Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Etkileyici 3 Boyutlu Sokak Sanatı Çalışmaları

3 boyutlu çizimler insanı kendine çeken ve gerçekmiş hissi uyandıran eserlerdir. Dünyanın en etkileyici 3 boyutlu sokak çalışmasını görmeye hazır mısınız?
Dünyanın En Etkileyici 3 Boyutlu Sokak Sanatı Çalışmaları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yaşamış olduğumuz bu eşsiz gezegenin içerisinde milyonlarca yetenekli insan bulunuyor. Bu bireylerin sahip oldukları becerilerin çeşitleri ne kadar çok olursa dünyamız daha da renkli bir hale bulunuyor. Kimileri sinema sektörünün talihini değiştiren dünyanın en iyi film serileri gibi küresel çapta hayranlık uyandıran işlere imzalarını atarlarken, kimileri ise teknoloji alanında devrim yaratan HoloLens gibi başyapıtlar oluşturmayı başarıyorlar.

Demin de söylediğimiz gibi, herkesin içerisinde gizli ya da ortaya çıkmış olağanüstü yetenekler var. Belki de, bu yeteneklerin en eğlenceli ve en görkemli dışavurumlarından bir tanesi de sokak sanatları ve sokak sanatçılarıdır. Genellikle bu sanat eserleri yasadışı eylemler olarak görülse de sanatlarını toplumla hiçbir ücret ya da takdir beklemeden paylaşan bu sanatçılar inanılmaz işler başarmayı gelenek haline getiriyorlar.

Elbette ki bu sokak sanatçılarından da neredeyse müzik dünyasının en çok kazanan kadın şarkıcıları arasında yer alan ve dev bir isim olan Madonna kadar tanınmış isimler yer alıyor. Banksy lakabıyla dünyayı gezerek muhteşem eserler yaratan sokak sanatçısı bu isimler arasında belki de en tanınmışı olabilir. Ancak Banksy’nin yanı sıra sokaklarda harikalar yaratan ve bizlere kusursuz bir seyir zevki yaşatan başarılı isimler de bulunuyor. Şimdi dilerseniz, sokak sanatını farklı bir boyuta taşıyan 3 boyutlu çizimlere birlikte bir göz atalım.

7 Yüzen Viski

Yüzen ViskiGrant’s şirketinin bu olağanüstü viski tanıtımı, Frankfurt’taki Stadek Sanat Okulu’nda eğitim gören Manfred Stader tarafından yaratılmış. 1980’li yılların başında okuldan mezun olduktan sonra, 1985 yılından itibaren sanatına sokaklarda hayat veren bu yetenekli sanatçı çeşitli teknikler kullanarak birbirinden farklı ve büyüleyici 3D sanat eserlerini gözler önüne seriyor. Stader’in bu muhteşem sanat eseri sayesinde bu ünlü viski şirketinin satışları da oldukça artış gösterdiğini de söylemeden geçmeyelim.

6 Asılı Kelimeler

Asılı KelimelerDünyanın gelmiş geçmiş en çok satan ürünleri arasında yer alan Samsung ve Coca-Cola ile işbirliği sayesinde dünya çapında tanınmış bir sanatçı haline gelen Sergio Odeith isimli Portekizli, belki de kariyerindeki en başarılı işini, duvarların kesişim noktalarına adeta asılıymış gibi duran üç boyutlu yazılarla gerçekleştirmiş olabilir. Mükemmel bir efekt ile gören herkesi etkilemeyi başaran bu “asılı kelimeler” Portekizli sanatçıyı çok daha tanınır hale getirmiştir.

5 Uçan Arabalar

Uçan ArabalarMedhi Ghadyanloo isimli sanatçı on yılı geçkin süredir, farklı binaları ve yapıları tuval olarak kullanıp, büyüleyici eserler yaratarak binlerce İranlıyı sanat ile buluşturuyor. Genellikle gökdelenlerin duvarlarında farklı teknikler kullanarak oluşturduğu üç boyutlu eserle tanınmış hale gelen bu başarılı sanatçı, bilimkurgu filmlerde ya da fantastik kitaplarda yer alan öğeleri gerçeklermiş gibi İran’ın başkenti Tahran’da bulunan 100’ün üzerinde yapıya yerleştirmiş.

4 Huxley Koleji

Huxley KolejiDünyanın en eski çevresel kolejlerinden biri olan Huxley Koleji’ndeki bu çalışma, İngiliz yazar Adolus Huxley’nin çeşitli kolajlarından esinlenilerek oluşturulmuş devasa bir illüzyondur. Odanın tamamında perspektif kullanılarak oluşturulmuş bu üç boyutlu sanat eseri fazlasıyla etkileyici bir projedir. Avrupa’yı dolaşarak çeşitli bölgeleri güzelleştirmeyi başaran gizemli Fransız sanatçı MTO tarafından resmedilen bu eser, ırkçılığın ve sınıfçılığın en önemli örneklerinden bir tanesidir.

3 Dies Irae

Dies Irae13. yüzyılda Thomas Celano tarafından yazılan “Kahır Günü” isimli eserin orijinal adı olan Dies Irae ilahisinin birçok anlamı vardır. Yargılanma Günü, Kıyamet, Kurtuluş Günü gibi anlamlar taşıyan bu çalışma öncelikle ünlü bestekar Mozart tarafından müzikle buluşmuş olup, günümüzde ise Kurt Wenner isimli Michigan doğumlu sanatçı tarafından ABD’de bir cadde üzerine resmedilmiştir. Kendi tekniği ile muhteşem bir işe imza atan bu sanatçı tam 16 yıldır sokak sanatçılığı yapıyor.

2 Buz Yarığı

Buz YarığıBuz Yarığı, orijinal adıyla Ice Crevasse isimli bu eser, 1968 Almanya doğumlu Edgar Muller isimli sokak sanatçısı tarafından yaratılmış. Kamusal alanlarda sanatını icra etmeye hayatını adayan bu başarılı sanatçı, çocukluğundan beri birbirinden etkileyici başyapıtlara imzasını atıyor. Avrupa’nın Berlin ve Paris gibi önemli şehirleri başta olmak üzere neredeyse tamamında hayata geçirmiş olduğu 3D sokak sanatıyla tanınmış olan bu sanatçı, dünyayı insanların ayaklarının altına seriyor. Bu etkileyici örnek ise, devasa bir buz yarığının adeta fotoğraflanmış hali gibi görünüyor.

1 Akarsuda Rafting

Akarsuda RaftingJulian Beever, belki de dünyanın en çok tanınan sokak sanatçılarından bir tanesidir. Bu ünlü sanatçı İngiltere doğumlu olmasına rağmen, başarılı olduğu bu sanatı New York’ta öğrenmiş olup, Avrupa’nın tamamında serbest bir sanatçı olarak hayata geçirmiştir. Beever’ın en etkileyici eserlerinden biri ise, Belçika’daki bir cadde üzerine resmedilmiş ve gerçeğini aratmayan “Akarsuda Rafting” adlı çalışmasıdır.

Sanatın sadece banknotların üzerlerindeki resimlerden ibaret olduğunu düşünen insanlarla dolu bir dünya, herhalde zebanilerle dolup taşan bir cehennemden farksız olurdu. Neyse ki, paraya değer vermeyip, çeşitli güzellikleri bizlerle buluşturan sanatkarlar ve zanaatkarlar yaşamış olduğumuz bu gezegeni daha da yaşanılır hale getiriyorlar. Sanatın olmadığı dünyayla ilgili gerçeği,  “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir,”  sözüyle belki de en iyi şekilde Mustafa Kemal Atatürk özetlemiştir. Peki, sizlerle paylaşmış olduğumuz bu sanat eserlerinden en çok hangisi sizleri etkilemeyi başardı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.