Yatırım yapmaya başla!

1985 Renault R5 Turbo 2 Evo’lardan Kalan En Temiz Örneği Satılıyor!

Renault'un 1985 yılında 200 adet ürettiği hızlı R5 Turbo'lardan 49. üretim aracı satılıyor! İşte detaylar...
1985 Renault R5 Turbo 2 Evo’lardan Kalan En Temiz Örneği Satılıyor!

Renault’un 5 Serisini tanımayan yoktur! 1972 tarihinde üretime alınan model dünya çapında bir üne sahipti. Halen daha olduğunu söylemek mümkün. 5.5 milyonluk satış rakamı da süper mininin ne kadar sevildiğini gösteriyor. Renault 5, üretiminin ilerleyen yıllarında dört kapısına ve hızlı R serisine kavuşturuldu. Üretiminin üzerinden fazlaca zaman geçtiğinden dolayı ayakta kalanlarda değerli oluyor.

Gördüğümüz siyah turbodan sadece 200 adet üretildi. 1985 R5 Turbo 2 Evolution konuğumuz ise  49. olarak çıkışını yapmış. Günümüzde bile sizi farklı yapacak bu mini Fransız’ın özellikleri neymiş bakalım!

33 yaşındaki R5 Turbo oldukça canlı duruyor.

Araç bir takım işlemlerden geçirilmiş. Siyah boyasının tazelenip, ufak tefek ezikleri tamir edilmiş.

Zamanın en klas arabalarından olan süper R5’in kendine özgü bir duruşu var.

Sadece 200 adet üretilmişse diğerlerinden en az 3 farklı yeri olmak zorunda. Tampon ekleri plastik maddeden yapılmış. Sarı sis farları retro havasını destekliyor.

Normalinden daha geniş yapılan R5, kupasında gücünü belli edecek ögeler taşıyor.

Aracın profilinde gri Turbo 2 yazısı ile tavan köşeliği tam bir takım olmuş. Arka çamurluğun şişkin hali ve üzerindeki havalandırma kısmı motorun soğutulmasına yardımcı oluyor.

Arka kısma geldiğimizde de tertemiz bir resimle karşılaşıyoruz.

Gri plastik tamponun sol köşesinden kalın bir egzoz çıkışı verilmiş. Far köşelerine verilen ızgara sanırız aksesuar tadında.

Kabine geldiğimiz zaman özenli ama basit bir iç mekan görüyoruz.

Renault logolu Iso Delta direksiyon, dar bir konsol ve üzerine yerleştirilen göstergeler! Her şey olması gerektiği gibi.

Renault R5 Turbo 2’ye sadece 21.837 km binilmiş.

Hırpalanmadan 1985 yılından bu zamana kadar 21 bin km yapılması fiyatına etki edecek. Diğer koltuk ve kapı döşemeleri sarı renkli ve temiz bakılmış.

İki kişilik aracın arka yolcuların bineceği yerlere sağlam bir motor yerleştirilmiş.

Günümüzün Clio Sport‘ların atası olan Renault R5 Turbo’da 1.4L hacimli 160 beygirlik bir motor bulunuyor. Turbo destekli ünite 1240 kg ile 6.9 saniyede 0-100 km kalkış yapabiliyor. Kendi zamanında R5 Turbo Porsche 924 kadar hızlı gidebiliyordu.

Açık artırmayla satışı yapılacak hızlı Fransız’ın açıkçası ne kadar bir fiyata satılacağını merak ediyoruz. Sadece 17 üretilen özel Maserati için de fiyat tahmini yapmakta zorlanmıştık. Peki, böyle bir nadir Renault spor modeline sahip olmak ister miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum