Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Sıradışı Farlarına Sahip Otomobilleri!

Eski zamanlarda kendini belli etmek isteyen otomobil markaları, buna ilk önce farlardan başlamışlar. İşte en ilginç ve bazen "niye böyle ki" diyeceğiniz araba aydınlatmaları...
Dünyanın En Sıradışı Farlarına Sahip Otomobilleri!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Geçmişte de gelecekte de bir otomobilin güzelliğinin en çok vurgulandığı kısım farlarıdır. Bununda değişeceğini düşünmüyoruz! O yüzden tasarımcılar her dönemde aydınlatma grubu için özenli çalışmalar yapmışlardır. Bir arabanın kaporta çizgileri çok güzel olabilir, parçaların kullanılış biçimleri dikkat çekebilir ancak farlara gerekli şekli vermediğiniz süreçte insanlar için o otomobil bir anlam ifade etmeyecek.

Farlar aynı zamanda üstünde bulunduğu modelin ruh ve psikolojik yansımalarını da üstlenen parçadır. Kimisi panjur ve tamponu destekleyecek sade bir yapı seçerken kimi de aydınlatmalarla kendini onlarca metre öteden belli edecek şekillere sahip oluyor. Hep beraber dünyadaki farklı marka ve model araçlarına yapılan uçuk far tasarımlarına bakalım.

1 Cizeta V16T

Cizeta V16TEski Lamborghini çalışanları tarafından ortaya çıkartılan Cizeta V16T‘yı aslında çok iyi tanıyorsunuz. 1991 yılında özel bir atölyeden çıkan süper spor model, Diablo üzerine konumlandırılmış. Lambo’dan tasarım kiralaması olsa da Cizeta açılır kapanır farlarına tabiri caizse kat çıkmış. Bolca kullanılan aydınlatmalarla V16T, ilginç fara sahip araba grubuna giriyor.

2 Opel GT

Opel GTGeçen sene Opel GT’nin 50. yılını kutlanmıştı. 1968 yılında başlayan GT üretimi 5 yıl kadar sürdürülmüş. ABD’ye özel cabriosu imal edilen spor Alman’ın normalde far grubu bir mekanizma tarafından açılıyor. Açılmış haline baktığımızda sivri bir burunla birlikte farklı bir görüntü sunuyor.

3 Mazda Fuari

 Mazda FuariKonsept yarış aracı 2007 yılında gösterilmişti. Mazda’nın görünen ilginç dalgalı far yapısı, aslında modellerine ilham kaynağı olmuştur. Le Mans Prototip’inde ışıklı bir ip misali süzülen aydınlatmalar, korku salmaya birebir!

GCM Yatırım Banner

4 Tucker Torpedo

Tucker Torpedoİsimle dış şeklinin uyumlu olduğu bu araçta yolu aydınlatacak 3. bir far grubu mevcut. 1948 yılında imal edilen klasik otomobil, şirketlerin dönemde farklı olma çabalarını anlatıyor. Yine de bir şekilde bol kromla parçalı aracın eşi benzeri yok diyebiliriz!

5 TVR Tuscan Speed SİX

TVR Tuscan Speed SİXİngiliz spor otomobil şirketi TVR uzun zaman sonra Griffith retro spor aracıyla heyecan yaratmıştı. 1999 yılında tanıtılan model, bir ara BMW’nin de kullandığı maske tarzı bir ön kalıpla üretilmiş. Aracın çamurluklarına üst üste dizili duran farlar, TVR’ye tehditkar bir bakış vermiş.

6 Alfa Romeo Montreal

Alfa Romeo Montrealİtalyanların gerçek bir otomobil yüzü olan Alfa Romeo, 1970’te ürettiği Montreal ile güzel görünümlü otomobil modelinin ne olduğunu anlatmış. Öne doğru daralarak gelen bir yapısı ve parçaların normalden biraz ilginç hal aldırılması, Montreal’in kendini çizgisinin benimsemesi sağlanmış. Kaputunun ucundan dörtlü farların üzerine çatı misali getirilen ızgara biçimli parça sayesinde listemizde yerini alıyor.

