Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zenginlerinin Sahip Oldukları Tuhaf Alışkanlıklar

Şimdiye kadar bildiğiniz en garip alışkanlıkları unutun ve en tanıdığımız isimlerin ne tür alışkanlıkları olduğuna bakalım.
Dünyanın En Zenginlerinin Sahip Oldukları Tuhaf Alışkanlıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Belki duşta şarkı söylüyor olabilir, kaldırımdaki çatlakların üzerinden atlayabilir ya da yalnızken ve müzik dinlerken hayali bir gitarı çalabilirsiniz. Bu davranışların hepsini genelde etrafınızda kimseler yokken yaparız. Çünkü yargılanmaktan korkarız. Bunlar sadece ufak tefek, zararsız alışkanlıklardır ve bu davranışlar herhangi bir amaca hizmet etmeseler de kendimizi ruhen daha rahat hissetmemizi sağlar. Masum ve küçük alışkanlıklar olsalar da başkalarının gözünden biraz tuhaf görünebilirler.

Ancak, bu küçük alışkanlıkların dışında para ve güç için geliştirilen yararlı davranışlar da bulunmaktadır. Tuhaf ya da alışılmışın dışında olsalar bile, alışkanlıkların bizlere hizmet etmelerinin birçok yolu vardır. Spor, iş, hatta politika dünyasında en başarılı insanların bazıları toplum tarafından bilinen alışkanlıklara sahiplerdir. Bu davranışların çoğu ise oldukça tuhaftır. Bazı durumlarda bu tuhaf alışkanlıklar başarının önünü açabilir ve yapıldıklarında oldukça huzur verebilirler. Her iki durumda da bu davranışlar dışarıdan bakan insanlara tuhaf gelebilir.

İşte karşınızda bu tarz tuhaf alışkanlara sahip dünyanın en başarılı insanları:

5 Steve Jobs – Diyet ve Hijyen

Steve Jobs - Diyet ve HijyenSteve Jobs oldukça kutuplaştırıcı bir figürdür. Belki sahip olduğunuz iPhone telefonlarınızı sevebilirsiniz ve bu nedenle ona minnet duyabilirsiniz. Ancak Jobs, kendi çocukları ve çalışanları ile ilişkisinin fazlasıyla kötü olmasından tutun da belki daha fazla yaşamasını sağlayacak kanser tedavisini reddetmesine kadar değişken bir geçmişe sahipti. Steve Jobs oldukça tuhaf biriydi ve daha bilindik örnekleri ise diyet ve hijyenle ilgili sahip olduğu alışkanlıklarıydı.

Jobs, zamanını uzatmak için sadece havuç ve elma yerdi ve bu alışkanlık veganizmin altkümesinin kurallarından biriydi. Ayrıca, duş almayı da sevmezdi. Bu durum çalışanları ve iş arkadaşları için katlanılamazdı. Banyo yapmayan ya da duş almayan kaç CEO aklınıza gelir ki? Jobs, yetenekli ve zeki bir adamdı; ancak şüphe yok ki sahip olduğu alışkanlıkları da oldukça tuhaftı.

4 Benjamin Franklin – “Hava Banyosu” Yapmak

Benjamin Franklin - "Hava Banyosu" YapmakAmerika’nın kurucu babalarından, felsefeden yönetime ve hatta bazı pratik kişisel finans tavsiyelerine kadar öğrenebileceğimiz birkaç şey olabilir. Benjamin Franklin şu anda bile en çok adı geçen kuruculardan biridir ve asla başkan olarak hizmet etmemesine rağmen, devrim dönemindeki katkılarının ve çabalarının anısına fotoğrafı 100 dolarlık banknotların üzerinde yer almıştır.

Ancak tarihin en başarılı insanlarından biri olan Benjamin Franklin, “hava banyosu” adını verdiği oldukça tuhaf bir alışkanlığa sahipti. Franklin kapıları ve pencereleri açıp, çırılçıplak bir şekilde dururmuş. Böylece vücuduna vuran hava akımı ile yenilendiğini söylermiş.

3 Mark Cuban – Bilgi Bombardımanı Yapmak

Mark Cuban - Bilgi Bombardımanı YapmakDisko dansı eğitmenliği ile başarılı bir CEO olmadan önce tuhaf işlerde çalışan isimler arasında yer alan Mark Cuban, televizyondaki Shark Tank programıyla işinin ehli biri ve NBA takımlarından Dallas Mavericks takımının fazlasıyla zengin sahibi olarak oldukça iyi tanınmaktaydı. Cuban, servetini yazılım endüstrisi aracılığı ile inşa etmiştir ve bazı alışkanlıkları onun rekabet ortamında bir adım önde olmasını sağlamıştır.

Cuban’ın bilgilere karşı bir takıntısı vardı. Bu alışkanlığından kurtulmuş olsa da her şeyi ezberlemeye alışkın olması, belirli konularda ona büyük bir avantaj sağlıyor olabilir. Mesela, damgalar hakkında sabahın 4’üne kadar bir şeyler okumuş olabilir. Çoğu insan, Cuban gibi kendisine avantaj sağlayan bu alışkanlığa sahip değildir.

2 Warren Buffett – Hiç Durmadan Okumak

Warren Buffett - Hiç Durmadan OkumakSüper zenginler dünyasının en babacan isimleri arasında yer alan Warren Buffett’in dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Warren Buffett, nispeten düşük profilli bir hayat sürdürüyor, mütevazı bir evde yaşıyor ve borsayla ilgileniyorken; Nebreska’daki üssünde sessiz sakin bir şekilde devasa bir servet elde etmektedir. Buffett’in herkes tarafından bilinen ve kendisinin de bütün röportajlarında dile getirdiği önemli bir alışkanlığı vardır, hiç durmadan okumak…

Buffett’in söylediğine göre her gün en az sekiz saat boyunca bir şeyler okurmuş. Bazı insanlar okumayı oldukça çok severler, ancak tam zamanlı bir iş gibi uzun süre okumazlar. Bu oldukça iyi bir alışkanlık olsa da dışarıdan bakan bizler için kesinlikle tuhaf bir durumdur.

1 Bill Gates – Araç Plakası Ezberlemek

Bill Gates - Araç Plakası EzberlemekBill Gates, dünyanın en varlıklı insanlarından biri olsa da servetini çocuklarına bırakmayacak ünlüler arasında yer almaktadır. Dünya çapında sağlık ve ekonomi konusundaki sorunları çözmeye yardımcı olmak adına günlerini Seattle’daki Bill&Melinda Gates Vakfı’nda geçirmektedir. Devrim niteliğindeki fikirleri ve bilgisayarlarla etkileşimi ile Microsoft’u, sektöründe lider kuruluşlardan biri haline getirmiştir.

Ancak ilk zamanlarında onun için çalışanlar, Gates’ten habersiz pikniğe dahi gitmemiş olabilirler. Çünkü Gates’in söylediklerine göre çalışanlarının plakalarını ezberlemek gibi bir alışkanlığı vardı. Böylece, onların saat kaçta gelip gittiklerini takip edebiliyordu. Bill Gates bu davranışının biraz da olsa “fanatiklik” olduğunu itiraf etmiş olsa da bu davranış ona ve şirketine büyük bir avantaj sağlamışa benziyor.

Çoğu insanın düşmemek için rögar kapağına basmamak, kavga etmemek için elden ele bıçak veya kesici alet vermemek ya da Einstein gibi zaman kaybı olmaması için aynı kıyafetlerden bir dolu almak gibi tuhaf alışkanlıkları olabilir. Bu davranışlar bizler için kesinlikle anlaşılmaz gelse de sahip olan insanlar için mantıklı bir açıklaması olabilir. Bizler genellikle bu davranışlarımız başka insanlar tarafından yadırganmasın diye saklı tutmaya çalışırız, fakat ünlü ve başarılı insanların böyle şansları yoktur. Bu nedenle de yaptıkları her davranış ve her hareket, dünyanın dört bir yanına yayılabilmektedir. Peki, her şeyi bir kenara bırakıp gelelim sorumuza. Tuhaf alışkanlıklara sahip inanılmaz derecede başarılı ve zengin insanlardan hangileri şaşırmanıza neden oldu? Sorumuzun cevabı ile tuhaf alışkanlıklar hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.