Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mitsubishi EVO vs Subaru Impreza: Hangisi?

Tarihin gördüğü en karizmatik ve hızlı Japon makineleri karşı karşıya geldiler. Subaru Impreza - Mitsubishi EVO sizce?
Mitsubishi EVO vs Subaru Impreza: Hangisi?
HABER GİRİŞ

Bir araya getirdiğimiz bu ikili, efsane listelerinin en baş köşelerine oturabilecek arabalardır. Genelde hep Alman – İngiliz, İtalyan – İngiliz vb. ülke markalarının kapışmaları göz önünde olur. Bu duruma direk hayır diyorum! En büyük diş bilemeler Japon marka ve modelleri arasında geçtiği kanısındayım. İsimlerini bile duyunca insanın içini gıdıklayan Evolution ve Impreza, beklenmedik güçlerin arabalarıdır.

Japon tekniği ile üretilen bu ezeli rakiplerin üstünlük kuracakları arayı küçük bir delikten, ikisinin geçme çabası gibi düşünebiliriz. Burada demek istediğimiz üstünlük kuracakları çok dar bir alan var ve orası için savaştılar! Sizlerin “hangisini seçerdiniz ” köşemize aldığımız kararlı Japonların biraz da özelliklerinden bahsedelim!

Subaru Impreza ve Mitsubishi EVO Karoser Yapıları

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ninjaların ülkesinden çıkan bu arabalar, belki bir Lamborghini veya bir Ferrari değil ama insaların direk olarak ruhlarına işlettikleri farklı bir hissiyat var. Genel olarak karoserlerine baktığımızda o kadar da efekt dolu arabalar değil. Ancak ilk, 90’lı yıllarda yaptıkları kaput hava soğutmalı halleri, Impreza’nın adeta toprak zeminler için bir araya getirilen parçaları, bazı şeyleri unutturuyordu.

Her ikisinin tipi de bilindik aile otomobili kıvamında, süs olsun diye gözüken biraz büyük rüzgar kanadıyla evlerimize girdiler. 1992 yılında Lancer EVO adı altında üretimi yapılan bu süper makine, beklenmedik şekilde aynı sene, kapışmalarından zevk aldığımız Subaru Impreza‘nın sahne almasıyla fitil ateşlenmişti.

Impreza’nın da yapı olarak fazla bir farkı yoktu. Impreza ilk jenerasyondan itibaren ve gelenek haline geldiği o ünlü büyük sis farlarını takmıştı! İki modelinde far ve tampon yapıları birbirine oldukça yakındı. Mitsubishi’nin EVO’ya GSR yüklemesine karşın Subaru, WRX-STI silahını çekmişti.

GCM Yatırım Banner

Subaru Impreza ve Mitsubishi EVO Donanımları

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Donanım anladımda sadece gerekenler var. Yukarıda da belirttiğim gibi görünümleri klasik bir aile otomobilinin ötesinde değildi. EVO’nun üretimi sonlandırılmış olsa da son zamanlarından yola çıkarsak güvenlik ve konfor donanımları manasında zaten olağan ekipman mevcuttu. Japon ırkının zaten eski zamanlardan beri insanlara sunmakta direndiği konfor detayları daha yeni yeni dünya standartına geldi.

Örnek verecek olursak; Alman markalar dikiz ayna ayarlarını elektrikli olarak yaptırırken, Japonlar uzunca bir süreden sonra ona geçtiler. Dertleri de o değil zaten! Yaptıkları çalışmaların temeli aracın kilogramı, aerodinamik özellikleri ve ne kadar hızlı gidebileceği ile ilgilendiler. Onun için güç konularını aşmış Supra ve Skyline gibi İtalyan spor arabalarını tozunu attıran otomobiller yapabildiler.

Subaru Impreza ve Mitsubishi EVO Motor Üniteleri

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Evolation’dan başlayacak olursak; İlk 1. serisini 2.0L hacimli 4G63T I4 turbo besleme bir motorla piyasaya sürüldü. Bu arada iki firma sürekli kilogram indirme yarışına da girmişlerdi. Çünkü üstünden ne kadar yük atabilirlerse hızlarına o kadar yansıyacaktı. EVO’nun son motoruyla bir karşılaştırma hazırlayacak olursak; 2.0L geleneksel turbo motor yine I4 koduyla EVO Final Edition’da bulunuyordu. 226 hp ve 410 nm torkun alındığı ünite, 5.3 saniyede 0-100 etabını tamamlayabiliyor.

Döndük EVO’nın 2016 üretiminin bittiği yılda Impreza neler yapmış. Subaru, buna karşı 2.5L turbo boxer bir motorla rakibinin karşısına çıkıyor. Subaru’nun kilo avantajı 4.6 saniyede çıkmasını sağladı. Çünkü Impreza’nın 228 güç ve 395 nm tork değerini EVO ile eşit sayabiliriz. Bahsettiğimiz versiyonların ağırlıklarında Subaru’nun 110 kg avantajı vardı! Kısaca hız kapışmasında Impreza WRX STI bir tık önde bitirdi.

Aslında bu arabalar bu kadar yüzeysel anlatılacak makineler değil. Bizim burda yaptığımız unutulmaz modelleri bir araya getirmek. Vereceğimiz ufak bilgilere de hafıza tazeleme diyebiliriz. Ne yazık ki Mitsubishi taktik değişimine giderek, EVO ismini yeni bir SUV modelde devam ettirecek.

Ringin diğer tarafında hafif tebessümle bekleyen Impreza zaten hız kesmeden yoluna devam ediyor. Şu anda ben şu modeli seçtim veya şu model daha iyi diye bir şey demiyeceğim. Nedeni ise üstüne akıl almaz mühendisliğin uygulandığı bu arabalar sadece birbirlerine rakip olabildiler.

Nasıl ki Skyline – Supra rekabetinin arasına kimse giremedi, EVO -Impreza’ya da başka hiç bir model girmeye cesaret edemedi. Peki sizin bu arabalar için yorumlarınız neler olur ve hangisine sahip olmak isterdiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.