Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Zengin 5 İkilisi

Dünyanın en zengin ikililerini sizler için araştırdık! İşte Koch Kardeşler, Bill Gates ve Paul Allen, Warren Buffett ve Charlie Munger gibi isimler:
Dünyanın En Zengin 5 İkilisi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tanıdığınız ya da daha önce hiç karşılaşmadığınız biriyle uyum içinde çalışabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Hele yaptığınız iş sadece size özel bir proje ise her alanda uyumlu olmanız şart. Bunu başaranlar, hatta başarmakla kalmayıp milyar dolarlık servete sahip olan “muhteşem ikililer” var. İsimleri size çok yabancı gelmese gerek.

Dünyanın tanıdığı bu saygın isimler başarılarıyla bulundukları yeri de fazlasıyla hak ediyorlar. Daha önce kimsenin aklına dahi gelmeyen buluşlar, basit gözüken fakat insanların yaşamını değiştiren ürünlerle hayatımızda yer alıyorlar. Başarıya giden yoldaki hayat hikayeleri de oldukça etkileyicidir. Örnek alınması gereken bir hayat öyküsüne sahip olan milyarderler defalarca medyada boy gösterdiler. Dilerseniz dünyanın zirvesinde olan bu ikililere ve sahip oldukları servete hep birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en zengin 5 ikilisi:

5 Apple’ın Steve’leri

11.1 Milyar Dolar

Apple'ın Steve'leriSteve Jobs ve Steve Wozniak ikisinin ilginç bir hikayesi var. Üniversite döneminde okulu bırakan bu ikili dünyanın en büyük ve en karlı bilgi teknolojisi içeren şirketlerinden birinin kurucuları oldular. Wozniak 1976 yılında ilk bilgisayarı geliştirdi. Aynı yıl Jobs ve Wozniak, Ronald Wayne ile birlikte Apple Computer’ı kurdu.

4 Google’ın Kurucuları

63.5 Milyar Dolar

Google’ın KurucularıDünyanın en çok ziyaret edilen web sitesini tasarlayan çiftin listemizde yer almasına şaşırmamışsınızdır. 1996 yılında Sergey Brin ve Larry Page, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyiken, Google’ı başlattılar. Çift yıllar içinde, Gmail, Google Chrome, Google, GoogleDocs ve Google Earth ile dünyaya ismini duyurdu. AOL, Nokia, Ericsson ve Microsoft ile oluşturulan kazançlı ortaklık daha da büyümelerini sağladı.

3 Warren Buffett ve Charlie Munger

78.4 Milyar Dolar

Warren Buffett ve Charlie MungerBerkshire Hathaway, dünyanın en başarılı holding şirketlerinden biridir. Bu şirketin başkan ve CEO’luğunu yapan Warren Buffett, 74.4 milyar dolarlık serveti ile dünyanın üçüncü en zengin adamıdır. Şirket, Dairy Queen, Fruit of the Loom, GEICO, Helzberg Diamonds, Lubrizol, BNSF, Flight Safety International ve NetJets gibi önemli kuruluşları kapsamaktadır. Ayrıca Heinz, Coca-Cola, IBM, Wells gibi şirketlerin de hisselerinin bir kısmı onlara aittir.

Şirketin başkan yardımcısı Buffett’ın iş ortağı ve sağ kolu Charlie Munger’dır. Çift 1962 yılında güçlerini birleştirdi ve sadece üç yıl sonra Berkshire Hathaway’i kontrol etmeye başladı. Daha sonra da çocukları birleşti.

Büyük bir imparatorluğa sahip olan Wrren Buffett’i daha yakından incelemek isterseniz, Waren Buffett Kimdir? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

2 Bill Gates ve Paul Allen

97.7 Milyar Dolar

Bill Gates ve Paul AllenBloomberg’in milyarderler listesine göre Mayıs 2013 yılından bu yana Bill Gates, 82.7 milyar dolar net serveti ile dünyanın en zengin kişisidir. Gates ve Paul Allen, 1975 yılında Microsoft’u kurdu ve Microsoft şimdi dünyanın en karlı yazılım şirketidir. Gates şirketin kuruluşundan bu yana CEO ve Baş Yazılım Mimarı olarak görev yapıyor. Ama bu yılın Şubat ayında o başkanlıktan istifa etti ve teknoloji danışmanı pozisyonuna geçiş yaptı.

Paul Allen ise Microsoft Yönetim Kurulundaydı ancak 2000 yılında istifa etti. Paul halen şirkette yaklaşık 138 milyon dolarlık hisse sahibi ve 15 milyar dolarlık servete sahiptir.

Microsoft’un kurucusu ve en uzun süre servetiyle zirvede kalan Bill Gates hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için, Bill Gates Hakkında Bilmediğiniz 15 Bilgi isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

1 Koch Kardeşler

102.4 Milyar Dolar

Koch KardeşlerKoch Industries üretim, yatırım ve ticaret dahil çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Dünya çapında 100.000’den fazla kişi çalıştırır. Emtia ticareti, petrol, kimya, enerji, gübre ve mineral üretimi ve dağıtımı gibi 12 farklı sektörlerde çalışmaktadırlar. Forbes’a göre dünyanın ikinci büyük özel şirketidir ve 115 milyar dolarlık yıllık ciroya sahiptir.

Şirket 1940 yılında Fred C. Koch tarafından kuruldu ve 1983 yılında 2 kardeşin oğulları Charles ve David şirketin ana sahipleridir. Ağabeyi Charles şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su, David ise başkan yardımcısıdır. İkisinin şirketteki hisseleri % 42 olarak eşittir ve ikisinin de 51.2 milyar dolarlık net serveti var.

Dünyaca ünlü şirketlerin kurucularına birlikte göz attık. Başarı hikayeleri ve yaptıkları işler fazla söz gerektirmiyor. Bizler yan yana duran iki koltuğu paylaşamazken, onlar başarılarıyla dünyaya hükmediyorlar, haksız mıyım?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.