Wrought İron Butterflyfish

2.700 Dolar

Wrought Iron ButterflyfishJapon denizlerinde bulunan bu güzel balık ortalama 15 cm boya sahiptir. Kelebek balığı ailesinin en dayanıklısıdır ve diğerlerine göre en az fiyata sahiptir. Asya koleksiyoncuları tarafından Kuzey Amerika’ya getirilen birkaç tane kelebek balığı görebiliriz. Seyretmesi güzel olan hareketli balıklardır. Onlar renklerindeki parlaklık ve siyah üzerine grimsi vurgulardan dolayı kelebek balığı şeklinde adlandırılırlar.

7 Australian Flathead Perch

5.000 Dolar

Australian Flathead PerchBu nadir balık 5.000 dolara kadar ücretlendirilebiliyor. Avustralya sularında bulunurlar. Sadece yemek için kayaların içinden çıkan ve hemen geri dönen bu balıkları yakalamak bir hayli zordur. İlk olarak 2011’de Amerika’da satışa çıkarıldı ve koleksiyoncular tarafından yoğun bir ilgi gördü. Bu balıklar hayalet karides gibi kayaların içinde yaşarlar. Eğer uygun şartlar ve güvenli ortam olursa, kendini gösterecektir. Canlı, çizgili ve renkli görünümü, onu akvaryum için güzel bir parça yapmaktadır.

6 Neupten Grouper

6.000 Dolar

Neupten GrouperBu çarpıcı renkteki balığı satın almanız neredeyse imkansız. Böylece koleksiyoncular bu balığa 6.000 dolar ödemek zorundalar. Birçok zorlukla toplanan bu derin su balıkları, çok nadir bulunur. Yavru Neptune Grouper parlak sarı ve turuncu rengindeyken, yetişkin balıklar parlak sarı ve pembe karışımı rengindedir.

5 Golden Basslet

8.000 Dolar

Golden BassletGrubunun en küçük üyesi olan bu balık, hem Pasifik hem de Atlantik’te bulunur. Esarete adapte olabilmesi ve dayanıklılığına rağmen, bu balığı satılık görmek nadirdir. Golden Basslet, aşırı masraflı olan derin su dalgıç tekneleri kullanarak toplanılır. Bu küçük balık vahşi ortamda olduğu gibi esarette de çok parlak altın renge sahiptir.

4 Bladefin Basslet

10.000 Dolar

Bladefin BassletBu sevimli balık 10.000 dolar kadardır. Onun adı sırtındaki bıçak gibi olan yüzgecinden geliyor. Genellikle çizgili portakal ve beyaz karışımı renginde olan bu balık, Karayip’te bulunur. Bu balık özelliklerinden ve nadir bulunmasından dolayı, koleksiyoncuların tercihleri arasındadır.

Bladefin Basslet ortalama 4 cm boyundadır ve derin sularda kayaların içinde yaşamasından dolayı dalgıçlar için toplaması zor bir balıktır. Bu kadar nadir olması onun değerini oldukça yükseltiyor.

3 Peppermint Angelfish

30.000 Dolar

Peppermint AngelfishBu egzotik balık için koleksiyoncular 30.000 dolar ödüyorlar. 2012’de bir halk sergisinde sadece bir tane mevcuttu. Smithsonian Enstitüsü tarafından yakalanan bu balık, Waikiki akvaryumunda görüldü.

Derin su balığıdır ve nadir bulunur. Balık, kırmızı ve beyaz çizgilerinden dolayı bir hayli dikkat çekicidir. 2012’den bu yana koleksiyoncuların ilgili olduğu nadir ve egzotik bir balıktır.

2 Freshwater Polka Dot Stingray

100.000 Dolar

Freshwater Polka Dot StingrayBu farklı balık son zamanlarda Tayvan’da sergileniyor. Onun yuvarlak yerine, u- şekilli görünümü ile eşsiz genetik mutasyona sahiptir. Şu anda 100.000 dolar fiyat etiketiyle Tayvan’ın en pahalı balıklarından biridir. Biçimsiz kafası yüzünden avlanamıyor ama kabuklu deniz ürünlerini yiyebiliyor. Esaretteyken, yaşamda kalabilmesi için elle beslenmedir.

1 Platinum Arowana

400.000 Dolar

Platinum ArowanaListenin başında beyaz veya Platinyum Arowana yer alıyor. Bu balık ortalama 400.000 dolar değere sahiptir. Bu balık o kadar değerlidir ki, cinsel olgunluğa ulaşmadan önce kimliğini doğrulamak ve yardım etmek için içine mikroçip yerleştirilir. Bu renk çok nadir görülen bir mutasyon sonucu oluşur. En yaygın çeşitleri: Kırmızı, yeşil, sarıkuyruklu, gümüş, siyah ve Avustralya inci Arowana’dır. Güney Amerika, Güneydoğu Asya’da ve Afrika’da bulunur.

Esarette iken, onlar içinde solucan gibi birçok canlının bulunduğu en az 1000 litrelik akvaryumda yaşayabilirler. Arowana’nın ölçüsü yaklaşık 80 cm kadardır ve 50 yıldan fazla yaşayabilir. Onlar bireyleri tanıma yeteneği ile akıllıdır ve elle beslenmesi için eğitilirler. Muhteşem bir balık olmasına karşın, yukarıdaki özelliklerinden dolayı evde bakım için elverişli bir balık değildir.

Yıllarca fanusta beslediğimiz Japon balıklarından sonra bu balıklar, ne kadar ilginizi çekti?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.