Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Genç 10 Kadın Milyarderi

Kadınlar her zaman başarılı olur! Listemizde yer alanlar ise henüz gencecik yaşlarında sahip oldukları servetle tanınıyor. İşte en genç kadın milyarderler:
Dünyanın En Genç 10 Kadın Milyarderi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyanın en genç kadın milyarderleri sizce kimler? Bugün kadın girişimcilere yönelik inanılmaz fırsatlar var. Gün geçtikçe kadınların iş ortamında daha da etkin hale geldiğini görüyoruz. Şu anda dünyada, son bir yıl içindeki verilere göre milyarderlerin 290’ı yeni listeye girdi ve toplamda şanslı 1.826 kişi var. Bunların hepsinin toplam net serveti yaklaşık 70.5 trilyon dolar değerindedir.

Listedeki milyarderlerin hemen hemen hepsi aileden şanslı. Çoğunun dedesi bir şirket başlatmış ve onlara miras yoluyla hisseler geçmiş. Tabi ki genç milyarder kadınların çoğu güzellikleri ile de dikkat çekiyor. John D. Rockefeller petrol endüstrisi sayesinde, ilk olarak 1916 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde milyarder kavramını ortaya attı. Bugün; Bill Gates, Carlos Slim Helu, Warren Buffett ve Amancio Ortega gibi dünyanın en zenginleri listenin ilk 4 sırasını paylaşır.

Mart 2015 tarihi itibariyle, 2014’teki 172 olan kadın milyarder sayısı, 197’ye çıkarak geçmiş kayıtları değiştirdi. Toplam 1.826 milyarder erkek var. Kadınların ise sadece 46’sı 40 yaş altındadır. Sizler için hazırladığımız listede genç, güzel ve zengin kadın milyarderleri bulacaksınız. Dilerseniz bu isimlere birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en genç 10 kadın milyarderi:

10 Margarita Louis Dreyfus

52 Yaşında – 8.7 Milyar Dolar

Margarita Louis DreyfusLösemi ile uzun bir savaştan sonra Lois Dreyfus’un kocası Robert 2009 yılında vefat etti. O, tün mal varlığını karısına bıraktı. Margarita, başkan olarak 2012 yılında şirketin enerji ticaretini sattı. Bu hamle yönetimde karışıklık yaratsa da onun kişisel hissesini artırdı. Şirket Nisan 2014 yılından bu yana yeni bir CEO bulmaya çalışıyor. Sonunda Viterra, eski başkanı Mayo Schmidt ile yola devam etti. Rus asıllı Margarita, futbol devi Olympique Marseille’nin sahibidir.

9 Laurene Powell Jobs

51 Yaşında – 20.4 Milyar Dolar

Laurene Powell JobsSteve Jobs’un eşi Laurene Powell Jobs, kendi kariyerine sahip. Pensilvanya Wharton Üniversitesi’nden bilim ve sanat bölümünden mezun oldu. Stanford üniversitesinde ise İşletme mastırı yaptı. Toplumsal ve siyasal alanda etkisi vardır. Düzenli olarak kaçak göçmenlerin çocukları için vatandaşlık sağlama yolları hakkında Capitol Hill ile olan görüşmeleriyle gündeme geliyor.

Emerson’da sandalye üyesi olan Laurene, aynı zamanda buranın kurucusudur. Emerson kar amacı gütmeyen bir üniversite tamamlama programı yanı sıra, öğrencilere yardım ve sosyal reform sağlar. Başkan Obama ve “Kardeşimin Bakıcısı” programı ile birlikte, Temmuz 2014 yılında bazı bölgelerde lise programları oluşturmak için 50 milyon dolarlık bağış yapacağını duyurdu. Laurene Powell Jobs aynı zamanda Disney’in %7,7 ile en büyük bireysel hissedarıdır.

8 Lee Seo Hyun

41 Yaşında – 1.3 Milyar Dolar

Lee Seo HyunAnnesi Samsung Yönetim Kurulu Başkanı olan Lee Kun Hee de Cheil Industries’in başkanıdır. Cheil Industries bir tekstil firması olarak, 1945 yılında çalışmaya başladı. Sonunda moda ve çeşitli kimyasallarla alanını genişletti. İtalyan deri markası Colombo della Spiga 2011 yılında Cheil tarafından satın alındı.

Cheil 2014 yılında Samsung SDI ve Samsung Everland holding şirketi ile birleşti. Birlikte özel televizyonlar, akıllı telefonlar, tüketici elektroniği ve otomobil pilleri gibi enerji depolama çözümlerinin lider üreticisi oldular. Şirket ayrıca, çoklu tema parkları ve tatil köyleri yönetir. Buralar oldukça farklı ağırlama hizmetlerine sahiptir.

7 Ana Lucia de Mattos Barretto Villela

41 Yaşında – 3.6 Milyar Dolar

Ana Lucia de Mattos Barretto VillelaAna Lucia’nın büyük dedesi Brezilya’nın en büyük bankalarından biri olan Itau’yu kurdu. Itau 2008 yılında Latin Amerika’daki en büyük devlet dışı bankayı oluşturmak üzere Unibanco ile birleşerek Itau Unibanco’yu kurdu. Ana Lucia sektörde düşük bir profilde olsa da Brezilya’da en genç kadın milyarderdir. Dedesi banyo armatürleri ve ahşap lambri üreten bir halka açık şirket olan Duratex’in kurucusudur. Ana Lucia’nın ayrıca bu şirket içinde de bir hissesi bulunmaktadır.

Ana kardeşi Alfredo ile birlikte kültür, sosyal çalışma ve eğitimi teşvik için kar amacı gütmeyen Alana Enstitüsü’nü kurdular. Ana Lucia sadece 8 yaşındayken 1982 yılında bir uçak kazasında ailesini kaybetti. Kardeşleri ve o, bir milyarder olan teyzesi Maria de Lourdes, tarafından yetiştirilmiştir.

6 Serra Sabancı

39 Yaşında – 1.1 Milyar Dolar

Serra SabancıÜlkemizin en büyük sanayi ve finans topluluklarından Sabancı Holding yönetim kurulu üyesi ve hissedarı olarak Serra Sabancı, dünyanın en genç milyarderlerinden biridir. Ayrıca ülkemizde 28. en zengin kişidir. Portsmouth Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ekonomi bölümünden yüksek derece ile mezun oldu.

Serra ailenin hayırsever Sabancı Vakfı’nda yönetim kurulundadır. Sabancı Holding’in bir parçası olarak babasının ayak izlerini takip ediyor. Babası Özdemir Sabancı, 1996 yılında sol görüşlü bir grubun suikastı ile cinayete kurban gitti. Sıkı korunan ofis binasında DHKP-C tarafından vurularak öldürüldü.

5 Yvonne Bauer

38 Yaşında – 2.4 Milyar Dolar

Yvonne BauerBauer Media, dünya çapında 50 radyo ve televizyon istasyonunun, 400 dijital ürün ve 600 derginin sahibidir. Bauer Media, Ludolph Bauer tarafından 1875 yılında başlatılmış Hamburg’da bir kartvizit baskı dükkanıdır.
Yvonne Bauer şirkette çalışan 5. nesil aile üyesidir. Bamberg Üniversitesi’nde Alman filoloji eğitimi aldıktan sonra, çırak olarak yayınevi Hoffmann ve Campe’de çalıştı. Yvonne, 2005 yılında Bauer Media’ya katıldı. Babası Heinz Bauer ise 2010 yılında ona şirketin % 85’ini verdi. Yvonne’in 3 ablası ise şirketin sadece % 5 hissesini devraldı.

4 Marie Besnier Beauvalot

34 Yaşında – 2.5 Milyar Dolar

Marie Besnier BeauvalotMarie Besnier Beauvalot, kardeşleri Emmanuel ve Jean Michel ile birlikte Fransız süt şirketi Lactalis’in mirasçısıdır. 3 kardeş şirketin %100’ünün sahibidir. Firma; peynir, yoğurt ve süt ürünlerinin yüzlerce çeşidiyle kıs asürede popüler hale geldi. 1930’larda dedeleri tarafından başlatılan şirket, oldukça başarılı bir kariyere sahip. Rakipleri olan İtalyan firma Parmalat 2003 yılında iflas etti. Beauvalot Kardeşler 2001 yılında holding grup aracılığıyla başarısız olan şirketi kurtardı. Ardından da Palmalat’ın % 84’ünü aldılar.

3 Yang Huiyan

33 Yaşında – 4.7 Milyar Dolar

Yang HuiyanBabası Yeung Kwok Keung 2007 yılında Country Garden Holdings’i kızına devir ettikten sonra, Yang Huiyan dünyanın en genç milyarderlerinden biri ve Çin’deki en zengin kadın oldu. O, Country Garden yönetim kurulu komitesindedir ve başkan yardımcısıdır. Gayrimenkul geliştirici olarak Sydney’de 65 milyon dolarla Avustralya pazarına girdi. Aynı yıl bu yatırımını 410 milyon dolara yükselterek yeni bir hisse oluşturdu.

Yang, Ohio State Üniversitesi’nden pazarlama ve lojistik bölümünden lisans mezunudur. Yang ayrıca 2008 yılında “Çin Bağış Ödülleri Özel Katkı Ödülü” ne layık görüldü.

2 Elizabeth Holmes

31 Yaşında – 4.6 Milyar Dolar

Elizabeth HolmesGenç milyarderler listesinde bir diğer isim, Elizabeth Homes’tur. Kan testi şirketi Theranos için Stanford Üniversitesi’ni 2. Yılın sonunda bıraktı. 9 milyar dolar değerinde olan şirket, ticari laboratuarlarında küçük bir maliyetle kan testleri yapıyor. Elizabeth 400 milyon dolardan oluşan girişimini 9 milyar dolara yükseltti. Ona 4.6 milyar dolar servet getiren şirketin % 50 hissesine sahip. 2013 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük eczane zinciri olarak Theranos’un 8.100 mağaza açacağı ilan edildi.

1 Perenna Kei

24 Yaşında – 1.3 Milyar Dolar

Perenna KeiLondra Üniversitesi’nden ekonomi ve finans lisans derecesine sahip Perenna, Cayman Adaları ve Guernsey gibi çok uluslu şirket olan Logan Property Holdings’in % 85 hissesine sahiptir. Logan Property, Shenzhen’de lüks ve gayrimenkuller satıyor. Babası Ji Haipeng, servetinin varisi olarak Perenna’ı görse de şu anda işine devam ediyor. Perenna ise şirkette aktif olmayan bir konumda icra müdürlüğü yapmaktadır.

Gençlik kuşku yok ki paranın satın alamayacağı sınırlı özelliklerdendir. Hem genç hem de zengin olduğunuzu hayal edin, sanırım istediğiniz her şeye kavuşma imkanınız olurdu. Sanırım yaş ilerledikçe parayla olan ilişkiniz sadece başarılı olmakla alakalı olarak kalıyor, siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.