Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sizi Asla Yolda Bırakmayacak Dünyanın En Pahalı 13 Lastiği

Arabalarda veya bisiklette kullanılan lastikler hakkında ne kadar bilginiz var? Listemizde dünyanın en pahalı lastikleri hangileri diye araştırıp listeledik!
Sizi Asla Yolda Bırakmayacak Dünyanın En Pahalı 13 Lastiği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tekerleğin icadından bu yana insanoğlu çok fazla gelişme kaydetti. İlk çağlarda yuvarlak ortası oyuk bir taş olan tekerler günümüzde, dünyanın en lüks ulaşım araçları başta olmak üzere birçok aracın işleyişi için kullanılan kauçuktan oluşmuş bir gereçtir. Geçmişte yuvarlak bir taş olmasına rağmen günümüzde tekerlek ya da lastiklerin birçok çeşidi bulunmakta ve en son teknolojiler kullanılarak daha da geliştirilmektedir. Yüksek performanslı otomobiller ve ticari araçlarda bulunan siyahlar içindeki lastikler, üstün yol güvenliği ve rahatlığı için teknolojik yenilikler sunmaktadır.

Otomobil dünyasının radikal ve dinamik simgelerinden olan lastikler, yeni bir aracın da satışa sunulur sunulmaz piyasaya damgasını vurmasını sağlar. Genellikle araçlar bu yeniliğin yolunu açarken, lastikler de kelimenin tam anlamıyla kendi yolunda çığır açmasını sağlayan teknolojiler ile geleceği gösterir. Bu teknolojiler günümüzde lastiklerin daha güvenli, performans odaklı ve çevre dostu olanaklarla donatılmalarını sağlamaktadır. Otomobil tutkunları da teknolojinin bize hediyesi olan ürünlere daha fazla para ödemektedir. Arabalarımız için satın almış olduğumuz lastiklerin, bugün birkaç yıl öncesinden daha pahalıya mal olduğunu da belirtmek gerekir. Peki hiç düşündünüz mü, sizce dünyanın en pahalı lastiklerinin fiyat etiketi nedir? Biz sizin için araştırıp bulduk. Dilerseniz, bir otomobil tutkunu olarak arabamızın yolla bağlantılarını sağlayan bu pahalı ürünlere daha yakından göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı lastikleri:

13 4WD Lastikleri

100 – 2000 Dolar

4WD LastikleriZorlu koşullar ile mücadele içerisinde olan Jeep gibi arazi araçlarının 4WD Lastikleri’nin ömürleri kullanıma göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak, 30 bin kilometrelik engebeli ya da 150 bin kilometrelik asfalt yol kullanımı vardır. Kayalar üzerinde off-road üzerindeki sürüşler, lastiğin ömrünü 10 bin km azaltmaktadır. Tabi ki bu lastikler aracın motor tipine göre de değişiklikler göstermektedir.

12 Tufo Elite Pulse Boru Şeklinde Bisiklet Yol Lastiği

Her biri 150 Dolar

Tufo Elite Pulse Boru Şeklinde Bisiklet Yol LastiğiBu Silan lastikler sadece 230 gram ağırlığında ve çok düşük yuvarlanma direncine sahiptir. Bu lastikler zorlu koşullar için oldukça idealdir ve triatlon uzmanlarının favorilerinden bir tanesidir. Ayrıca bu lastikler, dünyanın en pahalı bisikletleri tarafından da kaliteyi daha da arttırabilmek için kullanılmaktadır. Yani bir daha ki sefere yeni bir lastik için para ödemek zorunda kalırsanız, her biri 150 dolar olan bu lastiklerden alın ve gülümseyin…

11 Porsche Turbo – Toyo Lastikleri

Her Biri 500 Dolar

Porsche Turbo - Toyo LastikleriBu lastikler, en pahalı Porsche modelleri arasında yer alan Turbo modelinin saatte 0’dan 100 kilometrelik hıza 2.9 saniyede ulaşabilmesi için tasarlanmış ve donatılmıştır. Bu otomobil, 30 bin kilometrelik kullanım ömrüne sahip 285/30ZR18 boyutundaki Toyo Proxes R888 lastikleri ile oldukça uyumludur. Bu lastiklerin her birinin fiyatı 500 dolar civarındadır. Arka lastik için kauçuk seçenekleri, Proton S16 hariç bütün Porsche modelleri için uygundur.

10 1929 Leyland Lion Otobüs Lastikleri

Her biri 800 Dolar

10 1929 Leyland Lion Otobüs Lastikleri1929 Leyland Lion otobüs lastikleri Lincolnshire Karayolu Taşımacılığı Müzesi’nde sergilenmiştir. Müzenin 50. yıl dönümünde otobüsler için yola elverişli olarak yapılan Amerikan yapımı yeni lastikler kullanılmıştır. Ne yazık ki Leyland Lion, bu modelin hayatta kalan son versiyonudur. Lion kar küreme aracı lastiği olarak kullanılırken; diğer üç kardeşi, İkinci Dünya Savaşı’nda hizmet verdikten sonra piyasadan kaldırılmıştır. Müze bu lastiği, 1954 yılında satın almıştır.

9 Formula 1 – Bridgestone ve Pirelli Lastikleri

Her Biri 1.500 Dolar

Formula 1 - Bridgestone ve Pirelli LastikleriAraç ve lastik teknolojisi Formula 1’e damgasını vurmuştur. Bugatti Veyron lastikleri gibi, Formula 1 lastikleri de inanılmaz hızları destekleyebilmesinin yanı sıra; düşük aşınma, yırtılma ve delinme direncine de sahiptir. Bu yüzden de Formula 1 gibi yüksek hız gerektiren yarışlarda bu lastikler kullanılmaktadır. Yüksek hıza sahip mini devler, tek yarışta yaklaşık olarak 20 adet bu lastiklerden kullanmaktadır.

8 Boeing 747 Lastikleri

Her biri 2 Bin Dolar

Boeing 747 LastikleriGeniş gövdeli ticari uçakların lastikleri de doğru orantıda pahalıdır. Göklerdeki kraliçeleri süsleyen bu tekerlekler; 2.1 m çapında ve 110 kg ağırlığında olup, her biri 2 bin dolar değerindedir. Standart koşullarda 6 yıllık dayanma ömrü olan bu lastikler; 2 adet burun, 16 adet ana kısımda olmak üzere Boeing 747 uçağında toplamda 18 adet bulunmaktadır. Şimdi uçak biletlerinin neden bu kadar pahalı olduğunu daha iyi anlamışsınızdır.

7 Monster Truck – Goodyear ve Firestone Lastikleri

Her Biri 2.500 Dolar

Monster Truck - Goodyear ve Firestone LastikleriGoodyear ve Firestone tarafından üretilen canavar kamyonların lastiklerinin her biri el ile birleştirilmiş olup, İmalatları yaklaşık olarak 50 saat sürmektedir. Monster Truck gösteri araçlarının özel sürüş tarzlarını destekleyen bu lastikler, 2.6 m yüksekliği ve 1.7 m genişliği ile özel olarak üretilmektedir. Sert sürüşler için tasarlanan bu lastiklerin kullanım ömrü birkaç şov ya da yarışta sona ermektedir.

6 Uzay Mekiği Michelin Lastikleri

Her Biri 5.500 Dolar

Uzay Mekiği Michelin LastikleriMichelin tarafından üretilen bu lastikler, uzay mekiğinin tek bir inişi için kullanılmaktadır. Ortalama bir kamyon kadar büyüklüğe sahip olan bu lastikler, 56 ton ağırlığı taşıyabilir ve saatte 420 kilometrelik hıza dayanıklı şekilde üretilmiştir.

5 Bugatti Veyron – Michelin Pilot Sport PAX Lastikleri

Her Biri 10 Bin Dolar

Bugatti Veyron - Michelin Pilot Sport PAX Lastikleriİnanılmaz lastikler özellikle bu model için tasarlanmış, dünyanın en pahalı otomobil lastikleridir. Volkswagen tarafından tasarlanan ve geliştirilen dünyanın en seçkin otomobilleri arasında yer alan Bugatti Veyron, 406 kilometrelik etkileyici hızı ve 0’dan 300 kilometrelik hıza 14 saniyede ulaşmasıyla dünyanın en prestijli otomobilleri arasında yer alır. Bu tarz yüksek hızlı makine için Michelin kusursuz bir iş başarmıştır. Michelin Pilot Sport PAX 245/690 R520 ön lastikleri ve 365/710 R540 arka lastikleri patlasa bile yola devam edebilmektedir.

4 Ziesel – Tekerlekli Sandalye Lastikleri

Her Biri 39 Bin Dolar

Ziesel - Tekerlekli Sandalye LastikleriAvusturyalı mühendisler tarafından tasarlanan bu tekerlekli sandalye, gerçekten heyecan arayanlar için üretilmiştir. Tank paletlerinden esinlenilerek tasarlanmış kauçuk lastikler, tekerlekli sandalyenin dik yamaçlara rahatlıkla tırmanabilmesini sağlamaktadır. Çelik boru çerçevesi ve 4 noktalı emniyet kemeri sürücünün devrilmemesini sağlar. Saatte 35 km hıza ulaşan bu aracın motoru, lityum demir piller ile güçlendirilmiştir. Böylece sessiz bir şekilde çalışabilmektedir.

Düşük sıcaklıklar için otomatik ısıtma sistemi, bu aracın Avrupa kayak pistlerinde de popüler olmasını sağlamıştır. Kar motosikleti, ekstra şarjı ve ısmarlama boya gibi opsiyonel seçenekler de sunmaktadır. Bu aracın lastiklerinin ağırlığı 210 kg olup 39 bin dolar fiyatındadır.

3 Caterpillar 797 Damperli Kamyon – Michelin Lastikleri

Her Biri 42.500 Dolar

Caterpillar 797 Damperli Kamyon - Michelin LastikleriCaterpillar, devasa hafriyat araçlarının büyük ağırlıklar kaldırabilmesi için Michelin 59/80R63 XDR lastikleri gibi dayanıklı lastiklere ihtiyacı vardır. Bu dev mamutların 5.3 ton ağırlığındaki lastiklerinin fiyatı, her biri için 42.500 dolardır. Bu lastiklerin 6 tanesi, bir arada 1.37 tonluk Caterpillar damperli kamyonunu ve yüklendiği ağırlıkları taşımak için çalışır.

2 LeTourneau L – 2350 Ön Yükleyici Lastikleri

Her Biri 63 Bin Dolar

LeTourneau L - 2350 Ön Yükleyici LastikleriBu devasa ön yükleyici lastikleri dünyanın en pahalı ikinci lastiğidir. 4 m çapında, 1.7 m genişliğinde ve 6.8 ton ağırlığındaki bu siyah canavarın tanesinin değeri 63 bin dolardır. Bu araçlar dünyanın en büyük toprak taşıyıcı araçları olduğu için, böyle bir lastiğe ihtiyaç duyarlar. Bu lastiklerin ömrünü uzatabilmek için zincirler ile kaplarlar. Zincirler ile bu lastiklerin kullanım ömrü bir yıldır.

1 A380 Süper Jumbo Jet Uçak Lastikleri

Her Biri 92 Bin Dolar

A380 Süper Jumbo Jet Uçak LastikleriDünyanın en pahalı uçakları arasında yer alan bu süper jumbo jet uçaklarının lastikleri sadece 300 iniş için kullanılır. Bu da lastiklerinin yaklaşık olarak 6 ay hizmet vermesi anlamına gelmektedir. 5.5 ton ağırlığındaki bu süper jumbo jette 2’si burunda ve 20 tanesi ana kısımda olmak üzere toplamda 22 adet lastik bulunmaktadır. Bu lüks jetlerin lastiklerinin her birinin değeri 92 bin dolardır.

Bu araçlara böylesine yüklü paralar ödeyen insanlar için bu pahalı lastik fiyatları çok da fazla canlarını sıkmaz diye düşünüyoruz. Neredeyse uygun bir ikinci el araç fiyatında olan bu lastikler, genellikle aracın büyüklüğüne, kullanılacağı koşullara, hızına ve direncine bağlı bir şekilde özel olarak tasarlanmışlardır. Sizlere sunmuş olduğumuz bu listede sadece otomobillere değil, dev kamyonlara, uçaklara ve hatta bir uzay mekiğine de yer verdik. Peki, listemizde bulunan bu araç lastiklerinden hangilerinin fiyatları ve özellikleri sizleri şaşırtmayı başardı? Sorumuzun cevabını ve bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorumlarınızı da katarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın