Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı Dövmesi

Bir dövme düşünün; mürekkep yerine elmaslarla yapılmış. Eğer düşünemediyseniz işte karşınızda dünyanın en pahalı dövmesi ve elmaslardan oluşan modeli:
Dünyanın En Pahalı Dövmesi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sizce bir dövmeyi ne kadara yaptırabilirsiniz? 100-200 TL cevabını verdiğinizi duyar gibiyim. Muazzam detaylı bir dövme diyelim ya da çok büyük görsel 5.000 TL. Verdiğiniz cevaplarda haksız değilsiniz ama bu cevaplar bizim sizlere sunacağımız dövme için yeterli değil.

Avrupa bizde dövme ismiyle yerleşen tattoo sözcüğünü, Tahiti dilindeki tautau kelimesinden almıştır. Tabi bizim geleneğimize işlemek anlamı esas alınarak “dövme” olarak girmiştir. Dövme geleneği aslında oldukça eski bir gelenek. MÖ 2000’lerde Eski Mısır toplumuna dayanan dövmenin tarihi mumyalardan anlaşılır. Eski Yunanlar ve Romalılar barbarlara ait bir alışkanlık olarak gördükleri dövmeyi, suçlulara ve kölelere yapıyorlardı. Hıristiyanlık inancında dövme yasaktır. Buna rağmen ilk Hıristiyanlar, bedenlerine İsa’nın adını ya da haç figürünün dövmesini yaptırmıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında popüler hale geldi. Romantikliği, yurtseverliği ya da dindarlığı anlattığı gerekçesiyle sıklıkla kullanıldı ve günümüzde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çoğu ülke ve toplum dövmeyi bir süs olarak yaptırsa da çoğu toplum hala dövmenin hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koruyucu bir tılsım olduğuna, bireyin toplumdaki konumunu belirtmek için kullanıldığı inanıyor. Dövmeler genellikle tasarım karmaşıklığına bağlı olarak boyut, renk ve vücudun yerine göre fiyatlandırılır.

Güney Afrikalı mücevher firması Shimansky, dünyanın en pahalı dövmesini yaptığını duyurdu. Dövme, öyle çok da bilindik tarzda değil. Fiyatını mı merak ettiniz, tam 924.000 dolar! Yani şu anki kurla, yaklaşık 2,5 milyon lira. Tabi siz bu yazıyı okurken dolar dövmenin fiyatını çoktan yukarı çekmiş olabilir!

Dünyanın en pahalı dövmesinin hakkında daha önce duymadıklarınız sizlerle:

Dövmeyi Bu Kadar Pahalı Yapan Nedir?

Dövmeyi Bu Kadar Pahalı Yapan Nedir?

Hemen hemen her dövme, mürekkep kullanılarak çizilirken bu dövme, gerçek elmas taşları kullanılarak yapıldığından yüksek fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor. Yarım karat ağırlığında 612 adet değerli taşın vücuda işlenmesi ile yapılan bu dövme, gerçekten olağanüstü.

Dünyanın En Pahalı Dövmesinin Arkasındaki Hikaye Nedir?

Güney Afrika’da bir mücevher mağazası tarafından yapılan elmas dövme aslında bir pazarlama hilesi. Shimansky olarak bilinen lüks mağaza, Güney Afrika’da 8 ve yurt dışında 4 uluslararası şubeye sahip. Mağaza Bill Clinton, Lee Ryan, Charlize Theron ve Christina Aguilera gibi dünyanın en ünlü müşterilerinden bazılarına hizmet vermektedir.

2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası, marka için bir fırsat oldu. Reklam için girişimlere başlayan firma elmas ile kaplı bir top yaptı. Top, 2.640 siyah ve 6.620 beyaz elmas taştan yapılmıştır. Top toplamda 3.500 karat ağırlığındadır. Topun fiyatı 20 milyon ile 1.7 milyon dolar arasında değişiyor. Daha sonra bu elmas taşlardan bir dövme tasarlama fikri aklına geldi.

Oldukça Pahalı Olan Bu Dövmeyi Kim Taşıyacak?

Dövmeyi taşımak için doğru kişiyi bulmak dövmenin kendisi kadar önemliydi. Dikkatli bir araştırmadan sonra Güney Afrikalı ve dünyanın en beğenilen modellerinden biri olan Minki Van Der Westhuizen seçildi. Minki 16 yaşından beri modellik sektöründe; Sports Illustrated, GQ, Elle, Glamour, Cosmopolitan ve Bravo gibi popüler dergilerde yer aldı. Güzel Minki seçildiği anda mağazanın marka modeli olmayı da kabul etmiş oldu.

Birinin cildi üzerine elmas koymak kesinlikle kolay bir iş değil ve en iyi şekilde yapabilmek için yorucu bir çaba gerektirir. Minki’in sırtına dikkatlice yapıştırıcı sürüldü ve elmaslar teker teker yerleştirildi. Bu yorucu çalışma tam 8 saat sürdü. 612 taşın teker teker derinin üzerine yapıştırılması gerekiyordu. Çalışma sonunda inanılmaz bir çiçek deseni ortaya çıkardı. Ustalık, tasarım ve elmasların bir araya getirilmesinin değeri neredeyse 1 milyon dolardır.

Mürekkep dövme sizin için yeterli değilse, mücevheri de seviyorsanız, ayrıca harcayacak çok paranız varsa bu dövme tam da size göre. Mağaza artan talep üzerine şu sıralar yerel ve yurtdışında tasarım yapmak için planlar yapıyor. Bu milyon dolarlık dövemeyi yaptıracak olsanız nasıl bir figür tercih ederdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın