Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli 10 Taşı

Dünyanın en değerli taşlarını öğrendiğinizde, onlara sahip olmak isteyeceksiniz. Çünkü bazılarının yalnızca bir karatı milyon dolar değerinde!
Dünyanın En Değerli 10 Taşı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tarih boyunca insanlar, zarif ve değerli taşları hep önemsemiştir. İlk bilezikler ve kolyeler, av seferlerinden arta kalan kabuk, kaya ve hatta kemik parçalarından yapılmıştır. Kimse değerli taşların ne zaman keşfedildiğini bilmiyor. İlk medeniyetler, bu değerli taşları muska içine koyarlar ve onlardan güç sağlayacaklarını düşünürlerdi. Bazı insanlar günümüzde de değerli taşların bir anlamı ve gücü olduğuna inanıyor.

Kristallerden elmas oluşumu milyonlarca yıl sürebilir. Çok pahalı olduğu için değerli taşların şimdiye kadar sadece çok küçük bir kısmı bulunabildi, madenlerden çıkarıldı, işlendi ve satılabildi. Bu taşların değerini kesimi, büyüklüğü ve parlaklığı etkiliyor.

Değerli taşlar, elmaslar ve renkli mücevher taşları olarak iki gruba ayrılır. Tüm yakut, inci, zümrüt ve safir renkli mücevher taşları kategorisinde yer alır. Bu taşlar kültürümüzde değerli, herkesin sahip olmak için can attığı taşlar olarak biliniyor. Her ne kadar gıpta edilseler de piyasanın en nadir ve en pahalı taşları bu kategorideki taşlar değildir.

Elmaslar dünyanın farklı yerlerinde bulunabilir. Ancak nadir bulunan bazı taşlar sadece tek bir bölgede bulunur. Elmaslar tüm taşlardan daha ışıltılı ve daha muhteşem görünebilir. Ama zenginlere göre bu taşlar biraz daha egzotik parçalardır. Her biri farklı özellik ve güzellikte, bulunmak üzere bekleyen sayılamayacak kadar çok gizli hazinedir.

İşte dünyanın en pahalı ve en değerli olan taşları:

10 Tanzanit

1 karat: 600 – 1.000 Dolar

TanzanitTanzanit, adını aldığı bölge olan Tanzanya’da bulunur. Morumsu tonlarda mavi bir taştır. Tanzanit taşları 1967’ye kadar bir kaya yatağında gizliydi. Masai çobanları güneşte parlayan bu taşları gördü ve onları topladı.

Taş için en uygun teknik terim ‘mavi zoisit’tir. Bu kelime, intihar anlamına gelen İngilizce bir kelimeye benzediği için değiştirildi. Böylece daha popüler bir kelime olan Tanzanit adını aldı. İlk Tanzanit, keşfinden iki yıl sonra New York Tiffany’s de satıldı. Bu mücevher taşı kısa süre içinde favori oldu. Yumuşak özelliklere sahip bu taş, diğer taşlardan daha kolay çizilme özelliğine sahip. Bu yüzden hasar görmemesi için sık sık takılmamalıdır.

9 Taaffeite

1 Karat: 1.500 – 2.500 Dolar

TaaffeiteTaaffeite, nadir bulunan değerli taşlardan biridir. Doğada çok az bulunur ve genelde yakutla karıştırılır. Bu taşın çıkarıldığı iki yer vardır: Sri Lanka ve Tanzanya. Maden yataklarındaki bazı jeolojik benzerlikler nedeniyle madenciler Madagaskar’da da bu taşlardan olabileceğini düşünüyor.

Taaffeite, adını 1945’te onu keşfeden değerli taş uzmanı Gemolog Count Taafffe’den alır. Önceleri yakut olarak biliniyordu. Ancak yakuttan daha farklı özelliklere sahipti ve yapılan araştırmalar sonucu bu taşın daha önce bilinmeyen bir madeni taş olduğu anlaşıldı. İkinci taş 4 yıl önce ve üçüncü taş da Sri Lanka’da bambaşka kişiler tarafından bulundu. Taaffeite genellikle renksiz, kırmızı, mor, mavi renklerde ve parlak görünümdedir.

8 Siyah Opal

1 Karat: 2.355 Dolar

Siyah OpalOpal farklı türleri olan büyüleyici bir taştır. Dünya üzerinde yaygın olarak bulunan ortalama değerde opal taşlar, nadir bulunanlara göre daha değerli kabul edilmez. Fakat değerli opal taşlar çok daha pahalı olan yakut ve elmaslara rakip olabilir. Tek bir değerli opal taşı, spektrumdaki tüm renkleri içerir ve ışık altında döndürüldükçe farklı renklere bürünür. En değerli elmastan bile daha iyi parlayabilir. En pahalı siyah opal taşlar, genellikle Avustralya’da bulunur. Taban renkleri, siyah ve koyu yeşil olan bu taşın güzel desenlerinde parlak renkler ön plana çıkar. Çok hassas ve narin olan bu taşlar çizilme ve yıpranma gibi olumsuzluklara karşı en iyi broş ya da küpe şeklinde kullanılır.

7 Benitoyit

1 Karat: 3.000 – 4000 Dolar

BenitoyitBenitoyit ilk olarak 1907’de Kaliforniya San Benito Nehri kenarında keşfedildi. Benitoyit, mavi veya mor renklerdedir. UV ışınlarında kireç mavisi renginde parlar. Pek çok değerli taş Arkansas ve Japonya’da bulunmasına rağmen San Benito’da ticari madenciliği yapıyor. Ayrıca Kaliforniya için benitoyit, bölgenin resmi değerli taşıdır. Bu taş bir mücevher koleksiyonudur ve her ne kadar bir karattan daha büyük boyutlarda bulunamayan nadir bir taş olsa da takı haline dönüştürülür. 2 karatın üzerinde bir benitoyit 10 bin dolara satılabilir.

6 Kırmızı Zümrüt

1 Karat: 10.000 Dolar

Kırmızı ZümrütNadir bulunan bu taşın farklı isimleri de var. Bunlar: Bixbite, kırmızı zümrüt veya kırmızı Beryl. Kırmızı beryl, her 150 elmasta bir bulunabilen nadir bir taştır. İlk olarak 1904’te Utah’da bulundu. Bugün sadece dünya üzerinde üç bölgede bulunuyor. Bu bölgeler: Thomas bölgesi, Utah’daki WahWah Sıradağları ve New Mexico’daki Black bölgesidir. Kırmızı zümrüdün altından bin kat daha değerli olduğu bilinir.

5 Alexandrite (İskender Taşı)

1 Karat: 12.000 Dolar

Alexandrite (İskender Taşı)Alexandrite, güneş ışığı altında yeşil; lamba ışığı altında kırmızı görünen, değişken renkli nadir bir taştır. Bu renk değişiminden dolayı genellikle gündüzleri zümrüt; geceleri de yakut olarak anılır. Bugün Sri Lanka, Brezilya ve Doğu Afrika’dan çıkarılan bu taş, ilk olarak 1830’da Rusya Ural Dağları’nda keşfedildi. Bu taş, Aytaşı ve Sedef’le birlikte ikizler burcuna ait olduğu düşünülür. Bu taşın Ural Dağları’ndaki kaynağından dolayı bir maden taşı olabileceği düşünülüyor.

4 Jadeit

1 Karat: 20.000 Dolar

JadeiteYaygın olarak Jade ismiyle bilinen Jadeite, yarı değerli bir mücevher taşı olarak bilinir. Ama sanılandan daha değerli ve nadirdir. 1997’de Christie müzayede evinde bir Jadeite taşı, kolye olarak satıldı. Görkemli, kaliteli taşların her bir karatı milyon dolar üzerindedir. Ne yazık ki, bazı kuyumcular renkli taşları gerçekten değerli olanlar gibi görmüyor. Myanmar’daki kaynağı neredeyse tükenmekte ama fiyatları artmaya devam ediyor. Jadeit madenciliği 10 – 20 yıl içinde sona erebilir.

3 Musgravite

1 Karat: 35.000 Dolar

MusgraviteTaaffeite ile aynı aileden gelen muhteşem ve nadir bulunan bu değerli taşın, 2005 yılına kadar sadece 8 örneği bulundu. İlk olarak 1967’de Güney Avustralya’nın Musgrave Range bölgesinde bulundu. Son zamanlarda Grönland, Antarktika, Sri Lanka, Madagaskar ve Tanzanya’da görülmüştür. Son bulgulara rağmen muhteşem Musgravit taşı, Taaffite olarak tanımlanıyordu. Bazı testler ve araştırmalar sonrasında Taaffeite ile aynı aileden gelen farklı bir tür taş olduğu belirlendi.

2 Painite

1 Karat: 50.000 – 60.000 Dolar

Painiteİlk olarak 1950 yılında Burma’da bulunan Painite’in uzun bir süre sonra sadece 2 örneğiyle daha karşılaşıldı. 2002’den sonra Myanmar ve Burma’da daha fazla sayıda bulundu. Bulunan ve birbirine benzeyen binlerce taş arasından sadece birkaç tanesi değerliydi.

Portakal rengi ya da kahverengi – kırmızı renklerde bulunurlar. Bu paha biçilmez mücevher taşını bugün bile piyasada bulmak zor. Painite, adını onu keşfeden İngiliz Gemolog Arthur Pain’den almıştır. 2002’ye kadar yeryüzünün en nadir mücevheri olarak kabul edildi.

1 Pembe Yıldız Elmas

1 Karat: 1.4 Milyon Dolar

Pembe Yıldız ElmasPembe Yıldız Elmas, 1999’da Güney Afrika elmas madeninden çıkarılan kusursuz, canlı ve pembe olan tek elmastır. 1 karatı 1.4 milyon dolar olan 59.6 karat ağırlığındaki bu mücevher, Sotheby’s Kasım Müzayedesi’nde 83 milyon dolara satıldı. Şu ana kadar açık arttırma ile satılan her hangi bir elmas ya da mücevherden daha pahalıdır. Renkli elmaslar muadillerine göre çok daha fazla değerlidir. 1 pembe yıldız, 5 karatın altındaki bir pembe elmastan 12 kat daha değerlidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın