Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğanın Mucizesi Dünyanın En Pahalı 10 Çiçeği

Bazı insanlar çiçeğin dalında olması gerektiğini düşünür ve paha biçemez, bazıları da dünyaları harcar. İşte en pahalı çiçek türleri...
Doğanın Mucizesi Dünyanın En Pahalı 10 Çiçeği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Gösterişli mücevherleri sadece zarif hanfendilerin taktığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Doğanın da bu konuda kendine yaptığı bir torpil vardır. Rengarenk çiçekler, yeryüzünün bizlere sunduğu görsel birer harikadır. Onları koklamak ve doyumsuz zarafetlerini izlemek her ne kadar dalında güzel olsa da özel günlerdeki rollerini unutmamak gerekir. Bazen sevgiliye sunulan gül olurlar, bazense hasta yatağının başucunda açan bir orkide…

Çiçekler yeryüzünün en doğal ve yaygın güzelliklerinden bir tanesidir. Özellikle ülkemizde hemen her evin balkonunda ya da camında etrafa neşe ve güzellik saçan bir çiçekle karşılaşırız. Hatta ev hanımlarının birbirlerine verdikleri geleneksel oya ve dantel örneklerini bu güzide bitki türü tamamlar. Hanımların çiçeğe olan ilgisini paraya çevirenler de yok değildir. Çiçek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak, son zamanlarda artış gösteren bir etkinlik olarak göze çarpıyor. Özellikle endemik türlerin ülkemizde yaygınlaşmasıyla yepyeni çiçekler de vitrinlerdeki yerlerini alıyor.

Etrafımızda herhangi bir çiçeğe baktığımızda, yaşamın güzelliklerinin ve sürprizlerinin farkına daha yakından tanık olursunuz. Bazen bu mucizeyi tamamen masrafsız elde ederken, kimi zaman ödeyeceğiniz birkaç lira size bu doyumsuz zevki yaşatabilir. Ama bazı insanlar bu durumu biraz daha abartır ve dünyanın görüp görebileceği en güzel çiçeklerine sahip olabilmek için oldukça yüklü paralar öderler. Burada bulunan çiçekler endemik türler olduğu için, Avrupa satış fiyatlarıyla sizlere sunmayı uygun gördük. Eğer bu çiçeklerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı çiçekleri:

10 Lale Gül

Demeti 35 Dolar

Lale GülEustoma Rusellianum; genellikle Lisianthus olarak bilinen, her yıl açan ve 5 cm çapı olan bir çiçektir. Lisianthus 15 ila 60 santimetreye kadar uzayabilir. Geniş, karmaşık, narin ve oval şeklindeki taç yaprakları ile Lisianthus; soluk mor, beyaz, lavanta ve hatta menekşe rengindeki çiçeklere sahiptir. Uzun ömürlü bir bitki olmasına rağmen böylesine pahalıya satılmasının sebebi, gövdesinden kesildiğinde bile 2 ya da 3 hafta boyunca yaşamaya devam ediyor olmasıdır. Bu türün çoğu narin ve beyaz olmasından dolayı, “kağıt çiçekler” adını almıştır.

9 Müge (Vadideki Zambak)

Demeti 50 Dolar

Müge (Vadideki Zambak)Mis kokulu olmasının yanı sıra zehirli bir tür de olan Müge (Convallaria Majalis), narin görünümü ve çan şeklinde açan çiçekleri ile oldukça popülerdir. Hıristiyanlıkta Meryem’in Gözyaşı olarak da bilinen bu çiçek; genellikle ilkbaharın ortalarında, mart ayının ilk zamanlarında, ılıman kışlardan sonra Kuzey Yarımküre’de açmaktadır. 15 ila 30 cm arasında uzayan bu çiçeğin etrafı iki uzun yaprak ile sarılıyken, çiçeği 5 ila 10 milimetrelik çapa ulaşmaktadır. Haftalar sonra solan uzun ömürlü bir bitkidir. Bu nedenle biçerdöverler ile çok dikkatli bir şekilde toplanır, yanlış şekilde toplandığında ömrü oldukça kısalabilir.

8 Ortancalar

Gövde Başına 6.5 Dolar

OrtancalarOrtancalar, gövdelerinin her birinde küçük benzersiz dairesel kümeler şeklinde benzersiz çiçekler barındıran bitkilerdir. Ağaççıklar, ilkbaharın erken zamanlarından sonbaharın sonuna kadar 1 ila 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Genellikle beyaz renkte çiçek açsalar da bazıları mavi, pembe, açık mor ya da menekşe renginde olabilir. Ortancalar kolayca solabilirler ve toplandığı gün ya da geceden önce satın alınmalıdırlar. Bu duruma rağmen ortancalar, en başta düğünler olmak üzere birçok etkinlikte kullanılmaktadır. Aynı zamanda toplamak ve yetiştirmek için büyük bir çaba sarf etmek gerekir.

7 Ateş Lalesi

Çiçek Başına 10 Dolar

Ateş LalesiSadece Asya ve Güney Afrika’da yetiştirilebilen Ateş Lalesi, fazlasıyla pahalı olmasının yanı sıra oldukça da nadir bir çiçektir. Açmış olduğu çiçeğin ağırlığını destekleyen dallar ve yapraklar ile 3 metrelik uzunluğa sahiptir. Ateş Lalesi ya da diğer adıyla Gloriosa, gösterişli çiçekleri ile bilinmektedir. Bükülü taç yaprakları dikkat çekerken, merkezinin ucu renk değiştirmektedir. Genellikle koyu kırmızı, turuncu, sarı, yeşil renk tonları ile karşımıza çıkmaktadır.

6 17. Yüzyıl Lale Soğanı

5700 Dolar

17. Yüzyıl Lale SoğanıLale günümüzde oldukça yaygın olmasına rağmen, 17. yüzyıla ait bu çiçeklerin değeri oldukça pahalıdır. Tek katmanlı bu çiçekler; Hollandalılar için şekli, yoğun ve derin renkleri bünyesinde barındırmasından dolayı oldukça önemli bir yere sahiptir. Aslında ortaya çıktığı zamana göre herhangi bir çiçekten daha güçlü renklere sahiptir ve oldukça nadirdir. Bahçenizde statü sembolü olarak gösterebileceğiniz bu çiçeklerin fiyatı yaklaşık olarak 5.700 dolardır.

5 Safran

Yarım Kilosu 1500 Dolar

SafranSafran bir çiçekten daha çok baharat olarak ün kazanmış olsa da halen daha yaygın bir tür olarak satılmaktadır. Safran mor renktedir, ancak zengin sarı renkteki başçığı bu çiçeği oldukça nadir yapan bir özelliktir. Fiyatı bu çiçeğin gelişiminin maliyetini yansıtmaktadır. Çünkü yetiştirilen 80 bin civarındaki çiçeğin sarı başçığından sadece yarım kilo baharat elde edilmektedir ve bu çiçeklerin her biri el ile toplanıp, kurutulmaktadır. Safran baharatı için piyasada oldukça fazla talep olsa da onu yetiştirmek çok fazla beceri ve zaman gerektirmektedir. Bunların yanı sıra safran, mutfaklarda pahalı bir baharat olarak yemekleri renklendirmek için kullanılır.

4 Altın Kinabalu Orkidesi

Her Bir Tanesi 6 Bin Dolar

Altın Kinabalu OrkidesiAltın Kinabalu Orkidesi, eşsiz ve güzel olmasından dolayı inanılmaz derecede pahalı bir fiyata satılmaktadır. Kırmızı noktaları ile yeşil ve uzun taç yapraklara sahip olan bu kıymetli güzellik, sadece Malezya Kinabalu Ulusal Parkı’nda bulunmaktadır. Tek bir yerde bulunması bir kenara, bir tanesinin büyümesi bile oldukça zordur ve çok uzun bir zaman almaktadır. Bu çiçek, sadece nisan ve mayıs ayları arasında büyümesine ek olarak; çiçek açmasını görmek yıllar sürebilir. Nadir bir çiçek olmasından dolayı pahalı olan bu orkide, “Kinabalu’nun Altını” adını kazanmıştır.

3 Shenzhen Nongke Orkidesi

200 Bin Dolar

Shenzhen Nongke OrkidesiShenzhen Nongke Orkidesi, tamamen insan yapımı olan ve bu nedenle de deneyi gerçekleştiren grubun ismini alan bir çiçektir. Araştırmacılar bu bitkinin büyüyüp, çiçek açmasının 8 yıl aldığını söylemektedir. Nadir olmasının, yetiştirilmesinin yanı sıra; görünüşünden dolayı da oldukça pahalı bir fiyat etiketi ile satılmaktadır. Bu güzelliğin tomurcuklanması 4 veya 5 yıl sürmektedir. Aynı zamanda değişik bir tadı olduğu da bilinmektedir.

2 Juliet Gülü

15.8 Milyon Dolar

Juliet Gülü2006 yılında Chelsea Çiçek Fuarı’nda gösterilen Juliet Gülü, zarifliği ve güzelliği ile bütün dünyayı kasıp kavurdu. David Austin bu çiçeği üretebilmek için 15 yıl boyunca çalıştı. Juliet Gülü ayrıca 15.8 milyon dolarlık fiyatı ile de dünyanın en pahalı çiçekleri arasında 2. Sıraya yerleşti.

1 Kadupul Çiçeği

Paha Biçilemez…

Kadupul ÇiçeğiKadupul Çiçeği’nin böylesine pahalı olmasını sağlayan sadece nadir olması değil, aynı zamanda da ona zarar vermeden toplanılmasının imkansız olmasıdır. Ayrıca bu eşsiz çiçek, şafak doğmadan önce ölür. Aslına bakarsanız Kadupul bir tür kaktüstür. Sadece gece yarısında çiçek açtıktan sonra, etrafa sakinleştirici ve güzel bir koku yayar. Toplandıktan sonra sadece 4 saat yaşayabilen Kadupul Çiçeği, herhangi bir çiçekçide bulunmamaktadır ve bu çiçeği satın almanın imkanı yoktur. Yılda sadece bir kez ve bir tek geceleri açan bu çiçeğe “Gecenin Kraliçesi” adı verilmiştir.

Hayatımıza renk katan ve daha da fazla canlanmasını sağlayan çiçeklere bazen hiç para vermeden ulaşıyor, bazense milyonlar da ortaya koysanız ulaşamıyorsunuz. Bitkilerdeki bu çeşitlilik bizlere dünyanın bünyesinde ne kadar farklı canlılar bulunduğunu ve bilmediğimiz daha birçok varlık olduğunu hatırlatıyor. Özel günlerin vazgeçilmezi olan çiçeklerin, eşsiz ve oldukça etkileyici olan en pahalı türlerini sizler için derledik. Siz olsaydınız annenize, eşinize, sevgilinize ya da hayatınızda önem arz eden birisine bu çiçeklerden hangilerini hediye ederdiniz? Sorumuzun cevabı ile birlikte düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.