Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Dünyasını En Çok Etkileyen 10 İkonik Japon Araba Modeli!

Japonların dünyayı kasıp kavuran ve güçleriyle orta sınıf insanlara bile hız zevkini yaşatabilen 10 efsaneleşmiş modeli bir araya getirdik.
Otomotiv Dünyasını En Çok Etkileyen 10 İkonik Japon Araba Modeli!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

Otomobil kavramına belki bir ABD veya Fransa’dan daha sonra dahil olmuş olsa da viteslerini hızlı atmayı başaran Japonların her bir firması çok ses getirecek modeller üretmiştir. Bir adadan çıkan üstün otomobil teknolojileri halen daha her kıtada söz sahibidir. Kültürlerini otomobil alanında abartıya kaçmadan, JMD ruhunda dokundurabildiler.

En iyisini yapabileceklerini, küçük kai otomobillerinden büyük SUV araçlara kadar gösterdiler. Sonucunda ise isanların bağımlı olduğu, vazgeçemediği ve duygusal bağların kurulduğu modeller inşa ettiler. Eskimeye yüz tutmuş modelleri yeniden bantlara alarak her birini taçlandırdılar. Bakalım Japon ırkının efsaneleşen 10 otomobili neymiş!

1 Toyota 2000GT

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Toyota’nın çok sevdiği o sınırlı üretim araçlarından birisi de 2000GT dir. Japonya’da 1967’nin sonlarına doğru gösterilen ikonik model, tarihin en kaliteli sayfalarına ismini yazdırmıştır. Zamanında “insanların sürebileceği en heyecan verici ve eğlenceli arabalardan biri” olarak nitelendirilmiştir. James Bond filminde de baş rol oyunculuğu yapan 2000GT Roadster‘lardan birisi de geçen sene satılmıştı.

2 Datzun 240Z

Datzun 240ZJDM için doğmuş ve günümüzde fazla adı geçemeyen Datzun, Nissan’ın ihracat markası olarak gösterilmiştir. 1986’da ismi tamamen ortadan yok olurken, 2013’te düşük maliyetli üretim otomobillerin markası oldu. 240Z’de sondaki harften anlaşılacağı üzere “Z” serilerinin atasıdır. Dönüşümü 300ZX, 350Z ve 370Z olarak devam ettirilmiştir.

3 Mazda MX-5 Miata

Mazda MX-5 MiataTek kapılı spor otomobillerin kullanım tarzı ve ilgiye göre çok satışları olmaz. Mazda MX-5 için aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Nedeni ise yollara tekerlek basan MX-5 sayısı 1 milyon adedi geçti. İlk lansmanı 1989’da yapılan kompakt sporcu, Lotus iskeletinde, kendinden daha eski zamanların tek kapılarının ruhunu taşıyan bir otomobil olarak hafızalara kazınmıştır.

GCM Yatırım Banner

4 Toyota Corolla

Toyota CorollaDile kolay! Dünya yüzeyinde en çok bulunan otomobil sıfatını kazanmak gerçekten kolay değil. Corolla 12. nesliyle girdiği hayatımıza, ilk serüvenine 1966 yılında başladı. Aile sedanı olarak işe başlasa da birçok tipe bürünerek insanların garajlarındaki farklı otomobil tercihlerine seçenek olabilirmiştir.

5 Honda/Acura NSX

Honda/Acura NSX1990 yılında F-16 savaş uçaklarının aerodinamik gövde ve kokpit yapısının asfalta uyarlanışı olarak tanıtılan NSX’e, McLaren’nin anısına araba yaptığı en iyi pilot Ayrton Senna‘da modelin geliştirmesine katkıda bulunmuş. Alüminyum gövdesinin verdiği hafiflikle motor gücünü daha çok aktaran NSX, geldiği noktada Audi R8 ve Porsche 911 gibi modelleri gölgede bırakacak donanım ve teknik değerlerine sahip.

6 Toyota Supra

Toyota Supraİki kelimeyle Supra çok rahat anlatılabilir. “Japonya” ve “Performans”. Normal bir otomobil muhabbeti ortamında bu kelimeler kullanılırsa, Supra’dan bahsedildiğini herkes anlayacaktır. Tamamen ayrı bir içerik konusu olan bu efsane otomobil, yoğun baskılarla birlikte BMW ortaklığında yeniden üretime geçirildi. Eski başarısını tekrar yakalayabilir ancak eski zevkleri tekrar yaşatabilir mi o kısım için soru işareti bırakıyoruz!

7 Mazda RX-7

Mazda RX-7Mazda’nın da ne zaman tek kapılı model konusu açılsa akla ilk gelen farklı bir piston mantığında çalışan Wankel motoru olur. Hatırlarsanız Mazda’nın Wankel motor mucidi geçtiğimiz sene hayata gözlerini yummuştu. 20. yüzyılın sonlarına doğru araçlarına koyduğu bu üniteyle popüler olan Japon markanın zihinlere kazınan modeli, RX-7 olmuştur.

8 Nissan Skyline GT-R R32

Nissan Skyline GT-R R32Sokak yarışlarının en ünlü harfleri bu otomobildeydi. G-T-R! Skyline’ın varoluş sebebi olan R32’ler, Japon efsanesinin R35 dönüşümüm temellerine sahipti. Supra’nın dünyadaki belkide tek rakibi Nissan Skyline R grubuydu. Motor sporlarında ve günlük yaşamda gösterilen başarılar, R3 GT-R’dan R32’lere de gelen RB26DETT bi-turbo 6 silindirli motor sayesinde oldu. Ve en büyük artısı olarak dört tekerlekten çekiş sistemine sahipti. Sonrasına bakıldığında ise onun ismi artık “Godzilla”ydı…

9 Subaru Impreza WRX

Subaru Impreza WRXJaponların ralli pistlerini fethetmek için yaptığı mühendisliği Impreza WRX, evrenin hangi köşesine giderseniz gidin adı sorulduğunda bilinebilecek bir modeldir. Impreza, dillere desten performansını, markasıyla kalıplaşan AWD ile birleştirdikten sonra insanlara göremeyeceği yol dengelerini göstermiştir. Porsche gibi Subaru’da “turbo ünite” terimini bu modelde bizlere aşılamıştır. Şimdi ise efsane kendi kabuğuna, yani Japonya’da hizmet vermekte!

10 Mitsubishi Lancer Evolution

 Mitsubishi Lancer EvolutionMitsubishi’nin yine Impreza’ya karşı ralli pistlerinde çarpıştırma maksatıyla projenlendirdiği Evolution, 10 nesil boyunca WRX-STI’ın bir numaralı kabusu oldu. Yüksek kalite çemberinde, 4 kapılı JDM araç yapısını alıp ancak yaptığı hızlarla en sağlam spor aracın heyecanını verebilen Lancer Evolution’lar, X’ten sonra modelini emekli etti. Belki de Subaru ve Mitsubishi de Toyota’nın Supra taktiği gibi sonradan elindeki ünlü isimleri yeniden üretir.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Subaru Impreza’nın Gelecekteki Yüzüne Viziv Performance ile Bakın!

Japonlar, her zaman insanlara ulaşılabilir modeller yapmaya özen göstermiştir. Bugün bile birçok insan, Porsche veya Ferrari’nin bazı modelleriyle kapışabilecek Supra, Impreza, RX veya EVO modellerine sahip olabilirler. Son olarak sizlere soracak olursak; bu 10 efsane model içerisinden sizin favoriniz hangisi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın