Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Model Araba Fiyatına Eşdeğer Dünyanın En Pahalı Pokémon Kartı

Dünyanın en çok kazanan çocuk programları arasında yer alan Pokemon'un oyun kartları, 100 bin doları bulan fiyatıyla araba fiyatlarıyla yarışıyor.
Yeni Model Araba Fiyatına Eşdeğer Dünyanın En Pahalı Pokémon Kartı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

90’lı yıllarda doğanların ve Japon anime filmlerine bağımlı olanların efsane serilerinden Pokémon, geçtiğimiz günlerde 20. yılını mükemmel bir video ile kutlamıştı. Ülkemizde dönemin çocuklarında bağımlılık yaratan bu efsanevi çizgi film, bazı küçükleri öylesine etkilemişti ki kendilerini çizgi karakterlerin yerlerine koymaları hayati tehlikeleri de beraberinde getirmişti. Bu nedenden ülkemizde gösterimi yasaklansa da halen bir diğer efsane anime olan Plastik Çocuk (One Piece) gibi yeni yapımlar yayınlanmaya devam etmektedir. Dünyada birçok insanın hayranı olduğu bu anime dizisi, en çok da oyun kartları ile tanınmaktadır. Ayrıca Pokémon dünyanın en çok kazanan çocuk programları arasında yer almaktadır.

Kartlar, pahalı koleksiyonlar dünyasında kendilerine yer edinmeyi başarmıştır. Çünkü kartların birçoğu oldukça nadirdir ve bu nedenle de fiyatları neredeyse yeni model bir otomobil değeri ile boy ölçüşmektedir. “Bu kartlar alt tarafı kartondan yapılma değil mi?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Haklı olabilirsiniz, ama onlara yüklenen anlam sıradan bir kartın ötesindedir. Doğruyu söylemek gerekirse koleksiyon yatırımı oldukça riskli bir iştir. Koleksiyonu yapılan eşyanın yapımında hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın; efsaneleşmiş bir projenin ürünüyse, bir de oldukça nadir bir parçaysa, değeri yıllar geçtikçe daha da artış gösterir ve bu durum fazlasıyla karlı bir yatırıma dönüşür. Ancak aksini de düşünmek gerekir, bu yüzden piyasayı oldukça iyi takip edip ona göre koleksiyonlar oluşturmanız gerekmektedir.

Dönemin diğer bir popüler anime dizisi olan “Yu-Gi-Oh!” gibi karakter temalı ticari kartlara insanların göstermiş oldukları ilgi bir hayli yüksektir. Sınırlı sayıda üretilen bu kartların fazlasıyla getirisi vardır ve bazen bu kazançlar on binlerce doları bulabilir. Buna en iyi örnek, yeni model Mercedes kadar pahalı olan 100 bin dolarlık dünyanın en pahalı Pokémon kartı gösterilebilir. Şimdi dilerseniz bu kartı sıradan örneklerinden ayıran özelliklere daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı Pokémon kartı:

Efsane Pokémon Kartının Böylesine Pahalı Olmasının Sebebi Nedir?

Efsane Pokémon Kartının Böylesine Pahalı Olmasının Sebebi Nedir?Pokémon kelimesinin Türkçe karşılığı “cep canavarları” anlamına gelmektedir ve bu hayali canavarlar insanlar tarafından yakalanılarak diğer canavarlara karşı savaşabilmeleri için eğitilirler. Bu dizinin en popüler Pokémon’u ise “Pikachu” olarak bilinen sevimli karakterdir.

En olağanüstü Pokémon kartlarından bir tanesi “ILLUSTRATOR” adı verilen karttır ve bir “Pikachu” karakterini tanımlamaktadır. Bu kart eBay’da 100 bin dolara alıcı bulmuştur. Evet yanlış duymadınız, tam 100 bin dolar! En genç milyonerler arasında olan Sean Belnick, Pokémon kartları satarak servetini daha da arttıracağa benziyor.

Pikachu ILLUSTRATOR’ünü Dünyanın En Pahalı Pokémon Kartı Yapan Nedir?

Pikachu İllüstratör'ünü Dünyanın En Pahalı Pokémon Kartı Yapan Nedir?Dünyanın pahalı oyun kartlarından biri olan bu objeden sadece 6 adet bulunmaktadır ve sahibi bu oyun kartlarından bir tanesini eBay üzerinden satmaya karar vermiştir. Satıcının 100 bin dolar istemesi herkesi şaşırtsa da bir müşterinin bu fiyatı kabul ederek kartı satın alması şaşkınlıkları iki katına çıkartmıştır. Bu karta en yüksek teklif 47 bin dolardı, fakat buna karşın 100 bin dolarlık teklifle eşsiz oyun kartını Amerika’da yaşayan bir katılımcı elde etmeyi başardı.

Bu kart 1997 yılında basıldı. Dönemin etkili Japon gençlik dergisi olan “CoroCoro Comic” tarafından düzenlenen ILLUSTRASYON Yarışması’nı kazananlara ödül olarak verildi. Zamanında bu şampiyon kartlarına “Holofoil kupa kartları” denirdi ve bu kartın fiyatını etkileyen bir diğer faktör ise tamamen Japonca ibareler içermesi olarak gösteriliyor. Altı kartın dışında da Pokémon kartlarının olduğu tahmin ediliyor.

Diğer Yüksek Ücretli Pokémon Kartları Hangileridir?

Diğer Yüksek Ücretli Pokémon Kartları Hangileridir?Pokémon koleksiyoncularının binlerce dolar ödemek isteyeceği birçok Pokémon kartı bulunmaktadır. Mesela ön sürüm bir kart olan “Raichu” serisi 10 bin dolardan daha fazla bir değere sahip olabilir. Çünkü bu karttan bugüne kadar sadece 10 ila 15 adet üretildiğine inanılmaktadır. Diğer bir yüksek ücretli kart ise “Tropikal Mega Savaşçı” (Tropical Mega Battle) kartıdır ve 2001 yılında Hawaii’deki özel bir turnuva için sadece 12 adet üretilmiştir. Bu kartın iyi bir kopyasının değeri 10 bin dolardır.

Pokémon bir dönemin çocuklarının en çok izlediği ve hatta bağımlısı olduğu bir anime diziydi. O zamanlar 6 ila 7 yaşları arasında olan çocuklar, şimdi büyüyüp belki de çoluk çocuğa karıştılar. Ancak gerçek şu ki anime izlemek vazgeçilmez bir tutkudur. Şimdilerde 25 ya da 26 yaşlarında olan o dönemin çocuklarından bazıları halen daha 20 yıldır devam eden Pokémon’u seyretmeye devam etmekteler. Efsaneleşmiş bir anime olan Pokémon ve satılan en pahalı oyun kartlarından biri olan Pikachu kartı ile ilgili düşünce ve yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın