Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski Zamanlarda Beklenmedik Hızları Sunabilmiş 11 Hot Hatch Otomobil!

Hot hatch otomobil dünyasına damgasını vurmuş, beklenmedik güçlerin süper modellerini sizler için sıraladık!
Eski Zamanlarda Beklenmedik Hızları Sunabilmiş 11 Hot Hatch Otomobil!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Otomobillerde en ilgi çekici unsurlardan birisi, dış görünümden içerisinde neler olduğunu tahmin “edilemeyenlerdir”. Ülke olarak Japonya, JDM kavramıyla standart araç görünümlerine yüksek güçlü motorlar yerleştirerek, beklenilmeyen performanslar gösteriliyor. Bir de bunun eski zamanlarda olan, insanların hot hatchlere yeni alıştığı döneme damga vuran kompakt otomobiller var.

Aklımızda yer eden farklı marka modellerini sizler için listeledik. VW, Peugeot, Ford vb. firmaların toplamda 11 adet otomobilini yeniden hatırladık. Sıralamada bazılarının bizim ülkemizdeki ismi “otoban faresi” ne dönüşmüştü. Şimdi bu hot hatchler nelermiş bakalım!

1 Peugeot 205 GTI

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İlk 1983 yılında Fransız Peugeot’un bantlarından indirilen 205’ler, 5.3 milyon satış adedine ulaşmış sahibini mutlu eden bir mini sınıf aracıdır. Çıkışının ertesi senesi yani 1984’te 205’in engellenemez GTI sokaklara salındı.

900 kg gibi hafif karoserle gelen model 1.6L’den başta 105 ps sonrasında 115 ps ve 1986’da 1.9L’ye geçilen motorla 130 ps üretti. Hele ki o yıllarda insanlar tadını aldıkları GTI’ın Sorrento Green ve Miami Blue 89 özel sürümleri çok değerliydi.

2 Ford Fiesta MKVII ST

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ford’un, içerisinde sınırsız hızlara doğru gidecek gibi hissettiren Fiesta ST’sinin 1.6L EcoBoost motordan 180 beygir alabiliyordu. Ön tekerleklere gereken ivmeler, iyi bir yol tutuş örneği ve test pilotlarına göre sınırlı kaymalı diferansiyel takliti yapabilen yeteneklere sahipti. 2013-2017 yılları Fiesta gücü için güzel senelerdi!

GCM Yatırım Banner

3 Renault Clio Williams

Renault Clio Williamsİsminin sonundaki Williams takısından da anlayacağımız üzere özel ve GT Turbo’ların yerine gelecek çalışılmış bir halefti. F1’in mini bir otomobile kritik yansımasında, şasi Ninetes Clio CUP araçlardan alınmıştı. 1.8L’den 2.0L’ye çıkartılan motorun 6.100 devirde açığa çıkardığı 148 ps, süspansiyonların da değişmesine neden olmuş. Zira 981 kg’lik makina olduğundan fazladan yolda dengede durmak zorundaydı.

4 Honda Civic Type R EP3

Honda Civic Type R EP3Type R’ın 2019 model yılında VTEC’de ürettiği 320 beygiri bu seriye borçludur. EP3 insanları resmen motor sesleriyle karşılamıştı. 30. Yıl Anniversary Edition, Premier Edition ve C-Package tip özel varyantları gösterilmişti. 2001 yılında 200 beygirlik tutkunun veriliş şekli, 6.6 saniye kalkışıydı. Biraz ani hareketlerde dengesiz olabilse de o bu listede olmayı hak ediyor.

5 Lancia Delta Integrale Evo 2

Lancia Delta Integrale Evo 2İtalyan Delta‘nın Alman Golf damarlarında dolaşan süper 4 kapılı hot hatchi, kazandığı San Remo Rallisi ile WRC dünyasında hatırı sayılar konuma getirildi. İşin sonraki adımı da her ne yaptıysa onu yasal yola taşımaktı. 212 beygirin aktarımları Momo tekerleklere iletirken sürücüsü Alacantra ile detaylandırılan spor koltuğunda g kuvvetinin zevkini yaşıyordu. Lancia için bir fiyat analizi yaparsak temiz bir örneği 50 bin ile 78 bin dolar arasında satılabilir.

