Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2020 Yeni Toyota Corolla Sedan İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

12. nesline hatchback versiyon ile giriş yapan Corolla, station wagon seçeneğinden sonra şimdi de sedanı gösterildi. İşte detaylar...
2020 Yeni Toyota Corolla Sedan İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Corolla, dünyada en çok satışı yapılan ve sayıca en çok olan arabadır. Bunu yıllardır duyarız. Bu konuda 11. nesle kadar değişen bir şey oldu mu? hayır! Toyota’nın 1966 yılında başlattığı ve en iyi işlerinden olan Corolla 12. jenerasyon ile sahne almıştı. Ancak ilk gösterimi hatchback, sonrasında wagon ve son olarak sedan ile aile tamamlandı. Tarzı her geçen nesilde inanılmaz noktalara gelen Corolla’ya özgün diyebileceğimiz bir arka duruşun verildiğini söyleyebiliriz.

Corolla ailesi, Toyota’nın Yeni Küresel Mimarlık platformu TNGA‘da şekillendirilecekti. Sedan aracın alt yapısında bazı aralıklar aynı bırakılırken, teknolojik açıdan üst seviyeye çıkartılmış. İlk ABD’de satışa çıkartılan Corolla’nın son varyantı sedanın özellikleri nelermiş beraber bakalım!

Toyota’nın sürekli ilerletilen Keen Look bakışları son nesilde daha çok çarpıcı yansıtılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==En başta arka kısım hariç Corolla sedanın hatchback ile aynı yüz hatlarına sahip olacağı söylenmişti. Ancak Toyota bu iki arasındaki ayrımı belli etmek amaçlı ön yüzde bir kaç değişime gitmiş.

Corolla Sedan’ın ön cephesinde neler yapılmış onları inceleyelim.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Aydınlatma kısmında bir değişim söz konusu değil. Belki versiyon tiplerine göre mercekli yapıda farklılıklar olabilir. Kendinden emin ve çok sağlam bir görüntü sunan ön cephe, sınıfının en kaliteli duruşunu veriyor.

Hatchbackin tamponu ile karşılaştırdığımızda sedanın kıvrımları daha az. Alt geniş ızgara kısımlarının geometrik şekli ve büyüklüğü aynı. Ancak kenar kısımlarda sedana Led aydınlatma verilmiş. Hatchbackin ise kenar uç kısmı daha kıvrımlı bir çıkıntıya sahipti.

GCM Yatırım Banner
11. nesil Corolla ile 12. nesil aynı merkeze oturtulmuş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yani şasi bir öncekiyle aynı. O yüzden profilden bakılınca da eskisini anımsatacak stilleri görmekteyiz. Öte yandan yeni Corolla’nın uzunluğu yine aynı. Dingil mesafesi aynı olmasıyla yaşam alanındaki mesafelerde dolayısıyla aynı olacak.

Jant oranları da yeniden ele alınarak tasarımlarla birlikte ölçü 18 inçe kadar seçilebilecek.

2020 Corolla Sedan’ın arka görünümü gayet orantılı duruyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yine bir önceki kasanın duruşunu anımsatan bir görünüm var. Tampon kısmı tok ve aracı sarıyor. Stoplar aracın genel duruşunun uyumlu ancak fazla efekte sahip değil.

Tampona baktığımızda; difüzör kısmı belirginleştirilmiş. Orta kısmın gri parça takviyesi görünümde farklılıklar yaratmış.

Sade ve kullanışlı gözüken iç mekan özelliklerinden de bahsedelim.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kabin, hatchback tip ile aynı. Merkez orta konsolda yine 8. inçlik dokunmatik ekran bulunuyor. Birçok kontrolün sağlanabildiği ekranın Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı özelliği bulunuyor.

Güvenlikte de Corolla iddialı olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==11. nesil Corolla’nın güvenlik özelliklerine ek olarak; Adaptif cruise control, ileri ve ikincil çarpış önleme asistanı, şeritte tutma, kör nokta ve acil frenleme standart olarak Corolla Sedan’la gelecek.

Motor kısmında ülkelere göre değişim gösterecek seçenekler bulunuyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Motor kısmında 1.8L ve 2.0L hacimden bahdesiliyor. 1.8L 139 ps ve 126 nm tork ile hareket ederken 2.0L’nin ise 169 ps ve 151 nm tork ile hareket edeceği söylendi. Ancak ülkemiz için düşünürsek, Toyota’nın son geliştirdiği ünitelerden olan ve yeni yeni modellere aktarılan 1.2 Turbo benzinli ile geleceğini tahmin ediyoruz.

Öte yandan vergi avantajları olmayan 1.8L ve 2.0L yerine 1.5L hibrit motora yer verilecek. Dizel kısmı bildiğimiz gibi Toyota’dan silindi!

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
12. Jenerasyon Corolla’nın En Büyüğü Touring Sports Sizlerle!

Fiyatlandırma kısmında da bahsedilmiş ve ABD pazar için 20 bin ile 25 bin dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. 2020 Corolla Sedan’ın genel olarak birkaç noktada hatchbackten ayrıldığını farkettik. Üst versiyonların jant ölçülerinde 18 inçe kadar seçeneklerin olacağı söylendi.

Ülkemize ne zaman gelir şu anda belli değil. Dağıtımlarına 2019 yılının baharında ABD ve Avrupa‘da başlanacak. Muhtemelen aynı yılın sonbaharında bizlerle buluşturulacaktır. Peki yeni nesil Corolla Sedan hakkında sizin görüşleriniz nelerdir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın