Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2017 Yeni Subaru BRZ STI: Impreza WRX’in Artık Bir Kardeşi Var!

Subaru'nun Toyota ile ortak üretime aldığı BRZ modelinin nihayet STI versiyonu çıkartılıyor. Impreza ile güç temsilciği yapacak olan BRZ STI, farklı kulvarlardan saldırışa geçiyor. Bakalım yeni BRZ STI nasıl olmuş?
2017 Yeni Subaru BRZ STI: Impreza WRX’in Artık Bir Kardeşi Var!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Subaru BRZ, ilk olarak Kuzey Amerika Uluslar Arası Otomobil Fuarı‘nda tanıtılmıştı. Konsept olarak 2008 yılları sonunda gördüğümüz BRZ, Subaru’nun spor araba kavramına adım attığı otomobili diyebiliriz. AWD sistemi ve WRX-STI‘nin bütünleştiği bir firmadan aksine arkadan itişli bir araç projesi merakla beklenmişti.

Aslında bu aracın ilk gösterimi Toyota tarafından yapılmıştır. Subaru’nun %30‘na sahip olan Toyota, 2+2 spor araba yapımı kararı alarak, bunu ortak firmasıyla üretmiştir. BRZ’nin ilk yerleşim planı GT86‘nın da yaralandığı FT, yani Future Toyota konseptinden alınmıştır.

Proje teklifi ile Subaru‘ya giden Toyota, yeni bir 4S Boxer motor geliştirerek hem Subaru’ya hem de kendine yeni bir spor araba çıkartmış oldu. Herkes BRZ modelini Yeni Subaru İmpreza mantığında çıkacağını ve sadece farklarının kapılar olacağını düşünmüştü.

2012 yılında GT86 ile satışa çıkartılan BRZ’nin her hangi bir STI şekli düşünülmemişti. 5 yıllık bir beklemenin ardından Subaru’dan sevindirici haber gelerek, BRZ’nin dev kanatlı STI Serisini çıkartacağını bildirdi. Test sırasında fotoğrafları yakalanan BRZ STI’nin tanıtılan konsepti ile benzer yapıda çıktığını görüyoruz. Bakalım Yeni BRZ STI’nin normalinden hangi farklarla ayrılıyor!

İşte Karşınızda Subaru BRZ STI Coupe:

GCM Yatırım Banner

BRZ ile STI Ufak Detaylarla Ayrılıyor

BRZ ile STI Ufak Detaylarla AyrılıyorEn başta Performance Concept olarak adlandıralan BRZ STI‘ın çıkış versiyonu ile benzer yapıda olduğunu gördük. Kasa yapısında temel değişimler, ön kısma eklenen ekstra parçalarla sağlanmış. Yeni bir makyaj operasyonuda geçiren BRZ’nin STI versiyonu bu zaman denk getirilmiş.

BRZ STI Ön Görünümü

BRZ STI Ön GörünümüYıllarca somut bir modeli gösterilmeyen STI‘nin ön duruşunun genişlemiş ve farklı ek parçalarla süslendiğini görüyoruz. Far yapısında yapılan değişim ile Led aydınlatmalara değişik bir duruş verilmiş.

BRZ STI Tampon Yapısı:

BRZ STI Tampon YapısıKonsept model ile tampon yapısının büyük benzerliğini gördük ve hava kanallarında büyüme fark ediliyor. Çıkış modelinin alt rüzgarlık kısmının tampon ile oldukça güzel birleştirilmesi daha havalı olmuş. Gördüğümüz üzere ızgara kısmında STİ logosu ve logonun rengini temsil eden şeritlere yer verilmiş.

BRZ STI Yan Görünümü

BRZ STI Yan GörünümüBRZ‘nin ön kısmına baktıktan sonra şimdi profil yapısına bakacağız. BRZ’nin STI olabilmesi için performans parçalarının profil içinde kullanıldığı dikkatimizi çekiyor. Çamurluk ile A stün arasına yerleştirilen hava kanalı ve STI logosu konsept modelde olduğu gibi gözüküyor. Bir de yan etek kısımlarına da ek parçalar getirildiğini görüyoruz. Honda’nın canavarı Type-R‘a biraz daha yaklaştığını hissediyoruz.

BRZ STI Jant Yapısı:

BRZ STI Jant YapısıBRZ’nin standart modeline verilen 17″ jantlar STI tarafında 18″ olarak gözüküyor. Subaru lastik seçimini sanırım Michelin Prius-Spec Primacy serisi düşünmüş. Fren sisteminin Brembo kullanıldığını ve jantların oldukça hafif yapıda imal edildiği bilgisini aldık.

BRZ STI Arka Görünümü

BRZ STI Arka GörünümüBiraz iyileştirmelerden sona BRZ’ye oldukça büyük rüzgar kanadı eklenmiş. Konsept modelinde parlak karbon üzerine konumlandırılmış çift çıkış egzoz sistemi, çıkış modelinde orda olmayabilir.

BRZ STI DTM Kanat:

BRZ STI DTM KanatRüzgar kanadı ile acaba motor ünitesi uyum içerisinde mi gidiyor? Bu gibi araçlara böyle bir yapı düşünüldüyse herhalde hızdan dolayı bastırma kuvveti iyi hesaplanmıştır gibi geliyor. Şimdi, BRZ STI‘ın motor bilgilerinden devam edelim.

BRZ STI Motor Ünitesi

BRZ STI Motor ÜnitesiAldığımız bilgilere dayanarak BRZ STI‘de sadece beygir artırımına gideceği söylendi. Bizim umduğumuz turbo destekli bir ünitenin gelmesiydi. Hatta çıkan bazı haberlerde 2.0 litrelik motoruna sağlam bir teknoloji ile 350 beygir güçlerine geleceği söylenmişti.

Görüyoruzki Subaru, atmosferik motoruna sadece 50 beygir gibi bir güç ekleyecek. Araştırmalarda 8 yıl içerisinde bitecek olan atmosferik ünite neden kullanılır anlamış değilim. Böyle bir spor araba yapıyorsan ve üzerinde STI logosu varsa bence daha hızlı bir yapıda olması gerekiyordu. Tabi aldığımız bu bilgi sağlam kaynaklar olsa da, Subaru’nun bir sürpriz yapabileceği ihtimalinide göz ardı etmiyoruz!


Subaru‘nun spor arabası BRZ’nin çıkması beklenen STI Serisini kısıtlı bilgiler dahilinde inceledik. Bu yıl içerisinde çıkarılması düşünülen BRZ STI’ın kasa yapısı konsept modeline nazaran birazcık sade geldi. Ön kısmın şeklinin uyuştuğu ancak arka kısımda ortada beklediğimiz egzozlar eskisi gibi yan kısımlara verilmiş. Hemen hemen herkesin Impreza WRX-STI‘dan daha hızlı bir makine beklemesinden dolayı, BRZ STI’ın bu güçlerde çıkması hayal kırıklığına yok açacaktır.

Bazı konularda temkinli olduklarını bildiğimiz Japon‘ların, bu konuda biraz eli açık olması gerekiyordu. 200 hp‘lik motoru zaten 7.6 saniyede kalkış yapabiliyor. Bizim beklediğimiz bu aracın 350 beygirlerde olup 5 saniye civarlarında kalkış yapabilmesiydi. Benim yapmış olduğum şu anki yorumlar kaynaklardan aldığımız bilgilerle orantılıdır. Peki sizler böyle bir BRZ STI’ya sahip olmak istemez miydiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.