Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Subaru Impreza WRX-STI İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Ralli şampiyonu ve AWD denildiği zaman ilk akla gelen araba olan Impreza yenilendi. Yeni Impreza'nın detaylı incelemesine buyurun beraber bakalım!
2018 Yeni Subaru Impreza WRX-STI İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Impreza, 1992 yılından günümüze kadar üretimi devam ettirilen kompakt bir aile otomobilidir. WRX, her ne kadar aile otomobili olsa da WRX STI’dan sonra en hızlı sedan modellerin arasında anılıyor. Subaru, Japon teknolojisinin gerçekten en önemli yüzlerinden bir tanesi. En başından beri spesifik yapısını koruyan ve kendi dalında oluşturduğu rakipsizlik havasını hiç bir zaman kaybetmeyen bir otomobildir. Ralli pistlerinde Boxer motorun enerjisi ile rakiplerine toz yutturan bir yarışmacı olmuştur. Impreza dünyada kabul görmüş ve “efsane” kelimesinin en çok yakıştığı arabalardan bir tanesidir. Bu araba tam anlamı ile market yollarını yarış pistine çevirebilecek kapasiteye sahip.

Şimdilerde Subaru, 2018 yılı için Impreza’ya makyaj hazırlığında olduğunu görüyoruz. Bu makyaj operasyonunda özellikle WRX STI’ın yararlandığını görüyoruz. 5. jenerasyon G5 serilerinin bildiğimiz gibi hızlı güç versiyonları tanıtılmamıştı. Herkesin merakla beklediği yeni asfalt yakıcılar, 2018 yılının başlarında sahne alıyor. Makyajla beraber 2018 Yeni Impreza’da özellikle motor kısmı daha da güçlendirildi. Standart modelinin hırslı ve çarpıcı tuning yapısı, yine olağan üstü dizayn edilmiş. Drag pistlerinin yeni Zeus’u Dodge Challender SRT Demon’dan sonra yolların Japon kaplanı Impreza, bir otomobilde yaşanabilecek tüm heyecanı sunmaya geliyor. Bakalım Subaru, dünyanın tutkunu olduğu modeli için neler yapmış?

İşte karşınızda Subaru WRX-STI:

Impreza’nın Son Kasa Yapısının Üzerine Fazla Bir Yenilik Getirilmemiş

Impreza'nın Son Kasa Yapısının Üzerine Fazla Bir Yenilik GetirilmemişSubaru, Impreza için gerçekleştirdiği makyaj ile temel unsurlara pek dokunmadığını görüyoruz. Versiyon itibariyle tabi ki ek parçalar ilave edilmiş.

Yeni Impreza WRX STI Ön Görünümü:

Yeni Impreza WRX STI Ön Görünümü:Farlarının yeni Led formatı değiştirilmeden aynı bırakılmış. Kaput havalandırması her zamanki gibi güçlerinden haber verirken, ızgarası WRX STI için özel hazırlanmış. Diğer büyük değişim ise tamponda gerçekleştirilmiş. Derin hava kanalları agresif yanını vurgularken, aynı zamanda Impreza’nın denge konusunada yardımcı olacaktır.

GCM Yatırım Banner

2015 yılının en çok beklenen 10 arabası içinde olan Impreza WRX STI, yollarda görülmesine son 1 senesi olmasına rağmen, Japon tutkunlarının sabrı doruk noktasına gelmiş.

Yeni Impreza WRX STI Yan Görünümü:

Yeni Impreza WRX STI Yan Görünümü:Profil kısımdan her zamanki gibi en belirgin parçaları firen kaliperleri ve rüzgarlığı olmuş. A stündan kapı üzerine alınan dikiz aynası da vurgulayıcı olmuş. Burun yapısının daha sivri ve belirginleşen far yapısı, yan kısımda daha kışkırtıcı hal almış.

Yeni Impreza Jant Görünümü:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Impreza’da lastik ebatları 19 inç olarak belirlenerek, taban ve yanak ölçüleride yapacağı hızlara göre seçilmiş.

Yeni Impreza WRX STİ Arka Görünümü:

Yeni Impreza WRX STİ Arka Görünümü:Impreza WRX-STI’In kendini belli eden en iyi kısmı arka kısmıdır. Devasal arka kanadı her zamanki yerinde durduğunu görüyoruz. Çift egzoz ve dört kafa çıkışı ile DNA şifreleri bir anda değişmiş. Kavram değiştiren Acura NSX’in yanına gelebilecek nadir arabalar arasına Impreza’yı da koymak yanlış olmaz!

Subaru Impreza WRX-STI’nin İç Mekanı ile Fazla Oynanmamış

Subaru Impreza WRX-STI’nin İç Mekanı ile Fazla Oynanmamışİç tarafında yapılanlar, aracın temel olarak ihtiyacı olan ekipmanlar ile donatılmış. Japon araba üreticilerinin iç yapıdaki düşünceleri sade ve işlevsel olmasıdır. Onun için Impreza’nın 7 inç dokunmatik ekranı, göze çarpan ilk teknolojik unsuru oluyor.

Yeni Impreza İç Mekan Görünümü:

Yeni Impreza İç Mekan Görünümü:Değişim gösterge paneline de yansıyarak, 4.3 inç büyüklüğünde yardımcı bilgi ekranı yerleştirilmiş. Buraya kadar baktığımızda şahsi görüş olarak; sadeliğin daha işlevsel ve kullanışlı olduğu, bu gibi hızlı arabalarda aracın özelliklerini kullanabileceğimiz düğmelerin büyük olması gerektiği düşüncesindeyim. Ve Subaru’nun tamda bu şekilde yaptığını düşünüyorum.

Yeni Impreza Digital Bilgi Ekran Görünümü:

Yeni Impreza Digital Bilgi Ekran Görünümü:Impreza’nın iç yeniliklerine devam ettiğimizde; orta konsolda yukarı konumlandırılmış başka bir dijital ekran görüyoruz. Bu gibi turbo kökenli arabalarda rastlamış olabileceğiniz, şoför kısmının sol kısmına yerleştirilmiş yuvarlak göstergeler görmüşsünüzdür.

Yeni Impreza WRX-STI’de analog göstergeler yerini digital bir sunuma bırakmış. Bu ekrandan takip edecekleriniz arasında yağ sıcaklığı, turbo basıncı ve motor hakkında bazı anlık iletileri alabiliyorsunuz.

Subaru Impreza’da Güvenlik Unsurları Çoğaltılmış

Subaru Impreza’da Güvenlik Unsurları ÇoğaltılmışOtomobil üreticileri son yıllarda daha çok üstüne düştüğü “güvenlik seviyesi yükseltme” girişimleri oldukça iyi durumda. İnsan hatalarını kapatan veya istemsiz hataları yok edebilen bu sistemler, artık araçlarımızın standart donanımlarına eklenmiş durumdadır.

Subaru, ilk olarak EyeSight assist özelliği ile araç takip kontrol sistemini Impreza’ya da yüklemiş. Çağımızın gereken özelliği olan bu sistemle, öndeki araç ile arasındaki mesafeyi otomatik olarak koruyabiliyorsunuz. Alınan haberlere göre Subaru bu sistemi, 2018 yılına kadar yani WRX-STI‘ın çıkışına kadar daha gelişmiş yazılımlar dahilinde koyacağı söylendi.

Subaru Impreza WRX STİ Motoruna Ekstra Güç Getirilmiş

Subaru Impreza WRX STİ Motoruna Ekstra Güç GetirilmişImpreza WRX-STI’ın günümüze kadar gelen tüm motorları hız üzerine yapılmış ünitelerdir. Her jenerasyona farklı güçler verilse de, son neslinde 0-300+ km’ye ulaşan süper spor arabalara yakın değerler biçiyor. WRX-STİ’ın kalbinde 2.5 litrelik Boxer benzinli ünite atıyor. Efsane Japon’un 305 beygirlik agresif gücü, güncellemeler ile daha seri hale getirilmiş.

Yeni Impreza WRX-STİ Motor Ünitesi:

Yeni Impreza WRX-STİ Motor Ünitesi:Bir önceki versiyonun 293 beygir ve 393 nm tork üretebilen motoru, yerini daha güçlü ve fazla tork üretebilen Boxer’a bırakmış. DCCD(dinamik tork kontrol) sistemi her zamanki gibi yeni Impreza özelliklerine eklenmiş. WRX-STI’ın 4×4 sistemine entegreli olup, güç dağılımlarını tekerlekleri dengeli bir şekilde verebiliyor. Tahminlerimize göre yeni Impreza 5 saniye altında kalkış değeri verebilir. Maksimum hızı sınırlandırmadığı sürece de, rahatlıkla 300 km’yi görebilme kapasitesine sahip bir otomobildir.

Subaru Impreza WRX-STI’ın Fiyatı Tam Olarak Belli Değil

Subaru Impreza WRX-STI’ın Fiyatı Tam Olarak Belli DeğilImpreza’nın Avrupa fiyatlarına baktığımız zaman WRX modelinin 26 bin $ civarlarında olduğunu görüyoruz. 2018 yılında çıkışı planlanan STI versiyonuda tahmini olarak 30 bin $ civarlarında seyredebilir. Türkiye pazarına getirilmesi durumda TL cinsinden karşılığı 250 bin ile 300 bin TL arasında olma ihtimali oldukça yüksek.


İncelemiş olduğumuz Yeni Impreza WRX-STI’ın gerek donanımsal gerekse üstüne katılan özellikleri ile sınıfının liderlik konumuna devam edecektir. Subaru’nun yapmış olduğu bu araç o kadar özelki, diğer spor araba üreticilerinin milyon dolarlık ve top speed konusunda sınır tanımayan arabalara rahatlıkla kafa tutabiliyor. Önemli olan geliştirilen teknolojinin düzeyi ve bir arabanın az güçlerde neler yapabileceğidir.

İlginizi Çekebilir: Şaşkınlık Yaratan Boyutlarıyla Dünyanın En Küçük Arabaları

İşte, Japon mühendislerinin bu konudaki kıvraklığı, üretime aldıkları arabalarını rakipsiz yapıyor. Bana sorarsınız bir çok marka sorunsuz olarak gösterilsede, bana göre Japon arabaları insanlar için ayrı bir tutkuya dönüşüyor. Mitsubishi EVO serileri ve Toyota‘nın FT1-Supra’sı bu konunun en açık örnekleridir. Impreza STI’yı son bir cümle ile özetliyecek olursak; ucuz ama zengin gösteren araba olarak değil, ucuz ama “çok hız” yapabileceğiniz bir dört kapılı spor arabadır. Peki 2018 Yeni Subaru Impreza WRX-STI Hakkında sizin düşünceleriniz neler olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın