Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Bilinen En Pahalı Katanası

Dünyanın Bilinen En Pahalı Katanası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bazı kesimlerin samuray kılıcı olarak da adlandırdığı katana, Japonya’ya özgü geleneksel bir kılıç çeşididir. Dünyanın en keskin kılıçları olan katanalar, tek yönlü olan kıvrık kılıçlardır. Ayrıca çoğu Japon katana kelimesini genel olarak kılıç anlamında kullanır ve samurayların kişisel gücünü ve onurunu temsil eden bu kılıçlara oldukça saygı duyarlar. Çok uzun bir geçmişe sahip olan Japon samuray savaşçıları tarafından kullanılan bu tarihi kılıçlar, günümüzde çok ender olarak bulundukları için bazı müzeler ve kuruluşlar tarafından koruma altına alınmışlardır.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Şu an piyasada üretilen birçok katana olmasına rağmen, tabii ki eski katanaların üretilme yöntemleri gibi geleneksel tarzda ve değerli malzemelerle yapılmıyorlar. Örneğin; dünyanın birçok yerinde Japonya’da yapılmış katanalar bulunabilir ve bu kılıçlara ortalama olarak 12.000 dolar ila 25.000 dolar arasında değişen fiyatının karşılığında herkes sahip olabilir. Hatta eğer isterseniz, çok ucuz malzemeler kullanılarak yapılmış bir katanayı da sadece 60 dolar ödeyerek satın alabilirsiniz. Fakat tabii ki bu katanalar eski tarihli gerçek katanalarla asla boy ölçüşemezler. Şimdilerde ise bu niteliğe sahip bir katana bulmanız neredeyse imkansız, çünkü Japon hükümeti kılıçların ülke dışına çıkartılmasını yasakladı. Bizlerde sizinle yapılan en son ki münazarada en pahalı katana rekorunu kıran Japon Samuray kılıcını paylaşıyoruz.

İşte karşınızda dünyanın bilinen en pahalı katanası:

Dr. Walter Ames Koleksiyonu Parçası

418.000 Dolar

Dr. Walter Ames Koleksiyonu ParçasıAz önce de belirttiğimiz gibi, tarihi olan katanalar son zamanlarda oldukça değer kazandı. Özellikle Japonya hükümeti kendi tarihlerini yansıtan bu kılıçlar için bazı özel koruma kanunları çıkarttı ve ayrıca katanaların ülke dışına çıkmasını da yasakladı. Geçmiş zamanlarda şu an nadir bulunan katanaların satışa çıkartıldığı münazaralar yapılıyordu, ancak uzun bir süredir böyle bir açık artırma yapılmıyor.

Yasal olarak yapıldığı bilinen en son katana münazarası ise 1992 yılında yapılan Dr. Walter Ames Compton açık artırmasıydı. Bir tıp adamı olan Dr. Compton’a ait kılıç koleksiyonunun sergilendiği münazarada, içinde katanaların da olduğu tam 1.100 adet Japon kılıcı sadece bir gün içerisinde satılmıştır. Günün sonunda bu harika Japon kılıçlarından kazanılan para ise 8 milyon doların üzerindeydi.

Koleksiyonun en önemli parçası olan 13. yüzyıla ait olduğu bilinen Kamakura bıçağına sahip bir katana, tam 418.000 dolar karşılığında alıcısını buldu. Bu tarihi katanayı alan kişinin kimliği bilinemese de meçhul alıcının Avrupalı bir kılıç sever olduğu tahmin ediliyor. Katanaların satışa çıkartıldığı bilinen en son münazara olan Dr. Compton’ın koleksiyonu sergisinde satılan katana da 418.000 dolar olan satış fiyatıyla, dünyanın bilinen en pahalı katanası olma unvanını taşıyor.

Zaman zaman bizim evlerimizin duvarlarında da süs olsun diye görürüz katana benzeri süs eşyalarını. Nedendir bilinmez ama millet olarak biz de seviyoruz kılıcı. Özellikle de samuray kelimesi bizi bir başka cezbediyor, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.