6 Renault 5 Turbo 2

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Avrupayı Grub B araçlarında sallayan Renault’un ortadan motorlu Fransız’ın R5 Turbo 2 açık artırmada iyi bir fiyata satılmıştı. 1.4L motorlu halinden sonra daha agresiflik ve hafiflik sağlanması gerekiyordu. R5’in koltuklarının arkasında duran motordan 158 ps alındı. Kapılar ve bagaj alüminyumla değiştirildi. Sonuç olarak 205 T16’nın rallideki heyecanını söndüren otomobil olarak da akıllara kazındı.

7 Ford Focus RS MK1

 Ford Focus RS MK1Birinci neslinde başlatılan RS hareketleri Focus’u ilk andan itibaren baş tacı yapmıştı. Sierra ve Escort Cosworth devamı olacak Focus RS, bağımsız arka süspansiyonla imal edildi. OZ jantlarıyla kostüm gösterini yaparken, 2.0L motoru da kişilere kendisinin bir hız aracı olduğunu anlatmakla meşguldü.

8 VW Golf GTI V

 VW Golf GTIGolf I GTI ile V arasında geçen süreçte zor olan başarılmamış, performans hareketleri ertelenmişti. 5. neslinde gelen GTI ile küflenmiş kaslar yeniden harekete geçirildi.

TFSI teknolojisi 2.0L’de 200 beygirle 7.2 saniyeye düşen kalkışın sonucu 243 km/h son sürate bağlandı. Turbo faktörünü gelişmiş bir motorda hissetmenin yanında çift vardiyalı DSG ile “manuel vites daha zevkli” diyenlerin uyuşturmuştu.

9 Renault Clio 182 Trophy

Renault Clio 182 TrophyB sınıfı bir aracın yatırımları ne kadar büyük olabilir ki? Alt sınıfları alıp üstleri başkasına bırakan Fransız, Trophy 500 birim sınırlı modelinde farklı yönetime sahip amortisörle, kamyonumsu bir sürüş verdi dense de 1.090 kg’yi taşıyacak 2.0L 180 ps‘lik güç ünitesi ne kadar mantıklıydı! Kısaca böyle bir arabanın temizini bulabilirseniz alın ama 20 bin doları zorlamanız gerekecek.

10 Renault Megane R26

Renault Megane R26.RRenault’un dahiyane fikirleri bitmiyordu ve Sport birim mühendislerinin R26.R’dan sonra kanıtlaması gereken bir şeyleri kalmamıştı. Hızlıydı ve yollarda rahatlıkla sürülebiliyordu. Megane’nin yere yakınlaştırılan kupası, 2.0 T motorun F1 tadındaki 230 beygirini yerde tutarak dizginlemesi gerekiyordu. Alüminyum silindirlerin süper patlamalarıyla 6.5 saniye çıkışı R26 için basit bir aktiviteydi.

11 Honda Civic Type R

Honda Civic Type RParasının hakkını sonuna kadar veren bu hot hatch, sınıfın üstünde oturuyor ve EP3’den sonra bırakılmayan Japon inadının FK8 ile hangi boyutlara gelindiğine bakıldı. Uçurmaya hazır gücü, arka kanatlarla yerde tutulurken, devasa frenlerle ralli heyecanını bizlere beyaz çizgili asfaltta yaşattı.

Dünyanın en iyi ve damga vuran ateşli hatchback modelleri listelemiş olduk. 80’lerden itibaren özellikle Japon şirketlerin çektiği silahlar etkili olmuş, Fransa’dan Peugeot ve Renault F1′den bir şeyler aktarmaya çalışarak ön plana çıkmaya çalıştılar. Sonuç mu? İşte şimdiki fiyatları bile binlerce dolar olan otomobiller bırakıldı!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın