Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Çok Nefret Edilen 10 Markası

Bu listede yer alan her markayı tanıyorsunuz. İşte bir gaf veya yaptıkları bir hareketle tüm dünyanın öfkesini kazanan, dünyanın en nefret edilen markaları:
Dünyanın En Çok Nefret Edilen 10 Markası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünya çapında bir sektörün öncüsü olmak kolay iş değildir. İşinizi oldukça iyi yapmanız, her türlü insana hitap etmeniz ve en önemlisi de şirket içi planlı programlı olmanız gerekir. Eskiden bir ürünün reklamı pazarlanması ve dünya üzerinde duyulması yıllar sürerdi. Tabi ki günümüz olanakları sayesinde saniyeler içinde yaptığınız olumlu bir işten, en ufak hataya kadar bütün dünya haberdar olabiliyor.

Dünya çapında iş yapmak için birçok seçenek var. Teknoloji sayesinde de işinizi tüm dünyaya duyurabilmeniz oldukça kolay. Özellikle internet, popülerlik üzerine kurulu bir sistem. Hiç beklemediğiniz bir anda tüm dünyanın tanıdığı bir marka olabilirsiniz ya da büyük bütçelere rağmen isminiz unutulur gider. Bazı şirketler ya da markalar ise yaptıkları hatalarla gündemde yer edinir. Tabi ki yaptığınız hatanın dünyada ses getirmesi için isminizin o ölçüde büyük olması gerekiyor. Bu hatalar bazen affedilebilir olurken, bazen de telafisi olmayan şekillerde sonuçlanabilir. Böylece markaların hayran kitleleri ondan nefret etmeye ya da protestolara başlar. Sizler için hazırladığımız listede hataları yüzünden kamuoyunun nefretini kazanmış 10 ünlü markaya göz atacağız.

İşte karşınızda dünyanın en çok nefret edilen 10 markası:

10 Dolce&Gabbana

Dolce&GabbanaEn nefret edilen işletmeler listesine yeni eklenenlerden biri İtalyan tasarım markası Dolce&Gabbana’dır. Markanın müşterileri oldukça basit ürünlerine koyduğu inanılmaz fiyat etiketlerini zaten eleştiriyordu. Bu eleştirilerin üzerine bir de olumsuz bir yorumda bulundu. Şirket, Heteroseksüel çiftlerin in-vitro fertilizasyon yani yapay döllenme ile hamile kalmasını eleştirdi. Bunun üzerine şirkete dünyanın birçok yerinden oldukça fazla eleştiri geldi.

9 Facebook

FacebookDünyanın Facebook ile hem aşk hem de nefret içeren karışık bir ilişkisi var. Facebook birkaç yıl önce internet üzerindeki en büyük web sitelerinden biri oldu. Dünyadaki herkes bu furyaya katılarak bir hesap açtı. Facebook bir kültür olarak iletişim şeklini değiştirdi. İlerleyen zamanlarda iyi yönleri de kötü yönleri de ortaya çıktı. Herkesin anlık paylaşımları ve ne yaptığı kimileri için merak öğesi olurken, kimileri bu durumdan hiç haz etmedi. Ayrıca insanların narsisistik (kişinin kendine aşık olması) gibi yönlerini ortaya çıkardı. Son zamanlarda ise iyiden iyiye artan istenmeyen oyun istekleri gibi şikayetlerle karşı karşıya.

8 Apple

AppleApple dünyaca ünlü, hızlıca büyüyen bir markadır. Ama Apple ile ilgili bir çok da şikayet vardır. Bunlardan biri uygulama oyunlarındaki sıkıntılar. Kullanıcıların tahammül edemediği Apple‘ın uygulamalarını kullanmak için iPhone ve iPad kullanmak gerekiyor. Ayrıca aşırı pahalı uygulamalar da müşterilerin canını sıkıyor.

7 Microsoft

MicrosoftApple’den sonra şimdi de Microsoft’un en nefret edilen markalar arasında olduğunu görüyoruz. Microsoft da en gelişmiş ve en ünlü programlardan biri ancak böyle olması hata yapmaz anlamına gelmiyor. Her iki şirketin de bugün nefret edilmesinde kendi payları büyük. Marka, Windows 8’deki hatalardan dolayı oldukça şikayet aldı. Kısacası yaptığı hatalar ile başı belaya girdi.

6 Starbucks

StarbucksBir fincan kahve için 15 TL gibi bir ücreti gözden çıkarma fikri, birçok kişi için bugün bile tuhaftır. Ancak, Starbucks her nasılsa gelişti ve neredeyse her sokak köşesinde kendisi için bir yer bulmaya devam etti. Çoğu insanın Starbucks’dan nefret etmesinin nedeni öncelikle kahvelerin fiyatlarının çok pahalı olması. Diğer yandan sokaklardaki diğer kahve mekanlarının önünü kesmesidir.

5 Sony

SonySony 2014 yılında kendini rezil eden hacker skandalı ile karşı karşıya kaldı. Sony Pictures, Hackerların saldırı tehdidi ile tartışmalı komedi filmi “The Interview’u” 25 aralıkta yayınlamaktan vazgeçti. Hackerların Sony’yi rahatsız etmesinin arkasında da filmin bu konusu yatıyor. Film iki sıra dışı gazeteci üzerinden anlatılmış. Franco ve Seth Rogen Kuzey ABD’nin CIA birimi tarafından Kore lideri Kim Jong Un ile röportaj yapmadan önce onu öldürmekle görevlendirilmesini konu alıyor. Filmin yayınlanmaması Sony’nin süregelen mali sorunlarını telafi edemez boyuta getirdi ve markanın ismi çok ciddi yara aldı.

4 Nestle

NestleNestle’nin 1970’li yıllarda ürettiği bebek maması da boykotlardan nasibini almıştır. Bu bebek maması, anne sütünden elde edilir ve anne sütünün yerini alacağını  iddia etti. Buna rağmen Nestle ürettiği bu ürünü, anne sütüne göre daha pahalı bir fiyat pazarladı. Üstelik 3. dünya ülkelerinde bulunan kadınları kandırarak anne sütü temin ettiği de biliniyor. Nestle’nin bu ürünü ile ilgili bir diğer iddia ise bebeklerin yetersiz beslenme nedeniyle ölmesiydi.

3 General Motors

General Motors2014 General Motors için harika bir yıl olmadı. Geri çağrılan bir dizi üründen sonra, müşterilerin çoğu şirketten tam olarak memnun değildi. En ciddi olay ise bir otomobilin motor duraksaması ve hava yastıkları açılımını devre dışı bırakan sistem sorunlarına neden olmasından kaynaklandı. Bu kusur, en az 42 ölümle bağlantılı bulundu. Yaklaşık 3 milyon aracın geri çağırmasını da tetiklemiştir.

2 McDonald’s

McDonald’sFast food devi McDonald’s genellikle yüksek fiyatlı ürünleri ile dikkat çekiyor ve eleştiriliyor. Bazı insanlar genel olarak fast food’a karşı olduğundan da fast food şirketlerinde de olduğu gibi bu büyük firmaya antipati duyuyor.

1 Goldman Sachs

Goldman SachsGoldman Sachs çok uluslu ABD yatırım bankasıdır. Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim gibi finansal servisler sunar. 1869 yılında kurulan şirket, New York merkezlidir. 2008 mali krizinden beri, Amerika Birleşik Devletleri’nde en nefret şirketlerinden biri olarak sıralanır. Nedeni ise birçok banka yavaş da olsa bir kez daha kredi verirken, Amerika halkı Goldman Sachs’ta bunun neredeyse imkansız olduğunu savunuyor.

Listemizde bulunan şirketlerin hepsinin yapacakları en küçük bir eylem dünya kamuoyunda geniş yankı bulur. Tabi ki hata insanlara mahsus ama, hatanız insan hayatını tehdit ediyorsa bunun adı başka bir şeydir diye düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.