7 Buick Riviera

Buick RivieraTarzı ikinci nesle kadar sürüdürülen Riviera, belki bir dönemin çocukluğunda “bu arabanın farları neden yok” dedirtmiş bir otomobildir. Buick gerçekten filmlerde başrol alacak tarzda gizemli bir otomobile imza atmış. Metal bir çerçeve içine saklanan farlar, istediğiniz zaman ortaya çıkan bir sisteme sahip.

8 Lexus LS

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Japonlardan beklenmeyen otomobil tasarımlarıyla gönüllere taht kuran Lexus markası, keskin ve sürekli ona bakmamızı sağlayan farlara sahip. Genel olarak bumerang şekillerini benimseyen bir marka olan Lexus, mercek grubu ve LED aydınlatmasıyla en sevdiğimiz lüks araçlardan biri haline geliyor.

9 Porsche 928

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Pop-up türü farların bir zamanlar bir uyarı halinde nasıl hızlı açıldığını düşünürdük. Ayrıca bu tip farlar artık yasak. 928 aydınlatması, Porsche’nin benimsediği far tipinden çok uzakta. Sonuçta marka sizin diğerlerinden farklı olmanızı istemiş. O yüzden normalde geriye doğru yuva içerisinde duran ve sonradan aynı fener gibi duran yuvarlak farlar, ne olsun olsun Porsche dedirtmiyor. Keza tampon bölgesinde de sıralı duran kare aydınlatmaları unutmayalım!

10 Volvo S90-XC90

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Otomobiller üzerinde farların ne kadar etkili olduğunu anladığımız bir değişimde Volvo’ya ait. Son 10 yıldır premium firmalarla başlayan gündüz LED uygulaması, artık en küçük sınıflara kadar uygulanıyor. Audi’nin en çok hayatımıza soktuğu teknolojiyi Volvo, S90 ve XC90’la zirveye taşıyor. Kararlı ve karşısındakini küçümser bir havayla karşılayan İsveçli modeller, bunu Thor’un Çekici adını verdikleri LED duruşuna borçlular.

11 Fiat Multipla

 Fiat MultiplaFiat’in halen daha nasıl böyle bir araba üretimine izin verdiğini kimse anlamıyor. Anlamadığımız bir nokta da Multipla‘nın 12 sene boyunca üretimde kalması. MPV tarzının en ilginç ön tasarımı bu otomobilde. Kapsül tasarımlı kupanın üst bölümüne karşı, alt kısım bombeli şekilde inilmiş. Ana far grubu normal yerinde konumlandırılırken ekstra sisler cam altına konumlandırılmış.

12 Lamborghini Miura

Lamborghini Miura60’ların spor araba modellerinin genel yapısını temsil eden Miura, kısa arka bölümle birlikte uzun bir kaputa sahipti. Mühendislerin boş vakit arabası diyerek çıkan ve sonradan bir ikon haline gelen İtalyan, kirpikle süslenen ilk ve tek otomobil. Farların duruşunu sizde Porsche 928’e benzettiniz mi?

Sizlere şirketlerin belki tarz olsun belki de “kötü tarzda bir ilgi sebebidir” düşüncesiyle tasarlandığı far tiplerinin ilgi çeken 12’sini paylaştık. Fark ettiğimiz bir şeyde eski zaman araç oluşum mantığının tamamen yok olduğu. 21. yüzyılın son 15 senesinde markaların en küçük A segment aracıyla F segmenti arasında dahi bir bağ kuruluyor. Hatta bazen karıştırılıyor. Mercedes ayırt etmeyi kolaylaştırmak için C Sınıf ile S Sınıfı arasında farlarındaki LED aydınlatmaları sayı ile belirtti. LED 1 adet ise C Sınıfı, 3 adet ise S Sınıfı! Hazırladığımız bu listede size en ilginç gelen far tasarımı hangi modele ait?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın