Paylaşım

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Hızlı Mitsubishi Lancer Evolution’ı!

 

Evolution Serileri, Mitsubishi’nin bu sene aldığı bir kararla üretimi durdurulmuştu. Üretimi durdurulmuş ancak birileri bu araba üzerinden halen hız kesmeden binmeye devam ediyor. Videomuzda hızına şahit olduğunuz araba, şu anda dünyanın en hızlı Evo‘su ünvanını alıyor. 1973 yılında üretim batlarından inmesiyle resmen gönüllere taht kurmuştu. Fast & Furious filmlerindeki o muhteşem sahnelerin sahibi bu araba, tarihe adını hız rekoru ile yazdırıyor. Lancer Evo’nun yapılan modifikasyonlar sonucunda devasa bir turbo ve ultra düzeyde sağlam malzemeler ile donatılmış olduğunu görüyoruz.

Olaya tersten baktığımızda “turboya araba takmışlar” görüntüsü çıkıyor. İstenilen hızlar normal olmadığı için koyulması gereken güçte bi hayli yüksek olmak zorunda. 1.8L motor ile başlatılan bu operasyona 91 mm turbo ile sonlandırılmış. Bu olaya Japon motorların sağlamlık göstergesi de diyebiliriz. Hepsi tamamlandıktan sonra sıra kalkış ve yapacağı hız denemesine geliyor. Gördüğümüz Lancer Evo 0-298 km aralığı tam 7.9 saniyede tamamlıyor. 13.000 devir olan gösterge paneli ve hız ibresinin hareketleri gerçekten zor takip ediliyor. Bence bu araba güzel bir mühendislik örneği.

Çünkü bu tip ekstra güçlendirmelerde ufak bir yazılım veya parça hatası motorun komple patlamasına neden oluyor. Onun için günler süren hassas işçilik ve sabır gerektiriyor. İzlemiş olduğunuz videodaki sahneler, kesinlikle hız severleri derinden etkilemiştir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur