Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beş Yıldızlı Otelleri Aratmayacak Özellikleriyle Dünyanın En Lüks 15 Özel Jeti

Özel jet kelimesi zaten başlı başına lüks bir yaşama işaret ederken, süper zenginler bunu bir tık yukarı taşıyor. İşte karşınızda dünyanın en lüks özel jetleri:
Beş Yıldızlı Otelleri Aratmayacak Özellikleriyle Dünyanın En Lüks 15 Özel Jeti
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Uçaklarla seyahat etmek en güvenli, en hızlı ve tartışılabilir rahatlıklar sağlasa da maalesef ki en pahalı ulaşım yoludur. Diğer taraftan özel bir jet ile uçuş gerçekleştirmek, şüphesiz ki ulaşım için oldukça lüks ve pahalı bir yoldur. Bir milyoner ya da bir milyarder değilseniz, özel bir jet sahibi olmanız neredeyse imkansıza yakındır.

Dünyanın en zengin liderleri veya insanları, paralarını pahalı oyuncaklara harcamayı fazlasıyla sevmektedirler ve uçaklar da onların aramış olduğu bu özelliğe tam anlamıyla uymaktadır. Elbette ki bu varlıklı insanlar, özel jetlerini daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde seyahat etmek amacıyla satın almış olsalar da gösteriş yapma isteği ise madalyonun diğer yüzüdür.

Dünyanın en lüks jet sahiplerinin, bu pahalı oyuncakları daha da lüks hale getirebilmek için milyon dolarlar harcamaları oldukça sık görülen bir durumdur. Rakamlar, uçakları satın almak için ödenen ücretin dışında olup sadece bu canavarları daha lüks hale getirebilmek için harcanan paralardan ibarettir. Özel jetlerin bazıları, uçabilen beş yıldızlı oteller kadar lükstür ve zengin insanların sahip olduğu uçaklarda inanılmaz özellikler bulunmaktadır. Bu jetlerin sıradan uçaklar olmadığından ve oldukça pahalı özelleştirmeler içerdiğinden söz etmemize gerek bile yok diye düşünüyoruz. Ayrıca bu yazımızdan sonra, konuyla ilgili olarak liderlerin sahip oldukları dünyanın en lüks başkanlık uçakları isimli yazımıza da göz gezdirmek isteyebilirsiniz. Ama şimdi hazırsanız lüksün zirvesini anlatan özel tasarımlara birlikte göz atalım.

İşte huzurlarınızda dünyanın en lüks özel jetleri:

15 Bombardier BD-700

45 Milyon Dolar

Bombardier BD-700Bombardier BD-700, 45 milyon dolar değerinde olan inanılmaz bir uçaktır ve böyle bir özel jete sahip olmak, çoğu insanın hayal edemeyeceği derecede lüks bir rüyadır. Yüksek kapasiteli, yüksek hızlı ve son derece uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştirebilen Global Express adındaki bu uçak, bir Kanada şirketi olan Toronto’daki Bombardier Aerospace tarafından üretilmiştir ve dünya genelinde kullanılmaktadır. Bu uçakla ilgili en şaşırtıcı özellikler; dünyanın iki noktası arasında kolaylıkla uçabilmesi ve yakıt ikmali için sadece bir kez iniş yapmasıdır. Bill Gates, bu özel jete sahip olan dünyanın en varlıklı insanlarından birisidir.

14 Embraer Lineage 1000 E

49.25 Milyon Dolar

Embraer Lineage 1000 EEmbraer Lineage 1000 E, iş seyahatini unutulmaz bir uçuş deneyimine dönüştürebilen tek uçaktır. Beş büyük lüks kabinin yanı sıra ekstra yakıt tankı ile de 8.208 kilometre boyunca uçabilen ve hiçbir özel jet ile karşılaştırılamayacak kadar büyük bir bagaj bölmesine sahip olan bir uçakla dünyanın yarısını dolaştığınızı hayal edebiliyor musunuz? Bu özelliklerin yanı sıra taşıt, son derece özelleştirilmiş bir iç tasarıma, geniş alanlara, büyük bir yatak ile bir ebeveyn odasına ve bir duşa kabin gibi lüks olanaklara da sahiptir. Meksikalı işadamı Jorge Vergara gibi böyle özel bir jete sahip olmak istiyorsanız, yaklaşık olarak 49.25 milyon doları gözden çıkarmanız gerekmektedir.

13 Dassault Falcon 7X

50 Milyon Dolar

Dassault Falcon 7XDassault Falcon 7X, 21. yüzyıl kriterlerine sahip inanılmaz bir iş jetidir. Gelişmiş teknolojileri, mükemmele yakın aerodinamikleri, çığır açan yenilikleri ve jetin yapımında kullanılan uzay çağına ait malzemeler sayesinde kullanıcıları için bu uçak vazgeçilmez hale gelmiştir. Aynı zamanda 7X, görkemli olduğu kadar zarif ve seyahatiniz boyunca işlerinizin bölünmemesini sağlayan, fısıltıdan daha sessiz kabinlere sahiptir. Bu jetin uzun mesafeli uçuşlar için yolcularına konforlu bir seyahat sağlayan olanakları; Los Angeles’ten New York’a gidip, oradan tekrar geri dönüş yapabilmelerini sağlamakta ve yeterli yakıt tankı ile her zamankinden daha rahat geri dönüş yapabilmelerine izin vermektedir. Bu lüks jetin sahibi olan ünlü yönetmen Steven Spielberg gibi nereye isterseniz oraya uçabilirsiniz.

12 Sukhoi Sperjet 100

50 Milyon Dolar

Sukhoi Sperjet 100Programı oldukça yoğun olan ve kısa bir sürede dünyayı dolaşması gereken insanlardan biriyseniz, o zaman Sukhoi Superjet 100 yaşam tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılamak için tasarlanmış özel bir jettir. Bu jet, iş seyahatleri için oldukça uygundur ve herhangi bir zamanda herhangi bir yere fazlasıyla rahat ve verimli bir yolculuk gerçekleştirebilmenizi sağlayan lüks olanakları da bünyesinde barındırmaktadır. Bu jet, büyük ve çevre dostu olmasından daha fazla özelliklere sahiptir. Ayrıca bu uçak, özel ihtiyaçlarınıza göre de özelleştirilebilmektedir. 50 milyon dolar değerindeki Sukhoi Superjet 100 adındaki bu jetin iç kısmının tasarımını istediğiniz şekle sokabilmektesiniz. Hatta bu lüks uçak özelleştirme yapmadan bile 100 kişinin seyahatini sağlayabilmektedir.

11 Bombardier Challenger 605

60 Milyon Dolar

Bombardier Challenger 605Bombardier Challenger 605, 60 milyon dolarlık bir fiyat etiketine sahip olsa da bakımı en uygun yapılabilen ve en seçkin misyon esnekliğine sahip olan uçaklardan bir tanesidir. Kurumlar ve hükümet liderleri; geniş kabinleri, üstün performansı ve mümkün olduğunca kişiselleştirilebilir özellikleri sayesinde bu özel jete bayılmaktadırlar. Bombardier Challenger 605 modeli, 604 modelinin oldukça yükseltilmiş halinden oluşturulmuş olup, havacılık elektronikleri ve diğer jetler ile arasındaki yapısal büyüklük nedeniyle lider olan bir uçaktır. Bu jet, 7.400 kilometreden daha fazla bir mesafeye rekor bir hıza çıkarak içerisinde bulunan 12 yolcuyu rahatlıkla bir noktadan, diğer bir noktaya taşıyabilir. Ünlü F1 pilotu Lewis Hamilton, kişisel kullanımı için bu eşsiz lüks içerikli jete sahiptir.

10 Gulfstream G650

65 Milyon Dolar

Gulfstream G650Gulfstream G650; işletme yöneticileri, hükümet yetkilileri, ünlüler ya da lüks bir uçuş keyfi yaşamak isteyen herhangi biri için tasarlanmış bir özel jettir. Bu son derece hızlı jet, diğer büyük kabinli uçaklara göre çok daha hızlıdır ve Londra’dan Los Angeles’a yarım saatte varmaktadır. Kabinleri içerisindeki alçak basıncın yanı sıra, her iki dakikada bir bu kabinlerde bulunan havanın %100’ü yenilenmektedir. Bu nedenle yolcular iniş noktasına kadar zinde ve enerjik hissetmektedirler. Bu özelliklere ek olarak, Apple iOS ya da Google Android akıllı cihazlarınız ile Gulfstream Kabin Yönetim Sistemi senkronize edilebilmektedir. Bu sistem dokunmatik ekran ile ışıkların, sıcaklığın ve eğlence seçeneklerinin kontrolünü sağlayabilmek için tasarlanmıştır.

9 Bombardier Global 8000

71 Milyon Dolar

Bombardier Global 8000Bombardier Global 8000 modeli; eşsiz kabin konforuna, hiç durmadan seyahat edebilme kapasitesine ve iç tasarım güzelliklerine sahip özel bir jettir. Bu uçakta uçuş sırasında harika bir yemek deneyimi yaşayabilir ya da “ön sıradaki koltuklar” ile güzel bir filmin keyfini çıkarabilirsiniz ve binlerce kilometre uzaklıktaki yerlere oldukça hızlı bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Bu uçak, diğer taşıtlardan daha hızlı bir şekilde hedef noktasına varabilmektedir. Ayrıca, oldukça geniş bir kabin alanı, büyük pencereler, yakıt tasarrufu olan bu jet boyutuna göre daha az emisyona da sahiptir. Bu jetin boyutu ve konforu arkadaşlarınız ya da aileniz ile uzun mesafeli bir yere seyahat edebilmenizi ve hedef noktasına iniş yaptığınızda, uçağa bindiğiniz andan daha fazla yenilenmiş hissedebilmenizi sağlayacaktır.

8 Bombardier Global 7000

72.4 Milyon Dolar

Bombardier Global 7000Dünyanın önde gelen 5 yıldızlı otelinin içerisinde bulunan bir süit odada ki kadar rahat edebileceğiniz özel jet hayal edebiliyor musunuz? Eğer böyle bir deneyime ulaşmak istiyorsanız, şu anda piyasada sahibini bekleyen Bombardier Global 7000 modelini satın alabilirsiniz. Bu jet, dört güzel döşenmiş yaşam alanı ve eşsiz bir uçuşun yanı sıra, lüks ve konforu doyasıya yaşayabileceğiniz özellikleri ile hangi istikamete gittiğinize bağlı olarak oldukça verimli ve çevre dostudur. Bu özelliklere ek olarak, bu jetin normalden daha geniş pencereleri, herhangi bir şehrin ya da manzaranın güzelliğine ulaşabilmenizi sağlayacaktır. 72.4 milyon dolarlık fiyat etiketine sahip bu uçağın, belki de yeni sahibi sizler olabilirsiniz.

7 Boeing Business Jet 2

73 Milyon Dolar

Boeing Business Jet 2Boeing Busieness Jet 2 ile ilgili en iyi şey, bünyesinde barındırmış olduğu; ofis, yatak odası, duş, eğlence ve yemek alanları gibi özellikler sunan harika bir içeriğe sahip olmasıdır. Bu jet sahiplerine; özelleştirilmiş olsun ya da olmasın, geniş mesafede seçenekler sunar ve bu nedenle de üst düzey şirketler, hükümetler ya da özel sektör tarafından fazlasıyla tercih edilir. Bu jetin yapısı diğer uçaklara göre daha geniş, içerisindeki alan daha fazla kişiselleştirilebilir ve rakiplerine kıyasla dünya çapında oldukça güvenilirdir. Boeing Business Jet 2 ile her zaman konforlu, hareketli ve üstün yolculuklar yapacağınıza emin olabilirsiniz.

6 Airbus A319 ACJ

77 Milyon Dolar

Airbus A319 ACJAirbus A319 ACJ, bugüne kadarki uçuş deneyimlerinden çok daha fazlasına sahip özel bir jettir. Bu uçağın kabin alanı, hızı, özellikleri ve güvenilirliği, herhangi bir ticari uçak ile karşılaştırılamaz. Bu jet 18 yolcunun da dünyanın dört bir yanına oldukça lüks bir şekilde seyahat edebilmesini sağlamaktadır. Sahip olduğu özelleştirilmiş iç tasarımı ile gören herkesi fazlasıyla etkileyecektir. Bu uçak, 3.7 metre genişliğinde ve 2.25 metre yüksekliğinde yaklaşık olarak 24 metre uzunluğunda kabinlere sahiptir. Jetin iç tasarımında; tam donanımlı bir ofis, iki adet banyo, içerisinde bulunan özel bir banyo ile bir yatak odası ve yemek yiyebileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz, rahatlayabileceğiniz, toplantı yapabileceğiniz ya da bir sinema salonu olarak kullanabileceğiniz üç bölge bulunmaktadır.

5 Boeing 737 Business Jet

80 Milyon Dolar

Boeing 737 Business JetEğer özelleştirilmemiş bir Boeing 737 Business Jet modeli için piyasaya bakacak olursanız, muhtemelen 57 milyon dolara bu uçağı satın alabilirsiniz. Ancak, eğer o kadar yüklü miktarda bir paraya sahipseniz, neden 25 milyon dolar daha ekleyip basit haldeki bu uçağı hayalinizdeki iş jetine dönüştürmeyesiniz? Bu uçak, 19 yolcuyu konfor içerisinde taşıyabilir ve 12 saat ya da 5.600 deniz mili boyunca yakıt ikmali yapmadan uçabilir. Bunlara ek olarak, HD video sistemi ve oldukça net ses sistemi sayesinde akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız ile bu özel jete bağlanabilmenizi sağlayarak sizlere en üst seviyede bir konferans salonu sunacak olması, ağzınızı açık bırakacak özelliklerinden bir tanesidir. Aynı zamanda, bu jette büyük boy yataklar, bir banyo, bir mutfak ve lüks bir otelin içerisinde ihtiyaç duymuş olduğunuz bütün imkanlar da yer almaktadır.

4 Boeing 767 33A

83.6 Milyon Dolar

Boeing 767 33ABüyük miktarda paralar harcamaktan çekinmeyen Roman Abramovich’in bu jetlerden birine sahip olduğunu daha önce duymuşsunuzdur. Birkaç yüksek kaliteli yat, Chelsea futbol kulübü ve daha birçok şeyi satın alan Roman, bu parçayı da lüks ve pahalı harcamalar listesine eklemiştir. Roman Abramovich, 83.6 milyon dolara bir Boeing 767 33A modeli satın aldı ve kendi kişisel zevklerine göre bu uçağı özelleştirdi. Bu uçak 33 yolcunun konfor içerisinde, süper lüks bir yemek odasında yemek yiyebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca içerisinde yolcular için bir toplantı odası, büyük yatak odaları, geniş bir yaşam alanı ve lüks banyoların bulunduğu ve iç kısımda da bu özel jetin keyfini çıkarabilecekleri olanaklar sunmaktadır. Birçok insan tarafından Bandit adı verilen bu uçak, ayrıca sahip olduğu anti füze sisteminin yanı sıra diğer güvenlik önlemleri ile de en güvenli süper jetlerin içerisinde yer almaktadır.

3 Boeing 747

100 Milyon Dolar

Boeing 7472011 yılında Donald Trump, Microsoft şirketinin kurucularından olan Paul Allen’e 100 milyon dolar ödeyerek muhteşem bir Boeing 757 modelini satın aldıktan sonra, bu uçak üzerinde büyük değişikler yapmış ve nasıl bir lüks jet olduğunu göstermek için video yayınlamıştır. Trump’ın uçağında bulunan lavabolar, musluklar, emniyet kemerleri ve daha birçok şey 24 ayar altın ile kaplanmıştır. Büyük yatak odasından, eğlence odasına, yemek alanına, misafir odasına ve lüks eşyaların bulunduğu daire şeklindeki banyoya kadar her şey, Donald Trump’ın isteğine göre özelleştirilmiştir. 100 milyon dolara satın almış olduğu bu özel jet, şu anda çok daha pahalıdır. Ayrıca günümüzdeki birçok zengin ve meşhur ünlüler için bile bu özel jet ile uçmak inanılmaz bir deneyim olacaktır.

Boeing’in havacılık sektörü açısından neyi ifade ettiğini  uzun uzadıya anlatmaya gerek yok sanırım. Firmanın bütün modelleri havayolu şirketlerinin gözde ulaşım araçlarıdır. Ama “747” ye ayrı bir parantez açmak gerekli. Bu gösterişli modelin hakkında daha detaylı bilgiye Gökyüzünün Kralı Boeing 747 Hakkında Bilinmeyen Gerçekler isimli yazımızdan erişebilirsiniz.

2 Boeing 747-8 VIP

358 Milyon Dolar

Boeing 747-8 VIPDünyadaki bazı insanlar, geriye kalanların hayal bile edemeyeceği şeyler satın alacak kadar çok paraya sahipler. Boeing 747-8 modelini satın alan oldukça zengin bir işadamının sahibi olduğu bu uçak, 450 yolcu kapasiteli olup isteği doğrultusunda bir özel jete dönüştürülmüştür. Bu işadamı, uçağın yenilenmesi için bir servet harcamıştır ve sonunda inanılmaz derecede lüks bir yat haline getirmiştir.

Bu uçan harika, saatte 1040 kilometrelik hıza ulaşabilmekte ve hiç durmadan 14.806 kilometrelik mesafe kat edebilmektedir. Türünün tek örneği olan bu jet; en büyük toplantı odalarından birine, zarif yemek odasına, kral dairesine, misafir odasına, iki adet geniş yaşam alanına, büyük ekran televizyonlara, özel bir ofise ve muhteşem bir banyoya sahiptir.

1 Airbus A380

500 Milyon Dolar

Airbus A380Prens El-Velid bin Talal, dünyanın en pahalı ve en lüks özel jetine sahip bir milyarderdir. Bu milyarder Suudi Arabistanlı bir işadamı olup, 300 milyon dolara bu modeli satın almıştır. Sonra uçağı, dünyanın en lüks jetleri sınıfına sokabilmek için tasarımına ekstra 200 milyon dolar daha harcamıştır.

Airbus A380 uçakları, 800 yolcu taşıyabilseler de Prens bu 800 kişilik alanı kendi isteklerine göre tasarlatmıştır. Rolls Royce marka otomobilini park edebileceği garaj, konser salonu, buhar odaları, spa, büyük ekran televizyonun bulunduğu duvarların olduğu lüks alana dönüştürmüştür. Bu jetin iç kısmı, bir uçağın sahip olabileceğini asla düşünmeyeceğimiz imkanlar sunmaktadır. Bu jetin içerisinde prensin arkadaşları, ailesi veya misafirleri ile etkileşimi sırasında oturabileceği bir de altın taht bulunmaktadır.

Ulaşımın başlı başına en rahat ve en hızlı yollarından biri olan havayoluna, bu lüks jetler yeni bir boyut kazandırmışlardır. Rekor kıran süratleri, bünyesinde barındırdıkları lüks olanaklar ve mükemmel tasarımları sayesinde bu özel jetler ile seyahat ederken asla iniş yapmak istemeyeceksiniz. Bu uçakların bünyelerinde barındırmış oldukları özellikler, hayal gücümüzü fazlasıyla zorlamakta ve dünyanın en varlıklı insanlarını bile kıskandırmaktadırlar. Adeta göklerdeki beş yıldızlı otelleri andıran bu uçaklar ile seyahat deneyimi, fazlasıyla kusursuz olsa gerek. Peki, gelelim sorumuza. Sizlere sunmuş olduğumuz dünyanın en lüks özel jetlerinden hangilerinde seyahat etmek isterdiniz? Sorumuzun cevabı ile birlikte bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.