Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli Bozuk Para Koleksiyonları

Her şeyin olduğu gibi bozuk paraların da koleksiyonu olur. Burada değeri milyon dolarla ölçülen bozuk para koleksiyonlarını listeledik.
Dünyanın En Değerli Bozuk Para Koleksiyonları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Koleksiyon parçalarına toplum olarak ilgi duyduğumuz kesin bir kanı. Çocukken biriktirdiğimiz peçeteler, gazoz kapaklarını çoğumuz hatırlarız. Bu tür koleksiyonlar ayrı bir zaman ya da yüklü bir ücret gerektirmez. Sizin beğeninize göre oluşturulmuşlardır. Fakat işin içine değerli madenler ya da dünyada oldukça nadir bulunan eserler girdiğinde durum biraz değişir. Bundan binlerce yıl önce kullanılan bir paranın günümüz değeri tabi ki oldukça fazladır.

Sizler için hazırladığımız listede de en değerli bozuk para koleksiyonlarına göz atacağız. Koleksiyon içerisinde yer alan sikkenin yaşı ve nadirliği paranın piyasa değerini kuşkusuz etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu tür sikkelerin olduğu koleksiyonlar tahmin edemeyeceğiniz kadar değerli olabilir. Efsanevi koleksiyonların çoğu dünya kültür mirası listesinde de yer alıyor.

Sikkelerin tarihine baktığımızda, ilk sikkenin M.Ö yaklaşık 600’lü yıllarda ülkemiz topraklarında hakimiyet süren Lidyalılar’a ait olduğunu görüyoruz. O tarihten günümüze kadar çeşitli evrelerden gelen madeni paralar, kullanıldığı ulusun tarihi hakkında bilgi de içeriyor. Eski toplumlarda refah düzeyinin bir göstergesi olarak yer alan sikkeler; altın, gümüş, bakır ve nikel gibi maddelerden yapılıyordu. Tarih araştırmacılarına göre eski paraların biriktirilmesi yani koleksiyon geçmiş yıllarda hükümdarlık yapmış kralların da en büyük hobileri arasındaydı. Bazıları onlardan kalan bu değerli koleksiyonlara birlikte göz atalım.

İşte karşınızda dünyanın en değerli bozuk para koleksiyonu:

5 John J. Ford Jr.’ın Sikke Koleksiyonu

56 Milyon Dolar

John J. Ford Jr.'ın Sikke Koleksiyonu1924 doğumlu John J. Ford, para dünyasında bir isim yapabilmek için girişimlerde bulunmuştur. Gençlik yıllarında ilk işi, New York’ta bir sikke satıcısı için teslimat yapmaydı. 1950’li yıllara gelindiğinde para işine başladı. Nadir bulunan sikkelerin detaylı açıklamaları olan katalogları yayımlamaya başladı. Daha sonra ünlü bir zengin sikke bayi ve toplayıcısı haline geldi. Ford’un sikkelerinin hepsi Amerika’nın 13 kolonisine aittir. Amerikan bakır sikke, öncü altın parçaları, nadir Konfederasyon paraları ve eşsiz desenli paralar bu koleksiyonun parçalarıdır. Çocukları 2003 yılında zengin içerikli koleksiyonu müzayedeye koydu. Beş yıl boyunca devam eden 21 ihale 56 milyon dolar kazanç getirdi.

4 Louis E. Eliasberg’in Para Koleksiyonu

57 Milyon Dolar

Louis E. Eliasberg’in Para KoleksiyonuBir Baltimore tabanlı işadamı ve finansçı Louis E. Eliasberg, 1920’li yıllarda nadir bulunan paraları toplamaya başladı. Vefat ettiğinde takvim 70’li yıllardaydı.

Louis E. Eliasberg’in etkileyici para koleksiyonu 1982, 1996 ve 1997 yılında düzenlenen ihaleler ile birkaç yıl içinde satıldı. Toplam 57 milyon dolar kazanç getirdi. Ancak bugün tüm parçalar yerinde olsa daha değerli olacağı düşünülüyor. Onun koleksiyonu şu anda Smithsonian Enstitüsü tarafından sergileniyor.

3 Kazım Taşkent’in Yapı Kredi Bankasındaki Bozuk Para Koleksiyonu

100 Milyon Dolar

Kazım Taşkent’in Yapı Kredi Bankasındaki Bozuk Para KoleksiyonuYapı Kredi Bankası Roma, Bizans, Osmanlı hazineleri ve bugüne kadar basılmış ilk sikkeleri güvenli bir şekilde koruyan dev bir hizmet vermektedir. Yapı Kredi Bankası kurucusu Kazım Taşkent 1953 yılında, diğer Türk para uzmanlarıyla birlikte ülkemizin kültürel varlıklarını koruyacak bir sikke koleksiyonu oluşturdu. Lidyalılar’a ait ilk para örnekleri İstanbul Yapı Kredi Bankası’nda güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Koleksiyonda tam 55.000 sikke bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman, Büyük İskender, Cem Sultan dönemlerine ait parçalarda koleksiyonun içerisindedir. Ayrıca Selçuklu Devleti’nin kurucusu Tuğrul beyin dönemine ait eşsiz bir altın sikke de koleksiyon içrisindedir. Kazım Taşkent’in koleksiyonu dünyadaki 3. büyük sikke koleksiyonu olma özelliğine sahip. Ayrıca bu koleksiyon paha biçilemez değerdedir.

2 Kral Faruk’un Madeni Para Koleksiyonu

150 Milyon Dolar

Kral Faruk’un Madeni Para KoleksiyonuKral Faruk, 1936 ile 1952 arasında Mısır’ı yönetti. Efsanevi lider, pahalı harcamaları ve abartılı zengin yaşam tarzı ile tarih kitaplarına girdi. Kral’ın en önemli zevklerinden biri de madeni para toplamaktı. Mısır tahtına oturduğu yıldan itibaren, birçok altın sikke ve nadir bulunan paralar gibi tarihi değer taşıyan parçaları topladı.

1940 yılında birçok Amerikalı sikke toplayıcısı son derece değerli sikkeleri satmak için Mısır’a gitti. Kral 1952 yılında Mısır silahlı birlikleri tarafından devrildi. Mısır’ın askeri hükümeti devrimden 2 yıl sonra dünyanın birçok yerinden toplanan toplam 8.500 adet altın sikkeyi ve diğer tarihi değer taşıyan madeni paraları satmak için ihale düzenledi. 1954 yılındaki Faruk’ın koleksiyonu bugünün değerine göre 150 milyon dolardır.

1 Smithsonian Nümismatik Koleksiyonu

200 Milyon Dolar

Smithsonian Nümismatik KoleksiyonuMilli Para Koleksiyonu Washington DC Smithsonian Enstitüsü tarafından muhafaza edilmektedir. 1.6 milyon parçadan oluşan koleksiyon dünyanın en büyük ve en değerli bozuk para koleksiyonudur. Koleksiyonun içerisinde 450.000’den fazla antik, ortaçağ, dünya ve ABD parası var. Smithsonian eşsiz koleksiyonu dünyanın en nadide ve şimdiye kadar en değerli sikkelerini barındıran dünyanın en eski sikke koleksiyonunu içerir.

Neden servet değerinde olan böyle bir koleksiyona sahip olmak istenir ki? Bence tarihe ve arkeolojiye hayran insanlar, her bir parada geçmişin izleriyle karşılaştıklarından kendilerini mutlu hissediyorlar. Küçükken ben de düğün davetiyelerini biriktirirdim. Sizin böyle bir hobiniz oldu mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.